اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال علمی درمورد سلول های خورشیدی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال علمی درمورد سلول های خورشیدی

وقتی پرتوی نور آفتاب به اتم های سیلسیوم می تابه الکترون ها انرژی میگیرن و از مدار اتمشون خارج می شن و به داخل باتری ها می رن.
    حالا مواقعی که برق به شبکه سراسری فروخته میشه؛ الکترون هایی که داخل باتری ذخیره شدن داخل شبکه سراسری میشن (البته بعد از تبدیل شدن به متناوب).
    حالا سوالم اینه که چرا الکترون اتم های سلول ها تموم نمیشه؟!!! چون اتم های سلول ها مدام الکترون از دست میدن و این الکترون ها در نهایت به شبکه سراسری تزریق میشن.

یه بحث مهمی هم هست که بعد از اینکه جواب این سوالم رو گرفتم و قانع شدم مطرحش میکنم
    متشکرم

پاسخ : سوال علمی درمورد سلول های خورشیدی

درود ، باتری قلمی هم الکترون از دست میده ، پس چرا تمام نمیشه ؟ چون شما مفهوم مدار رو در نظر نگرفتید ، مدار یک مسیر بسته ست که از مولد تا مصرف کننده و دوباره به مولد بر میگرده . ( حالا چه سیم مثبت و منفی و چه فاز و نول ) پس الکترونی از بین نمیره تا تموم بشه . بلکه مجدد به مولد بر میگرده و این جریان مادام وجود نور ادامه داره.
    فرق سلول خورشیدی با باتری قلمی ( مثلاً) اینه که اونجا واکنش شیمیایی مولد حرکت الکترون هاست و اینجا نور خورشید .

دیدگاه

پاسخ در پدیده ی فوتوولتائیک (Photovoltaics یا به اختصار PV) است که مکانیسم آن موضوع بحث فیزیک کوآنتومی است. برای بررسی پدیده های مربوط به نور باید از دو روش موجی بودن و ذره ای بودن نور استفاده نمود. حقیقت این است که در برخی از پدیده ها نور، رفتاری همچون یک ذره را دارد مانند همین اثر فوتوالکتریک که برای اولین بار توسط آلبرت انیشتین شرح داده شد. بر اساس این پدیده، وقتی که یک کوانتوم انرژی نوری یعنی یک فوتون در یک ماده نفوذ می کند، این احتمال وجود دارد که بوسیله الکترون جذب شود و الکترون در نیمه هادی پلاریزه شده و انتقال پیدا می کند.
      به طور ساده؛ در این روش، سلول های خورشیدی از نوعی نیمه رسانا شامل سیلیسیوم (و نیز برخی ناخالصیهای دیگر اغلب شامل فلزات کمیابی مثل سلنیوم و آرسینورگالیم و ...) ساخته می شوند. وقتی نور خورشید (قطار فوتون هائی که به عنوان یک ذره، دارای تکانه هستند) به یک سلول فتوولتاییک می تابد، فوتون ها همچون گلوله های پر انرژی به سطح پنل برخورد کرده، با انتقال انرژی به الکترونهای فلز، آنها را تحریک می کند (یعنی به الکترون ها ی آن انرژی بیشتری می بخشد) که نتیجتا جفت ماده ها ( الکترون و پوزیترون ) در نوار گاف نیم رسانا به تعداد زیاد تولید می شود (الکترون های منفی در سیلیکون نوع N و یون های مثبت در سیلیکون نوع P بوجود می آیند). به دنبال این پلاریزاسیون و جابجایی، بین دو الکترود منفی و مثبت، اختلاف پتانسیل بروز کرده و این امر موجب جاری شدن جریان بین آن ها می گردد. در واقع؛ خود همین چرخش و گردش به صورت حرکت رفت و برگشتی الکترون ها در مدار و در پی آن، تبادل انرژی اضافی دریافتی آنهاست که به صورت انرژی الکتریکی، دو سر بار ظاهر شده و قابلیت انجام کار دارد و عملا مصرف الکترون ها رخ نمی دهد. به عبارت بهتر در این فرآیند انجام کار، الکترونی گم یا نابود نمی شود بلکه در حین چرخش سایکلیک در مدار الکتریکی (مشتمل بر مولد، مصرف کننده و کابل هادی)، جا به جا شده و تبدیل انرژی نوری به انرژی الکتریکی، پی در پی انجام می شود.
      جدیدترین ویرایش توسط مهندس نوآور; ۲۱:۰۶ ۱۳۹۷/۰۶/۱۲.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس نوآور نمایش پست ها
        پاسخ در پدیده ی فوتوولتائیک (Photovoltaics یا به اختصار PV) است که مکانیسم آن موضوع بحث فیزیک کوآنتومی است. برای بررسی پدیده های مربوط به نور باید از دو روش موجی بودن و ذره ای بودن نور استفاده نمود. حقیقت این است که در برخی از پدیده ها نور، رفتاری همچون یک ذره را دارد مانند همین اثر فوتوالکتریک که برای اولین بار توسط آلبرت انیشتین شرح داده شد. بر اساس این پدیده، وقتی که یک کوانتوم انرژی نوری یعنی یک فوتون در یک ماده نفوذ می کند، این احتمال وجود دارد که بوسیله الکترون جذب شود و الکترون در نیمه هادی پلاریزه شده و انتقال پیدا می کند.
        به طور ساده؛ در این روش، سلول های خورشیدی از نوعی نیمه رسانا شامل سیلیسیوم (و نیز برخی ناخالصیهای دیگر اغلب شامل فلزات کمیابی مثل سلنیوم و آرسینورگالیم و ...) ساخته می شوند. وقتی نور خورشید (قطار فوتون هائی که به عنوان یک ذره، دارای تکانه هستند) به یک سلول فتوولتاییک می تابد، فوتون ها همچون گلوله های پر انرژی به سطح پنل برخورد کرده، با انتقال انرژی به الکترونهای فلز، آنها را تحریک می کند (یعنی به الکترون ها ی آن انرژی بیشتری می بخشد) که نتیجتا جفت ماده ها ( الکترون و پوزیترون ) در نوار گاف نیم رسانا به تعداد زیاد تولید می شود (الکترون های منفی در سیلیکون نوع N و یون های مثبت در سیلیکون نوع P بوجود می آیند). به دنبال این پلاریزاسیون و جابجایی، بین دو الکترود منفی و مثبت، اختلاف پتانسیل بروز کرده و این امر موجب جاری شدن جریان بین آن ها می گردد. در واقع؛ خود همین چرخش و گردش به صورت حرکت رفت و برگشتی الکترون ها در مدار و در پی آن، تبادل انرژی اضافی دریافتی آنهاست که به صورت انرژی الکتریکی، دو سر بار ظاهر شده و قابلیت انجام کار دارد و عملا مصرف الکترون ها رخ نمی دهد. به عبارت بهتر در این فرآیند انجام کار، الکترونی گم یا نابود نمی شود بلکه در حین چرخش سایکلیک در مدار الکتریکی (مشتمل بر مولد، مصرف کننده و کابل هادی)، جا به جا شده و تبدیل انرژی نوری به انرژی الکتریکی، پی در پی انجام می شود.

ممنونم.
        همه اینا رو میدونم. البته از اینم بیشتر...
        اما اینایی که نوشتی اصلا ربطی به سوال من نداره

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
        درود ، باتری قلمی هم الکترون از دست میده ، پس چرا تمام نمیشه ؟ چون شما مفهوم مدار رو در نظر نگرفتید ، مدار یک مسیر بسته ست که از مولد تا مصرف کننده و دوباره به مولد بر میگرده . ( حالا چه سیم مثبت و منفی و چه فاز و نول ) پس الکترونی از بین نمیره تا تموم بشه . بلکه مجدد به مولد بر میگرده و این جریان مادام وجود نور ادامه داره.
        فرق سلول خورشیدی با باتری قلمی ( مثلاً) اینه که اونجا واکنش شیمیایی مولد حرکت الکترون هاست و اینجا نور خورشید .

ممنون
        شمام خیلی دقت نکردی به مفهوم سوالی که پرسیدم...
        اونایی رو که نوشتی همشو میدونم...
        تو سوالی که من نوشتم الکترون ها از اتم هاشون جدا می شن و داخل باطری ذخیره میشن؛ بعد از داخل باتری به شبکه سراسری تزریق میشن؛ اینجا که مصرف کننده ای وجود نداره که الکترون ها بعد از گذشتن از مصرف کننده دوباره داخل مولد (پنل خورشیدی) برگردن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Semı نمایش پست ها
          ممنونم.
          همه اینا رو میدونم. البته از اینم بیشتر...
          اما اینایی که نوشتی اصلا ربطی به سوال من نداره

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ممنون
          شمام خیلی دقت نکردی به مفهوم سوالی که پرسیدم...
          اونایی رو که نوشتی همشو میدونم...
          تو سوالی که من نوشتم الکترون ها از اتم هاشون جدا می شن و داخل باطری ذخیره میشن؛ بعد از داخل باتری به شبکه سراسری تزریق میشن؛ اینجا که مصرف کننده ای وجود نداره که الکترون ها بعد از گذشتن از مصرف کننده دوباره داخل مولد (پنل خورشیدی) برگردن
          جواب شما در متن خودتون هست ، این الکترون ها توسط یک سری مدار واسط صرف شارژ باتری میشه ، مصرف کننده اینجا باتری هست ، من در مورد فرایند شیمیایی باتری شارژی اطلاعات ندارم ولی خب چیزی که مشخصه باز الکترون ها میرن توی صفحات باتری و به یک سری ماده شیمیایی تاثیراتی میذارن و مجدد به مولد ( یعنی پنل خورشیدی ) بر میگردند ، اگر اینطور نباشه شارژ باتری جریانی مصرف نمیکنه ، وقتی جریان مصرف میشه پس مدار بسته ای وجود داره .
          البته توضیحات دوستمون که فرمودند الکترون ها به صورت رفت و برگشتی حرکت می*کنند بعید می*دونم از نظر علم فیزیک درست باشه چون عامل جریان الکتریکی حرکت الکترون ها در طول رسانا ست

دیدگاه

البته توضیحات دوستمون که فرمودند الکترون ها به صورت رفت و برگشتی حرکت می کنند، بعید می دونم از نظر علم فیزیک درست باشه، چون عامل جریان الکتریکی حرکت الکترون ها در طول رسانا ست
            با سلام، خدمت جناب آشوری گرامی،
            همونطور که در متن پست اول؛ چند بار به واژگان چرخش، گردش و حرکت سیکلیک اشاره کردم، منظورم از حرکت رفت و برگشتی، حرکت از یک قطب پنل خورشیدی و آخر دست هم؛ برگشت به قطب دیگر پنل خورشیدی به عنوان مولد الکتریکی بود.

.همه اینها رو میدونم. البته از اینم بیشتر...
            حالا وقتی این پست های بعدی شما رو دیدم که عملا فرموده اید از مکانیسم انجام واکنشهای الکتروشیمیایی، آن هم در سطح کوآنتومی آگاهی دارید، حقیقتا تعجب کردم از طرح چنین پرسشی از سوی شما که می فرمایید:

سوالم اینه که چرا الکترون اتم های سلول ها تموم نمیشه؟!!!
            مجموعا گفته ها تون جالب بود جناب SEMI، ممنون.

دیدگاه

وقتی پرتوی نور آفتاب به اتم های سیلسیوم می تابه الکترون ها انرژی میگیرن و از مدار اتمشون خارج می شن و به داخل باتری ها می رن.
              حالا مواقعی که برق به شبکه سراسری فروخته میشه؛ الکترون هایی که داخل باتری ذخیره شدن داخل شبکه سراسری میشن (البته بعد از تبدیل شدن به متناوب).
              حالا سوالم اینه که چرا الکترون اتم های سلول ها تموم نمیشه؟!!! چون اتم های سلول ها مدام الکترون از دست میدن و این الکترون ها در نهایت به شبکه سراسری تزریق میشن.

یه بحث مهمی هم هست که بعد از اینکه جواب این سوالم رو گرفتم و قانع شدم مطرحش میکنم
              متشکرم
              با سلام دوستان در این مورد مطالب خوبی عنوان کردند من هم برای تکمیل جزییاتی رو باز گو می کنم شاید کمک کند :
              حرکت الکترون ها در طول سیم و خصوصیات در سطح اتمی آن بیشتر به مباحث فیزیک مربوط می شه و همون بحث الکترون آزاد هستش همون طور که می دونید الکترون آزاد هرچه در جدول تناوبی از عناصر نجیب به قلیایی بریم تراز انرژی کمتری دارند بخصوص در فلزاتی مانند لیتیوم که باعث شده برای تهیه باتری با چگالی بالا مورد توجه قرار بگیره حال برای خلاصه تر شدن موضوع باید بگم که فلزاتی مثل مس دارای چند الکترون در لایه الکترون های آزاد خود که لایه آخر هست دارند این الکترون ها با انرژی کمی بصورت اختلاف پتانسیل الکتریکی به اتم مجاور منتقل شده و یک گاف انرژی کوانتومی مثبت در اتم قبلی بوجود می آد که این گاف الکترون اتم سمت مخالفی اتم الکترون گرفته رو وادار می کنه تا الکترون خود رو به گاف مثبت انرژی این اتم بده و اگر این قضیه رو در طول سیم بسط بدیم حرکت گاف به سمت مخالف جهش الکترون ها ست که همون جهت پلاریته مثبت مداره
              پس در واقع لزوماً یک الکترون در طول مدار از منبع به بار و دوباره به منبع باز نمی گرده بلکه این گاف انرژی که جابه جا می شه و الکترون ها فقط بین اتم های مجاور جابه جا می شن این پدیده مانند هر پدیده کوانتومی دیگه چنان با سرعتی انجام می شه که از نظر ما تقریباً بدون درنگ حتی تا هزاران کیلومتر سیم انجام می شه
              موفق باشید
              جدیدترین ویرایش توسط mohamad hg; ۲۳:۲۴ ۱۳۹۷/۰۶/۱۲.

دیدگاه

جواب شما در متن خودتون هست ، این الکترون ها توسط یک سری مدار واسط صرف شارژ باتری میشه ، مصرف کننده اینجا باتری هست ، من در مورد فرایند شیمیایی باتری شارژی اطلاعات ندارم ولی خب چیزی که مشخصه باز الکترون ها میرن توی صفحات باتری و به یک سری ماده شیمیایی تاثیراتی میذارن و مجدد به مولد ( یعنی پنل خورشیدی ) بر میگردند ، اگر اینطور نباشه شارژ باتری جریانی مصرف نمیکنه ، وقتی جریان مصرف میشه پس مدار بسته ای وجود داره .
                البته توضیحات دوستمون که فرمودند الکترون ها به صورت رفت و برگشتی حرکت می*کنند بعید می*دونم از نظر علم فیزیک درست باشه چون عامل جریان الکتریکی حرکت الکترون ها در طول رسانا ست
                پس جریان شارژ باطری ها اینجوریه!!!!
                من فکر می کردم بارهای منفی (الکترون ها) و بارهای مثبت (حفره ها) داخل باطری ذخیره میشن...
                پس که اینطور.
                خیلی ممنونم
                تو خازن ها چطور؟ ما خوندیم که تو خازن ها عملکرد اینجوریه که بارهای الکتریکی داخل خازن ذخیره میشه. حالا اگه به جای باطری از خازن استفاده کنیم بارهای منفی سلول ها داخل خازن ذخیره میشن؟؟؟!!! اگه جواب مثبته پس باید بالاخره اتم های سلول ها بعد از یه مدت تمام بارهاشونو از دست بدن دیگه

دیدگاه

خازن ها هم فقط الکترون ذخیره نمیکنن
                  بار های مثبت و منفی داخل محدوده خازن در تعادل هستند (تعدادشون برابره) منتها جدا از هم اند و نمیتونن بهم برسن(انرژی ذخیره شده) چون با یه عایق جدا شدن اینطوری نیست ک الکترون ها داخل خازن تزریق بشن و به قول معروف انبار بشن
                  نحوه شارژ خازن رو شاید اشتباه توصیف کنم ولی کلیتش به این صورته که وقتی باطری به خازن وصل میشه اختلاف پتانسیل باعث میشه تعدادی الکترون از باطری به قطب منفی خازن برن و همون تعداد الکترون از قطب مثبت خازن به باطری برمیگرده
                  نهایتا باطری از نظر بار الکتریکی متعادله
                  خازن هم دو تا صفحه داره یکی از صفحات بار منفی داره (الکترون زیادی داره) و یکی از صفحه ها مثبته (کمبود الکترون داره) ولی چون هر دو صفحه داخل خازندهستند خود خازن از نر تعداد الکترون میشه گفت متعادله
                  زندگی پر ز وجود است ولی ..
                  ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

خیلی ممنون
                    بازم جواب سوالمو کامل نگرفتم...
                    باید خودم عملا یک سری آزمایشات انجام بدم.
                    من میخام روی بهینه سازی بازدهی سلول های خورشیدی کار کنم و دنبال یه راهی هستم که بازدهی سلول ها رو بالا ببرم...
                    دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X