اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خنک کردن سیم پیچ ترانس قدرت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خنک کردن سیم پیچ ترانس قدرت

سلام دوستان یه سوال داشتم
    من یه ترانس خیلی قوی دارم میخوام خنکش کنم
    خواستم بپرسم که غیر از گذاشتن فن چه راه های دیگه ای هست که ابزارشم در دسترس باشه و واقعا بتونه خنک نگه داره؟
    با تشکر

پاسخ : خنک کردن سیم پیچ ترانس قدرت

نوشته اصلی توسط bhdisp نمایش پست ها
    سلام دوستان یه سوال داشتم
    من یه ترانس خیلی قوی دارم میخوام خنکش کنم
    خواستم بپرسم که غیر از گذاشتن فن چه راه های دیگه ای هست که ابزارشم در دسترس باشه و واقعا بتونه خنک نگه داره؟
    با تشکر
    سلام،
    غرق کردن در روغن!
    (البته قدیمی و منسوخ شده است!)
    ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
      سلام،
      غرق کردن در روغن!
      (البته قدیمی و منسوخ شده است!)

راه دیگش چی هست؟؟؟ و اگه بخواییم با روغن خنک کنیم از چه روغنی باید استفاده کرد؟

دیدگاه

راه دیگش چی هست؟؟؟ و اگه بخواییم با روغن خنک کنیم از چه روغنی باید استفاده کرد؟
        بهترین و ایمن ترین، روغن ترانس هست!
        فروشگاههای تجهیزات الکتریکی صنعتی دارند! قیمتش هم معمولیه!
        ...
        البته باید حواست باشه که خود اون روغن هم یه ظرفیت حرارتی داره، و وقتی از یه دمایی بالاتر رفت دوباره خودش نیاز به خنک کننده داره!!
        حالا دلیل استفاده اش اینه که تا رسیدن به یه دمای مشخص، حدود سه برابر بیشتر میتونی با دستگاهت کار کنی! (البته بیشتر بستگی به حجم روغن داره!)
        و از طرفی روغن با نفوذ به داخل همه فضاهای خالی یه انتقال حرارت عالی ایجاد میکنه!!
        ...
        و راههای دیگه به نظر خودت چیه؟؟
        کلا خنک سازی یا با جریان هوا یا با جریان یه مایع و یا با گاز و کمپرسور انجام میشه، (اون المانهای سرد کننده الکتریکی هم فعلا، آزمایشگاهین!)
        ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

بهترین و ایمن ترین، روغن ترانس هست!
          فروشگاههای تجهیزات الکتریکی صنعتی دارند! قیمتش هم معمولیه!
          ...
          البته باید حواست باشه که خود اون روغن هم یه ظرفیت حرارتی داره، و وقتی از یه دمایی بالاتر رفت دوباره خودش نیاز به خنک کننده داره!!
          حالا دلیل استفاده اش اینه که تا رسیدن به یه دمای مشخص، حدود سه برابر بیشتر میتونی با دستگاهت کار کنی! (البته بیشتر بستگی به حجم روغن داره!)
          و از طرفی روغن با نفوذ به داخل همه فضاهای خالی یه انتقال حرارت عالی ایجاد میکنه!!
          ...
          و راههای دیگه به نظر خودت چیه؟؟
          کلا خنک سازی یا با جریان هوا یا با جریان یه مایع و یا با گاز و کمپرسور انجام میشه، (اون المانهای سرد کننده الکتریکی هم فعلا، آزمایشگاهین!)

مرسی از پاسختون والا من از این روغن میخوام برای خنک کردن ترانس ماکروفر استفاده کنم چون با دوتا از این ترانسا یه دستگاه جوش ساختم که قشنگ کار میکنه فقط مشکل داغ شدن داره که فن گذاشتم اما بنظر خودم کافی نیست میخوام با این روغن تست کنم فکر میکنم نتیجه بگیرم
          راستی روغن هایی که داخل کمپرسور یخچال میریزن اوناهم کارشون خنک کردن سیم پیچ هستیش درسته؟؟
          و این که کلا این روغن ها چقدر رسانا الکتریکی هستن؟اصولا باید عایق باشن درسته؟

دیدگاه

مرسی از پاسختون والا من از این روغن میخوام برای خنک کردن ترانس ماکروفر استفاده کنم چون با دوتا از این ترانسا یه دستگاه جوش ساختم که قشنگ کار میکنه فقط مشکل داغ شدن داره که فن گذاشتم اما بنظر خودم کافی نیست میخوام با این روغن تست کنم فکر میکنم نتیجه بگیرم
            راستی روغن هایی که داخل کمپرسور یخچال میریزن اوناهم کارشون خنک کردن سیم پیچ هستیش درسته؟؟
            و این که کلا این روغن ها چقدر رسانا الکتریکی هستن؟اصولا باید عایق باشن درسته؟
            روغنی که توی کمپرسور یخچاله هم عملکرد خنک کنندگی داره و هم روانکاری قطعات متحرک!
            ...
            اینکه روغنها چقدر رسانای الکتریکی دارند؟!
            در واقع برای این دست مصارف، ایده آل اینه که کاملا عایق باشند!
            مثلا توی ترانسهای توزیع (20کیلو ولت) که ولتاژ تا 30000 ولت هم میرسه، روغنش باید درجه عایقی بالایی داشته باشه و موقعی که میخوان مخزن رو پر کنند با یک دستگاه تست ایزولاسیون، ولتاژ شکست روغن رو به دست میارن واگه زیر 60 تا 70 کیلو ولت باشه، نباید استفاده کنند!
            داخل هد دستگاه اشعه ایکس، اطراف تیوپ هم، روغن وجود داره! هم برای عایق کاری و هم برای خنک کاری!!
            ...
            البته همین روغنهای معمولی هم درجه عایقی بالایی داره و برای ولتاژهای زیر 1000 ولت کاملا عایقه!!
            ...
            ضمنن حواست باشه که در این گونه مصارف، علاوه بر درجه عایق الکتریکی بالا و ظریب انتقال حرارتی بالا، روغن باید دمای اشتعال بالایی نیز داشته باشه! تا زود آتش نگیره!!
            به نظر من بهتره روغن ترانس توزیع استفاده کنی، وگرنه روغن ماشین مثلا 30 یا 40، و روغن سوخته هرگز!!
            ...
            نقطه جوش ساختی، یا جوش مداوم؟ عکسشو بذار!

دیدگاه

روغنی که توی کمپرسور یخچاله هم عملکرد خنک کنندگی داره و هم روانکاری قطعات متحرک!
              ...
              اینکه روغنها چقدر رسانای الکتریکی دارند؟!
              در واقع برای این دست مصارف، ایده آل اینه که کاملا عایق باشند!
              مثلا توی ترانسهای توزیع (20کیلو ولت) که ولتاژ تا 30000 ولت هم میرسه، روغنش باید درجه عایقی بالایی داشته باشه و موقعی که میخوان مخزن رو پر کنند با یک دستگاه تست ایزولاسیون، ولتاژ شکست روغن رو به دست میارن واگه زیر 60 تا 70 کیلو ولت باشه، نباید استفاده کنند!
              داخل هد دستگاه اشعه ایکس، اطراف تیوپ هم، روغن وجود داره! هم برای عایق کاری و هم برای خنک کاری!!
              ...
              البته همین روغنهای معمولی هم درجه عایقی بالایی داره و برای ولتاژهای زیر 1000 ولت کاملا عایقه!!
              ...
              ضمنن حواست باشه که در این گونه مصارف، علاوه بر درجه عایق الکتریکی بالا و ظریب انتقال حرارتی بالا، روغن باید دمای اشتعال بالایی نیز داشته باشه! تا زود آتش نگیره!!
              به نظر من بهتره روغن ترانس توزیع استفاده کنی، وگرنه روغن ماشین مثلا 30 یا 40، و روغن سوخته هرگز!!
              ...
              نقطه جوش ساختی، یا جوش مداوم؟ عکسشو بذار!

سلام ممنون از بابت پاسختون بسیار کامل و جامع بود
              دستگاه که من ساختم دستگاه جوش هستش که قدرتش معادل 240 امپر هست
              از دوتا ترانس استفاده کردم، سیم پیچ ثانویه بیرون اوردم و به جای اون از سیم نمره 4 استفاده کردم و هر ترانس 15 دور پیچیدم که ترانس ها باهم سری میشن که جمعا 30 دور سیم پیچ می شود.
              خروجی ولتاژ دستگاه 31 ولت با جریان 240 آمپر!
              جدیدترین ویرایش توسط bhdisp; ۲۱:۱۰ ۱۳۹۷/۰۷/۱۴.

دیدگاه

از دوتا ترانس استفاده کردم، سیم پیچ ثانویه بیرون اوردم و به جای اون از سیم نمره 4 استفاده کردم و هر ترانس 15 دور پیچیدم که ترانس ها باهم سری میشن که جمعا 30 دور سیم پیچ می شود.
                شبیه ترانس مایکروویو هست !
                به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                الکترونیک قدرت
                الکترونیک آنالوگ
                طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                ---------------------BMCELEC@-------------------
                ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                ---------------www.bmc-elec.com--------------
                ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
                  شبیه ترانس مایکروویو هست !
                  درسته دیگه ترانس ماکرویو هستش

دیدگاه

درود دوست عزیز جریان مدار رو چطوری اندازه گرفتید مطمین هستید 240 امچر روی 31 ولت خرو جی د اره
                    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                    امروز رو کامل زندگی کن...
                    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mehrdad khosravi نمایش پست ها
                      درود دوست عزیز جریان مدار رو چطوری اندازه گرفتید مطمین هستید 240 امچر روی 31 ولت خرو جی د اره
                      سلام به شما
                      بله مطمئن هستم با امپر متر انبری اندازه گرفتم دقیق 239 امپر جریان داد!!!

دیدگاه

پس با این حساب باید ترانس به شدت داغ بشه سایز ترانس رو با خط کش اندازه بگیرید توان هسته مشخص میشه،
                        با این حساب شما دارید در لحظه ۷kvaاز هسته میگیرید
                        طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
                        امروز رو کامل زندگی کن...
                        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mehrdad khosravi نمایش پست ها
                          پس با این حساب باید ترانس به شدت داغ بشه سایز ترانس رو با خط کش اندازه بگیرید توان هسته مشخص میشه،
                          با این حساب شما دارید در لحظه ۷kvaاز هسته میگیرید
                          داغ شدنش طبیعیه الانم فن گذاشتم براش کار میکنه اما برا کار طولانی مدت خوب نیست بعد اگر تعداد ترانس هارو بیشتر کنیم و همینطور تعداد دور هرترانس کاهش بدیم توان کم تری از هر ترانس گرفته میشه در نتیجه کم تر داغ میکنه.
                          توو youtube سرچ کنید کلی اموزش ساخت هست.
                          اندازه هسته این ترانس 11در6 سانتی متر هستش.

دیدگاه

داغ شدنش طبیعیه الانم فن گذاشتم براش کار میکنه اما برا کار طولانی مدت خوب نیست بعد اگر تعداد ترانس هارو بیشتر کنیم و همینطور تعداد دور هرترانس کاهش بدیم توان کم تری از هر ترانس گرفته میشه در نتیجه کم تر داغ میکنه.
                            توو youtube سرچ کنید کلی اموزش ساخت هست.
                            اندازه هسته این ترانس 11در6 سانتی متر هستش.
                            ترانس با سایز 120/60 میلی متر میتونه تا 500 وات بده ،
                            آیا اون ولتاژ 31 ولت هنگام جریان کشی افت نمیکنه؟!
                            اگه واقعا ترانستون رو 31 ولت 239 آمپر بده عملا دارید 7.5 کیاو وات توان میکشید! احتمالا در اندازه گیری دچار اشتباه شدید. البته داغ کردن ترانس تو اون توان هم عادیه روغن و فن هم کارساز نیست ، چون عملا هسته نمیتونه توان بده و به اشباع میره
                            به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
                            الکترونیک قدرت
                            الکترونیک آنالوگ
                            طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
                            ---------------------BMCELEC@-------------------
                            ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
                            ---------------www.bmc-elec.com--------------
                            ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
                              ترانس با سایز 120/60 میلی متر میتونه تا 500 وات بده ،
                              آیا اون ولتاژ 31 ولت هنگام جریان کشی افت نمیکنه؟!
                              اگه واقعا ترانستون رو 31 ولت 239 آمپر بده عملا دارید 7.5 کیاو وات توان میکشید! احتمالا در اندازه گیری دچار اشتباه شدید. البته داغ کردن ترانس تو اون توان هم عادیه روغن و فن هم کارساز نیست ، چون عملا هسته نمیتونه توان بده و به اشباع میره
                              ترانس که صد البته زیر بار افت ولتاژ براش ایجاد میشه اما جریان زیر با مطمئن هستم 240 امپر هست
                              اما ولتاژ زیر بار رو هنوز ااندازه نگرفتم
                              ولی کار برد اصلی این ترانس ها در ماکروویو های ولتاژ هست که تا 2هزار ولت میرسه! بنابراین توان واقعا بالایی هست
                              وزن این ترانسا هر کدوم حدود 5 کیلو هستش.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X