اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در سون سگمنت بزرگ (در اتصال ترانزیستور pnp)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در سون سگمنت بزرگ (در اتصال ترانزیستور pnp)

سلام
    من برای نمایش دما روی 7سگ بزرگ از نوع اند مشترک در اتصال ترانزیستورpnp به مشکل خوردم
    به طوری که وقتی وصل میکنم عدد اشتباه نشون میده. ,وقتی pnp هارو برمیدارم عدد درست هست؟؟؟؟
    عکس بدون pnp

عکس با pnp

پاسخ : مشکل در سون سگمنت بزرگ (در اتصال ترانزیستور pnp)

تو این آدرس مشکلش شبیه من بود https://www.eca.ir/forums/thread66046-2.html ولی نگفت مدار چطور بسته؟؟
    ای کاش دوستانی که مشکل رفع میکنن بگن. چون موضوع مال 3سال پیش بود اونجا پست نزدم

دیدگاه

این پست هم دیدم ولی جواب نگرفتم
      با عرض سلام و خسته نباشید در ابتدا معذرت خواهی میکنم بابت موضوع تکراری ولی هنوز به نتیجه ای نریسیدم. بنده پروژه ساعت دیجیتال_آنالوگ به همراه ثانیه شمار با led دایره ای رو با حذف قسمت ال ای دی های ثانیه شمار درست کردم . با سون سگمنت های کوچک خیلی خوب جواب میده ولی وقتی برای فقط قسمت های ساعت(ثانیه،دقیقه،ساعت) از سون سگمنت های

من 7سگ آند مشترک بستم.
      حالا با 7تا npn برنامه میدم و 2تاpnp که یکان و دهگان روشن کنه...
      بدون pnp عدد میاد ولی با اون نه...
      pnp اشتباه دارم وصل میکنم؟

دیدگاه

دوست گرامی
        در سون سیگمنتهای آند مشترک ، آند مشترک به مثبت وصل میگردد و پایه های دیگر برای روشن شدن نیاز به ولتاژ منفی دارند .... که ترجیحا با ترانزیستورهای تیپ منفی یا NPN کنترل مبگردد

مثال :

البته توجه داشته باشید گاهی برای اسکن و انتخاب سون سیگمت سر مشترک به ترانزیستور متصل میشود که در این صورت بهتر است برای سون سیگمنتهای آند از ترانزیستورهای PNP استفاده نمود
        پاره ای از رویکردهای دفاعی

دیدگاه

منم همین کارو کردم.
          +نممیتونم به 5 بدم. باید به +12 بدم برای همین pnp میذارم ولی نمایش نمیده...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnamkopol نمایش پست ها
            منم همین کارو کردم.
            سلام
            به صورت عملی هم تست گرفتید؟ گاهی اوقات پروتئوس نتایج غلطی نشون میده! میدونید که ترانزیستور pnp برعکس نوع npn کار میکنه و باید ولتاژ بیس کمتر از امیتر باشه تا فعال بشه. چک کنید که این مورد هم درست باشه. ضمنا آی سی های درایوری هم هستن که همین کار رو انجام میدن و گاهی وقتا بهتره از اونها استفاده کرد؛ مثلا uln2003 و امثال اون. ببینید اگر توان کاری اون آی سی ها برای شما مناسبه، سعی کنید از اونها استفاده کنید که دردسر کمتری داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
              سلام
              به صورت عملی هم تست گرفتید؟ گاهی اوقات پروتئوس نتایج غلطی نشون میده! میدونید که ترانزیستور pnp برعکس نوع npn کار میکنه و باید ولتاژ بیس کمتر از امیتر باشه تا فعال بشه. چک کنید که این مورد هم درست باشه.
              تو عملی وقتی بستم FF نمایش داد؟؟؟
              بیس pnp که به 5 وصله و امیترش به+12 پس اینم حله...

دیدگاه

تو عملی وقتی بستم FF نمایش داد؟؟؟
                بیس pnp که به 5 وصله و امیترش به+12 پس اینم حله...
                با سلام:
                همان طورکه دوست عزیز جناب EMITOR فرمودند، چون اند به خط مثبت وصل می شود ( کامان آند یا آند مشترک) برای نشان دادن اعداد بطور صحیح ورودی تک تک سگمنت ها با ولتاژ منفی باشد. اگر شما می فرمائید سگمنت ها کلمهF F را نشان می دهد، احتمالا بجای اینک کانتر شما بجای آن که عدد دسیمال ( عدد 0 الی 9 ) را بشمارد عدد 0 تا 15را می شمارد.
                علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
                نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
                  با سلام:
                  همان طورکه دوست عزیز جناب EMITOR فرمودند، چون اند به خط مثبت وصل می شود ( کامان آند یا آند مشترک) برای نشان دادن اعداد بطور صحیح ورودی تک تک سگمنت ها با ولتاژ منفی باشد. اگر شما می فرمائید سگمنت ها کلمهF F را نشان می دهد، احتمالا بجای اینک کانتر شما بجای آن که عدد دسیمال ( عدد 0 الی 9 ) را بشمارد عدد 0 تا 15را می شمارد.
                  پس چرا وقتی pnp وصل میکنم عدد اشتباه نشون میده. ,وقتی pnp هارو برمیدارم عدد درست هست(تو پرتئوس)
                  بدونش راحت از 1-40 نمایش داد.

دیدگاه

منم همین کارو کردم.
                    با سلام
                    ترانزیستور pnp وقتی امیترش به 12 وصل بشه و بیسش به 5 ولت همیشه در حالت روشن قرار داره و از شما فرمان نمیگیره.
                    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

پس چرا وقتی pnp وصل میکنم عدد اشتباه نشون میده. ,وقتی pnp هارو برمیدارم عدد درست هست(تو پرتئوس)
                      بدونش راحت از 1-40 نمایش داد.
                      دوست عزیز من فکر کنم مشکل شما رو پیدا کردم.
                      تا جایی که من فهمیدم شما امیتر رو به 12 ولت وصل کردید و برای قطع و وصل کردن ترانزیستور بهش ولتاژ 0 یا 5 ولت در بیس میدید که از میکروکنترلر خارج میشه. خوب تا اینجای مسئله به نظر مشکلی وجود نداره ولی شما اون فرضی رو که قبلا هم گفتم دارید نقض میکنید! 0 و 5 ولت هر دو کمتر از 12 ولت امیتر هستن پس در هر دو حالت ترانزیستور فعال میشه و اون ff که در عمل گرفتید احتمالا بخاطر اینه که هر دو سگمنت با هم فعال میشن و اعداد روی هم میوفتن! شما باید این مشکل رو حل کنید

دیدگاه

دوست عزیز من فکر کنم مشکل شما رو پیدا کردم.
                        تا جایی که من فهمیدم شما امیتر رو به 12 ولت وصل کردید و برای قطع و وصل کردن ترانزیستور بهش ولتاژ 0 یا 5 ولت در بیس میدید که از میکروکنترلر خارج میشه. خوب تا اینجای مسئله به نظر مشکلی وجود نداره ولی شما اون فرضی رو که قبلا هم گفتم دارید نقض میکنید! 0 و 5 ولت هر دو کمتر از 12 ولت امیتر هستن پس در هر دو حالت ترانزیستور فعال میشه و اون ff که در عمل گرفتید احتمالا بخاطر اینه که هر دو سگمنت با هم فعال میشن و اعداد روی هم میوفتن! شما باید این مشکل رو حل کنید
                        الان میاد ولی چرا سگمنت اولی بعضی بخش هاش خاموشن؟؟؟ بعضی موقه سگمنت دومی هم بعضی بخشاش خاموش میشه...
                        دما 29 رو نشون نمیده.

دیدگاه

الان میاد ولی چرا سگمنت اولی بعضی بخش هاش خاموشن؟؟؟ بعضی موقه سگمنت دومی هم بعضی بخشاش خاموش میشه...
                          دما 29 رو نشون نمیده.
                          چون احتمالا مشکلات نرم افزاری هم وجود داره! احتمالا مقداری که به پورت داده میشه تا سگمنت عدد 2 رو نشون بده مشکل داره! ضمنا قرار دادن مقاومت R10 ربطی به عملکرد در پروتئوس نداره. بهتره حذفش کنید که بار پردازشی بی علت وجود نداشته باشه. برای اینکه بتونید امیتر ترانزیستورها رو به همون 12 ولتی که میخواستید وصل کنید، میتونید به شکل زیر عمل کنید:

بسته به نیاز میتونید اون دوتا مقاومت رو با مقدار دلخواه قرار بدید.

دیدگاه

بسته به نیاز میتونید اون دوتا مقاومت رو با مقدار دلخواه قرار بدید.
                            تشکر.
                            نحوه محاسبشون چطوره؟
                            پس حتما باید با یه npn راه اندازی بشن؟

اگه برنامه مشکل داشته باشه. پس چرا بدون pnp خوب کار میکنه؟

اون 10k برمیدارم دیگه روشن نمیشه...
                            جدیدترین ویرایش توسط behnamkopol; ۲۰:۲۶ ۱۳۹۷/۰۷/۱۶.

دیدگاه

تشکر.
                              نحوه محاسبشون چطوره؟
                              پس حتما باید با یه npn راه اندازی بشن؟

اگه برنامه مشکل داشته باشه. پس چرا بدون pnp خوب کار میکنه؟

اون 10k برمیدارم دیگه روشن نمیشه...
                              اون دوتا مقاومت رو زیاد لازم نیست جدی بگیرید. فکر کنم چیزی حدود 4 یا 5 کیلو اهم باشن کافیه. بسته به نیاز میشه محاسبه کرد ولی بحثش طولانیه. میتونید از لینک های زیر تا حدودی کمک بگیرید:

Most of microcontrollers work within 5 volt environment and the I/O port can only handle current up to 20mA; therefore if we want to attach the

اینکه با برداشتن اون مقاومت، مدار دیگه کار نمیکنه جای تعجبه! خوب حالا شما فعلا مدار پیشنهادی من رو تست کنید تا ببینیم چی میشه. فقط حواستون باشه چون ترانزیستوری که به میکروکنترلر متصل میشه از نوع npn هستش، با دادن 5 ولت به بیس روشن میشه و شما باید کد برنامه رو برای این کار تغییر بدید.
                              جدیدترین ویرایش توسط hossein.m98; ۲۰:۳۸ ۱۳۹۷/۰۷/۱۶.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X