اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حفاظت از کپی میکرو با استفاده از UNIQUE ID یا UID

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حفاظت از کپی میکرو با استفاده از UNIQUE ID یا UID

سلام،
    مهندسین عزیز کسی با ونیک آی دی UNIQUE ID میکرو کار کرده؟
    می خوام روش دقیقش و نحوه کار این سیستم رو بدونم

پاسخ : حفاظت از کپی میکرو با استفاده از UNIQUE ID یا UID

سلام . هیچ کدوم از مدل های AVR آیدی منحصر بفرد ندارن . مدل های XMega دارن فقط .
    اما یه روشی که من خودم استفاده کردم ازش برای کپی نشدن برنامه ام اینه که در کنار هر avr یک سنسور دمای 18b20 استفاده کردم . این سنسور دما داخلش یک کد منحصر بفرد داره که از اون میشه استفاده کرد . البته تنها عیب این روش اینه که کنار هر میکرو یک سنسور دما هم باید مونتاژ بشه . ولی خوب حسنش اینه که اون میکرو کنترلر همیشه با سنسور دمای خودش کار میکنه و نمیشه برنامشو تو میکروی دیگه ای ریخت . من با این روش حتی دیگه میکروهامو قفل هم نمیکنم .
    الهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    www.adaksell.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojitaba نمایش پست ها
      سلام . هیچ کدوم از مدل های AVR آیدی منحصر بفرد ندارن . مدل های XMega دارن فقط .
      اما یه روشی که من خودم استفاده کردم ازش برای کپی نشدن برنامه ام اینه که در کنار هر avr یک سنسور دمای 18b20 استفاده کردم . این سنسور دما داخلش یک کد منحصر بفرد داره که از اون میشه استفاده کرد . البته تنها عیب این روش اینه که کنار هر میکرو یک سنسور دما هم باید مونتاژ بشه . ولی خوب حسنش اینه که اون میکرو کنترلر همیشه با سنسور دمای خودش کار میکنه و نمیشه برنامشو تو میکروی دیگه ای ریخت . من با این روش حتی دیگه میکروهامو قفل هم نمیکنم .
      احسنت مهندس،
      مهندس فلش رو روی هر میکرویی پروگرام میکنیم یک کد منحصر به فرد میده و جواب میخواد. کدی که میده روی هر میکرو فرق میکنه!.می خوام بدونم این کد رو چطور می سازن؟ آیا به سریال میکرو مربوط میشه؟ چیه قضیه؟
      میکرو xmega نیست!
      این روش خودتون(سنسور دما) رو هم لطفا دقیقتر توضیح میدید و بازش می کنید؟
      ممنون میشم
      جدیدترین ویرایش توسط joojoo00065; ۲۳:۴۶ ۱۳۹۷/۰۷/۲۹.

دیدگاه

فلش رو روی هر میکرویی پروگرام میکنیم یک کد منحصر به فرد میده و جواب میخواد. کدی که میده روی هر میکرو فرق میکنه!.می خوام بدونم این کد رو چطور می سازن؟ آیا به سریال میکرو مربوط میشه؟ چیه قضیه؟
        این کد رو از طریق برنامه نمیشه خوند .
        طریقه استفاده از سنسور دما به این صورت هست که :
        من یک کدی رو داخل ایپرام میکرو مینویسم اسمش رو میزاریم X. تو برنامه نوشتم که هر وقت داخل ایپرام کد X رو دیدی به این معنی هستش که اولین بار هست که دستگاه روشن شده ، پس کد منحصر بفرد سنسور دما رو از سنسور بخون و داخل ایپرام میکرو بنویسش . و X رو (اون کد اولی رو که از طریق اون فهمیدی اولین بار هست که میکرو روشن شده) تغییر بده و بکنش Y .
        اتفاق بالا داخل یک لوپ چند دقیقه ای هستش ، با این تفاوت که دفعات بعدی (غیر از دفعه اول) همیشه Y خونده میشه . حالا توی برنامه نوشتم که هر وقت Y بود کد منحصر بفرد سنسور رو با اون کدی که داخل ایپرام هست مقایسه کن . اگر برابر بودن که هیچ ولی اگر برابر نبودن داخل یک لوپ بینهایت بشه .
        وقتی از طریق بالا استفاده میشه کافیه یک بار بعد از پروگرام کردن میکرو ، دستگاهتون داخل شرکت خودتون روشن بشه تا مقدار X به Y تغییر کنه و دیگه کسی نمیتونه بفهمه که کد X چیه که دوباره دستگاه رو برنامه ریزی کنه .
        البته من در برنامه خودم به جای X و Y از کد های 32 بیتی استفاده کرده بودم و حتی کد سنسور رو هم تغییر میدادم و تو ایپرام می ریختم .
        www.adaksell.com

دیدگاه

این کد رو از طریق برنامه نمیشه خوند .
          طریقه استفاده از سنسور دما به این صورت هست که :
          من یک کدی رو داخل ایپرام میکرو مینویسم اسمش رو میزاریم X. تو برنامه نوشتم که هر وقت داخل ایپرام کد X رو دیدی به این معنی هستش که اولین بار هست که دستگاه روشن شده ، پس کد منحصر بفرد سنسور دما رو از سنسور بخون و داخل ایپرام میکرو بنویسش . و X رو (اون کد اولی رو که از طریق اون فهمیدی اولین بار هست که میکرو روشن شده) تغییر بده و بکنش Y .
          اتفاق بالا داخل یک لوپ چند دقیقه ای هستش ، با این تفاوت که دفعات بعدی (غیر از دفعه اول) همیشه Y خونده میشه . حالا توی برنامه نوشتم که هر وقت Y بود کد منحصر بفرد سنسور رو با اون کدی که داخل ایپرام هست مقایسه کن . اگر برابر بودن که هیچ ولی اگر برابر نبودن داخل یک لوپ بینهایت بشه .
          وقتی از طریق بالا استفاده میشه کافیه یک بار بعد از پروگرام کردن میکرو ، دستگاهتون داخل شرکت خودتون روشن بشه تا مقدار X به Y تغییر کنه و دیگه کسی نمیتونه بفهمه که کد X چیه که دوباره دستگاه رو برنامه ریزی کنه .
          البته من در برنامه خودم به جای X و Y از کد های 32 بیتی استفاده کرده بودم و حتی کد سنسور رو هم تغییر میدادم و تو ایپرام می ریختم .
          بسیار عالی، از زحمت شما ممنون که توضیح دادید.
          مداری که ما داریم به شکل زیر هست، ممکنه لطفا بررسی بفرمایید ببینید به نظرتون چه کاری می تونه کرده باشه جز سنسور دما که این حالت رو بوجود اورده باشه؟
          و اینکه ممکنه بتونم با شما تماس داشته باشم؟

م

دیدگاه

بسیار عالی، از زحمت شما ممنون که توضیح دادید.
            مداری که ما داریم به شکل زیر هست، ممکنه لطفا بررسی بفرمایید ببینید به نظرتون چه کاری می تونه کرده باشه جز سنسور دما که این حالت رو بوجود اورده باشه؟
            و اینکه ممکنه بتونم با شما تماس داشته باشم؟
            این همون مداری هست که گفته بودید یک سریال میخواد برای راه افتادن ؟
            www.adaksell.com

دیدگاه

این همون مداری هست که گفته بودید یک سریال میخواد برای راه افتادن ؟
              بله مهندس همونه

دیدگاه

بله مهندس همونه
                احتمالا داخلش یک جدولی وجود داره که طبق اون جدول کد هارو باید وارد کنید . که بعید میدونم بشه درش آورد . شاید کد هگزشو با استفاده از هگز ادیتور بشه دید .
                شما موقع کپی کردن برنامه اش ، فایل های هگزی که داخل ایگرامش هست رو هم کپی کردید؟ و تو میکروی جدید ریختید؟
                www.adaksell.com

دیدگاه

احتمالا داخلش یک جدولی وجود داره که طبق اون جدول کد هارو باید وارد کنید . که بعید میدونم بشه درش آورد . شاید کد هگزشو با استفاده از هگز ادیتور بشه دید .
                  شما موقع کپی کردن برنامه اش ، فایل های هگزی که داخل ایگرامش هست رو هم کپی کردید؟ و تو میکروی جدید ریختید؟
                  بله مهندس.هم فلش رو کپی کردیم و هم ایپرام رو.
                  اما ظاهرا هر بار که روشن میشه میاد کد میکرو رو با جواب مختص با اون کد که در ایپرام ذخیره شده رو چک میکنه و اگر صحیح نباشه با توجه به کد میکرو جدید یک سریال میده و درخواست جواب میکنه.
                  صفحه 330تا350 دیتاشیت atmega328 دقیقا در این مورد توضیح داده.
                  ببینید آیا روشی هست که از این مرحله بشه عبور کرد؟
                  جالبه که به هر کسی زنگ زدم حتی حرفه ای هاش، کسی از این unique id یا signature id اصلا خبر نداشت و اصلا نمیدونن چی هست! ولی مشتاق شدم حتما یاد بگیرمش چون واقعا بدرد بخور هست.شما هم با این حساب دیگه نیاز به سنسور دما هم ندارید!

دیدگاه

کسی از این unique id یا signature id اصلا خبر نداشت
                    اگر منظورتون از signature id همون unique id هستش باید بگم که از طریق برنامه نمیشه signature id رو خوند .
                    اون کسی که برنامه این میکرو رو نوشته یک جدول مثلا با 1000 پسورد درست کرده که از طریق میکرو یک عدد رندوم بین یک تا هزار میده و بعد از طریق برنامه جانبی مثل موبایل یا کامپیوتر(که اون جدول پسورد هارو داخلش تعریف کرده) اون عدد رندوم رو میگیره و پسورد مورد نظر رو بهش میده . بعد از طریق صفحه کلید، شما عدد مورد نظر رو وارد میکنید . من مطمئن هستم که اگر اینجوری باشه باید اون جدول رو کامل داخل حافظه فلشش داشته باشه .
                    www.adaksell.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X