اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد تعمیر مهتابی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد تعمیر مهتابی

با سلام
    از این نوع مهتابی های مدل جدید خریدم بعد مدتی دیگه روشن نمیشه !! لامپ هاش را تعویض کردم ولی باز روشن نشد !! میخواستم بدونم ایا اینها مثل مهتابی های قدیمی استارت دارند؟ ایا قابل تعمیر هستند؟

سپاس

پاسخ : راهنمایی در مورد تعمیر مهتابی

نوشته اصلی توسط ircaspianhero نمایش پست ها
    با سلام
    از این نوع مهتابی های مدل جدید خریدم بعد مدتی دیگه روشن نمیشه !! لامپ هاش را تعویض کردم ولی باز روشن نشد !! میخواستم بدونم ایا اینها مثل مهتابی های قدیمی استارت دارند؟ ایا قابل تعمیر هستند؟

سپاس
    سلام
    استارتر که نه ولی یه برد الکترونیکی دارن که خرابی اشون هم خیلی زیاده! احتمالا بشه تعمیر کرد ولی اگر هم نشد توی بازار بگردید نو اش پیدا میشه. بهتره از لامپ های led استفاده کنید که دردسرشون خیلی کمتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hossein.m98 نمایش پست ها
      سلام
      استارتر که نه ولی یه برد الکترونیکی دارن که خرابی اشون هم خیلی زیاده! احتمالا بشه تعمیر کرد ولی اگر هم نشد توی بازار بگردید نو اش پیدا میشه. بهتره از لامپ های led استفاده کنید که دردسرشون خیلی کمتره
      ممنون دوست عزیز: این مهتابی را تازه 80 تومن خریدم ! شاید 1 ماه بیشتر نیست استفاده کردم ! منظور شما این هست که قاب مهتابی تازه بخرم!؟
      در مورد برد اش ایا smd هست؟
      منظور شما از لامپ های led چی هست؟ این مدل که میگید کلا از نظر برد و لامپ و... ایا فرق داره با این مدل من؟
      سپاس

دیدگاه

استارت ندارند از یک به اصطلاح ترانس الکترونیکی استفاده میکنند اگر سیاه نشده اند پس ترانس سوخته

دیدگاه

با سلام
          این مهتابی ها از مداری بنام "بالاست " برای روشن شدن استفاده میکنند که کار همان چوک و استارتر را انجام میدهد معمولاً دو عدد ترانزیستور دارند که میسوزد و باید تعویض گردند البته گاهی اوقات تعدادی از دیودها که بصورت پل بسته شده اند و یا خازن الکترولیت آن هم میسوزد که باید بررسی شوند .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimdar نمایش پست ها
            با سلام
            این مهتابی ها از مداری بنام "بالاست " برای روشن شدن استفاده میکنند که کار همان چوک و استارتر را انجام میدهد معمولاً دو عدد ترانزیستور دارند که میسوزد و باید تعویض گردند البته گاهی اوقات تعدادی از دیودها که بصورت پل بسته شده اند و یا خازن الکترولیت آن هم میسوزد که باید بررسی شوند .
            ممنون دوست عزیز: مدار مهتابی باز کردم و دیدم که مدار اش شبیه لامپ کم مصرف هست ! 2 تا ترانزیستور 13005 داره و چند تا دیود و.... به نظر شما اول از کجا شروع کنم برای تست؟ یک پایه از دیود ها را باز کنم و بعد تست کنم ایا مشکل پیش میاد برای عیب یابی؟

سپاس

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: مدار مهتابی باز کردم و دیدم که مدار اش شبیه لامپ کم مصرف هست ! 2 تا ترانزیستور 13005 داره و چند تا دیود و.... به نظر شما اول از کجا شروع کنم برای تست؟ یک پایه از دیود ها را باز کنم و بعد تست کنم ایا مشکل پیش میاد برای عیب یابی؟

سپاس
              درود ، بله مدار و نقشه مشابه لامپ کم مصرف هست *.قطعات رو روی مدار چک کنید اگر مشکوک بود میتونید یک پایه رو آزاد کنید ، دو ترانزیستور ۱۳۰۰۵ ، مقاومت های ۱ اهم و دیود ها رو چک کنید. بعد از تعویض قطعات ، حتما ابتدا با لامپ سری تست کنید که از خسارت دوباره جلوگیری بشه ،

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
                درود ، بله مدار و نقشه مشابه لامپ کم مصرف هست *.قطعات رو روی مدار چک کنید اگر مشکوک بود میتونید یک پایه رو آزاد کنید ، دو ترانزیستور ۱۳۰۰۵ ، مقاومت های ۱ اهم و دیود ها رو چک کنید. بعد از تعویض قطعات ، حتما ابتدا با لامپ سری تست کنید که از خسارت دوباره جلوگیری بشه ،
                ممنون دوست عزیز:لطفا در مورد تست به صورت لامپ سری یکم توضیح بدهید که مدار اش به چه صورت هست؟
                و اینکه سایتی سراغ دارید که تست قطعات روی برد را بدون نیاز به خارج کردن قطعات از روی برد : توضیح داده باشد:چون اکثریت میگند باید خارج کرد
                سپاس

دیدگاه

در مورد تست سری از مدار زیر استفاده کنید ، یک سیم برق مستقیم وصل میشه به مصرف کننده ، و سیم دیگر با یک لامپ ۱۰۰ وات معمولی سری شده و بعد به مصرف کننده وصل می شود . با این کار در صورت وجود مشکل در مدار ، لامپ ۱۰۰ وات روشن شده و آسیبی به مدار ما نمی رسد .

تست قطعات مثلاً دیود ، اگر شما روی مدار تست کردید و سالم بود که هیچ ، اما گاهی ممکن است به دلیل ارتباط با سایر قطعات ، تست مولتی متر قطعه را معیوب نشان دهد ، که اینجا برای اطمینان باید مجدد قطعه بیرون مدار تست شود

دیدگاه

ممنون دوست عزیز: این مهتابی را تازه 80 تومن خریدم ! شاید 1 ماه بیشتر نیست استفاده کردم ! منظور شما این هست که قاب مهتابی تازه بخرم!؟
                    منظور شما از لامپ های led چی هست؟ این مدل که میگید کلا از نظر برد و لامپ و... ایا فرق داره با این مدل من؟
                    سپاس
                    در مورد تعمیر مهتابی خودتون دوستان لطف کردن و پاسخ دادن. اما در مورد لامپ هایی که گفتم باید بگم که تو بازار معمولا به اسم لامپ و مهتابی smd میشناسن که به نظر من به کار بردن این کلمه در مورد لامپ کمی ناجوره! به هر صورت در لینک زیر میتونید نمونه اش رو ببینید:

دیدگاه

سپاس
                      سلام دوست اکثر این لامپ که به f b l می گویند دارای ضمانتی یک ساله هستند که از جای خریدن در صورتی شما آن دست کاری نمی کنید تعویض کنید در بیشتر مواقع با تعویض ترانزیستور درست میشوند

دیدگاه

ممنون دوستان: من ترانزیستور ها تست کردم ظاهرا سالم بودن و رسیدم به مقاومت ها: به 2تا مقاومت رسیدم که به رنگ قهوه ای-سیاه- طلایی-طلایی با مقدار یک اهم که یک پایه اش وصل به ترانزیستور بود رسیدم زمانیکه از برد کلا خارج کردم مقدار 4 الی 5 اهم نشان میداد ! ایا این مقدار صحیح هست یا حتما باید 1 اهم باشد؟ و یک مقاومت دیگه هم هست بر اساس کد رنگ باید 12 اهم باشد ولی با مولتی متر 18 اهم نشان می دهد !! ایا این اختلاف ها طبیعی هست؟
                        سپاس

دیدگاه

اساتید کسی نظری نداره: البته مقاومت و ترانزیستور و دیود ها را تست کردم سالم بودند ظاهرا ولی دیاک و خازن ها را تست نکردم: چون پلی استر هستند و الکترولیتی !
                          ایا میتونه از چوک باشه چون زمانیکه به برق زدم روشن نشد ولی برد صدا ویز ویز میداد !
                          سپاس

دیدگاه

درود. جسارتا به نحوه تست قطعات آشنایی دارید ؟ چون ترانزیستور به دلیل موازی بودن با مقاومت کم اهم روی برد قابل تست نیست و باید بیرون از مدار تست بشه .
                            خازن پلی استر اگر مشکل ظاهری نداشته باشه یحتمل سالم هست . از سلامت لامپ ها مطمئن هستید ؟ چوک به ندرت آسیب میبینه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
                              درود. جسارتا به نحوه تست قطعات آشنایی دارید ؟ چون ترانزیستور به دلیل موازی بودن با مقاومت کم اهم روی برد قابل تست نیست و باید بیرون از مدار تست بشه .
                              خازن پلی استر اگر مشکل ظاهری نداشته باشه یحتمل سالم هست . از سلامت لامپ ها مطمئن هستید ؟ چوک به ندرت آسیب میبینه
                              بله تقریبا بلدم : قبلا یکم کار کرده بودم: ترانزیستور را هم داخل از مدار تست کردم و هم بیرون از مدار :داخل مدار چون به مقاومت چسبیده بود یکی از پایه هاش بوق میزد !! و در اش آوردم و در کل سالم بود
                              به نظر شما دیاک میتونه خراب شده باشد؟ یا خازن الکترولیتی ؟
                              تست خازن پلی استر و خازن الکترولیتی را فقط بلد نیستم.
                              سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X