اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بهترین روش برای قطع و وصل 12ولت 2 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بهترین روش برای قطع و وصل 12ولت 2 آمپر

سلام دوستان، خواهشی داشتم: میخوام یه گلخونه برای خودم درست کنم که نیاز به یه شیر برقی داره که 12 ولت 300 میلی آمپر هستش. و من هم میخوام این شیر رو با آردوینو که 5 ولت میده کنترل کنم.
    منبع تغذیه ی من 12 ولت 2آمپر هستش.
    حالا سوالم اینه که بهترین روش برای ساخت سوییچ کدومه؟ بنظرتون با ترانزیستور باشه یا اپتوکوپلر؟ اگه از ترانزیستور استفاده کنم، کدوم ترانزیستور؟ PNP باشه یا NPN؟ چطور میتونم 12ولت 2 آمپر رو به 12ولت 500میلی آمپر تبدیل کنم؟
    اگه اپتوکوپلر استفاده کنم از کدوم مدل استفاده کنم؟
    دوستان واقعا ممنون میشم من رو راهنمایی کنین.

پاسخ : بهترین روش برای قطع و وصل 12ولت 2 آمپر

سلام.
    از یک ترانزیستور NPN استفاده کنید. برای مثال ترانزیستور 2N2222 که میتونه تا ۸۰۰ میلی آمپر جریان را تحمل کنه.
    چطور میتونم 12ولت 2 آمپر رو به 12ولت 500میلی آمپر تبدیل کنم؟
    این سوالتان سوال عجیبیست. شما لازم نیست چنین کاری انجام دهید. اگر شیر برقی را به هر منبع تغذیه ۱۲ ولتی متصل کنید شیر برقی ۳۰۰ میلی آمپر مصرف می*کند و لازم نیست برای کنترل جریان کاری انجام دهید. آداپتور شما توانایی تامین جریان تا دو آمپر را دارد بنابراین از پس ۳۰۰ میلی آمپر بر می*آید.

دیدگاه

درود ، احتمالا شیر شما از نوع سلونوئیدی باشه که توصیه میشه با ماسفت درایو بشه ، خود ماسفت رو هم میتونید با اوپتو و یا ترانزیستور کنترل کنید . این لینک در این مورد توضیح داده و نقشه مدار پیشنهادی هم ارائه شده مطالعه بفرمایید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mostafa.y نمایش پست ها
        سلام.
        از یک ترانزیستور NPN استفاده کنید. برای مثال ترانزیستور 2N2222 که میتونه تا ۸۰۰ میلی آمپر جریان را تحمل کنه.

این سوالتان سوال عجیبیست. شما لازم نیست چنین کاری انجام دهید. اگر شیر برقی را به هر منبع تغذیه ۱۲ ولتی متصل کنید شیر برقی ۳۰۰ میلی آمپر مصرف می*کند و لازم نیست برای کنترل جریان کاری انجام دهید. آداپتور شما توانایی تامین جریان تا دو آمپر را دارد بنابراین از پس ۳۰۰ میلی آمپر بر می*آید.
        ممنون بابت جوابتون. پس من یه ترانزیستور NPN لازم دارم. یه سوالی برام پیش اومد. چون من با این ترانزیستور کار دیگه ای هم میخوام انجام بدم احتیاج به 2آمپر خروجی دارم.
        1- چطور میتونم ترانزیستوری پیدا کنم که بتونه 12 ولت 2 آمپر به امیتور بفرسته و در عین حال بشه با پایه میکروکترلر (5ولت 10 میلی آمپر) کنترل بشه. چون شنیدم بعضی ار ترانزیستور ها رو زور آردوینو نمیرسه روشن کنه. یعنی آمپرش کافی نیست. (TIP122 میشه؟)
        2- این آمپر مورد نیاز برای اشباع شدن پایه ی بیس رو چجوری میتونم بفهمم؟
        3- موقع طراحی مدار جایی دیدم جلوی ترانزیستور مقاوت میذارن. لازمه منم بذارم؟

پیشاپیش از کمکتون ممنونم...
        جدیدترین ویرایش توسط poggije; ۲۰:۲۱ ۱۳۹۷/۰۸/۰۸.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط poggije نمایش پست ها
          ممنون بابت جوابتون. پس من یه ترانزیستور NPN لازم دارم. یه سوالی برام پیش اومد. چون من با این ترانزیستور کار دیگه ای هم میخوام انجام بدم احتیاج به 2آمپر خروجی دارم.
          1- چطور میتونم ترانزیستوری پیدا کنم که بتونه 12 ولت 2 آمپر به امیتور بفرسته و در عین حال بشه با پایه میکروکترلر (5ولت 10 میلی آمپر) کنترل بشه. چون شنیدم بعضی ار ترانزیستور ها رو زور آردوینو نمیرسه روشن کنه. یعنی آمپرش کافی نیست. (TIP122 میشه؟)

پیشاپیش از کمکتون ممنونم...
          نیاز به ترانزیستور نیست، اگه شیر شما سلونئیدی هست از راهی که Masood Ashoori گفتن، در غیر اینصورت یه رله 5 ولتی ساده بزارید به سادگی جواب کار شما رو میده.
          رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
            درود ، احتمالا شیر شما از نوع سلونوئیدی باشه که توصیه میشه با ماسفت درایو بشه ، خود ماسفت رو هم میتونید با اوپتو و یا ترانزیستور کنترل کنید . این لینک در این مورد توضیح داده و نقشه مدار پیشنهادی هم ارائه شده مطالعه بفرمایید

https://playground.arduino.cc/Learning/SolenoidTutorial
            سلام آقای عاشوری: من این راهی که گفتین رو بلد نیستم. میشه با پاسخ به سه تا سوالم منو راهنمایی کنین؟

دیدگاه

TIP122 رو میشه با آردوینو راه انداخت. این ترانزیستور در بدترین حالت به ۲۰ میلی آمپر جریان بیس نیاز داره که خروجی*های آردوینو هم قابلیت تحمل حداکثر ۲۰ میلی آمپر رو داراست. فقط باید یک مقاومت مناسب در مسیر بیس قرار بدید تا جریان از ۲۰ میلی آمپر تجاوز نکنه.
              از دیتاشیت ترانزیستور
              بله. برای مثال با توجه به دیتاشیت TIP122 در جریان کلکتور ۲ آمپر، ولتاژ بیس-امیتر حدود ۱.۶ ولت است. ولتاژ خروجی آردوینو هم ۵ ولت است. برای تامین جریان ۲ آمپر در خروجی، جریان بیس ۵ میلی آمپر کافی به نظر میرسد. بنابر این مقاومت بیس بدست می*آید:
              کد:
              R=(5-1.6)/5mA=0.68K=680 OHM
              البته TIP122 مقدار ۲ ولت افت ولتاژ ایجاد میکنه که ممکنه برای کار شما مناسب نباشه. برای جریان*های بالا استفاده از ماسفت بهتر است و تقریبا افت ولتاژی ندارد.

دیدگاه

درود . چون برای نیاز شما باید از ماسفت استفاده کنید سوالات شما در مورد ترانزیستور در این مورد نمیگنجه.
                در لینک ارسالی مدار کامل نحوه اتصال شرح داده شده.
                سلونوئید به دلیل ساختار سلفی که داره در لحظه روشن و خاموش شدن می*تونه به مدار آسیب بزنه

دیدگاه

به هرحال چه از ترانزیستور bjt استفاده می*کنید و چه از ماسفت، طبق فرمایش جناب آشوری ممکن است مدار هنگام قطع و وصل سلونویید (شیر برقی) آسیب ببیند. بنابراین لازم است یک دیود موازی با سلونویید قرار دهید تا از این آسیب جلوگیری شود. جهت قرار گیری دیود در همان لینک موجود در پست آقای آشوری نشان داده شده.
                  موفق باشید.

دیدگاه

سلام
                    آقا چرا اینقدر کارو سخت می کنید ،مگه می خواد با چه سرعتی سوئیچ که که پیشنهاد ماسفت میدین؟
                    آقا یک رله 12 ولت بگیر با یک ترانزیستور npn راه اندازیش کن ،دیود هرزگرد هم برای رله و هم برای شیر برق فراموش نشه ...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X