ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2015/07/02
    البرز، کرج
    26
    6

محدود کردن جریان الکتریکی

سلام.
    دوستان یه موضوعی هست با اینکه این همه درس خوندم تو هنرستان و دانشگاه ولی همیشه درگیرش هستم.
    من در مدار با محاسبه و... میام و مقاومت هایی رو قرار میدم که جریان مدار محدود بشه و بیشتر از یه حدی جریان وارد نشه ولی همیشه با مشکل داغ شدن مقاومت ها و ترانزیستور ها و... روبرو میشم(حتی مقاومت های یک وات) ولی مدار هایی رو دیدم که به برق 220 میزنن و با مقاومت توی 1/4 وات هم هیچ مشکلی نداره,
    راه حل چیه, چرا همه مدار هام اینطوریه و داغ میکنه؟ چه راهی هست برای کاهش جریان مدار بدون استفاده از رگولاتور ها و...؟
    ویرایش توسط سینا اکبری : 2018/11/02 در ساعت 23:38
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,387

پاسخ : محدود کردن جریان الکتریکی

نقل قول نوشته اصلی توسط سینا اکبری

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام.
    دوستان یه موضوعی هست با اینکه این همه درس خوندم تو هنرستان و دانشگاه ولی همیشه درگیرش هستم.
    من در مدار با محاسبه و... میام و مقاومت هایی رو قرار میدم که جریان مدار محدود بشه و بیشتر از یه حدی جریان وارد نشه ولی همیشه با مشکل داغ شدن مقاومت ها و ترانزیستور ها و... روبرو میشم(حتی مقاومت های یک وات) ولی مدار هایی رو دیدم که به برق 220 میزنن و با مقاومت توی 1/4 وات هم هیچ مشکلی نداره,
    راه حل چیه, چرا همه مدار هام اینطوریه و داغ میکنه؟ چه راهی هست برای کاهش جریان مدار بدون استفاده از رگولاتور ها و...؟
    با سلام:
    دوست عزیز، اول شما باید تعین کنید با چه ولتاژی چقدر جریان محدود شده می خواهید.؟ دوما برق متناوب یا یکسو شده. اگر در حد ولتاژ کم D.C با محدودیت جریان می خواهید می تونید از از آی سی LM317 و تعین مقاومت بار برای بدست آوردن جریان محدود استفاده کنید به این گونه مدار ها CURRENT REGULATOR می گویند. لطفا جواب دهید تا من یا سایر دوستان راهنمایی کنند.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)
    2015/07/02
    البرز، کرج
    26
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط علي تحيری

با سلام:
    دوست عزیز، اول شما باید تعین کنید با چه ولتاژی چقدر جریان محدود شده می خواهید.؟ دوما برق متناوب یا یکسو شده. اگر در حد ولتاژ کم D.C با محدودیت جریان می خواهید می تونید از از آی سی LM317 و تعین مقاومت بار برای بدست آوردن جریان محدود استفاده کنید به این گونه مدار ها CURRENT REGULATOR می گویند. لطفا جواب دهید تا من یا سایر دوستان راهنمایی کنند.

سلام.
    ممنون
    من ولتاژ های کاری بیشتر مداراتم 12 ولت یا 5 ولت هست و تاحالا نیازم نشده بیشتر از 500 میلی آمپر, سره ولتاژ مشکلی ندارم چون با رگولاتور و یا تقسیم مقاومتی بدست میارم, ولی مثلا مقاومت کل مدارم میشه 30 کلیو و قطعاً طبق قانون اهم نباید جریانی بیشتر از نیم آمپر در مدار جاری بشه ولی این اتفاق همیشه میوفته.
    مثلا دیروز مدار یکسو ساز یه لامپ ال ای دی پاور رو نگاه میکردم یه یکسو ساز ساده داشت و فقط دوتا مقاومت 10 کلیو در ورودی و خروجی سری کرده بود, و اصلاً هم داغ نمیشد, من هم سره ورودی و خروجی مقاومت میزارم ولی... مشکلم اینه.
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,387

سلام.
    ممنون
    من ولتاژ های کاری بیشتر مداراتم 12 ولت یا 5 ولت هست و تاحالا نیازم نشده بیشتر از 500 میلی آمپر, سره ولتاژ مشکلی ندارم چون با رگولاتور و یا تقسیم مقاومتی بدست میارم, ولی مثلا مقاومت کل مدارم میشه 30 کلیو و قطعاً طبق قانون اهم نباید جریانی بیشتر از نیم آمپر در مدار جاری بشه ولی این اتفاق همیشه میوفته.
    مثلا دیروز مدار یکسو ساز یه لامپ ال ای دی پاور رو نگاه میکردم یه یکسو ساز ساده داشت و فقط دوتا مقاومت 10 کلیو در ورودی و خروجی سری کرده بود, و اصلاً هم داغ نمیشد, من هم سره ورودی و خروجی مقاومت میزارم ولی... مشکلم اینه.
    باسلام:
    دوست عزیز، شما می فرمائید بیشتر ولتاژ های مورد استفاده شما 5 یا12 ولت است. و در جایی دیگر می گوئید در یک مدار با تغذیه 5 یا 12 ولت با مقاومت کل مدار 30 کیلو اهمی چطور محاسبه کردید که جریان کل از500 میلی آمپر بیش تر نشود.و طبق کدام قانون اهم. دوست عزیز، شماتیکی ازمدار مورد نظر و نحوه قرار گرفتن قطعات نحوه بستن آمپر متر و ولتاژ باتری و مقاوت آپلود کنید تا شما را درست راهنمایی کنم. چون آن چه را شما می فرما ئید مطابق قانون اهم نیست.
    2015/07/02
    البرز، کرج
    26
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط علي تحيری

باسلام:
    دوست عزیز، شما می فرمائید بیشتر ولتاژ های مورد استفاده شما 5 یا12 ولت است. و در جایی دیگر می گوئید در یک مدار با تغذیه 5 یا 12 ولت با مقاومت کل مدار 30 کیلو اهمی چطور محاسبه کردید که جریان کل از500 میلی آمپر بیش تر نشود.و طبق کدام قانون اهم. دوست عزیز، شماتیکی ازمدار مورد نظر و نحوه قرار گرفتن قطعات نحوه بستن آمپر متر و ولتاژ باتری و مقاوت آپلود کنید تا شما را درست راهنمایی کنم. چون آن چه را شما می فرما ئید مطابق قانون اهم نیست.
    سلام.
    والا الان مداری که نیاز داشتم در لینک زیر هست که به جای استفاده از 100 اهمی من 220 اهم رو استفادع کردم و خروجی رو که 12 ولت بود رو دارم به چهارتا ال ای دی که دوتا دوتا موازی بودن، یعنی مجوعا 1.5 ولت و 40 میلی آمپر نیاز دارم، و یک مقاومت 220 ا همی در ورودی مثبت قرار دادم که این یعنی حداکثر جریانی که اجازه داره عبود کنه 50 میلی آمپره ولی هم ال ای دی ها سوختن و هم مقاومت به شدت داغ کرد و بو داد. در صورتی که در سایت نوشته شده بود این مدار نهایت 40 میلی آمپر میده.

الان هم اگر میشه راهنمایی کنید تا مشکلم حل بشه، الان یه المنت درست کردم که میخوام با یه پتانسیومتر جریانش رو کم و زیاد کنم، به اداپتوری زدم که نهایتا 2 آمپر میده و وقتی میزنم پتانسیومتر کلا گوله اتیش میشه، در صورتی که وقتی من پتانسیومتر رو روی 0.5 کیلو میزارم بیشتر از 24 میلی نباید عبور بده پس دلیل داغ شدن پتانسویمتر چیه؟
    ممنونم از وقتی که میزارید
    رویا پردازی های درست و بزرگ روزی واقعی میشوند، اما با تلاش
    2017/11/05
    Amol
    672
    259

اگه ولتاژت دوازده ولته و پتانسیومتر رو گذاشتی رو 500 و تغییرش نمیدی خب بله باید 24 میلی امپ عبور کنه!که میشه 0.3 وات! که این برای پتانسیومتر زیاده. ولی اگه پتانسیومتر رو اینور اونور کنی! مثلا بیاریش روی 100 اهم 1.5 وات پتانسیومتر رو میسوزونه! بهتره برای کنترل ولتاژ المنت از PWM استفاده کنی
    2015/07/02
    البرز، کرج
    26
    6

نقل قول نوشته اصلی توسط azjaguar

اگه ولتاژت دوازده ولته و پتانسیومتر رو گذاشتی رو 500 و تغییرش نمیدی خب بله باید 24 میلی امپ عبور کنه!که میشه 0.3 وات! که این برای پتانسیومتر زیاده. ولی اگه پتانسیومتر رو اینور اونور کنی! مثلا بیاریش روی 100 اهم 1.5 وات پتانسیومتر رو میسوزونه! بهتره برای کنترل ولتاژ المنت از PWM استفاده کنی
    سلام. ممنون
    نمیتونم از میکرو استفاده کنم واس PWM دارم برای یک آکواریوم یک بخاری درست میکنم، که المنتش نهایت 50 درجه میخوام گرم بشه و برای اینکار باید جریان رو محدود کنم که اجازه ندم خیلی داغ بشه، راهی نیست.
    رویا پردازی های درست و بزرگ روزی واقعی میشوند، اما با تلاش
    2014/07/20
    البـــرز - کـــرج - گوهـــردشت
    694
    158

سلام
    دوست عزیز! شما اگر مایلید چیزی یاد بگیرید بهتره مشکلتون رو از حالت معما خارج کنید و به طور واضح با شماتیک توضیح بدید.
    شما با قرار دادن شماتیک دقیقاً توضیح بدید چیکار کردید تا راهنمایی درست دریافت کنید.
    *** يا راهي خواهم يافت، يا راهي خواهم ساخت ... ***
    2017/11/05
    Amol
    672
    259

اگه میخوای ماهیات آب پز نشن یدونه بخاری بخر هم ارزونه هم راحت. اگه هم نه که این بخاری ها با ترموکوپل کار میکنن! و هیچ راه دیگه ای وجود نداره! مگر اینکه شما ولتاژ رو یجوری کاهش بدی و اینکه پتانسیومتر راهش نیست! چون پتانسیومتر های وات بالا گرونن.
    .
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,387

سلام.
    والا الان مداری که نیاز داشتم در لینک زیر هست که به جای استفاده از 100 اهمی من 220 اهم رو استفادع کردم و خروجی رو که 12 ولت بود رو دارم به چهارتا ال ای دی که دوتا دوتا موازی بودن، یعنی مجوعا 1.5 ولت و 40 میلی آمپر نیاز دارم، و یک مقاومت 220 ا همی در ورودی مثبت قرار دادم که این یعنی حداکثر جریانی که اجازه داره عبود کنه 50 میلی آمپره ولی هم ال ای دی ها سوختن و هم مقاومت به شدت داغ کرد و بو داد. در صورتی که در سایت نوشته شده بود این مدار نهایت 40 میلی آمپر میده.

الان هم اگر میشه راهنمایی کنید تا مشکلم حل بشه، الان یه المنت درست کردم که میخوام با یه پتانسیومتر جریانش رو کم و زیاد کنم، به اداپتوری زدم که نهایتا 2 آمپر میده و وقتی میزنم پتانسیومتر کلا گوله اتیش میشه، در صورتی که وقتی من پتانسیومتر رو روی 0.5 کیلو میزارم بیشتر از 24 میلی نباید عبور بده پس دلیل داغ شدن پتانسویمتر چیه؟
    ممنونم از وقتی که میزارید
    با سلام:
    آیا ولتاژ 12 و 5 ولتی که استفاده کردید از این منبع تغذیه خازنی بوده یا ازمنبع تغذیه دیگر. ( اداپتور ها). پتانسیو متر های کربنی در وات های 1 و 2 و نهایت خیلی بزرگ 3 وات می باشد و مناسب شدت جریان های زیاد نیستند. معمولا حدود چند میلی آمپر برای کنترل جریان های ولوم صدا و ... به کار می روند. اگر پتانسسیومتر برای شدت جریان بالا می خواخید باید از پتانسیومتر هایسیمی که به آن رئوستا می گویند می توانید استفاده کنید.
    اگر می خواهید دقیق راهنمایی شوید یک شماتیک از مدار با نصب قطعات بکشید واپلود کنید. مطمئن باشید با مطرح کردن درست یک سوال درست راهنمایی خواهید شد. با ارزوی موفقیت برای شما.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13