ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13
    2018/01/29
    41
    10

پيدا كردن قطعه شورت شده با استفاده از تغذيه آزمايشگاهي

سلام دوستان

من چند عدد بورد دستگاههاي ديجيتال دارم
    در همه اونها قطعاتي وجود دارند كه شورت شده اند و باعث جريان كشي ميشوند
    آيا امكان داره راهنمائي كنيد چگونه ميشه با استفاده از منبع تغذيه آزمايشگاهي قطعه شورت شده را پيدا كرد؟
    در اينترنت استفاده از اسپري فريز يا دوربين هاي حرارتي را ديده بودم كه هيچ كدوم رو ندارم
    مشكل من اينه كه نمي دونم چطور بايد از تغذيه آزمايشگاهي به بورد خودم سيم كشي كنم و چطور مولتي متر را براي تست همزمان به بورد وصل كنم
    دوستان هيچ كمكي مي تونند بكنند؟
    تغذيه من داژنگ 30 ولت 5 آمپر است در وصرت نياز بفرمائيد تصوير يكي از بورد ها را هم الصاق كنم
    2010/10/04
    تهران
    1,628
    547

پاسخ : پيدا كردن قطعه شورت شده با استفاده از تغذيه آزمايشگاهي

با سلام
    بدون دوربین حرارتی میتونین به مدت چند ثانیه برد رو روشن و بعدش خاموش کنین و با دست دمای قطعات رو چک کنین.
    بعد از چند مرحله، قطعه ی مشکل دار پیدا میشه.
    فقط دقت کنین که زمان اعمال ولتاژ به برد انقدری زیاد نباشه که سبب سوختنش بشه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2018/01/29
    41
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط نو رسیده

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

با سلام
    بدون دوربین حرارتی میتونین به مدت چند ثانیه برد رو روشن و بعدش خاموش کنین و با دست دمای قطعات رو چک کنین.
    بعد از چند مرحله، قطعه ی مشکل دار پیدا میشه.
    فقط دقت کنین که زمان اعمال ولتاژ به برد انقدری زیاد نباشه که سبب سوختنش بشه.
    من هم دقيقا همين كار رو ميخوام بكنم ميخوام ببينم كدوم قطعه بعد از تزريق ولتاژ داغ ميشه
    چون خيلي از قطعات بوق شورت دارند كه عملا شورت نيستند و بيرون بورد بوق شورت ندارند اما با تغذيه ميشه فهميد كدوم داغ ميشه چون در حالت عادي اصلا گرمائي ندارنذد
    فقط سوئال من اينه
    چطور از تغذيه به بورد خود سيمكشي كنم؟
    خوب منفي به منفي بورد من درسته اما مثبت به كجا؟
    بعد ولتاژ و آمپر رو چقدر بزارم؟
    نيازه بگيد تصوير آپلود كنم
    2010/10/04
    تهران
    1,628
    547

نقل قول نوشته اصلی توسط electro.kar96

من هم دقيقا همين كار رو ميخوام بكنم ميخوام ببينم كدوم قطعه بعد از تزريق ولتاژ داغ ميشه
    چون خيلي از قطعات بوق شورت دارند كه عملا شورت نيستند و بيرون بورد بوق شورت ندارند اما با تغذيه ميشه فهميد كدوم داغ ميشه چون در حالت عادي اصلا گرمائي ندارنذد
    فقط سوئال من اينه
    چطور از تغذيه به بورد خود سيمكشي كنم؟
    خوب منفي به منفي بورد من درسته اما مثبت به كجا؟
    بعد ولتاژ و آمپر رو چقدر بزارم؟
    نيازه بگيد تصوير آپلود كنم
    ببینید مقدار تغذیه یا تعدادشون به طراحی برد بستگی داره. نمیشه همینطوری چیزی گفت.
    یه بردی ممکنه کاملا دیجیتال باشه و با 5 ولت و 3.3 و غیره کار کنه.
    یکی دیگه ممکنه علاوه بر اونها آپ امپ هم روش باشه و مثلا مثبت و منفی 15 ولت هو بخواد. یکی دیگه هم ممکنه شامل رله هم باشه و 24 ولت نیاز داشته باشه.
    یه بردی هم میتونه خودش شامل بخش تولید ولتاژ های مورد نیازش باشه و مثلا از یه 5 ولت بقیه ولتاژهاش رو بسازه.
    اصولا تعمیرات الکترونیک کاریه که نیاز به تجربه و تخصص و روشهای ابتکاری داره. خصوصا برای بردهای ناشناخته.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.
    2018/01/29
    41
    10

خوب ولتاژهاي روي بورد كه درج شده از 3.3 تا 24 ولت ميشه
    حالا آيا اين كمكي ميكنه؟
    ضمنا قصد من تعمير بورد خاصي نيست قصدم يادگيري تكنيك تزريق ولتاژ است و اينكه چقدر ولتاژ و به كجا بدهم
    ديروز يكي از بورد ها را شانسي 5 ولت 250 ميلي آمپر تزريق كردم
    منفي تغذيه را به منفي بورد و مثبت تغذيه را شانسي به ورودي يكي از رگلاتورهاي روي بورد
    بعد دست گذاشتم قطعه خاصي گرم نشد
    مرحله بعد يه مايع كه مثلا به عنوان الكل ايزو خريدنه بودم و بايد مثلا رسانا نباشد يه قطره چكوندم روي يه قطعه در جاسوخت !
    قصدم اين بود ببينم مايع واقعا رسانا هست يا خير و آيا مثل اسپري فريز در جا بخار ميشود و قطعه شورت را نشان مي دهد يا خير
    خوب تا اينجا نظري داريد؟
    2018/02/22
    1,096
    711

درود ، وقتی برد اتصال کوتاه هست ، در هر ولتاژی جریان حداکثر منبع تغذیه رو می*کشه و سریعا قطعه خراب متناسب با میزان ولتاژ گرم میشه ، به هیچ وجه نمیتوانید ولتاژ بیشتر از تغذیه برد استفاده کنید ، اما جریان تا انتها باز باشد ، و این جریان کشی از طریق نمایشگر منبع قابل رویت هست ، تغذیه برد شما هم مشخص هست ، اگر چند خط ورودی داره آیا همه ورودی ها اتصال کوتاه هستند ؟ اگر بله یک به یک تست بشه و ولتاژ روی عدد آن ورودی تنظیم بشه .
    فقط چند نکته مهم رو بر اساس تجربه اشاره کنم . در این روش ممکنه قطعاتی مثل خازن انتشار گاز داشته باشند یا بر اثر اعمال ولتاژ بترکه و این موضوع خطر آفرین هست . حتما نکات ایمنی رو رعایت کنید .
    موضوع بعدی آسیب فیزیکی قطعه معیوب هست که گاها باعث شده پارت نامبر قطعه قابل خواندن نباشه ، قسمتی از قطعه بپره .
    و آخرین موضوع . نیاز به دوربین حرارتی و اسپری خنک کننده و ... نیست ، قطعه ای که پنج آمپر جریان می*کشه به حدی گرم میشه که با کمی لمس از طریق قسمت های حساس پوست دست کاملا قابل تشخیص هست . فقط سرعت عمل داشته باشید چون نمیشه جریان رو قطع کرد به سرعت ممکنه قطعه خنک بشه ، در حین وصل بودن منبع تغذیه به سرعت دست بگذارید جاهای مختلف رو لمس کنید تا به نتیجه برسید .

موارد خاص هم هست که با توجه به ظرفیت مدار شده ما ولتاژ رو بالا تر از حد توان بردیم در حدی که از قطعه معیوب دود بلند بشه که این حالت فقط در مدار مشخص و با اشراف بر عملکرد مدار و با پذیرش مسئولیت آن قابل انجام است
    2018/01/29
    41
    10

نقل قول نوشته اصلی توسط Masood Ashoori

، به هیچ وجه نمیتوانید ولتاژ بیشتر از تغذیه برد استفاده کنید ، اما جریان تا انتها باز باشد ، و این جریان کشی از طریق نمایشگر منبع قابل رویت هست ،

با تشكر از پاسخ هاي دقيق و مناسب شما دوست من
    سئوال اينكه مثلا اگر يك خازن smd در خط 3.3 ولت شورت شده ولتاژ رو روي 3.3 تنظيم كنيم و جريان را تا انتها باز بگذاريم؟
    يعني روي انتهاي ولوم؟ اينطوري تا 5 آمپر جريان تزريق ميشه خطرناك نيست؟

،

تغذیه برد شما هم مشخص هست ، اگر چند خط ورودی داره آیا همه ورودی ها اتصال کوتاه هستند ؟ اگر بله یک به یک تست بشه و ولتاژ روی عدد آن ورودی تنظیم بشه .

ممنون ميشم توضيح بدين چطوري مي تونم بفهمم قطعه در كدوم لاين شورت شده مثلا خازن smd رو كه دنبال مي كنم فقط روي خط گراند بوق داره اون هم از دو طرف خازن و اين مسير يابي رو مشكلتر ميكنه
    اميدوارم متوجه شده باشيد
    ضمنا ولتاژ بايد چگونه توسط تغذيه تزريق بشه؟
    منفي تغذيه به منفي بورد تحت تست و مثبت تغذيه به كجا؟ به فرض خط 3.3 شورت باشه و يه خازن در اون لاين شورت باشه بايد به مثبت خود خازن مثبت تغذيه رو بدم؟
    البته در مورد smd ها متاسفانه بسياريشون بدون پلاريته هستند و من نميدونم چطور بايد مثبت و منفيشون رو تفكيك بدم تا باعث خرابي بيشتر بورد نشوم
    باز هم تشكر بابت همراهي شما دوستان با تاپيك
    2018/02/22
    1,096
    711

درود،. برد شما چه هست ؟ تغذیه اصلی ورودی ندارد؟ اگر مقدور هست عکس قرار بدید و ورودی خروجی اگر داره ذکر کنید که هرکدام به کجا وصل میشه ؟
    2018/01/29
    41
    10

با تشكر بورد ها زياد هستند حدود 20 عدد همه داراي قطعات معيوب هستند كه پيدا كردن قطعه معيوب در اوننها بسيار زمانبر است
    بنابراين به اين تكنيك عيب يابي با تغذيه متوصل شدم بلكه سريعتر بتونم قطعه خراب رو پيدا كنم چون اگه قرار باشه تك تك قطعات بورد ها رو در بيارم تا بالاخره قطعه شورت شده پيدا بشه و شورتي برطرف بشه خيلي وقت گير ميشه

بيتشر بوردها متعلق به بورد هاي دستگاههاي ديجيتال- رسيور موبايل و مادربورد كامپيوتر هستند

فعلا براي تست از يه بورد رسيور قديمي براي شروع ميخوام شروع بكنم تا اگر خرابي به وجود اومد دلم نسوزه
    ضمنا درصورتي كه نياز بود بفرمائيد يكي دو تا فيلم utube كه مرجع من هستند و باعث شدند اين تفكر و نحوه عيب يابي در من بوجود بياد آپلود كنم فوق العاده هستند
    البته مطمئين هستم شما ديدين ولي باز هم خالي از لطف نيستند

در پست بعدي يك بود رسيور رو آپلود مي كنم كه يك آيسي در اون خرابه من ميدونم خرابه ولي ميخوام با اين تكنيك عيب يابي با تغذيه اون رو پيدا كنم تا استپ به استپ جلو برم
    2018/01/29
    41
    10

در تصوير بالا آيسي سمت راست كه با فلش مشخص كردم سوخته و خرابه و باعث شورت شدن بورد شده
    در سمت چپ من با ارسال ولتاژ اشتباه باعث سوختن آيسي با شماره 2 شدم !! البته مايع الكل ايزو مقصر بود و ظاهرا اصلي نبود !
    در سمت چپ مقادير ولتاژ هاي تغذيه درج شده كه ميشه فهميد هر خط چند ولت ورودي داره
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 13