اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیدا کردن قطعه شورت شده با استفاده از تغذیه آزمایشگاهی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیدا کردن قطعه شورت شده با استفاده از تغذیه آزمایشگاهی

سلام دوستان

من چند عدد بورد دستگاههای دیجیتال دارم
    در همه اونها قطعاتی وجود دارند که شورت شده اند و باعث جریان کشی میشوند
    آیا امکان داره راهنمائی کنید چگونه میشه با استفاده از منبع تغذیه آزمایشگاهی قطعه شورت شده را پیدا کرد؟
    در اینترنت استفاده از اسپری فریز یا دوربین های حرارتی را دیده بودم که هیچ کدوم رو ندارم
    مشکل من اینه که نمی دونم چطور باید از تغذیه آزمایشگاهی به بورد خودم سیم کشی کنم و چطور مولتی متر را برای تست همزمان به بورد وصل کنم
    دوستان هیچ کمکی می تونند بکنند؟
    تغذیه من داژنگ 30 ولت 5 آمپر است در وصرت نیاز بفرمائید تصویر یکی از بورد ها را هم الصاق کنم

پاسخ : پیدا کردن قطعه شورت شده با استفاده از تغذیه آزمایشگاهی

با سلام
    بدون دوربین حرارتی میتونین به مدت چند ثانیه برد رو روشن و بعدش خاموش کنین و با دست دمای قطعات رو چک کنین.
    بعد از چند مرحله، قطعه ی مشکل دار پیدا میشه.
    فقط دقت کنین که زمان اعمال ولتاژ به برد انقدری زیاد نباشه که سبب سوختنش بشه.
    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط نو رسیده نمایش پست ها
      با سلام
      بدون دوربین حرارتی میتونین به مدت چند ثانیه برد رو روشن و بعدش خاموش کنین و با دست دمای قطعات رو چک کنین.
      بعد از چند مرحله، قطعه ی مشکل دار پیدا میشه.
      فقط دقت کنین که زمان اعمال ولتاژ به برد انقدری زیاد نباشه که سبب سوختنش بشه.
      من هم دقیقا همین کار رو میخوام بکنم میخوام ببینم کدوم قطعه بعد از تزریق ولتاژ داغ میشه
      چون خیلی از قطعات بوق شورت دارند که عملا شورت نیستند و بیرون بورد بوق شورت ندارند اما با تغذیه میشه فهمید کدوم داغ میشه چون در حالت عادی اصلا گرمائی ندارنذد
      فقط سوئال من اینه
      چطور از تغذیه به بورد خود سیمکشی کنم؟
      خوب منفی به منفی بورد من درسته اما مثبت به کجا؟
      بعد ولتاژ و آمپر رو چقدر بزارم؟
      نیازه بگید تصویر آپلود کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electro.kar96 نمایش پست ها
        من هم دقیقا همین کار رو میخوام بکنم میخوام ببینم کدوم قطعه بعد از تزریق ولتاژ داغ میشه
        چون خیلی از قطعات بوق شورت دارند که عملا شورت نیستند و بیرون بورد بوق شورت ندارند اما با تغذیه میشه فهمید کدوم داغ میشه چون در حالت عادی اصلا گرمائی ندارنذد
        فقط سوئال من اینه
        چطور از تغذیه به بورد خود سیمکشی کنم؟
        خوب منفی به منفی بورد من درسته اما مثبت به کجا؟
        بعد ولتاژ و آمپر رو چقدر بزارم؟
        نیازه بگید تصویر آپلود کنم
        ببینید مقدار تغذیه یا تعدادشون به طراحی برد بستگی داره. نمیشه همینطوری چیزی گفت.
        یه بردی ممکنه کاملا دیجیتال باشه و با 5 ولت و 3.3 و غیره کار کنه.
        یکی دیگه ممکنه علاوه بر اونها آپ امپ هم روش باشه و مثلا مثبت و منفی 15 ولت هو بخواد. یکی دیگه هم ممکنه شامل رله هم باشه و 24 ولت نیاز داشته باشه.
        یه بردی هم میتونه خودش شامل بخش تولید ولتاژ های مورد نیازش باشه و مثلا از یه 5 ولت بقیه ولتاژهاش رو بسازه.
        اصولا تعمیرات الکترونیک کاریه که نیاز به تجربه و تخصص و روشهای ابتکاری داره. خصوصا برای بردهای ناشناخته.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

خوب ولتاژهای روی بورد که درج شده از 3.3 تا 24 ولت میشه
          حالا آیا این کمکی میکنه؟
          ضمنا قصد من تعمیر بورد خاصی نیست قصدم یادگیری تکنیک تزریق ولتاژ است و اینکه چقدر ولتاژ و به کجا بدهم
          دیروز یکی از بورد ها را شانسی 5 ولت 250 میلی آمپر تزریق کردم
          منفی تغذیه را به منفی بورد و مثبت تغذیه را شانسی به ورودی یکی از رگلاتورهای روی بورد
          بعد دست گذاشتم قطعه خاصی گرم نشد
          مرحله بعد یه مایع که مثلا به عنوان الکل ایزو خریدنه بودم و باید مثلا رسانا نباشد یه قطره چکوندم روی یه قطعه در جاسوخت !
          قصدم این بود ببینم مایع واقعا رسانا هست یا خیر و آیا مثل اسپری فریز در جا بخار میشود و قطعه شورت را نشان می دهد یا خیر
          خوب تا اینجا نظری دارید؟

دیدگاه

درود ، وقتی برد اتصال کوتاه هست ، در هر ولتاژی جریان حداکثر منبع تغذیه رو می*کشه و سریعا قطعه خراب متناسب با میزان ولتاژ گرم میشه ، به هیچ وجه نمیتوانید ولتاژ بیشتر از تغذیه برد استفاده کنید ، اما جریان تا انتها باز باشد ، و این جریان کشی از طریق نمایشگر منبع قابل رویت هست ، تغذیه برد شما هم مشخص هست ، اگر چند خط ورودی داره آیا همه ورودی ها اتصال کوتاه هستند ؟ اگر بله یک به یک تست بشه و ولتاژ روی عدد آن ورودی تنظیم بشه .
            فقط چند نکته مهم رو بر اساس تجربه اشاره کنم . در این روش ممکنه قطعاتی مثل خازن انتشار گاز داشته باشند یا بر اثر اعمال ولتاژ بترکه و این موضوع خطر آفرین هست . حتما نکات ایمنی رو رعایت کنید .
            موضوع بعدی آسیب فیزیکی قطعه معیوب هست که گاها باعث شده پارت نامبر قطعه قابل خواندن نباشه ، قسمتی از قطعه بپره .
            و آخرین موضوع . نیاز به دوربین حرارتی و اسپری خنک کننده و ... نیست ، قطعه ای که پنج آمپر جریان می*کشه به حدی گرم میشه که با کمی لمس از طریق قسمت های حساس پوست دست کاملا قابل تشخیص هست . فقط سرعت عمل داشته باشید چون نمیشه جریان رو قطع کرد به سرعت ممکنه قطعه خنک بشه ، در حین وصل بودن منبع تغذیه به سرعت دست بگذارید جاهای مختلف رو لمس کنید تا به نتیجه برسید .

موارد خاص هم هست که با توجه به ظرفیت مدار شده ما ولتاژ رو بالا تر از حد توان بردیم در حدی که از قطعه معیوب دود بلند بشه که این حالت فقط در مدار مشخص و با اشراف بر عملکرد مدار و با پذیرش مسئولیت آن قابل انجام است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
              ، به هیچ وجه نمیتوانید ولتاژ بیشتر از تغذیه برد استفاده کنید ، اما جریان تا انتها باز باشد ، و این جریان کشی از طریق نمایشگر منبع قابل رویت هست ،

با تشکر از پاسخ های دقیق و مناسب شما دوست من
              سئوال اینکه مثلا اگر یک خازن smd در خط 3.3 ولت شورت شده ولتاژ رو روی 3.3 تنظیم کنیم و جریان را تا انتها باز بگذاریم؟
              یعنی روی انتهای ولوم؟ اینطوری تا 5 آمپر جریان تزریق میشه خطرناک نیست؟

،
              تغذیه برد شما هم مشخص هست ، اگر چند خط ورودی داره آیا همه ورودی ها اتصال کوتاه هستند ؟ اگر بله یک به یک تست بشه و ولتاژ روی عدد آن ورودی تنظیم بشه .

ممنون میشم توضیح بدین چطوری می تونم بفهمم قطعه در کدوم لاین شورت شده مثلا خازن smd رو که دنبال می کنم فقط روی خط گراند بوق داره اون هم از دو طرف خازن و این مسیر یابی رو مشکلتر میکنه
              امیدوارم متوجه شده باشید
              ضمنا ولتاژ باید چگونه توسط تغذیه تزریق بشه؟
              منفی تغذیه به منفی بورد تحت تست و مثبت تغذیه به کجا؟ به فرض خط 3.3 شورت باشه و یه خازن در اون لاین شورت باشه باید به مثبت خود خازن مثبت تغذیه رو بدم؟
              البته در مورد smd ها متاسفانه بسیاریشون بدون پلاریته هستند و من نمیدونم چطور باید مثبت و منفیشون رو تفکیک بدم تا باعث خرابی بیشتر بورد نشوم
              باز هم تشکر بابت همراهی شما دوستان با تاپیک

دیدگاه

درود،. برد شما چه هست ؟ تغذیه اصلی ورودی ندارد؟ اگر مقدور هست عکس قرار بدید و ورودی خروجی اگر داره ذکر کنید که هرکدام به کجا وصل میشه ؟

دیدگاه

با تشکر بورد ها زیاد هستند حدود 20 عدد همه دارای قطعات معیوب هستند که پیدا کردن قطعه معیوب در اوننها بسیار زمانبر است
                  بنابراین به این تکنیک عیب یابی با تغذیه متوصل شدم بلکه سریعتر بتونم قطعه خراب رو پیدا کنم چون اگه قرار باشه تک تک قطعات بورد ها رو در بیارم تا بالاخره قطعه شورت شده پیدا بشه و شورتی برطرف بشه خیلی وقت گیر میشه

بیتشر بوردها متعلق به بورد های دستگاههای دیجیتال- رسیور موبایل و مادربورد کامپیوتر هستند

فعلا برای تست از یه بورد رسیور قدیمی برای شروع میخوام شروع بکنم تا اگر خرابی به وجود اومد دلم نسوزه
                  ضمنا درصورتی که نیاز بود بفرمائید یکی دو تا فیلم utube که مرجع من هستند و باعث شدند این تفکر و نحوه عیب یابی در من بوجود بیاد آپلود کنم فوق العاده هستند
                  البته مطمئین هستم شما دیدین ولی باز هم خالی از لطف نیستند

در پست بعدی یک بود رسیور رو آپلود می کنم که یک آیسی در اون خرابه من میدونم خرابه ولی میخوام با این تکنیک عیب یابی با تغذیه اون رو پیدا کنم تا استپ به استپ جلو برم

دیدگاه

در تصویر بالا آیسی سمت راست که با فلش مشخص کردم سوخته و خرابه و باعث شورت شدن بورد شده
                    در سمت چپ من با ارسال ولتاژ اشتباه باعث سوختن آیسی با شماره 2 شدم !! البته مایع الکل ایزو مقصر بود و ظاهرا اصلی نبود !
                    در سمت چپ مقادیر ولتاژ های تغذیه درج شده که میشه فهمید هر خط چند ولت ورودی داره

دیدگاه

در واقع در بورد بالا من میدونم کدوم قطعه خرابه منتهی قصدم اینه که با تغذیه آزمایشگاهی یه ولتاژ مناسب به بورد بدهم تا قطعه خراب گرم بشه و بعد همین روش را روی مابقی بوردها تست بزنم
                      دوستان راهکار و روش لطفا؟
                      1- چطور خط ولتاژی که قطعه خراب در اون موجوده تشخیص بدیم
                      2- ولتاژ و میزان آمپر تزریقی از تغذیه ماچقدر باشد
                      3- مثبت و منفی تغذیه را به کجای بورد متصل کنیم؟
                      جدیدترین ویرایش توسط electro.kar96; ۰۹:۳۹ ۱۳۹۷/۰۹/۰۱.

دیدگاه

درود ، شما فقط از طریق سوکت مشخص شده برای ورودی تغذیه ( در سمت چپ مدار ) که احتمالا باید ولتاژ ورودی هر پین کنارش نوشته شده باشد میتونید استفاده کنید ، ولتاژ مطابق با ولتاژ نوشته شده و با جریان باز . که به علت اتصال کوتاه بودن آن مسیر معیوب ، مدار جریان کشی میکند

دیدگاه

درود ، شما فقط از طریق سوکت مشخص شده برای ورودی تغذیه ( در سمت چپ مدار ) که احتمالا باید ولتاژ ورودی هر پین کنارش نوشته شده باشد میتونید استفاده کنید ، ولتاژ مطابق با ولتاژ نوشته شده و با جریان باز . که به علت اتصال کوتاه بودن آن مسیر معیوب ، مدار جریان کشی میکند
                          با سلام و درود خدمت شما دوست خوبم و با عرض تشکر بابت همراهی با تاپیک
                          مثلا در تصویر صفحه قبل به نظر شما من ولتاژ رو به خود پین های ورودی مین که ولتاژ روشون درج شده بدهم و ببینم کدم خط قطعه ای داغ میشه؟
                          پس با این حساب باید تک تک پین های سوکت رو یکی یکی ولتاژ بدهم تا ببینم روی کدوم خط قطعه ای داغ میشه
                          آیا نظرم درسته؟
                          ضمنا من قصد دارم به هر پین بیش از 1.5 ولت تزریق نکنم
                          به نظر شما با این حد ولتاژ و جریان کاملا باز آیا قطعه ای داغ میشه؟ یا به هر خط متناسب با ولتاژ درج شده همان میزان ولتاژ تزریق کنم؟
                          ضمنا ولتاژهای درج شده کنار سوکت از 3.3 ولت شروع میشه و تا 24 ولت میرسه
                          تزریق ولتاژ به پین های آخری که ولتاژ بیشتری طلب می کنند آن هم با جریان کاملا باز یه ذره من رو میترسونه مثلا تزریق 24 ولت و جریان کاملا باز !
                          درسته که عملا تغذیه آزمایشگاهی باید مسیر را باز میگذارد تا بورد و قطعات تحت تست هر میزانی که نیاز دارند جریان بکشند ولی در عمل و با وجود قطعات شورت و خراب در مین احتمال بازگشت ولتاژ و خرابی وجود ندارد؟
                          در فیلم های آموزشی اکثرا جریان رو در 250 میلی آمپر تا حداکثر 1 آمپر دیدم که تنظیم کردند نظر شما چیه؟
                          جدیدترین ویرایش توسط electro.kar96; ۲۱:۱۸ ۱۳۹۷/۰۹/۰۱.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X