اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حذف پتاسیومتر و کنترل توسط میکرو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حذف پتاسیومتر و کنترل توسط میکرو

سلام
    روی یک دستگاه پتاسیومتر داریم میخاهم حذفش کنم و توسط یک میکرو کنترل کنم
    سخت افزار چه نیاز دارد ( ارتباط بین میکرو و پایه های پتاسیومتر)

پاسخ : حذف پتاسیومتر و کنترل توسط میکرو

نوشته اصلی توسط elmvafan نمایش پست ها
    سلام
    روی یک دستگاه پتاسیومتر داریم میخاهم حذفش کنم و توسط یک میکرو کنترل کنم
    سخت افزار چه نیاز دارد ( ارتباط بین میکرو و پایه های پتاسیومتر)
    با سلام منظورشما این هست که جای پتانسیومتر رو از دستگاه به روی میکرو منتقل کنید و با پایه های میکرو به اون قسمت وصل بشین
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

باید از مقاومت دیجیتال استفاده کنید، یه نمونه دیتا شیتش رو برات میزارم

(لینک تحریمه با فیلترشکن واردشید)
      رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
        با سلام منظورشما این هست که جای پتانسیومتر رو از دستگاه به روی میکرو منتقل کنید و با پایه های میکرو به اون قسمت وصل بشین
        سلام بله
        پتاسیومتر ولتاژ 12 ولت را تغیر میدهد

دیدگاه

سلام بله
          پتاسیومتر ولتاژ 12 ولت را تغیر میدهد
          با سلام دوستمون در بالا در مورد مقاومت دیجیتال صحبت کردند که تحقیق در موردش خالی از لطف نیست ولی اگه بخواهی که ولتاژ رو با پتانسومتر روی پایه میکرو کم و زیاد کنی میشه با pwm این کار رو کرد و با گردش پتانسیومتر ولتاژ خروجی کم و زیاد میشه البته صفر تا پنج ولت هست

دیدگاه

با سلام دوستمون در بالا در مورد مقاومت دیجیتال صحبت کردند که تحقیق در موردش خالی از لطف نیست ولی اگه بخواهی که ولتاژ رو با پتانسومتر روی پایه میکرو کم و زیاد کنی میشه با pwm این کار رو کرد و با گردش پتانسیومتر ولتاژ خروجی کم و زیاد میشه البته صفر تا پنج ولت هست
            ممنون ما یک پتاسیومتر بر روی دستگاه داریم که ولتاژ 0 تا 12 را کنترل میکند ما میخواهیم با میکرو کنترلش کنیم بین میکرو و پتاسیومتر چی بگذارم بعد با pwm کنترل کنم؟

دیدگاه

ممنون ما یک پتاسیومتر بر روی دستگاه داریم که ولتاژ 0 تا 12 را کنترل میکند ما میخواهیم با میکرو کنترلش کنیم بین میکرو و پتاسیومتر چی بگذارم بعد با pwm کنترل کنم؟
              با سلام پتانسیومتر مستقیم به خود میکرو وصل می شه هیچ چیز
              دیگری نمی خواهد

دیدگاه

با سلام پتانسیومتر مستقیم به خود میکرو وصل می شه هیچ چیز
                دیگری نمی خواهد
                فکر کنم منظورن نتونستم برسونم
                ما یک دستگاه داریم یک پتاسیومتر دارد و باتغیر اون یکسری ایتم ها در دستگاه تغییر میکند
                ما میخاهیم 3عدد سنسور بگذاریم و میانگین این 3تا سنسور هر مقدار بود اون پتاسیومتر روی همون عدد باشه نخاهیم دستی بچرخونیم
                میانگین 3تا را بدست اوردم حالا میخاهم تون پتاسیومتر حذف کنم و فرمان از مبکرو بگیره
                پتاسیومتر ولتاژ 0 تا 12 تغییر میدهد خروجی میکرو ماد5 ولت هست
                برق میکرو و اون دستگاه جدا هست

دیدگاه

سلام مهندس
                  تو نیاز به یه حلقه کنترول داری
                  برای تبدیل pwm میکرو به ولتاژ بالاتر میتونی از یه امیتر مشترک استفاده کنی. البته راه های خیلی زیادی داره که فک میکنم ارزونترین راه و ساده ترینش همین باشه. ترانزیستور توی ناحیه قطع و اشباع کار میکنه و سطح ولتاژ pwm تورو میسونه به VCC توی شکل زیر یه مقاومت که بسته به نوع ترانزیستورت داره و یه خازن در حد 10 پیکو باهم سری کن بزار توی بیس ترانزیستور.

بعد از سوییچ زنی توی طبقه بعد از ترانزیستور باید با استفاده از یه فیلتر پایین گذر تبدیلش کنی به یه ولتاژ DC صاف که میره توی خروجیت. حالا با استفاده از ADC میکرو خروجیتو بخون و با توجه به مقدار ولتاژی که میخوای PWM رو کمو زیاد کن.

دیدگاه

فکر کنم منظورن نتونستم برسونم
                    ما یک دستگاه داریم یک پتاسیومتر دارد و باتغیر اون یکسری ایتم ها در دستگاه تغییر میکند
                    ما میخاهیم 3عدد سنسور بگذاریم و میانگین این 3تا سنسور هر مقدار بود اون پتاسیومتر روی همون عدد باشه نخاهیم دستی بچرخونیم
                    میانگین 3تا را بدست اوردم حالا میخاهم تون پتاسیومتر حذف کنم و فرمان از مبکرو بگیره
                    پتاسیومتر ولتاژ 0 تا 12 تغییر میدهد خروجی میکرو ماد5 ولت هست
                    برق میکرو و اون دستگاه جدا هست
                    باسلام مدار های مشابه آنچه که مد نظر شما هست رو دیدم مداری بود که معدل دو تا سنسور دما رو می گرفت میداد به pwm و با اون سرعت فن dc رو کنترل میکرد در اصل ولتاژ دوازده ولت دو سر فن رو کم و زیاد میکرد و شما درست می گویید pwm پنج ولت هست وبا روشی که دوستمون در بالا گفت با قرار دادن ترانزیستور میشه اون رو به دوازده ولت رسوند پس در کل پروژه شما با pwm انجام میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnam909 نمایش پست ها
                      سلام مهندس
                      تو نیاز به یه حلقه کنترول داری
                      برای تبدیل pwm میکرو به ولتاژ بالاتر میتونی از یه امیتر مشترک استفاده کنی. البته راه های خیلی زیادی داره که فک میکنم ارزونترین راه و ساده ترینش همین باشه. ترانزیستور توی ناحیه قطع و اشباع کار میکنه و سطح ولتاژ pwm تورو میسونه به VCC توی شکل زیر یه مقاومت که بسته به نوع ترانزیستورت داره و یه خازن در حد 10 پیکو باهم سری کن بزار توی بیس ترانزیستور.

بعد از سوییچ زنی توی طبقه بعد از ترانزیستور باید با استفاده از یه فیلتر پایین گذر تبدیلش کنی به یه ولتاژ DC صاف که میره توی خروجیت. حالا با استفاده از ADC میکرو خروجیتو بخون و با توجه به مقدار ولتاژی که میخوای PWM رو کمو زیاد کن.
                      سلام
                      امکان داره مدار کامل برام رسم کنی بفرستید،

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

باسلام مدار های مشابه آنچه که مد نظر شما هست رو دیدم مداری بود که معدل دو تا سنسور دما رو می گرفت میداد به pwm و با اون سرعت فن dc رو کنترل میکرد در اصل ولتاژ دوازده ولت دو سر فن رو کم و زیاد میکرد و شما درست می گویید pwm پنج ولت هست وبا روشی که دوستمون در بالا گفت با قرار دادن ترانزیستور میشه اون رو به دوازده ولت رسوند پس در کل پروژه شما با pwm انجام میشه
                      ممنون
                      اگر مدار دیدید برام بفرستید

دیدگاه

سلام
                        امکان داره مدار کامل برام رسم کنی بفرستید،

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

ممنون
                        اگر مدار دیدید برام بفرستید
                        با سلام چیزی که برات گفتم روی تابلو یک دستگاه بود که میکرو
                        کارهای متعددی انجام میداد یکی از کارهایی که انجام می داد مربوط
                        به سوال بالا بود و چیز خاصی از نظر سخت افزاری ندارن دو تا سنسور
                        دما توی ورودی های adc یک ترانزیستور در خروجی pwm اگر توی اینترنت
                        هم بگردی هست اصل طراحی برنامه هست که با توجه به مواردی که مد
                        نظر شما هست بنویسی و راه اندازی کنی سخت افزار به تنهایی فایده ای نداره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X