اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل برق 3 فاز به تکفاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل برق 3 فاز به تکفاز

سلام بر همگی
    میخواستم بدونم چگونه باید برق 3 فاز رو به تک فاز تبدیل کنم؟ آیا اگر 3 تا سیم فاز رو به هم متصل کنم مشکلی پیش میاد؟
    و اینکه برای سیم کشی جهت استفاده تکفاز باید قطر سیم فاز با نول یکی باشه؟ یا اینکه سیم فاز باید قطورتر انتخاب بشه؟ اگر آره به چه نسبتی؟

پاسخ : تبدیل برق 3 فاز به تکفاز

نوشته اصلی توسط Ursamajor نمایش پست ها
    سلام بر همگی
    میخواستم بدونم چگونه باید برق 3 فاز رو به تک فاز تبدیل کنم؟ آیا اگر 3 تا سیم فاز رو به هم متصل کنم مشکلی پیش میاد؟
    و اینکه برای سیم کشی جهت استفاده تکفاز باید قطر سیم فاز با نول یکی باشه؟ یا اینکه سیم فاز باید قطورتر انتخاب بشه؟ اگر آره به چه نسبتی؟
    هرکدام از از خطوط سه فاز با نول ولتاژ ۲۲۰ ولت ac را تشکیل میدهند
    اما دوست عزیز شدیدا توصیه میکنم اگر در زمینه برق تخصص ندارید
    کار رو به یک تکنسین بسپارید چونکه بسیار خطرناک است.

دیدگاه

سلام بر همگی
      با سلام برای اینکه تکفاز داشته باشین از یکی از فازها یک سیم بگیرید
      با نول برقتون استفاده کنید میشه تکفاز در مورد اتصال سیم های سه فاز
      به یکدیگر هم هرگز چنین کاری نکنید که هر چی آمپر فیوزهاتون بالاتر
      باشه عواقب وخیم تری خواهد داشت حتی اتصال یک لحظه دو یا سه فاز
      منجر به مرگ میشه و سوختگی های شدید پس خیلی احتیاط کنید در مورد
      قطر سیم بسته به جریان مصرفی که لازم داری از روی جداول مربوطه نمره
      سیم رو میتونی تعیین کنی و هر دو سیم رو یکسان بگیری
      قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

سلام بر همگی
        چه مصرف کننده ای میخاین به برق وصل کنید؟

دیدگاه

سلام بر همگی
          با سلام:
          در آپارتمان ها یک برق 3 فاز وارد می شودمثلا 8 واحدی. هر 3 واحد را به یک فاز وصل می کنند ( R.S.T) و نول ورودی هر 8 واحد یکی می باشد. ( 8 واحد 220 ولتی نسبت به نول) فاز دوم را به 3 واحد دیگر و فاز سوم را به دو واحد و برق عمومی ماننده موتور خانه، روشنایی حیاط و سایر نقاط اشتراکی. قطر سیم فاز و نول ورودی همه واحد ها یک اندازه است. اما این 8 واحد + برق اشتراکی همگی بصورت سیم نازک تر نسبت به سیم ورودی قبل و بعد از کنتور با یک سیم بسیار قطور تری متصل به برق ورودی ساختمان می گردند. وصل کردن 3 سیم برق سه فاز بهم یعنی یعنی امادگی برای تماس اضطراری با تلفن 125 آتش نشانی
          علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
          نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
            وصل کردن 3 سیم برق سه فاز بهم یعنی یعنی امادگی برای تماس اضطراری با تلفن 125 آتش نشانی
            ۱- از نگاه علمی چرا اتصال فازها بهم خطرآفرین است؟ آیا بخاطر اختلاف فاز در سیکل تناوب؟
            ۲- در گذشته های دور برچسب روی انواعی دستگاه تراش بزرگ را دیدم که نوشته بود 360v . این ولتاژ چگونه در کارخانه تامین می شود؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس ربانی نمایش پست ها
              ۱- از نگاه علمی چرا اتصال فازها بهم خطرآفرین است؟ آیا بخاطر اختلاف فاز در سیکل تناوب؟
              ۲- در گذشته های دور برچسب روی انواعی دستگاه تراش بزرگ را دیدم که نوشته بود 360v . این ولتاژ چگونه در کارخانه تامین می شود؟
              با سلام:
              دوست عزیز، اختلاف دو فاز 220 ولت می شود 380 ولت. وقتی که یک ژنراتور را بصورت سه فاز سیم بندی می کنند، هر فاز نسبت به فازی بعدی را 120 درجه الکتریکی با هم اختلاف فاز می دهند، اختلاف دو فاز یعنی اختلاف ولتاژ و اختلاف ولتاژ یک سطح به سطح دیگر یعنی وجود ولتاژ .در کل هر سطح ولتاژی نسبت به سطح دیگر اختلاف فاز داشته باشند نباید بهم وصل شوند.

دیدگاه

با سلام:
                دوست عزیز، اختلاف دو فاز 220 ولت می شود 380 ولت. وقتی که یک ژنراتور را بصورت سه فاز سیم بندی می کنند، هر فاز نسبت به فازی بعدی را 120 درجه الکتریکی با هم اختلاف فاز می دهند، اختلاف دو فاز یعنی اختلاف ولتاژ و اختلاف ولتاژ یک سطح به سطح دیگر یعنی وجود ولتاژ .در کل هر سطح ولتاژی نسبت به سطح دیگر اختلاف فاز داشته باشند نباید بهم وصل شوند.
                با سپاس. پس بگمانم همین عرض بنده شد (اختلاف فاز در موج سینوسی)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط مهندس ربانی نمایش پست ها
                  با سپاس. پس بگمانم همین عرض بنده شد (اختلاف فاز در موج سینوسی)
                  با سلام:
                  کاملا درست است.هر گاه بین دو سیم فاز اختلاف ولتاژ داشته باشیم، یعنی اختلاف فاز داریم. به همین سبب هرگز نمی توانیم سیم های برق غیر هم فاز را بهم وصل کرد. اما سیم های برق هم فاز را می توانیم بهم وصل کنیم کاری که در نیروگاه ها برق شبکه سراسری را برای قدرت بیش تر تامین می کنند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
                    با سلام برای اینکه تکفاز داشته باشین از یکی از فازها یک سیم بگیرید
                    با نول برقتون استفاده کنید میشه تکفاز در مورد اتصال سیم های سه فاز
                    به یکدیگر هم هرگز چنین کاری نکنید که هر چی آمپر فیوزهاتون بالاتر
                    باشه عواقب وخیم تری خواهد داشت حتی اتصال یک لحظه دو یا سه فاز
                    منجر به مرگ میشه و سوختگی های شدید پس خیلی احتیاط کنید در مورد
                    قطر سیم بسته به جریان مصرفی که لازم داری از روی جداول مربوطه نمره
                    سیم رو میتونی تعیین کنی و هر دو سیم رو یکسان بگیری
                    با سلام:
                    در آپارتمان ها یک برق 3 فاز وارد می شودمثلا 8 واحدی. هر 3 واحد را به یک فاز وصل می کنند ( R.S.T) و نول ورودی هر 8 واحد یکی می باشد. ( 8 واحد 220 ولتی نسبت به نول) فاز دوم را به 3 واحد دیگر و فاز سوم را به دو واحد و برق عمومی ماننده موتور خانه، روشنایی حیاط و سایر نقاط اشتراکی. قطر سیم فاز و نول ورودی همه واحد ها یک اندازه است. اما این 8 واحد + برق اشتراکی همگی بصورت سیم نازک تر نسبت به سیم ورودی قبل و بعد از کنتور با یک سیم بسیار قطور تری متصل به برق ورودی ساختمان می گردند. وصل کردن 3 سیم برق سه فاز بهم یعنی یعنی امادگی برای تماس اضطراری با تلفن 125 آتش نشانی
                    ممنون از همگی. ولی چرا باید قطر فاز با نول یکی باشه. مگر جریان ورودی که از فاز میاد در مصرف کننده، مصرف نمیشه؟ پس باید سیم نول نازکتر باشه قاعدتا؟! و اینکه در برق 3فاز 3تا کابل فاز هست و تنها 1نول که با توجه به گفته شما باید 3 تا نول باشه
                    و سوال دیگه ای هم که دارم اینه که آیا بجای استفاده از کابل مثلا 10 میشه از کابل 2x5 استفاده کرد؟

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
                    چه مصرف کننده ای میخاین به برق وصل کنید؟
                    ماینر

دیدگاه

ممنون از همگی. ولی چرا باید قطر فاز با نول یکی باشه. مگر جریان ورودی که از فاز میاد در مصرف کننده، مصرف نمیشه؟ پس باید سیم نول نازکتر باشه قاعدتا؟! و اینکه در برق 3فاز 3تا کابل فاز هست و تنها 1نول که با توجه به گفته شما باید 3 تا نول باشه
                      و سوال دیگه ای هم که دارم اینه که آیا بجای استفاده از کابل مثلا 10 میشه از کابل 2x5 استفاده کرد؟

ماینر
                      با سلام برای اینکه کاملا متوجه بشی باید بری کتاب های برق رو تهیه
                      کنی بخونی و مدارهای عملی هم ببندی جریان عبوری در سیم فاز با سیم
                      نول در حالت عادی برابر هست که میتونی با آمپر متر است کنی سه تا
                      سیم فاز اداره برق به ما میده و یک نول شما مثلاً سه تا سیم فاز با فازهای
                      مختلف رو می*بری به سه واحد سه تا سیم برگشت نول میاری وصل میشه
                      به اون یک سیم نول اداره برق که اختلاف ولتاژ هر فاز با اون یک نول 220
                      هست باز باید بری شکل اتصال ستاره رو ببینی تا متوجه بشی فرض کن یک
                      کابل 2.5*4 داری اگر دوتا دوتا این سیم هارو به هم وصل کنی یا بپیچونی
                      میشه5*2
                      قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

ماینر
                        ماینراینگ بیت کوین اگر منظورتونه به نظرم دورشو خط بکشید بهتره! نه صرفه اقتصادی داره ( حتی با دستگاه های ASIC) نه آینده بیت کوین با روی کار اومدن کامپیوتر های کوانتومی آینده خوبی خواهد بود. البته مقطعی شاید سود اندکی داشته باشه ، من تحقیقات زیادی کردم حتی میتونم دستگاه رو بخرم و خودم بیارم ایران و بکار بگیرم، ولی انقدر استهلاک این دستگاه ها بالاس که بعید میدونم 2 سال کار کنن و حتی پول خودشونو هم دربیارن!
                        جدیدترین ویرایش توسط arvinfx; ۰۸:۴۵ ۱۳۹۷/۰۹/۱۷.

دیدگاه

با سلام:
                          چرا باید قطر سیم فاز و نول یک اندازه باشد. باید در جواب دوست عزیز گفت، مثلا ما یک بخاری برقی 2000 وات 220 ولت داریم. و اگر یک امپر متر جریان متناوب را بصورت سری بین فاز برق بخاری و نول قرار دهیم، جریان مصرفی می شود حدود 9 امپر. پس شما مشاهده خواهید کرد، جریان هم در سیم فاز و هم در سیم نول 9 آمپر می گذرد. ( مدار بصورت سری متصل شده است) پس استدلال شما ازسیم نول را باید نازک تر استفاده کرد چیست.؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X