ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتیجه های نظرسنجی ها: نظر شما در مورد شروع کار بر روی این موضوع چیست؟

رأی دهندگان
5. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • من انفرادی کمک کنم

0 0%
  • من گروهی می خوام با هاتون کار کنم

4 80.00%
  • موضوع را فقط دنبال می کنم-کمک نمی کنم

0 0%
  • می خواهم جدا از شما رو این موضوع کار کنم

0 0%
  • از حیطه اطلاعات ما خارج هست-نمی تونیم ما انجام بدیم

0 0%
  • چنین دستگاهی ساخته شده لزومی نمی بینم

0 0%
  • نمی تونم کمک کنم فقط به خاطر این که اطلاعاتم زیاد نیست

1 20.00%
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15
    2008/10/24
    22
    0

دستگاه دیدن تصاویر برای نابینایان(همراه با نظر سنجی) با استفاده از پردازش تصویر

سلام خدمت شما بزرگواران...

من یک فکری که به ذهنم رسید این بود که اگه بشه یک دستگاهی ساخت برای نابینا ها که بتونن اونا هم مثل ما ببینند خیلی خوب میشه.....
    ولی راستیتش اطلاع کافی از این موضوع ندارم که چنین دستگاهی الان ساخته شده یا نه...

قکر من اینه که یک دستگاهی باشه که تصاویرو بگیره بعدا اون تصویر هارو پردازش کنه به صورت داده دربیاره و بعد بتونه به مغر بفرسته.
    که لازمه این کار به نظرم پردازش تصویر و تخصص پزشکی در زمینه مغز هست
    که من دوست دارم رو قسمت پردازش تصویرش کار کنیم.
    شاید واسمون یه سوال هایی مطرح بشه؟؟؟؟
    1)این دستگاه با چی تصاویر رو بگیره ؟؟ :eek: یک دوربینی تو یک کلاهی تعبیه بشه و در سر شخص مورد نظر قرار داده بشه.
    2)واقعا یعنی میشه این کارو کرد؟؟؟ تو این دنیای ما فقط غیر ممکن، غیر ممکن،بشر هر چیزی که به ذهنش برسه می تونه عملی کنه مهم اینکه به ذهنش برسه.مرحله دوم اینه که با درایت و با پشتکار فراون به سمت هدفش بره،مطمئنن روزی چنین اتفاقی می یوفته که نابینا ها هم بتونن ببینند(شاید هم افتاده) چرا ما آغاز گر و ادامه دهنده و حتی تموم کننده این ایده نباشیم؟ :agree:
    3)این فکر به نظر تون زیاد تخیلی نیست؟؟ :icon_razz: جواب:خدا به بشر قدرت تخیل داده تا باعث پیشرفت خودش بشه.روزی که یک کودک به آسمون نگاه می کرد و شب ها گریه می کرد و میگفت من باید به ماه بروم شاید اون زمون همه بهش می خندیدند و می گفتند بچه است.ولی همون کودک اولین نفری بود که پا به کره ماه گذاشت :rolleyes:

من بالا یک نظرسنجی گذاشتم دوست دارم تو این شرکت کنید تا با بررسی این نظر سنجی تصمیمات بعدی رو بگیریم...
    موفق و پیروز باشید...
    تو این دنیا فقط غیر ممکن،غیر ممکن است...
    2008/02/20
    939
    12

پاسخ : دستگاه دیدن تصاویر برای نابینایان(همراه با نظر سنجی) با استفاده از پردازش تصویر

نمونه اولیه این دستگاه خارج از کشور ساخته شده.
    اطلاعات ما هم خیلی کمه برای این کار.
    اما حاضرم گروهی همکاری کنم.

پیشنهاد میدم برای نابینایان روی چیزهایی کار بشه که زودتر نتیجه میده. مثلا انگشتری که در مجاورت نور ویبره (لرزش) کنه و یا عصای آلتراسونیک که فاصله اشیا و عمق چاله رو تشخیص بده یا تبدیل متن الکترونیکی به خط بریل قابل لمس.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی
    2007/06/28
    2,405
    19

پاسخ : دستگاه دیدن تصاویر برای نابینایان(همراه با نظر سنجی) با استفاده از پردازش تصویر

سلام ...............

بحثي كه شما مطرح كرديد بحثيه كه بسيار وسيع و گسترده هست و به صورت كلي نميشه در موردش صحبت كرد .. اجازه بديد يه مقدار راجع به اين موضوع صحبت كنيم .. ببينيد براي اينكه شما يه برداشت كلي از نحوه ي عملكرد سيستم بينايي و ارتباط اون با نرون هاي عصبي و بخش Cortex مغز داشته باشيد لازمه تا در اين مورد دقيق بشي و ببينيد موقعي كه ما تصويري رو ميبنيم در واقع چه مراحلي طي ميشه ..

اگه فرض كنيم تصوير جلوي چشم ما قرار گرفته از زماني كه ما ميبينيم تا زماني كه متوجه ميشيم فرآيند هاي مختلفي در مغز ما اتفاق ميفته .. مثلا تصوير در ابتدا از نظر طيف رنگي بررسي ميشه و يك سري طيف هاي خاص كه در ابتدا و بر اساس Eye Attention مشخص در ذهن و در نرون هاي عصبي دريافت ميشن ، آ*بررسي و تشخيص داده ميشه .. بعد از اين مرحله كه مثل يه سيستم ريكرسيو در ذهن عمل ميكنه و يه لوپ تعريف ميشه (براي عملكرد نرون هاي بخش هاي مختلف با هم ..) كه نتيجه ي اون زماني مقبول ميشه كه تشخيص طيف ها از مقدار Recognition رنگي فراتر بره به اين معنا كه يه مرحله ي COLOR Processing انجام شده .. در اين مرحله نياز نيست كه همه ي جزئيات رنگي تصوير مشخص بشه همون مقداري كه براي Process رنگ ها مناسب باشه و مغز بتونه تفكيك هاي رنگي رو براي تصوير قائل بشه كفايت ميكنه ..

پس از خروج از لوپ يه مرحله شبيه Object Recognition براي مغز آغاز ميشه كه بر اساس Shape Modeling و Texture Processing تصوير رو براي پردازش بيشتر از حيث جنس محيا ميكنه .. خب اين مرحله پيچيده ترين مرحله ايه كه در بخش Cortex اتفاق ميفته و شبيه سازي اون در واقعيت بسيار مشكله ..

بحث ديگه اي كه در همين سطح مطرح ميشه اينه كه سيستم مغز كاملا در مقابل Category ها Learn ميشه به اين معنا كه وقتي بر اساس تحليل هاي Object Recognition انجام شده تصويري رو به يه Category خاص اختصا ميده انواع اون رو هم جزو همون بخش طبقه بندي ميكنه .. اين بخش هم براي سيموله كردن توي سخت افزار يك مقدار مشكل ساز ميشه .. به اين نكته هم بايد توجه كرد كه Classify كردن تصاوير دريافتي با كمترين خطا (در حد صفر ..) در مغز صورت ميگيره و شبيه سازي اين مورد با اين Performance براي الگوريتم هاي موجود يك مقدار مشكله ..

پس از اين مرحله مغز فرآيندي رو آغاز ميكنه كه مثل يه الگوبرداري عمل ميكنه به اين معنا كه از روش هاي Recognition قبلي الهام ميگيره و بهترين و البته نزديكترين راه ممكن براي با كيفيت ترين و دقيقترين پردازش رو انجام ميده .. در اين مرحله از نتايج Step هاي قبلي كاملا (يا مستقيم يا غير مستقيم ..) استفاده ميشه و در عمل ، Recognition رو كاملا ديناميك ميكنه به اين معنا كه براي روش دستيابي اون نميشه الگوي ثابتي پيدا كرد ..

حالا فرض كنيد ما بخوايم اين مراحل رو به صورت سخت افزاري شبيه سازي كنيم .. اولين كاري كه بايد انجام بشه اينه كه طيف رنگي تحليل بشن .. خب براي اين منظور ميشه از Slicing Image استفاده كرد .. اين تصاوير تا حدود زيادي ميتونن مشكل پردازش طيف رنگي رو حل كنن با اين تفاوت كه طيف ها بايد در قالب هاي هشت بيتي تعريف بشن يهني ميشه 8 تا Slice .. براي طراحي اين بخش بايد يه سيستم فيدبك دار طراحي بشه كه تقريبا هر چند مرحله يك بار در زمان Process عمل نمونه برداري (كه نميشه گفت .. در واقع كنترل خروجي به منظو اعمال فيدبك در قالب يه ظريب ..) رو انجام بده و با اين كار بتونه از صحت پردازش اطمينان حاصل كنه و مراحل درك رنگي از تصوير به منظور استخراج برخي ويژگي ها (حتي Edge Detection ..بعضا ..) رو پياده سازي كنه ..

مرحله ي بعدي ميشه مرحله ي Object Recognition .. خب اين مرحله بايد با استفاده از يه Classifier با Performance بالا انجام بشه كه البته سرعت خوبي هم داشته باشه .. معمولا در اين مرحله از SVM به عنوان Classifier استفاده ميكنن و براي مرحله ي Feature Extraction هم از SIFT بهره ميبرن .. با بهره گيري از اين الگوريتم ها تقريبا مشكل Recognition حل ميشه و ميشه وارد مراحل بعدي شد ..

همه ي اين مراحلي كه در بالا اشاره شد (جداي شبيه سازي سخت افزاري ..) در نرون ها مغز صورت ميگيره و براي برقراري ارتباط با نرون ها بايد از تكنولوژي خاصي بهره برد . در واقع براي اينكه شما بتونيد تصوير رو به ذهن فرد القا كنيد بايد بتونيد با نورون هاي فرد ارتباط برقرار كنيد (البته نه هر نروني ..) در نتيجه كار يك مقدار از اونچه كه تصورش رو ميكنيد مشكل تره و بايد در موردش دقت بيشتري صورت بگيره .. موفق باشيد ..

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..
    2008/02/20
    939
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط حسام الدین
    سلام ...............

بحثي كه شما مطرح كرديد بحثيه كه بسيار وسيع و گسترده هست و به صورت كلي نميشه در موردش صحبت كرد .. اجازه بديد يه مقدار راجع به اين موضوع صحبت كنيم .. ببينيد براي اينكه شما يه برداشت كلي از نحوه ي عملكرد سيستم بينايي و ارتباط اون با نرون هاي عصبي و بخش Cortex مغز داشته باشيد لازمه تا در اين مورد دقيق بشي و ببينيد موقعي كه ما تصويري رو ميبنيم در واقع چه مراحلي طي ميشه ..

اگه فرض كنيم تصوير جلوي چشم ما قرار گرفته از زماني كه ما ميبينيم تا زماني كه متوجه ميشيم فرآيند هاي مختلفي در مغز ما اتفاق ميفته .. مثلا تصوير در ابتدا از نظر طيف رنگي بررسي ميشه و يك سري طيف هاي خاص كه در ابتدا و بر اساس Eye Attention مشخص در ذهن و در نرون هاي عصبي دريافت ميشن ، آ*بررسي و تشخيص داده ميشه .. بعد از اين مرحله كه مثل يه سيستم ريكرسيو در ذهن عمل ميكنه و يه لوپ تعريف ميشه (براي عملكرد نرون هاي بخش هاي مختلف با هم ..) كه نتيجه ي اون زماني مقبول ميشه كه تشخيص طيف ها از مقدار Recognition رنگي فراتر بره به اين معنا كه يه مرحله ي COLOR Processing انجام شده .. در اين مرحله نياز نيست كه همه ي جزئيات رنگي تصوير مشخص بشه همون مقداري كه براي Process رنگ ها مناسب باشه و مغز بتونه تفكيك هاي رنگي رو براي تصوير قائل بشه كفايت ميكنه ..

پس از خروج از لوپ يه مرحله شبيه Object Recognition براي مغز آغاز ميشه كه بر اساس Shape Modeling و Texture Processing تصوير رو براي پردازش بيشتر از حيث جنس محيا ميكنه .. خب اين مرحله پيچيده ترين مرحله ايه كه در بخش Cortex اتفاق ميفته و شبيه سازي اون در واقعيت بسيار مشكله ..

بحث ديگه اي كه در همين سطح مطرح ميشه اينه كه سيستم مغز كاملا در مقابل Category ها Learn ميشه به اين معنا كه وقتي بر اساس تحليل هاي Object Recognition انجام شده تصويري رو به يه Category خاص اختصا ميده انواع اون رو هم جزو همون بخش طبقه بندي ميكنه .. اين بخش هم براي سيموله كردن توي سخت افزار يك مقدار مشكل ساز ميشه .. به اين نكته هم بايد توجه كرد كه Classify كردن تصاوير دريافتي با كمترين خطا (در حد صفر ..) در مغز صورت ميگيره و شبيه سازي اين مورد با اين Performance براي الگوريتم هاي موجود يك مقدار مشكله ..

پس از اين مرحله مغز فرآيندي رو آغاز ميكنه كه مثل يه الگوبرداري عمل ميكنه به اين معنا كه از روش هاي Recognition قبلي الهام ميگيره و بهترين و البته نزديكترين راه ممكن براي با كيفيت ترين و دقيقترين پردازش رو انجام ميده .. در اين مرحله از نتايج Step هاي قبلي كاملا (يا مستقيم يا غير مستقيم ..) استفاده ميشه و در عمل ، Recognition رو كاملا ديناميك ميكنه به اين معنا كه براي روش دستيابي اون نميشه الگوي ثابتي پيدا كرد ..

حالا فرض كنيد ما بخوايم اين مراحل رو به صورت سخت افزاري شبيه سازي كنيم .. اولين كاري كه بايد انجام بشه اينه كه طيف رنگي تحليل بشن .. خب براي اين منظور ميشه از Slicing Image استفاده كرد .. اين تصاوير تا حدود زيادي ميتونن مشكل پردازش طيف رنگي رو حل كنن با اين تفاوت كه طيف ها بايد در قالب هاي هشت بيتي تعريف بشن يهني ميشه 8 تا Slice .. براي طراحي اين بخش بايد يه سيستم فيدبك دار طراحي بشه كه تقريبا هر چند مرحله يك بار در زمان Process عمل نمونه برداري (كه نميشه گفت .. در واقع كنترل خروجي به منظو اعمال فيدبك در قالب يه ظريب ..) رو انجام بده و با اين كار بتونه از صحت پردازش اطمينان حاصل كنه و مراحل درك رنگي از تصوير به منظور استخراج برخي ويژگي ها (حتي Edge Detection ..بعضا ..) رو پياده سازي كنه ..

مرحله ي بعدي ميشه مرحله ي Object Recognition .. خب اين مرحله بايد با استفاده از يه Classifier با Performance بالا انجام بشه كه البته سرعت خوبي هم داشته باشه .. معمولا در اين مرحله از SVM به عنوان Classifier استفاده ميكنن و براي مرحله ي Feature Extraction هم از SIFT بهره ميبرن .. با بهره گيري از اين الگوريتم ها تقريبا مشكل Recognition حل ميشه و ميشه وارد مراحل بعدي شد ..

همه ي اين مراحلي كه در بالا اشاره شد (جداي شبيه سازي سخت افزاري ..) در نرون ها مغز صورت ميگيره و براي برقراري ارتباط با نرون ها بايد از تكنولوژي خاصي بهره برد . در واقع براي اينكه شما بتونيد تصوير رو به ذهن فرد القا كنيد بايد بتونيد با نورون هاي فرد ارتباط برقرار كنيد (البته نه هر نروني ..) در نتيجه كار يك مقدار از اونچه كه تصورش رو ميكنيد مشكل تره و بايد در موردش دقت بيشتري صورت بگيره .. موفق باشيد ..

آقای حسام الدین همه فرمایشات شما درسته. اما این پروژه شبیه سازی چشم هست نه مغز.کل تلاش ما باید این باشه که یک transduser مناسب!!! بجای چشم بسازیم.
    دلا یاران سه قسمند ار بدانی
    زبانی اند و نانی اند و جانی
    به نانی نان بده از در برانش
    محبت کن به یاران زبانی
    و لیکن یار جانی را به دست آر
    به جانش جان بده تا می توانی
    2007/06/28
    2,405
    19

سلام .................

جناب آرش من متوجه طرح شدم و فقط ميخواستم مراحل كار رو نام ببرم .. خدمتتون عرض كنم كه يه مدت هم توي اين زمينه كار كردم و در مورد فرآيندهايي كه در Cortex صورت ميگيره تحقيق كردم و از اين بابته كه در جريان كار هستم .. ببينيد درسته كه قراره يه سيستم Transducer ساخته بشه اما اصل مطلب در اين بخشه كه چگونه سيگنال هاي دريافتي با نرون هاي عصبي ارتباط برقرار كنن .. من هم در پست قبل به همين موضوع اشاره كردم .. موفق باشيد ..
    2008/10/24
    22
    0

شروع کار(بسم الله....)

سلام،امیدوارم سرحال باشید

از دوست عزیزمون آقای حسام الدین کمال تشکر را دارم
    آرش جان خدا را شکر باید کنیم که چنین دستگاهی ساخته شده حتی اگه نمونه اولیش باشه،چون که واقعا تک تک ما دوست داریم این عزیزان هم مثل ما بتون دنیای رنگی رو ببینند،حالا حتی یک قدم هم اگه بتونیم به ساخت چنین دستگاهی کمک کنیم بازم تونستیم برای این عزیزان کاری کنیم
    و اما....
    1)چیزی که به انسان انرژی می ده و حتی اگه هزار بار هم شکست بخوره ناامید نمی شه هدف اونه،هدف اگه توخالی نباشه مواقع شکست نیز ناامید نمی شه.از قدیم می گن اگه اراده کنی کوه رو میتونی جابجا کنی شاید تا حالا دقت نکردیم ولی بشر اراده کرد و اکنون کوه هارو جابجا می کنه(ماشین الات راهسازی)به هر حال چه خوب که یکی از هدف هامون هم کمکی برای روشن دلای عزیز باشه(علم بوجود آمد تا به بشر خدمت کند)
    2)اولین کاری که باید بکنیم اینکه اطلاعات و الگوی دستگاهی که در خارج ساخته شده رو بدست بیاریم تا بقیش رو تکمیل کنیم.چون اعتقاد دارم" عاقلانه نیست چرخی که ساخته شده آدم بیاد دوباره اونو بسازه باید انرژی شو بذاره تا چیزی جدید بسازه تا کاملش کنه"
    3)،مطلب دیگه هم اگه از ساختار چشم و نحوه کارکرد پیدا کردیم در اختیار هم بگذاریم
    4)یک سوالی هم که برام پیش اومده اینکه چرا ما ایرانی ها هیچ وقت به نظر سنجی اهمیت نمی دیم :sad:
    2007/06/28
    2,405
    19

نقل قول نوشته اصلی توسط وحید نیک وند

3)،مطلب دیگه هم اگه از ساختار چشم و نحوه کارکرد پیدا کردیم در اختیار هم بگذاریم
    سلام ..........

مطالبی در تاپیک زیر مطرح شده و شاید بتونه برای این بخش مفید باشه ..

موفق باشید ..
    2008/10/24
    22
    0

عضو گیری

با سلام

دوستان عزیز به خاطر این که به کار سرعت بدیم و رسمیت هم بدیم یک فکری به ذهنم رسیده که امیدوارم عملی بشه....
    من با آقای بلورچیان هم در میان گذاشتم که یک جایی در داخل سایت به اعضای گروه اگه امکانش باشه اختیار بدند که فقط اعضای گروه حق ورود داشته باشند.هنوز که جوابی از ایشون نگرفتم

با این فرض که امکان این عمل باشه از دوستانی که مایل به همکاری هستند اعلام آمادگی کنند.
    یک خواهشی هم که داشتم اگه آقای حسام الدین که همیشه به خاطر راهنمایی هاشون ما رو شرمنده می کنند اگر افتخار بدند و مدیریت این پروژه رو به عهده بگیرند ممنون میشیم. :applause:

با تشکر....
    2007/06/28
    2,405
    19

[move]PM[/move]
    2008/10/24
    22
    0

ارتباط با مغز بوسیله امواج

با سلام......

در مورد اینکه به چه نحوی اطلاعات پردازش تصویر را به مغز انتقال دهیم یک روش همون بود که جناب حسام الدین فرمودند(ارتباط با نرون های مغزی با تکنولوژی خاص)

یک فکر دیگه ای که به نظرم ساده تر می یاد اینکه اطلاعات را به صورت امواج به مغز بفرستیم.یعنی به مغز هیج گونه ارتباط سخت افزاری نداشته باشیم.
    به خاطر اینکه ببینم چنین چیزی امکانش هست سایت های که در این رابطه مطلب دارند رو نگاه کردم که در زیر براتون آوردم.
    اگر مطلبی در این موضوع یا اینکه راه آسان تر دیگر برای ارتباط با مغز هست یا نه کمک کنید ممنون می شم.

اگر فکر میکنید که بازیهای ویدیویی به نقطه آخر خود رسیده اند، اندکی تامل نمائید زیرا سازنده پلی استیشن اینک اختراعی را در امریکا به ثبت رسانده است که در آینده اطلاعات را مستقیما به مغز شما میفرستد. آیا فضای فیلم ماتریکس را بخاطر دارید، بنظر میرسد که تخلیلات موجود در فیلمها بسوی واقعیت گام برمیدارند. ورود به دنیای بازیهای کامپیوتری با مغز.
    به گزارش بخش خبر شبكه فن آوري اطلاعات ايران، از سایت

پی سی پرو در این رابطه خبر داده است که این سیستم با امواج مافوق صوت کار میکند به نحویکه دقیقا نقاط خاصی از مغز را تحریک مینماید. بدین ترتیب افرادی که بازی میکنند میتوانند بازیها را ببینند و بشنوند و حتی این امکان برایشان ایجاد میشود که نه تنها بوهای داخل بازی کامپیوتری را بشنوند بلکه فضای بازی را احساس نمایند.
    این تکنولوزی که بازار بازی را مورد توجه قرار داده است قطعا مصرف قابل توجهی برای افراد نابینا و ناشنوا نیز خواهد داشت.

رویترز در باره این خبر گزارش داده است که سیگنال پالسی شکل مافوق صوت بدون نیاز به انجام هیچ نوع جراحی میتواند زمانبندی پوسته عصب را تغییر دهد و بدین ترتیب به افراد نابینا امکان دیدن و به افراد ناشنوا امکان شنیدن بدهد.
    البته سونی از توضیح درباره جزئیات این اختراع خودداری کرده است اما بر اساس نطرات نیلز بارنر، عصب شناس دانشگاه توبینج آلمان، که میگوید به ثبت اختراع سونی توجه کرده است، این طرح قابل اجرا و شدنی است. نیلز خود سازنده دستگاهی است که به افراد معلول امکان میدهد تا با خواندن مغز دیگران با آنها ارتباط برقرار نمایند.
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 15