اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در ولتاژ آنالوگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در ولتاژ آنالوگ

با سلام به تمامی دوستان:

من دو تا سوال داشتم , که ممنون میشم اگر دوستان جواب بدن:

1-من یک موج سینوسی را با یک opamp که به اشباع رفته به موج مربعی تبدیل کردم.
    ولی مشکل اینجاست که اگر ولتاژ ورودی opamp تغییر کند , شکل موج خروجی هم تغییر میکند.
    به نظرتون از چه راه حلی استفاده کنم , تا این مشکل به وجود نیاد؟
    نمونه مدارم هم در آخر پست هست.

2-من با یک تقسیم مقاومتی ولتاژ 220ولت ac را به 5 ولت dcرساندم .
    من دو تا از این مدار(تقسیم مقاومتی دارم)با یک زمین مشترک و یک رگلا تور ولتاژ که تغذیه اش جدا است.(این ها همه از یک زمین مشترک استفاده می کنند)
    ولی مشکل اینجا است که ولتاژ تقسیم مقاومتی اول درست است , ولی دومی موقعی که به زمین مشترک وصل می شو د (با اینکه ولتاژ ورودی اش 20 است) در خروجی 8 ولت می دهد.
    بعد, مشکل دیگه هم این است که ایزولاسیون ندارد.
    این مدارات سیمیلاتور جواب می دهد , اما عمل نه!!!

از ترانس هم استفاده کردم با خازن صافی 100میکرو فاراد .
    ولی مشکل ترانس این است که هم دیر ولتاژ خروجی نسبت به ورودی تغییر می کند و هم فضای بیشتری می گیرد.
    -در ضمن خروجی ولتاژ ها قرار است به ورودی کانال آنالوگ میکرو وصل شود.

به نظرتون چی کار کنم .(بهترین روش چی است که هم دقت بالا و ایزولاسیون و سریع باشد؟)

(اپلوکوپلری را هم ندیدم که , کم کم تحریک شود)

اینم شکل هر دو مدار :

با تشکر فراوان از تمامی دوستان و مدیران
    زهر است عطاي خلق هر چند كه دوا باشد***حاجت ز كه مي خواهي جايي كه خدا باشد

مشکل در ولتاژ آنالوگ

دوستان عزیز , یکی به داد ما برسه :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

از دوستان هیچ کس نبود ؟ :twisted: :twisted: :twisted:

ما هنوز هم منتظر جواب دوستان هستیم.

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

سلام
      در مورد مشکل اول ( opamp ) چرا از فیدبک مثبت استفاده نمی کنی؟ اینجوری می تونی یه اشمیت تریگر بسازی که دیگه این مشکل رو نخواهد داشت. البته اگه می خوای دامنه ولتاژ خروجی ثابت باشه. نمی دونم از چه پ امپی استفاده کردی. اما ببین اگه جواب میده ، تغذیه ش رو به اندازه ولتاژ خروجی تنظیم کن. یعنی تغذیه مثبت ، به اندازه پیک مثبت و تغذیه منفی هم به اندازه پیک منفی ولتاژ خروجی باشه. اگر هم نمی تونی این کار رو بکنی ، باز هم از یه تقسیم ولتاژ تو خروجی پ امپ استفاده کن.
      و از مشکل دومت هم سر در نیاوردم! :P

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

سلام.
        magician عزیز ممنون که توجه کردی.
        درباره این مداری که گفتی اگر می تونی یک شکل بذار(بی زحمت)
        opamp هم 741 است.
        اگر بتونم یک مداری استفاده کنم که نیاز به تغذیه منفی هم نداشته باشد , چه بهتر.
        من با مداری که گفتم , شکل موج مربعی در خروجی می گیرم,ولی مشکل اینجا است که اگر ولتاژ ورودی تغیر کند , شکل مج خروجی تغییر می کند.
        یک مدار می خوام که اگر هر ولتاژی به ورودیش دادیم , بازم خروجی یک موج مربعی بدهد.

موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

1- بالاخره هر مداری به ازای یک سری ورودی کار میکنه شما باید معلوم کنی حداقل و حدکثر موج ورودی چقدر هست. دوم اینکه این مداری که شما بستین یک تقویت کننده با گین حدود 10 هست که گین خیلی کمی هست. شما اون مقاومت 10 کیلو رو بردار اونوقت یک مقایسه گر ساده داری البته با فاز منفی. در واقع ورودی اگر از صفر بیشتر بشه به شما -12 میده و بر عکس. میتونی پایه مثبت رو به جای زمین کردن به یک واتاژ ثابت وصل بکنی تا مشخص کنی که مدار جه وقت باید تغیر وضعیت بده. در ضمن 741 برای اینکار خیلی خوب نیست چون یک هدف اصلی طراحیش برای استفاده بصورت یک تقویت کننده بوده. LM324 برای اینکار خیلی خوب هست چون بصورت داخلی جبران هم شده.
          اگر هم یک مدار بهتر می خوای میتونی با همین LM324 یک اشمیت تریگر بسازی. برای نحوه طراحیش هم به کتاب نکنیک پالس نگاه کن.

در مورده مساله دوم من اصلا منظور شما رو نفمیدم . مثلا شما با یک تقسیم مقاومتی چطوری ولتاژ Ac رو به DC تبدیل کردی. و اصلا چیکار میخوای بکنی؟

HTH - Shahriar
          Circuit Designers Choose Different Horses For Different Courses!

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

درسته arem جان. مدار تو یه مدار تقویت کننده ست با گین 10 ( اگه اشتباه ندیده باشم ) و مثلا اگه پیک ولتاژ ورودی 2 ولت باشه ، قاعدتا باید توی خروجی 20 ولت داشته باشی. اما به دلیل محدود بودن ولتاژ تغذیه ، هیچ وقت این اتفاق نمی افته و سیگنال خروجی ، فقط تا +VCC پیش میره و به عبارتی اشباع میشه. به همین دلیل سیگنال سینوسی بریده میشه و به شکل مربعی در میاد. ولی اگه ولتاژ تو به یک ولت برسه ، دیگه نمی تونه پ امپ تو رو که تغذیه 12 ولت داره ، به اشباع ببره.
            اگه درست یادم باشه ، گین 741 حدود 10000 هست. اگه شما یکی از پایه ها رو زمین کنی و به دیگری ولتاژ بدی ، پ امپ با یه ولتاژی کوچک در حد میلی ولت هم به اشباع میره. اما در این حالت هم حساسیت فوق العاده بالا میره و مطلوب ما نیست. برای همین با یه فیدبک ، این گین رو کنترل می کنیم اما باز هم در یک حد حساسیت بالا نگه می داریم. من مدارشو برات اینجا گذاشتم.
            راستی در مورد ولتاژ تغذیه مطمئن نیستم با هر ولتاژی کار کنه

http://i9.tinypic.com/499m2bm.jpg

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

سلام به دوستان:
              magician جان عکست لود نمی شود , بی زحمت دوباره پلود کن.

شهریار جان , مدار دوم از یک تقسیم مقاومتی استفاده می کند تا ولتاژ 220ولت را به 5 ولت برساند و بعد هم ولتاژ متناوب توسط پل دیود به مستقیم تبدیل می شود.

من این کار را برای این می کنم که نمونه ولتاژ شهر را به میکرو بدم.

(در کل مداری می خوام که هم ایزولاسیون داشته باشد و هم سریع باشد برای این کار)

حالا اگر توضیحات قبل من و شکل من را یک نگاه بندازید , متوجه صحبت من میشین.

با تشکر .

موفق و پیروز باشید.

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

http://i10.tinypic.com/2dmdxcp.jpg

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

برای ایزوله کردن دو تا راه حل بیشتر نداری!
                  1- ترانس
                  2- Opto Isolator

اگر برای دستگاه UPS می خوای تو بیشتر اونایی که من دیدم از همون ترانس استفاده کردن.

شهریار

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

سلام
                    magician ممنون.

شهریار جان مدار من را دیدی , نظرت چی هست؟

کلا برای کاری که گفتم, خوبه یا نه ؟

(یک مدار که سزیع تغییر وضعیت بده خروجیش نسبت به ورودیش)

Opto Isolator که شما گفتی , تاآنجا که من یادم هست , فقط می تونه سطح روشن و خاموش داشته باشه , نه ؟
                    اگر Opto Isolator می شناسی که خروجیش نسبت به ورودیش , تغییر میکنه , بی زحمت شمارش را بگو؟
                    در ضمن مدار من یک استابلایزر است.

برای مبدلی که هم ولتاژ را از 220ولت متناوب را به 5 ولت مستقیم تبدیل کنه و حد المقدور ایزو هم باشه و هم سرعتش سریع باشه(یعنی یک تغییر در ورودی سریع تو خروجی نشان بده)
                    (سریع بودن خیلی مهم است)
                    چی به نظرتون می رسه؟

با تشکر فراوان

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

opto Isolator ها دارای پارامتری هستن به نام Current transfer ratio
                      که معین میکنه که با ازای یک مقدار جریان ورودی چه مقدار جریان در خروجی ظاهر میشه.
                      مثل بتا ترانزیستور

حالا شما هم میتونی از این استفاده بکنی و یا اینکه ازش به عنوان یک سوییچ استفاده بکنی. یعنی هر بار که ولتاژ ورودی به یک حدی رسید این OptoCoupler روشن بشه و وقتی ولتاژ ورودی کم شد دوباره خاموش بشه (اگر ورودیتون سینوسی هست) بعد یک مدار Missing Pulse detector درست میکنین. حالا هر وقت ولتاژ افت بکنه بطوریکه نتونه این OptoCoupler رو روشن بکنه مدارتون اینو متوجه میشه.

البته تمام این ها حالت تئوری داره. بهترین کار اینه که شما یک سرویس منوال Stabilizer رو دانلود کنین و ببینین روش استاندار برای اینکار چی هست.

HTH - Shahriar

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

نوشته اصلی توسط arem
                        سلام
                        magician ممنون.
                        Opto Isolator که شما گفتی , تاآنجا که من یادم هست , فقط می تونه سطح روشن و خاموش داشته باشه , نه ؟
                        اگر Opto Isolator می شناسی که خروجیش نسبت به ورودیش , تغییر میکنه , بی زحمت شمارش را بگو؟
                        در ضمن مدار من یک استابلایزر است.

برای مبدلی که هم ولتاژ را از 220ولت متناوب را به 5 ولت مستقیم تبدیل کنه و حد المقدور ایزو هم باشه و هم سرعتش سریع باشه(یعنی یک تغییر در ورودی سریع تو خروجی نشان بده)
                        (سریع بودن خیلی مهم است)
                        چی به نظرتون می رسه؟

با تشکر فراوان
                        سلام
                        اینکه میگی Opto Isolator ققط on off داره نخیر اگه درست بایاس بشه میتونه خطی عمل کنه یه نیگا به دیتاشیت pc123 یا 817C که رایجترین و در عین حال ارزون ترین تو بازاره بیانداز
                        در ضمن شما چی اصراری داری موجتون یکسو بشه اونم dc کامل؟؟؟؟؟
                        شما میتونی یه پایه op-amp رو به یه ولتاژ که میخواین شکل موجتون با اون مقایسه شه وصل کنین و پایه دیگشو به موجتون

خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ‌نکرده چیز خوبی است
                        چرچیل

تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.
                        ژان پل سارتر
                        [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

سلام به تمام عزیزان.
                          متشکرم از همتون.
                          شهریار جان اگر می تونی , یک چند تا شکل بهم معرفی کن؟

alijabraily جان من میخوام , که سیگنال برق شهر را به میکرو بدم.
                          برای همون می خوام که dc کامل بشه!
                          عزیز من نمی خوام که شکل موج مقایسه کنم , می خوام با میکرو ولتاژ برق شهر را بخونم.
                          در ضمن oplo copler هایی را که شما گفتی , تو دیتا شیتش چیزی نبود.
                          حتی مدار نمونه.
                          اگر می تونی یکم بیشتر راهنمایی کن.

(اینهایی که من گفتم اصلا هیچی , اگر شما بخواین ولتاژ برق شهر را با میکرو بخونیین .چی کار می کننید .فقط همین قسمت آنالوگ مدار مد نظر می باشد- درضمن تغییرات سریع ولتاژ را سریع منتقل شود)

(راهی که من رفتم این بود:ولتاژ 220 ولت ac را بگیریم و تبدیل کنیم به 5 ولت dc و آن را به وروی a/d میکرو بدیم و ولتاژ dc را که میکرو خوانده ضربدر 44 بکنیم .
                          5/220=44 ضریب تبدیل.)
                          حالا نظر شما عزیزان را می خوام.
                          شما ها بودین چی کار می کردین.
                          با تشکر فراوان از تمام عزیزان.
                          موفق و پیروز باشید :roll:

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

ببین عزیز اپتوکوپلر از نوع ترانزیستوری همونطور که میدونی 2 بخش داره یه طرفش دیوده طرف دیگر ترانزیستور که به جای بیس داشتن با نور کار میکنه
                            اون مدل اپتو کوپلر هایی که گفتم طورین که اگه بتونی بایاسشون کنی گین جریانش 1:1 میشه
                            که میتونی با قرار دادن یه مقاومت می تونی ولتاژشرو اندازه بگیری
                            خواندن کلمات قصار برای یک آدم تحصیلآ‌نکرده چیز خوبی است
                            چرچیل

تنها معجزه بزرگ و نابودنشدنی، اعتقاد بشر به معجزه است.
                            ژان پل سارتر
                            [color=red][size=14pt]جادوی دست یک انسان، در دست دیگری، توانایی "مهندسیآ‌کردن" است. "ماوراءالطبیعه" واژهآ‌ای پوچ است. رابرت آنسون هاینآ‌لاین

دیدگاه

مشکل در ولتاژ آنالوگ

ای بابا! Arem جان اینو از اولش می گفتی! من فکر می کردم می خوای فرکانس رو اندازه بگیری. خوب اگه بخوای ولتاژ رو بخونی ، به جز تغییراتی که روی دامنه انجام میدی ، خود شکل موج نباید تغییر کنه. یعنی من فکر نمی کنم اگه شکل موج تو به اشباع بره و مربعی بشه ، باز هم بشه مقدار اولیه ولتاژش رو بازیابی کرد. پس پ امپ رو کلا بذار کنار!
                              شما فقط باید با یه ترانس با نسبت دقیق و یا به قول خودت یه مبدل سریع تر ( شاید یه تقسیم ولتاژ ساده ) دامنه ولتاژ رو بیاری پایین. ولتاژ ac رو هم که نمیشه به A/D داد. پس باید یکسو بشه. به یه فیلتر با ثابت زمانی مناسب هم احتیاج داری. چون گفتی که سرعت عکس العمل مدار برات مهمه. پس اگه فیلتر ثابت زمانی بالایی داشته باشه ، نمی تونه تغییرات رو به موقع به A/D اعمال کنه.
                              حالا برای مشخص شدن مقدار ولتاژ ac ، باید یک سری محاسبات معکوس رو اعمال کنی. یعنی هر کاری که برای بدست آوردن ولتاژ average روی کاغذ می کنی ، عکسش رو انجام بدی Vm=(Vdc*3.14)/2( توی برنامه ای که می نویسی ) تا ولتاژ پیک رو بدست بیاری و از ولتاژ پیک ، به rms برسی. بعدش هم نسبت تبدیل ترانس ( یا مقسم ولتاژ ) رو محاسبه کنی. البته برای دقت بیشتر ، از افت ولتاژ و تلفات مدار ( مثل افت ولتاژ روی پل دیود ) نباید صرف نظر کرد.
                              نمی خوام نا امیدت کنم ها! ولی کار مشکلی به نظر میرسه. که فکر می کنم این مشکلات در عمل بدجوری خودش رو نشون بده! :? نخ سوزن ( مخصوصا ) با دقتی که مورد نظر شماست. امیدوارم زودتر جواب بگیری. موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X