اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل عجیب در تست خازن الکترولیتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل عجیب در تست خازن الکترولیتی

سلام خدمت دوستان عزیز
    دوستان بنده یک DVR بریتون دارم که چند وقت پیش خروجی تصویرش از کار افتاد. هم VGA و هم HDMI. اومدم تمام خازنهای الکترولیت روی بورد مربوط به تغذیه رو با بیزر مولتی متر تست کردم دیدم همه بلا استثنا بوق ممتد میزنن. همه رو از روی بورد خارج کردم و مجددا با بیزر تست کردم ولی بازم بوق ممتد میزدن. قسمت اهم مربوط به مولتی مترم هم سوخته که با اهم متر تست کنم.حدس زدم که شاید سوخته باشن. رفتم خازن نو خریدم جالب اینجاست بیزر رو میزنم به دو سر خازنهای نو هم به نشانه اتصال کوتاه بودن بوق ممتد میزنه!!! یعنی خودم موندم توش. خازنها هم از 220 تا 1000 میکروفاراد روی بورد هست.
    به نظرتون دلیلش چیه؟
    سپاس
    جدیدترین ویرایش توسط Dr_Mohammad_P; ۱۶:۱۹ ۱۳۹۷/۰۹/۲۹.

پاسخ : مشکل عجیب در تست خازن الکترولیتی

سلام. تمام خازن ها اینجوری هستن? باید یک بوق بزنه و قط کنه احتمال خرابی اهم متر هست ب نظر م البته خازن رو با تست بوق و اهم چک نمیشه تست کرد فقط میشه از اتصال کوتاه بودن مطمئن شد البته خازن خراب هم الماشالله فراوان هست همین چند وقت پیش یک سری خازن 1000میکرو 16ولت از یک فروشگاه بنام خریدم ک متاسفانه یکی ش درست نبود سپاس
    جدیدترین ویرایش توسط Pooryamm; ۰۱:۳۵ ۱۳۹۷/۰۹/۳۰.
    زرد است ک لبریز حقایق شده تلخ است که با درد موافق شده
    عاشق نشدی وگرنه می فهمیدی پاییز بهاری است ک عاشق شده

دیدگاه

خازن رو اول از روی برد دمونتاژ کنید بعد با تست بوق مولتی متر تست کنید. خازن های سالم معمولا اول بوق میزنه تاشارژ شد اتصال باز میشه. یعنی در ابتدا اتصال کوتاه هست تا شارژ شد اتصال باز میشه. یادش بخیر دکتر زنجانی می گفت خازن میخوره تا باز بشه!
      گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
      همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
        خازن رو اول از روی برد دمونتاژ کنید بعد با تست بوق مولتی متر تست کنید. خازن های سالم معمولا اول بوق میزنه تاشارژ شد اتصال باز میشه. یعنی در ابتدا اتصال کوتاه هست تا شارژ شد اتصال باز میشه. یادش بخیر دکتر زنجانی می گفت خازن میخوره تا باز بشه!
        توی صورت سوال نوشتم که از روی بورد جدا کردم اونوقت تست رو انجام دادم

دیدگاه

سلام استاد عزیز
          می تونید با ولتاژ خارجی کمتر از ولتاژ نامی خازن ها رو شارژ کنیدبینم اصلا شارژ میگیرن یا نه خیلی عجیب هست تمام خازن ها اینجوری هستن حتی خازن های اصلی تغذیه
          اگر برد سالم در اختیار دارید یک خازن ازش خارج کنید و تست بوق بگیرد اگر بازهم اتصال کوتاه بود احتمال خرابی اهم متر شما هست

دیدگاه

دوست عزیز
            شما اگر دوسر خازنی که دارین یه ولتاژی ذخیره شده داشته باشین(از قبل مثلا این ولتاژ حالا یا از طریق برد اونو شارژ کرده یا زمانیکه با مولتی متر داشته تست میکردی).پس بهتره ابتدا خازن را اتصال کوتاه کنید و بعد با مولتی متر تست کنید.نتیجه اش را هم اعلام کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Pooryamm نمایش پست ها
              سلام استاد عزیز
              می تونید با ولتاژ خارجی کمتر از ولتاژ نامی خازن ها رو شارژ کنیدبینم اصلا شارژ میگیرن یا نه خیلی عجیب هست تمام خازن ها اینجوری هستن حتی خازن های اصلی تغذیه
              اگر برد سالم در اختیار دارید یک خازن ازش خارج کنید و تست بوق بگیرد اگر بازهم اتصال کوتاه بود احتمال خرابی اهم متر شما هست
              سپاس فراوان. خازن سالم هم خریدم اونا هم بوق میزنن. بدون اینکه روی بورد نصبشون کنم!!!

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط mostafa6369 نمایش پست ها
              دوست عزیز
              شما اگر دوسر خازنی که دارین یه ولتاژی ذخیره شده داشته باشین(از قبل مثلا این ولتاژ حالا یا از طریق برد اونو شارژ کرده یا زمانیکه با مولتی متر داشته تست میکردی).پس بهتره ابتدا خازن را اتصال کوتاه کنید و بعد با مولتی متر تست کنید.نتیجه اش را هم اعلام کنید
              سپاس فراوان. خازن سالم هم خریدم اونا هم بوق میزنن. بدون اینکه روی بورد نصبشون کنم یا ولتاژی دو سرشون باشه!!!

دیدگاه

خوب پس با این حساب احتمالا مولتی متر شما مشکل داره.چون من الان همین تست را انجام دادم و مشکلی نداشت

دیدگاه

سلام قطعات معیوب زیادی در بازار هست اون هم خازن ک دیگه نگو.ولی مشکل اینه که تمام خازن های برد شما هم این رفتار رو از خودشان نشون میدن که برای اطمینان میتونی ولتاژ خارجی بهظون بدی اگر شارژ شدن می تونه از مولتی متر شما باشه موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dr_Mohammad_P نمایش پست ها
                    سلام خدمت دوستان عزیز
                    دوستان بنده یک DVR بریتون دارم که چند وقت پیش خروجی تصویرش از کار افتاد. هم VGA و هم HDMI. اومدم تمام خازنهای الکترولیت روی بورد مربوط به تغذیه رو با بیزر مولتی متر تست کردم دیدم همه بلا استثنا بوق ممتد میزنن. همه رو از روی بورد خارج کردم و مجددا با بیزر تست کردم ولی بازم بوق ممتد میزدن. قسمت اهم مربوط به مولتی مترم هم سوخته که با اهم متر تست کنم.حدس زدم که شاید سوخته باشن. رفتم خازن نو خریدم جالب اینجاست بیزر رو میزنم به دو سر خازنهای نو هم به نشانه اتصال کوتاه بودن بوق ممتد میزنه!!! یعنی خودم موندم توش. خازنها هم از 220 تا 1000 میکروفاراد روی بورد هست.
                    به نظرتون دلیلش چیه؟
                    سپاس
                    سلام برای تست خازن الکترولیتی که دارای قطب مثبت ومنفی هستن ابتدا سلکتور مولتی متر رو روی حالت تست بوق (بیز)
                    قرار بدید,اینجا یه نکته هست که اگر پراپ قرمز مولتی متر رو به قطب منفی خازن بزنید باید خازن یه بوق کوتاه بزنه
                    یا اگر نزد جای پراپ ها رو که عوض میکنید اینبار دیگه حتما باید مولتی متر بوق بزند البته بوق کوتاه (یه صدایی مانند دیک)
                    که نشان میدهد خازن سالم است,
                    با توجه به اینکه شما گفتید مولتی مترتون قسمت اهم مترش خراب شده ممکن است روی حالت تست بیز هم مشکلاتی به
                    وجود آورده باشد بنابراین اگر مولتی متر شما برای خازن های نو هم بوق ممتد (دقت کنید بوق ممتد)میزند
                    به احتمال زیاد قسمت بیز مولتی متر شما هم صدمه دیده است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط amin20107 نمایش پست ها
                      سلام دوستان گل،عیدتون پیشاپیش تبریکو شادباش
                      کامل توضیح بدین که تست خازن روبرد و خارج ازبرد چجوریه تاافرادی مث من که سطح اطلاع برقیشون زیرخط فقره یادبگیریم و پست نزنیم که روش تست خازن چگونه هست که باعث خندتون بشه بگید وا این دیگه ازبیخ بلد نیس خخخخ
                      همیشه در قلبم زنده ی استاد تحیری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pika3 نمایش پست ها
                        سلام دوستان گل،عیدتون پیشاپیش تبریکو شادباش
                        کامل توضیح بدین که تست خازن روبرد و خارج ازبرد چجوریه تاافرادی مث من که سطح اطلاع برقیشون زیرخط فقره یادبگیریم و پست نزنیم که روش تست خازن چگونه هست که باعث خندتون بشه بگید وا این دیگه ازبیخ بلد نیس خخخخ
                        سلام دوست عزیز سال نو مبارک انشالله سال خوبی داشته باشید
                        خازن اگر از لحاظ شکل تغییر نکرده باشه باید با خازن سنج مقدار ش رو اندازه گرفت ک کم نشده باشد حتی در این صورت هم نمیشه به سلامت خازن پی برد بعضی اوقات میبینم ک همیچه درست هست ولی باز هم خازن کار خودش رو به درستی انجام نمیده در این صورت مقاومت خازن زیاد شده که با ersمتر باید مقدار مقاومت رو اندازه گرفت با مولتی متر فقط می شه فهمید که خازن اتصال کوتاه نباشه به این صورت ک اول اتصال کوتاه هست و عقربه حرکت می منه بعد اتصال باز که عقربه سر جای خود ش بر گرده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X