اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بالا بودن ولتاژ سیم سبز پاور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بالا بودن ولتاژ سیم سبز پاور

سلام

بنده یه پاور داشتم که چند وفت پیش به خاطر نوسانات برق خراب شد یعنی موقعی که برق رفت و اومد یه صدایی از پاور شنیده شد که همراه با بوی سوختگی بود . ترانزیستور 13007 وسط در هیت سینک اول و همینطور ای سی 7500 سوخته بودن که عوضشون کردم الان ولتاژ استند بای وجود داره ولی ولتاژ سیم سبز که باید 5 ولت باشه 12.5 ولت شده ! سیم سبز و مشکی هم بعد تعویض قطعاتی که سوخته بودن هنوز به هم وصل نکردم میترسم باز قطعه ای خراب بشه . چطور میتونم ولتاژ سیم سبز رو درست کنم ؟

با تشکر .

پاسخ : بالا بودن ولتاژ سیم سبز پاور

درود دوست عزیز یه خازن 50 ولت کنار ترانس بایاس هست اون رو تعویض کن مشکل حل میشه رنجش ه محدود 22 میکرو هست
    موفق باشید
    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
    امروز رو کامل زندگی کن...
    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

سلام دوست عزیز ولتاژ سیم بنفش چقدر هست ایا اونم 12ولت شده اگر شده همینطور ک دوستمون فرمودند خازن های بخش استندبای و نزدیک ای سی رو چک کنید ب احتمال 47میکرو یا4.7میکرو هستن اگر هم ولتاژ بنفش درست هست ب احتمال خرابی ای سی ک تعویض کردید هرچند نو باشه هست به دلیل قطعات نامرغوب بازار ک فراوان هن شدن البته این نظر شخصی بنده هست
      با سپاس
      زرد است ک لبریز حقایق شده تلخ است که با درد موافق شده
      عاشق نشدی وگرنه می فهمیدی پاییز بهاری است ک عاشق شده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mehrdad khosravi نمایش پست ها
        درود دوست عزیز یه خازن 50 ولت کنار ترانس بایاس هست اون رو تعویض کن مشکل حل میشه رنجش ه محدود 22 میکرو هست
        موفق باشید
        یه خازن 2.2 میکرو 50 ولت نزدیک ای سی lm339n هست که با سیم سبز در ارتباط هست . منظور از ترانس بایوس رو متوجه نشدم (شرمنده وارد نیستم زیاد) ولی بین هیت سینک اول و ترانس ها دو تا خازن 10 میکرو 50 ولت هست یدونه خازن 1 میکرو 50 ولت هم نزدیک اپتوکوپلر هست یه خازن 1 میکرو 50 ولت و یه خازن 2.2 میکرو 50 ولت هم نزدیک سیم و خازن استند بای هست یه خازن 47 میکرو 50 ولت هم بین ترانس سوم و هیت سینک دوم هست که کنارش هم یه خازن 470 میکرو 25 ولت قرار داره .

یه سوال دیگه اینکه به جای ایسی 7500 میشه از tl494 استفاده کرد ؟ البته من از همون 7500 استفاده کردم ولی میخواستم بدونم میشه یا نه .

با تشکر .

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط Pooryamm نمایش پست ها
        سلام دوست عزیز ولتاژ سیم بنفش چقدر هست ایا اونم 12ولت شده اگر شده همینطور ک دوستمون فرمودند خازن های بخش استندبای و نزدیک ای سی رو چک کنید ب احتمال 47میکرو یا4.7میکرو هستن اگر هم ولتاژ بنفش درست هست ب احتمال خرابی ای سی ک تعویض کردید هرچند نو باشه هست به دلیل قطعات نامرغوب بازار ک فراوان هن شدن البته این نظر شخصی بنده هست
        با سپاس
        استند بای رو 5.2 ولت نشون میده که فکر کنم درسته . یا حتما باید 5 باشه ؟ ای سی هم راستش از اینترنت خریدم (نمیدونم میشه اسم سایت رو گفت اینجا یا تبلیغ محسوب میشه ولی سایت معتبری هست البته از همین سایت قصد داشتم بگیرم ولی موجود نبود در شهرمون هم گشتم 7500 نبود } . یه اسی tl494 هم خریدم میتونم برای تست از اون استفاده کنم ؟ شاید ایرادی در مدار هست که باعث خرابی ای سی میشه ؟ چون همونطور که گفتم موقع خراب شدن ای سی و ترانزییستوز 13007 خراب شده بودن . در صورت سوختن ای سی و ترانزیستور وسط معمولا چه قطعات دیگه ای ممکنه بسوزن ؟ من در حد توان و اشنایی مختصری که دارم قطعات رو چک کردم و قطعه خراب دیگه ای پیدا نکردم .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Blanco نمایش پست ها
          یه خازن 2.2 میکرو 50 ولت نزدیک ای سی lm339n هست که با سیم سبز در ارتباط هست . منظور از ترانس بایوس رو متوجه نشدم (شرمنده وارد نیستم زیاد) ولی بین هیت سینک اول و ترانس ها دو تا خازن 10 میکرو 50 ولت هست یدونه خازن 1 میکرو 50 ولت هم نزدیک اپتوکوپلر هست یه خازن 1 میکرو 50 ولت و یه خازن 2.2 میکرو 50 ولت هم نزدیک سیم و خازن استند بای هست یه خازن 47 میکرو 50 ولت هم بین ترانس سوم و هیت سینک دوم هست که کنارش هم یه خازن 470 میکرو 25 ولت قرار داره .

یه سوال دیگه اینکه به جای ایسی 7500 میشه از tl494 استفاده کرد ؟ البته من از همون 7500 استفاده کردم ولی میخواستم بدونم میشه یا نه .

با تشکر .

استند بای رو 5.2 ولت نشون میده که فکر کنم درسته . یا حتما باید 5 باشه ؟ ای سی هم راستش از اینترنت خریدم (نمیدونم میشه اسم سایت رو گفت اینجا یا تبلیغ محسوب میشه ولی سایت معتبری هست البته از همین سایت قصد داشتم بگیرم ولی موجود نبود در شهرمون هم گشتم 7500 نبود } . یه اسی tl494 هم خریدم میتونم برای تست از اون استفاده کنم ؟ شاید ایرادی در مدار هست که باعث خرابی ای سی میشه ؟ چون همونطور که گفتم موقع خراب شدن ای سی و ترانزییستوز 13007 خراب شده بودن . در صورت سوختن ای سی و ترانزیستور وسط معمولا چه قطعات دیگه ای ممکنه بسوزن ؟ من در حد توان و اشنایی مختصری که دارم قطعات رو چک کردم و قطعه خراب دیگه ای پیدا نکردم .
          سلام اول از سلامت خازن ها اطمینان کن خیلی قطعات نو ب پستم خورده ک ایراد داشتن مورد ای سی فقط نظر بنده بود اون خازن رو هم چک کن ک مربوط ب سیم سبز هست دوتا ای سی 7500و 494 بسیار بهم شبیه هستند ولی یکی نیستند در بعضی اعداد و ارقام.. برای تست میتونی ب جای همامتحان کنید
          جدیدترین ویرایش توسط Pooryamm; ۰۴:۱۳ ۱۳۹۷/۰۹/۳۰.

دیدگاه

بله دوست عزیز 494 و 7500 مشابه هستن و میشه به جای هم استفاده کرد
            منظور از ترانس بایاس همون ترانسی هست که بین ترانس استندبای و ترانس اصلیه معمولا سه تا خازن هست که دوتا با ظرفیت مشابه مربوط به ترانس بایاس یا همون ترانس درایور هست و یکی دیگه مربوط به درایو ترانس استندبای برای پیدا کردن خازنه هم اگر مسیر اوپتوکوپلر رو چک کنی راحتر پیداش میکنی
            اگه یه عکس بگذارید بهتر میشه راهنمایی کرد
            موفق باشی
            (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان سعی میکنم در وقت مناسب خازن ها رو عوض کنم یا حتی با ای سی 494 هم تست کنم و نتیجه رو اطلاع بدم . اینم یه عکس که تقریبا همه خازن ها توش دیده میشه به جز همون خازنی که گفتم کنار سیم سبز و ای سی lm339n قرار داره :

حالا که عکس گذاشتم اجازه بدید یه سوال دیگه هم بپرسم هرچند ممکنه راهنمایی و جواب دادن به این سوال سخت باشه میخواستم بدونم اون دیود بزرگ که کنار ترانس سوم قرار داره باید پایه منفیش با پایه منفی یکی از اون جفت دیود کوچکی که بین دو تا ترانزیستور قرار دارن (در تصویر خوب دیده نمیشن ) در تماس باشه ؟ راستش موقع تست قطعات و در اوردن و جا زدنشون اون قسمت از برد کمی اسیب دید و برام سخته تشخیص بدم ایا اون قسمت با هم در ارتباط بودن و موقع در اوردن و جا زدن فیبر اسیب دیده و ارتباط قطع شده یا نه هیچ ارتباطی از اول وجود نداشته . اینم یه عکس از پشت بردو اون قسمت :

دیدگاه

من چند تا خازن که ظرفیتشون کم شده بود عوض کردم مثل 50 ولت 47 میکرو یا 25 ولت 470 میکرو ولی نه تنها درست نشد بلکه ولتاژ سیم سبز بالاتر هم رفت و شد 18 ولت ! راستی ای سی هم سریع داغ میکنه جایی خوندم اگه ای سی داغ کنه نشان سوختگی ای سی هست فقط موندم ایراد از چی هست که ای سی خراب میشه چون بعید میدونم از اول خراب بوده باشه . میترسم ای سی دیگه ای تست کنم و بزنه اونم خراب کنه .

ویرایش : با تعویض ای سی 7500 با ای سی tl494 ولتاژ سیم سبز درست شد (4.85 نشون میده که فکر کنم اوکی هست درسته ؟ ) . اون ای سی 7500 رو هم روی یه پاور سالم تست کردم دیدم ولتاژ سیم سبزش رو به 10 ولت افزایش داد که نشون میده ای سی مشکل داره . فقط الان مشکل جدید این هست که با اتصال سیم سبز و مشکی پاور روشن نمیشه
                جدیدترین ویرایش توسط Blanco; ۰۱:۵۸ ۱۳۹۷/۱۰/۰۱.

دیدگاه

من چند تا خازن که ظرفیتشون کم شده بود عوض کردم مثل 50 ولت 47 میکرو یا 25 ولت 470 میکرو ولی نه تنها درست نشد بلکه ولتاژ سیم سبز بالاتر هم رفت و شد 18 ولت ! راستی ای سی هم سریع داغ میکنه جایی خوندم اگه ای سی داغ کنه نشان سوختگی ای سی هست فقط موندم ایراد از چی هست که ای سی خراب میشه چون بعید میدونم از اول خراب بوده باشه . میترسم ای سی دیگه ای تست کنم و بزنه اونم خراب کنه .

ویرایش : با تعویض ای سی 7500 با ای سی tl494 ولتاژ سیم سبز درست شد (4.85 نشون میده که فکر کنم اوکی هست درسته ؟ ) . اون ای سی 7500 رو هم روی یه پاور سالم تست کردم دیدم ولتاژ سیم سبزش رو به 10 ولت افزایش داد که نشون میده ای سی مشکل داره . فقط الان مشکل جدید این هست که با اتصال سیم سبز و مشکی پاور روشن نمیشه
                  سلام دوست عزیز ولتاژ سبز اوکی هست ولتاژ بنفش رو هم ب احتمال زیاد داری حال ولتاژ پایه 7و 12. ای سی رو بگیر بینم 12ولت هست یا 24ولت و یک لامپ 100وات رشته ای سری با برق ورودی وصل کن و ولتاژ دو تا خازن بزرگ رو اعلام کن و وقتی پاور ت درست شد در اولین فرصت یک ای سی 7500مرغوب بزار
                  ای سی های 7500و494همینطور ک در پست قبلی گفتم بسیار بهم شبیه هستند ولی در بعضی از اعداد و ارقام تفاوت جزئی دارند ک بنده بجای هم از دو ای سی فوق استفاده نمیکنم باز هم میگم این نظر شخصی بنده هست و هیچ گونه تجربه حرفه ای در مورد پاور کامپیوتر ندارم

ترانزیستور های قدرت رو هم چک کن حتی اگر نو خریداری شده باند هر دوتا شون ترانزیستور های 945 هم یادتون نره اضافه میکنم داغ کردن ای سی دلیلی بر سوختگی ای سی نیست کاری به این ای سی ندارم در کل میگم که اگر زمانی ب ای سی خوردی ک داغ هست فکر نکنی سوخته الکی تعویض کنید البته این گفته در مورد تمام ای سی ها نیست منظورم این هست اول مطمئن شید ک تمام قطعات سالم هستن بعد ای سی تعویض بشه
                  سپاس فراوان از شما
                  جدیدترین ویرایش توسط Pooryamm; ۰۷:۳۵ ۱۳۹۷/۱۰/۰۱.

دیدگاه

سلام دوست عزیز ولتاژ سبز اوکی هست ولتاژ بنفش رو هم ب احتمال زیاد داری حال ولتاژ پایه 7و 12. ای سی رو بگیر بینم 12ولت هست یا 24ولت و یک لامپ 100وات رشته ای سری با برق ورودی وصل کن و ولتاژ دو تا خازن بزرگ رو اعلام کن و وقتی پاور ت درست شد در اولین فرصت یک ای سی 7500مرغوب بزار
                    ای سی های 7500و494همینطور ک در پست قبلی گفتم بسیار بهم شبیه هستند ولی در بعضی از اعداد و ارقام تفاوت جزئی دارند ک بنده بجای هم از دو ای سی فوق استفاده نمیکنم باز هم میگم این نظر شخصی بنده هست و هیچ گونه تجربه حرفه ای در مورد پاور کامپیوتر ندارم

ترانزیستور های قدرت رو هم چک کن حتی اگر نو خریداری شده باند هر دوتا شون ترانزیستور های 945 هم یادتون نره اضافه میکنم داغ کردن ای سی دلیلی بر سوختگی ای سی نیست کاری به این ای سی ندارم در کل میگم که اگر زمانی ب ای سی خوردی ک داغ هست فکر نکنی سوخته الکی تعویض کنید البته این گفته در مورد تمام ای سی ها نیست منظورم این هست اول مطمئن شید ک تمام قطعات سالم هستن بعد ای سی تعویض بشه
                    سپاس فراوان از شما
                    بله ولتاژ سیم بنفش هم اوکی هست . ولتاژ بین پایه 7 و 12 رو اندازه گرفتم 22 ولت نشون میداد . در مدار لامپ سری پاور سالم نشون میده و لامپ یه لحظه روشن و بعدش خاموش میشه . ولتاژ خازن ها یکی 144 ولت یکی هم 147 ولت نشون میده که مقداری کم هست فکر کنم و باید 150 باشن درسته ؟ ترانزیستور 945 رو تست کردم سالم هست ترانزیستور های قدرت هم در تست با مولتی متر سالم نشون میدن . شاید مشکل به خاطر پایه همون دیود بزرگ هست که در چند پست قبل گفتم ؟ شاید باید وصل باشه به دیود کوچیک کناریش ولی من وصل نکردم . راستی یه ولتاژ ضعیف در حد چند دهم یا صدم ولت در سیم زرد وجود داره وقتی پاور رو به برق میزنم ایا نرمال هست ؟ ممنون که دارید راهنمایی میکنید .
                    جدیدترین ویرایش توسط Blanco; ۱۳:۲۷ ۱۳۹۷/۱۰/۰۱.

دیدگاه

بله ولتاژ سیم بنفش هم اوکی هست . ولتاژ بین پایه 7 و 12 رو اندازه گرفتم 22 ولت نشون میداد . در مدار لامپ سری پاور سالم نشون میده و لامپ یه لحظه روشن و بعدش خاموش میشه . ولتاژ خازن ها یکی 144 ولت یکی هم 147 ولت نشون میده که مقداری کم هست فکر کنم و باید 150 باشن درسته ؟ ترانزیستور 945 رو تست کردم سالم هست ترانزیستور های قدرت هم در تست با مولتی متر سالم نشون میدن . شاید مشکل به خاطر پایه همون دیود بزرگ هست که در چند پست قبل گفتم ؟ شاید باید وصل باشه به دیود کوچیک کناریش ولی من وصل نکردم . راستی یه ولتاژ ضعیف در حد چند دهم یا صدم ولت در سیم زرد وجود داره وقتی پاور رو به برق میزنم ایا نرمال هست ؟ ممنون که دارید راهنمایی میکنید .
                      سلام دوست عزیز متاسفانه آشنایی کامل با پاور کامپیوتر ندارم ک بدونم کدوم قطعات با هم در ارتباط هستن . اگر قادر به تست دقیق ترانزیستور ها داخل مدار نیسی بهتر هست درشون بیاری در مورد ترانزیستور های درایور هم تست کن بهترین راه برای شما خارج کردن هست از چند جهت تست کن شاید نشتی کوچکی داشتن در مورد سیم زرد هم اطلاع ندارم
                      مدل دقیق تغذیه رو بگو و لوکیشن چند تا از قطعات همراه با مقدار شون سعی کنید دقیق بگید یک بار از اول تمام قطعات رو چک کن مقاومت های ک در مسیر ولتاژ بالا هستن نمیخاد تمام مقاومت های برد رو چک کنی فقط اونها ک در مسیر ولتاژ بالا هستن ای سی ب درستی تغذیه میشه الان اگر دقت کنید ظرف مدت کوتاه عیب برطرف میشه دیود های دوبل هیت هیت سینک دوم رو هم چک کن اگر سالم بودن خازن های خروجی بنده فقط میتونم اینجوری راهنمایی کنم از اونجایی که می*فرماید تمام قطعات سالم هستن
                      جدیدترین ویرایش توسط Pooryamm; ۱۳:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۰۱.

دیدگاه

سلام دوست عزیز متاسفانه آشنایی کامل با پاور کامپیوتر ندارم ک بدونم کدوم قطعات با هم در ارتباط هستن . اگر قادر به تست دقیق ترانزیستور ها داخل مدار نیسی بهتر هست درشون بیاری در مورد ترانزیستور های درایور هم تست کن بهترین راه برای شما خارج کردن هست از چند جهت تست کن شاید نشتی کوچکی داشتن در مورد سیم زرد هم اطلاع ندارم
                        مدل دقیق تغذیه رو بگو و لوکیشن چند تا از قطعات همراه با مقدار شون سعی کنید دقیق بگید یک بار از اول تمام قطعات رو چک کن مقاومت های ک در مسیر ولتاژ بالا هستن نمیخاد تمام مقاومت های برد رو چک کنی فقط اونها ک در مسیر ولتاژ بالا هستن ای سی ب درستی تغذیه میشه الان اگر دقت کنید ظرف مدت کوتاه عیب برطرف میشه دیود های دوبل هیت هیت سینک دوم رو هم چک کن اگر سالم بودن خازن های خروجی بنده فقط میتونم اینجوری راهنمایی کنم از اونجایی که می*فرماید تمام قطعات سالم هستن
                        قطعات رو اکثرا در میارم تست میکنم . راستش یه اتفاقی افتاد که منو سست کرد برای تعمیر این پاور من قبلا ای سی تی ال 431 که شبیه ترانزیستور هست رو همینطوری عوض کرده بودم به هوای اینکه شاید خراب باشه (نمیدونم چطوری میشه تستش کرد ) اپتوکوپلر رو هم برای احتیاط عوض کرده بودم امروز گفتم شاید ای سی tl431 که تازه انداختم خراب بوده و بزار مال خودش رو که قبلا روش بود رو بندازم انداختم و پاور رو به برق زدم دیدم ولتاژ سیم بنفش و سبز همچنان درسته ولی خواستم با اتصال سیم سبز و مشکی پاور رو روشن کنم که اینبار صدای ترکیدگی اومد و فیوز و پل دیود و دو تا ترانزیستور 13007 روی هیت سینک اول سوختن و ترکیدن شاید قطعات دیگه ای هم سوخته باشن که باید تست کنم .

دیدگاه

درود دوست عزیز
                          پیشنهاد من اینه که بیخیال اسن پاور بشی چون خیلی قوی هم نیست به نظرم یه پاور خراب از تعمیر کامپیوتریها بگیر که تمیز تر باشه و ارزش تعمیر داشته باشه مثل گرین و مارکای بهتراینجور خیلی به صرفه تره در ضمن اون 431 و اپتو کوپلر در پاور مربوط به ولتاژ استند بای هست وقتی 5 ولت رو داره نیازی به تعویض تعویض این دو قطعه نیست
                          (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

[QUOTE=Blanco;689358]قطعات رو اکثرا در میارم تست میکنم . راستش یه اتفاقی افتاد که منو سست کرد برای تعمیر این پاور من قبلا ای سی تی ال 431 که شبیه ترانزیستور هست رو همینطوری عوض کرده بودم به هوای اینکه شاید خراب باشه (نمیدونم چطوری میشه تستش کرد ) اپتوکوپلر رو هم برای احتیاط عوض کرده بودم امروز گفتم شاید ای سی tl431 که تازه انداختم خراب بوده و بزار مال خودش رو که قبلا روش بود رو بندازم انداختم و پاور رو به برق زدم دیدم ولتاژ سیم بنفش و سبز همچنان درسته ولی خواستم با اتصال سیم سبز و مشکی پاور رو روشن کنم که اینبار صدای ترکیدگی اومد و فیوز و پل دیود و دو تا ترانزیستور 13007 روی هیت سینک اول سوختن و ترکیدن شاید قطعات دیگه ای هم سوخته باشن که باید تست کنم .[/QU
                            ای سی 431 ب روش های گوناگون تست میشه یا با مقاومت لحظه ای در داخل مدار یا با ولتاژ گیری داخل مدار و خارج مدار همینطور که استاد عزیز فرمودند پاور کامپیوتر به صرفه نیست براش وقت گذاشت ولی اگر جهت تجربه میخای تمام قطعات ک الکی تعویض کردی رو بگو ک ایراد های احتمالی رو در نظر بگیرم و با هم درست ش کنیم

قطعات رو اکثرا در میارم تست میکنم . راستش یه اتفاقی افتاد که منو سست کرد برای تعمیر این پاور من قبلا ای سی تی ال 431 که شبیه ترانزیستور هست رو همینطوری عوض کرده بودم به هوای اینکه شاید خراب باشه (نمیدونم چطوری میشه تستش کرد ) اپتوکوپلر رو هم برای احتیاط عوض کرده بودم امروز گفتم شاید ای سی tl431 که تازه انداختم خراب بوده و بزار مال خودش رو که قبلا روش بود رو بندازم انداختم و پاور رو به برق زدم دیدم ولتاژ سیم بنفش و سبز همچنان درسته ولی خواستم با اتصال سیم سبز و مشکی پاور رو روشن کنم که اینبار صدای ترکیدگی اومد و فیوز و پل دیود و دو تا ترانزیستور 13007 روی هیت سینک اول سوختن و ترکیدن شاید قطعات دیگه ای هم سوخته باشن که باید تست کنم .
                            اگر لامپ تست رو ب روش درست نصب کنی دیگه قطعات نمیسوزن پس اطمینان دارم لامپ سری رو ب اشتباه نصب کردی لوکیشن چند قطعه و مقدار ها رو ارسال کن امشب وقت دارم نقشه رو شاید داشته باشمب و بدون اطلاع دادن کاری نکن و قطعات رو خارج و تعویض نکن ب دلیل قطعات نامرغوب بازار ک باعث ضرر مالی ب خودتو ن نشیدن سپاس
                            جدیدترین ویرایش توسط Pooryamm; ۱۸:۴۳ ۱۳۹۷/۱۰/۰۱.

دیدگاه

[QUOTE=Pooryamm;689365]
                              قطعات رو اکثرا در میارم تست میکنم . راستش یه اتفاقی افتاد که منو سست کرد برای تعمیر این پاور من قبلا ای سی تی ال 431 که شبیه ترانزیستور هست رو همینطوری عوض کرده بودم به هوای اینکه شاید خراب باشه (نمیدونم چطوری میشه تستش کرد ) اپتوکوپلر رو هم برای احتیاط عوض کرده بودم امروز گفتم شاید ای سی tl431 که تازه انداختم خراب بوده و بزار مال خودش رو که قبلا روش بود رو بندازم انداختم و پاور رو به برق زدم دیدم ولتاژ سیم بنفش و سبز همچنان درسته ولی خواستم با اتصال سیم سبز و مشکی پاور رو روشن کنم که اینبار صدای ترکیدگی اومد و فیوز و پل دیود و دو تا ترانزیستور 13007 روی هیت سینک اول سوختن و ترکیدن شاید قطعات دیگه ای هم سوخته باشن که باید تست کنم .[/QU
                              ای سی 431 ب روش های گوناگون تست میشه یا با مقاومت لحظه ای در داخل مدار یا با ولتاژ گیری داخل مدار و خارج مدار همینطور که استاد عزیز فرمودند پاور کامپیوتر به صرفه نیست براش وقت گذاشت ولی اگر جهت تجربه میخای تمام قطعات ک الکی تعویض کردی رو بگو ک ایراد های احتمالی رو در نظر بگیرم و با هم درست ش کنیم

اگر لامپ تست رو ب روش درست نصب کنی دیگه قطعات نمیسوزن پس اطمینان دارم لامپ سری رو ب اشتباه نصب کردی لوکیشن چند قطعه و مقدار ها رو ارسال کن امشب وقت دارم نقشه رو شاید داشته باشمب و بدون اطلاع دادن کاری نکن و قطعات رو خارج و تعویض نکن ب دلیل قطعات نامرغوب بازار ک باعث ضرر مالی ب خودتو ن نشیدن سپاس
                              قطعاتی که الکی و شانسی تعویض کردم همون ای سی 431 و اپتوکوپلر بوده و قطعه دیگه ای رو تعویض نکردم شانسی ترانزیستور 13007 و ای سی 7500 هم چون سوخته بودن عوض کرده بودم . الان دیگه قطعه ندارم برای تلاش دوباره . فیوز و دو تا ترانزیستور و پل دیود ها و یکی دو تا مقاومت کنار ترانزیستورها سوختن که باید در وقت مناسب برم تهیه کنم و دوباره امتحان کنم . راستی دیود های پل rl257 هست در بازار پیدا میشه یا باید مشابه پیدا کنم ؟ مشابهش که راحت پیدا بشه کدوم دیود هست ؟

لامپ تست رو اینطوری نصب میکنم که یه سیم برق مستقیم میره به لامپ و سیم دیگه توسط دوشاخه پاور قطع میشه . به نظرم که درست نصب میکنم و با زدن کلید پاور لامپ در حد یه ثانیه روشن و بعدش خاموش میشه (خازن ها رو هم در این حالت ولتاژ گیری کردم ) البته این تست رو هم قبل از تعویض 431 انجام داده بودم .
                              درود دوست عزیز
                              پیشنهاد من اینه که بیخیال اسن پاور بشی چون خیلی قوی هم نیست به نظرم یه پاور خراب از تعمیر کامپیوتریها بگیر که تمیز تر باشه و ارزش تعمیر داشته باشه مثل گرین و مارکای بهتراینجور خیلی به صرفه تره در ضمن اون 431 و اپتو کوپلر در پاور مربوط به ولتاژ استند بای هست وقتی 5 ولت رو داره نیازی به تعویض تعویض این دو قطعه نیست

درود بر شما
                              راستش من نیازی به این پاور ندارم و کلا از روی علاقه و برای تجربه خواستم امتحان بکنم ببینم میشه تعمیرش کرد یا نه که ظاهرات مشکلات پیچیده ای داره و کار من ناشی و بی تجربه نیست . من فقط در حد اینکه چطوری میشه مقاومت و خازن و دیود تست کرد بلد هستم

با تشکر .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X