اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروگرامر برای 89c51

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروگرامر برای 89c51

با سلام خدمت اساتید انجمن.من تازگی ها میخوام شروع کنم به یادگیری 8051 و در دسترس ترین آیسی این سری هم 89C51 است.میخواستم بدونم کسی نقشه برای ساخت یه پروگرامر برای این آیسی داره؟(البته بدون استفاده از خود آیسی) البته در تاپیک های دیگه معرفی شده ولی مربوط به 10 الی 11 سال پیش هست و تمام لینک ها منقضی شدند.خودم هم هرچی گشتم یا از خود آیسی استفاده کره یا نرم افزار درست درمون نداشت.
    و لطفا کتابی برای آموزش زبان اسمبلی و میکروکنترلر سری 8051 و یه IDE برای برنامه نویسی به زبان c و اسمبلی معرفی کنید.
    خیلی ممنون

پاسخ : پروگرامر برای 89c51

نوشته اصلی توسط A.I.E نمایش پست ها
    با سلام خدمت اساتید انجمن.من تازگی ها میخوام شروع کنم به یادگیری 8051 و در دسترس ترین آیسی این سری هم 89C51 است.میخواستم بدونم کسی نقشه برای ساخت یه پروگرامر برای این آیسی داره؟(البته بدون استفاده از خود آیسی) البته در تاپیک های دیگه معرفی شده ولی مربوط به 10 الی 11 سال پیش هست و تمام لینک ها منقضی شدند.خودم هم هرچی گشتم یا از خود آیسی استفاده کره یا نرم افزار درست درمون نداشت.
    و لطفا کتابی برای آموزش زبان اسمبلی و میکروکنترلر سری 8051 و یه IDE برای برنامه نویسی به زبان c و اسمبلی معرفی کنید.
    خیلی ممنون
    سلام
    کتابی که تو دانشگاه هم باهاش تدریس میشه :
    میکروکنترلر 8051 با زبان اسمبلی و C*‬/ محمدعلی فریدی ، جانیس*گیلیسپی فریدی، رولین دی*مکین*لی؛ [ترجمه] قدرت سپیدنام.
    درمورد پروگرامر هم این ساده ترینشون هست:

این سایت هم اطلاعات مناسبی گذاشته:
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

با تشکر از پاسختون.نرم افزار پروگرامر چی هست؟بعد دو تا پورت داره یو اس بی برای تغذیه هست؟اون یکی هم پورت پرینتر هست؟
      مقاومت هایی که به صورت 3k3 یا 4k7 نوشته شده منظورش چیه؟و آیسی 74hct541 همون 74hc541 هست یا فرق داره؟
      جدیدترین ویرایش توسط A.I.E; ۱۱:۵۹ ۱۳۹۷/۱۰/۰۳.

دیدگاه

دوست عزیز با توجه به اینکه زمان ارسال پستتون هم به تازگی هست، اکیدا توصیه میکنم با میکروی AVR شروع کنیدو توجه داشته باشید که عملا با 8051 دیگه طراحی جدید صورت نمیگره. از طرفی چون تازه میخواید با میکرو شروع به کار کنید شاید ARM براتون زود باشه.

دیدگاه

خیلی ممنون از نظرتون.من قبلا AVR کار کردم ولی نه در حد خیلی قوی (یدونه قفل رمز ساختم)و 8051 هم برای یادگیری اصولی میکروکنترلر هست چون براش مثال و آموزش زیادی وجود داره.مقداری هم برای یادگیری اسمبلی میخواستم چون با سخت افزار کار کردن و کارکردن با حافظه و ثبات ها میتونه درک رو قوی تر بکنه وگرنه اصلا قصدم یادگیری برای استفاده کاربردی نیست.انشالله بعد از این هم میخوام سراغ غول میکرو ها یعنی arm برم.

دیدگاه

خیلی ممنون از نظرتون.من قبلا AVR کار کردم ولی نه در حد خیلی قوی (یدونه قفل رمز ساختم)و 8051 هم برای یادگیری اصولی میکروکنترلر هست چون براش مثال و آموزش زیادی وجود داره.مقداری هم برای یادگیری اسمبلی میخواستم چون با سخت افزار کار کردن و کارکردن با حافظه و ثبات ها میتونه درک رو قوی تر بکنه وگرنه اصلا قصدم یادگیری برای استفاده کاربردی نیست.انشالله بعد از این هم میخوام سراغ غول میکرو ها یعنی arm برم.
            سلام
            خوب چه کاریه خود avr رو هم میشه با اسمبلی براش کد زد. تا جایی که میدونم کتاب هایی هم در این زمینه وجود داره. میکروکنترلرهای 8051 عملا از رده خارج شدن و سخت میشه براشون پروگرامر پیدا کرد

دیدگاه

سلام
              وقت بخیر
              خیلی ممنون
              تعدادی پروگرامر مربوط به میکروکنترولر خانواده 8051 سری اس - 89s51-52-54-55-89s2051-52-54

8051 programmer circuit 40-pin, 20-pin RS232 COM port processor designed for programming is done from the 5v USB input for feeding there. There are circuits in

* The aim of this project was to create a USB programmer for AT89C2051/4051 Atmel microcontrollers. The device is designed to flash memory chips describe a load

USB programmer to burn AT89S series 8051 microcontroller through USBasp

با احترام
              97/10/3

دیدگاه

با تشکر از پاسختون.نرم افزار پروگرامر چی هست؟بعد دو تا پورت داره یو اس بی برای تغذیه هست؟اون یکی هم پورت پرینتر هست؟
                مقاومت هایی که به صورت 3k3 یا 4k7 نوشته شده منظورش چیه؟و آیسی 74hct541 همون 74hc541 هست یا فرق داره؟
                بله 5 ولت آی سی TTL رو از USB میگیره، نرم افزار هم با کیل میتونید براش کد بزنید(کیل ARM نه ها)، همه ی 541 ها یه کاری رو انجام میدن، HCT از لحاظ سرعت و سطح منطقی و یک سری مشخصات دیگه با سایر TTL ها فرق میکنه. مقاومت ها هم 4700و3300 اهم هست
                درضمن 8051 همچنان تولید میشه و میکروکنترلر بسیار خوب و صنعتی هست.
                جدیدترین ویرایش توسط pencil; ۱۶:۴۱ ۱۳۹۷/۱۰/۰۳. دلیل: تکمیل پست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
                  بله 5 ولت آی سی TTL رو از USB میگیره، نرم افزار هم با کیل میتونید براش کد بزنید(کیل ARM نه ها)، همه ی 541 ها یه کاری رو انجام میدن، HCT از لحاظ سرعت و سطح منطقی و یک سری مشخصات دیگه با سایر TTL ها فرق میکنه. مقاومت ها هم 4700و3300 اهم هست
                  درضمن 8051 همچنان تولید میشه و میکروکنترلر بسیار خوب و صنعتی هست.
                  باسلام.جناب pencil من یه سوال در رابطه با IDE های 8051 دارم.من برنامه رو در دو کامپایلر فرانکلین و کیل مینویسم و make میکنم ولی فایل هگز تولید نمیشه و فقط فایل های زیر تولید میشن:
                  .lst
                  ~mc
                  .abs
                  .m51
                  .xrf
                  .obj
                  توی کیل این فایل تولید میشه .lnp
                  ویه فایلی هم که نوعش فایل هست.
                  آیا مرحله دیگه هم برای تبدیل این فایل ها به فایل هگز وجود داره؟
                  باتشکر

دیدگاه

سلام
                    دقیق یادم نیست( حدود 5 سالی هست کار نکردم باهاش) اما برو تو یه همچین جایی باید داشته باشه
                    Menu-> options for target...
                    زبانه (tab) قسمت output
                    گزینه creat HEX file
                    بعد از کامپایل فایل hex باید برات بسازه

دیدگاه

خیلی ممنون پیدا شد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X