اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در نمونه برداری از باطری در حال شارژ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در نمونه برداری از باطری در حال شارژ

با سلام
    من میخام با میکرو کنترلر یه شارژ کنترلر PWM خورشیدی بسازم
    به یه مشکلی برخوردم اونم اینه که هنگام نمونه برداری از ولتاژ باطری چون پنل به باطری وصله ولتاژ باطری و پنل یکیه در واقع من نمونه دوسر باطری رو که به پنل وصل شده رو می گیرد
    من دیدم تو این شارژ کنترلر ها همزمان ولتاژ باطری و پنل رو نشون میدن که مقادیرش با هم متفاوته مثلا باطری 11.5 پنل 17 چطور اونو اندازه گیری میکنن ؟
    www.ElectronShop.ir

پاسخ : مشکل در نمونه برداری از باطری در حال شارژ

نوشته اصلی توسط POORHASAN نمایش پست ها
    با سلام
    من میخام با میکرو کنترلر یه شارژ کنترلر PWM خورشیدی بسازم
    به یه مشکلی برخوردم اونم اینه که هنگام نمونه برداری از ولتاژ باطری چون پنل به باطری وصله ولتاژ باطری و پنل یکیه در واقع من نمونه دوسر باطری رو که به پنل وصل شده رو می گیرد
    من دیدم تو این شارژ کنترلر ها همزمان ولتاژ باطری و پنل رو نشون میدن که مقادیرش با هم متفاوته مثلا باطری 11.5 پنل 17 چطور اونو اندازه گیری میکنن ؟
    اگر شارژر و باتری مستقیم به هم متصل بشن که دیگه نمیشه شارژر با کنترل جریان ولتاژ
    وقتی شما ولتاژ پنل رو با pwm میدی به باتری مقدار موثر که به باتری میرسه به مقدار موثر pwm
    ربط داره و همیشه کمتر و مساوی ولتاژ ورودی مدار هست
    به نظرم بهتره یه مبدل dc to dc بسازی که بتونی از حداکثر توان پنل استفاده کنی
    یه مبدل dc to dc میتونه حداکثر توان رو از پنل بکشه در صورتی که با pwm ساده به بیشترین راندمان نمیرسی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ehsanbagheri نمایش پست ها
      اگر شارژر و باتری مستقیم به هم متصل بشن که دیگه نمیشه شارژر با کنترل جریان ولتاژ
      وقتی شما ولتاژ پنل رو با pwm میدی به باتری مقدار موثر که به باتری میرسه به مقدار موثر pwm
      ربط داره و همیشه کمتر و مساوی ولتاژ ورودی مدار هست
      به نظرم بهتره یه مبدل dc to dc بسازی که بتونی از حداکثر توان پنل استفاده کنی
      یه مبدل dc to dc میتونه حداکثر توان رو از پنل بکشه در صورتی که با pwm ساده به بیشترین راندمان نمیرسی
      با سلام و تشکر بابت راهنمایی تون فقط فک کنم نیاز هست که بیشتر موضوع رو باز کنم
      منظورم این نبود که پنل مستقیما به باطری وصله
      تصور کنین یه پنلی داریم که حداکثر ولتاژش در تابش مستقیم خورشید در بیشترین حالت 18 ولته پلاریته منفی پنل و باطری رو به هم متصل کردیم و پلاریته مثبت پنل رو با ماسفت به باطری وصل کردیم حالا گیت ماسفت رو به یکی از پایه های pwm میکرو وصل می کنیم توی برنامه میکرو تایمر رو مد PWM پیکره بندی و با فرکانس مشخصی (من توی بعضی از شارژ کنترلرهای چینی 25 هرتز رو دیدم) و دیوتی سایکل مشخصی PWM شروع به کار می کنه حالا من میخام نمونه بگیرم که اگه ولتاژ در وضعیت خوبیه دیوتی سایکل رو تغییر بدیم . مشکل من دقیقا اینجاس وقتی PWM داره کار خودشو میکنه ولتاژ پنل در حال اعمال شدن روی باطری هست چطور میشه نمونه ولتاژ باطری و پنل رو اندازه گیری کرد چون این دو منبع در واقع دارن دائما موازی میشن و قطع میشن

در ضمن ممنون میشم در مورد مبدل های دی سی به دی سی بیشتر توضیح بدید
      آیا شما می دونید که شارژ کنترلرهای MPPT بر چه اساسی ساخته میشن ؟
      جدیدترین ویرایش توسط POORHASAN; ۱۵:۰۸ ۱۳۹۷/۱۰/۰۶.
      www.ElectronShop.ir

دیدگاه

نوشته اصلی توسط POORHASAN نمایش پست ها
        با سلام و تشکر بابت راهنمایی تون فقط فک کنم نیاز هست که بیشتر موضوع رو باز کنم
        منظورم این نبود که پنل مستقیما به باطری وصله
        تصور کنین یه پنلی داریم که حداکثر ولتاژش در تابش مستقیم خورشید در بیشترین حالت 18 ولته پلاریته منفی پنل و باطری رو به هم متصل کردیم و پلاریته مثبت پنل رو با ماسفت به باطری وصل کردیم حالا گیت ماسفت رو به یکی از پایه های pwm میکرو وصل می کنیم توی برنامه میکرو تایمر رو مد PWM پیکره بندی و با فرکانس مشخصی (من توی بعضی از شارژ کنترلرهای چینی 25 هرتز رو دیدم) و دیوتی سایکل مشخصی PWM شروع به کار می کنه حالا من میخام نمونه بگیرم که اگه ولتاژ در وضعیت خوبیه دیوتی سایکل رو تغییر بدیم . مشکل من دقیقا اینجاس وقتی PWM داره کار خودشو میکنه ولتاژ پنل در حال اعمال شدن روی باطری هست چطور میشه نمونه ولتاژ باطری و پنل رو اندازه گیری کرد چون این دو منبع در واقع دارن دائما موازی میشن و قطع میشن

در ضمن ممنون میشم در مورد مبدل های دی سی به دی سی بیشتر توضیح بدید
        آیا شما می دونید که شارژ کنترلرهای MPPT بر چه اساسی ساخته میشن ؟
        بهتره فرکانس بیشتر از 20 کیلو هرتز بگیری
        مورد دیگه باید تو یه ثابت زمانی که بستگی به فرکانس داره نمومنه گیری کنی از ولتاژ و مقدار موثر رو بدست بیاری
        در ضمن چون باتری جریان میکشه از پنل افت هم میندازه اینطوری نیست که موازی کردی دقیقا همون ولتاژ حالت
        بیوفته دو سر باتری
        روشی هم که گفتی بر اساس مبدل dc/dc هست
        با این تفاوت که ولتاژ و جریان پنل خورشیدی رو کنترل میکنن تا از حدی کمتر نشه
        میان بررسی میکنند که پنل تو چه ولتاژی و جریانی بیشتر راندمان رو میده و سعی میکنند
        تو همون محدوده نگه دارند ولتاژ رو یعنی جریان کشی به اندازه ای نباشه که افت بیش از حد داشته
        باشند یا انقدر کم نباشه که ولتاژ پنل نزدیک حالت بی باری باشه

دیدگاه

باسلام
          یک راهی هم که خودمم استفاده کردم اینه که در یک سیکل مشخص مثلا هر 4 ثانیه یکبار بمدت زمان کوتاه pwm قطع بشه و در این فاصله ولتاژ دوسر باطری روتوسط تقسیم مقاومتی مناسب بخونی و مجدد تولید pwm شروع کنی و طبق ولتاژی که قبلا از دوسر باطری قرائت کردی دیودی سایکل رو تنظیم کنی این مورد رو بنده تو یک طراحی که به شارژر اتوماتیک نیاز بود انجام دادم و کاملا موفق بود البته بنده از pwm استفاده نکرده بودم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X