اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بدست آوردن فرکانس اجسام

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بدست آوردن فرکانس اجسام

سلام
    همون طور که میدونید همه اجسام در حالت عادی دارای نوسان سازی هستن و این نوسان سازی یه فرکانسی داره
    میخوام بدونم چطوری میشه فرکانس نوسان سازی یه جسم (هرچی باشه) رو بدست آورد؟
    این مشکل رو تجربه کردم
    یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
    بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

پاسخ : بدست آوردن فرکانس اجسام

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
    سلام
    همون طور که میدونید همه اجسام در حالت عادی دارای نوسان سازی هستن و این نوسان سازی یه فرکانسی داره
    درود بر شما
    تا جاییکه میدونم تمام روشهای دقیق نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی سخت افزاری و نرم افزاری دارد که بصورت تخصصی بنده اطلاع ندارم.
    در کل دو مدل تست میشناسم : تست ضربه (impact test) ، تست لرزش (vibration test) و تست پیزو
    در تست اول میان و با یک جسم چکش مانند به مدل ضربه می زنند و فرکانس تولید شده رو آنالیز میکنند(معمولا با یک سنسور شتابسنج متصل به مدل) که بالاترین فرکانس های تولیدی ( چون یک جسم فقط یک فرکانس نوسان نداره) به عنوان فرکانس طبیعی در نظر میگیرند.

در تست دوم مدل رو به یک ویبراتور متصل میکنند.ویبراتور رو در فرکانس ها با دامنه مشخص به لرزش در میارند و دامنه نوسان مدل رو اندازه گیرند تا فرکانس طبیعی دیده بشه.

در تست پیزو هم یک یا چند پیزو (تولید کننده صوت/لرزش) به مدل متصل میکنند و صوت با فرکانس و دامنه مشخص تولید و درون جسم منتشر میکنند.یک پیزو رسیور( دریافت کننده صوت/لرزش) فرکانس را دریافت و با فرکانس ارسالی از نظر دامنه مقایسه میکنند تا فرکانس طبیعی بدست بیاد.

روشهای دیگه ای هم هست که با صوت کار میکنه : مثلا با یک اسپیکر صوتی با دامنه مشخص رو در کنار مدل پخش میکنند و با یک میکروفن نصب شده در کنار مدل صدا رو آنالیز میکنند تا اون فرکانسی که تشدید میشه بدست مشخص بشه.

امیدوارم ارسال لینک فیلم ها مشکلی نداشته باشه.کل اطلاعات عمومی بنده این ها بود.شاید کمکتون بکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط maziar ashouri نمایش پست ها
      سلام
      بجز نوسانات اتمی و مولکولی هر جسم چه نوسانات دیگه ای میتونه داشته باشه؟

دیدگاه

Re: پاسخ : بدست آوردن فرکانس اجسام

نوشته اصلی توسط behnam18 نمایش پست ها
        درود بر شما
        تا جاییکه میدونم تمام روشهای دقیق نیاز به تجهیزات آزمایشگاهی سخت افزاری و نرم افزاری دارد که بصورت تخصصی بنده اطلاع ندارم.
        در کل دو مدل تست میشناسم : تست ضربه (impact test) ، تست لرزش (vibration test) و تست پیزو
        در تست اول میان و با یک جسم چکش مانند به مدل ضربه می زنند و فرکانس تولید شده رو آنالیز میکنند(معمولا با یک سنسور شتابسنج متصل به مدل) که بالاترین فرکانس های تولیدی ( چون یک جسم فقط یک فرکانس نوسان نداره) به عنوان فرکانس طبیعی در نظر میگیرند.

در تست دوم مدل رو به یک ویبراتور متصل میکنند.ویبراتور رو در فرکانس ها با دامنه مشخص به لرزش در میارند و دامنه نوسان مدل رو اندازه گیرند تا فرکانس طبیعی دیده بشه.

در تست پیزو هم یک یا چند پیزو (تولید کننده صوت/لرزش) به مدل متصل میکنند و صوت با فرکانس و دامنه مشخص تولید و درون جسم منتشر میکنند.یک پیزو رسیور( دریافت کننده صوت/لرزش) فرکانس را دریافت و با فرکانس ارسالی از نظر دامنه مقایسه میکنند تا فرکانس طبیعی بدست بیاد.

روشهای دیگه ای هم هست که با صوت کار میکنه : مثلا با یک اسپیکر صوتی با دامنه مشخص رو در کنار مدل پخش میکنند و با یک میکروفن نصب شده در کنار مدل صدا رو آنالیز میکنند تا اون فرکانسی که تشدید میشه بدست مشخص بشه.

امیدوارم ارسال لینک فیلم ها مشکلی نداشته باشه.کل اطلاعات عمومی بنده این ها بود.شاید کمکتون بکنه.
        سلام و تشکر از کمکتون
        من میخوام دستگاه اسیلاتور تسلا رو درست کنم و برای همین نیاز به فرکانس یابی اجسام هست
        چون اگه ما بخوایم فرکانسی که جسم تولید میکنه رو بدست بیاریم و یک موج با همین فرکانس بهش بدم پاسخ خیلی قوی تری میگیریم و حتی ممکنه اون جسم فرو ریزی کنه

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط soheyl_60 نمایش پست ها
        بجز نوسانات اتمی و مولکولی هر جسم چه نوسانات دیگه ای میتونه داشته باشه؟
        بنده اطلاعاتی در این زمینه ندارم
        این مشکل رو تجربه کردم
        یا اینکه از نزدیک دیدم و دارم نظر میدم
        بعضی ها به اشتباه فکر میکنن من تعمیر کارم و دارم راه حل میگم

دیدگاه

دوست عزیز از روش nmr میتونید اینکار رو بکنید ببینید کدام دانشگاه یا موسسه باهاتون همکاری میکند.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X