اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه عملی ساخت منبع فلایبک 12 ولت 1 آمپر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه عملی ساخت منبع فلایبک 12 ولت 1 آمپر

با سلام به تمامی دوستان عزیز

یکی از دغدغه هایی که داششتم این بود که همیشه برای مداراتی که میساختم نیاز به یه تغذیه 12 ولتی بود که مجبور میشدم از این منابع آشغالی بازاری بگیرم کعه هیچ اطمینانی هم بهشون نبود . توی تمام انجمن هم با اینکه در مورد اینجور منابع بحث علمی زیاد شده ولی یه نمونه عملی مناسب نبود .
    بنابراین تصمیم گرفتم یه منبع 12 ولت 1 آمپر کار درست طراحی کنم و بسازم و حالا اونو به تمام عزیزان ارائه میدم

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

خب همه چی گویا هست فقط اینکه بخاطر اینکه تمام مقاومتها باید ایستاده باشن مجبور شدم توی pcb از استیل خازن سرامیکی استفاده کنم
    خازنهای 2.2 نانو حتما از نوع مایلار استفاده شود
    خازن مایلار منظور همون خازنهای آبی ولتاژ بالا هستن

فقط تنها نکته مهمش نحوه پیچیدن ترانسش هست که الان توضیح میدم

برای این پروژه از هسته EE19 باید استفاده کنید

ابتدا برای سیمپیچ HV باید مقداری سیم 0.20-0.25 تهیه کنید و سر سیم رو به پایه شماره 1 لحیم کنید و شروع کنید 130 دور بپیچونید و ته سیم رو به پایه شماره 2 لحیم کنید

برای سیمپیچ کمکی از جنس همون سیم قبلی بپیچونی بدین صورت که سر سیم رو به پایه 5 لحیم کنید و در جهت گردش سیمپیچ HV باید 7 دور بپیچونید و ته اون رو به پایه 4 لحیم کنید .
    برای سیمپیچ ثانویه هم باید سیم نمره 0.55-0.60 بگیرید . سر سیم رو به پایه شماره 9 لحیم کنید و 17 دور در جهت همون سیمپیچ HV بپیچونید و ته اون رو به پایه شماره 7 لحیم کنید .

به جهت های سیم پیچی دقت کنید .

نکته بعدی و آخر فاصله هوایی هسته هستش
    خب اینجا دیگه به یه سلف سنج احتیاج دارید .
    با سلف سنج دوسر سیمپیچ HV رو اندازه بگیرید و هسته ها رو جا بزنید . هسته ها رو یکم از هم فاصله بدین تا سلف سنج عدد1.6 -1.8 میلی هانری رو نشون بده و توی همین جالت سیمپیچ رو چسب کنید .

اگرهم سلف سنج ندارید اشکال نداره . از داخل پاورهای سوخته کامپیوتر هسته EE 19 رو در بیارید و بذارید روی قرقره خودتون چون اونها خودشون روی بازوی وسط گپ مناسب دارند

خب دیگه تموم شد

لازم به ذکر است من خودم از این منبع 12 ولت 1 آمپر واقعی گرفتم . این مدار 100 درصد عملی بوده و مشکلی وجود ندارد
    جدیدترین ویرایش توسط ali4716; ۲۲:۰۱ ۱۳۹۷/۱۰/۲۱.

پاسخ : پروژه عملی ساخت منبع فلایبک 12 ولت 1 آمپر

سلام
    دستتون درد نکنه که اینقد جالب توضیح دادید

آیا میشه این مدار رو تغییر داد تا ازش 24 وات بگیرم ؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X