اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل عجیب در طراحی مولتی ویبراتور استابل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل عجیب در طراحی مولتی ویبراتور استابل

سلام خدمت متخصصین عزیز
    دوستان من میخواستم یک تایمر با مولتی ویبراتور استابل طراحی کنم که در اون زمان خاموشی (TOFF) پالس 2 ساعت (یعنی 7200 ثانیه) و زمان روشن بودن (TON) پالس 10 ثانیه باشه. الان به مشکلی برخوردم اونم اینه که چون زمان خاموشی خیلی بزرگتر از زمان روشنی پالس هست مقاومت R2 خیلی بزرگ درمیاد و بنابراین مقاومت R1 منفی میشه و عملا نمیشه همچین تایمری ساخت!!! طبق روابط زیر. با زمانهای خیلی کمتر (زمان خاموشی 2 ثانیه و زمان روشنی 3 ثانیه) تست کردم مشکلی نبود ولی تو این زمانهای بالا به مشکل خوردم. ساختن این تایمر بدون میکرو خیلی برام مهمه.
    دوستان به نظرتون دلیلش به هم خوردن دیوتی سایکل نیست؟ چیکار کنم همچین تاخیر دو ساعته ای بتونم با 555 ایجاد کنم؟ تنظیم بودن دقیق زمان زیاد مهم نیست. مثلا دو ساعت بشه 1.5 ساعت یا بیشتر اصلا مهم نیست. میخوام زمانها تقریبی باشن
    سپاس
    جدیدترین ویرایش توسط Dr_Mohammad_P; ۲۰:۴۷ ۱۳۹۷/۱۰/۲۳.

پاسخ : مشکل عجیب در طراحی مولتی ویبراتور استابل

نوشته اصلی توسط Dr_Mohammad_P نمایش پست ها
    سلام خدمت متخصصین عزیز
    دوستان من میخواستم یک تایمر با مولتی ویبراتور استابل طراحی کنم که در اون زمان خاموشی پالس 2 ساعت (یعنی 7200 ثانیه) و زمان روشن بودن پالس 10 ثانیه باشه. الان به مشکلی برخوردم اونم اینه که چون زمان خاموشی خیلی بزرگتر از زمان روشنی پالس هست مقاومت R2 خیلی بزرگ درمیاد و بنابراین مقاومت R1 منفی میشه و عملا نمیشه همچین تایمری ساخت!!! طبق روابط زیر. با زمانهای خیلی کمتر (زمان خاموشی 2 ثانیه و زمان روشنی 3 ثانیه) تست کردم مشکلی نبود ولی تو این زمانهای بالا به مشکل خوردم. ساختن این تایمر بدون میکرو خیلی برام مهمه.
    دوستان به نظرتون دلیلش به هم خوردن دیوتی سایکل نیست؟ چیکار کنم همچین تاخیر دو ساعته ای بتونم با 555 ایجاد کنم؟ تنظیم بودن دقیق زمان زیاد مهم نیست. مثلا دو ساعت بشه 1.5 ساعت یا بیشتر اصلا مهم نیست. میخوام زمانها تقریبی باشن
    سپاس
    با سلام:
    دوست عزیز، آیسی های 555 دارای یک چارت زمان بندی خاص از نظر انتخاب مقاومت و خازن می باشد که باید درست انتخاب شود مثلا انتخاب مقاومت و خازن هر جوری که دلمان بخواهد نیست. یا مقاومت ها خارج از اندازه چارت هستند یا خازن ها.این مطالب در یک مجله قدیمی که کلا اندازه مجله الکترونیک های قدیم است بطور کامل تشریح شده است.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی تحیری نمایش پست ها
      با سلام:
      دوست عزیز، آیسی های 555 دارای یک چارت زمان بندی خاص از نظر انتخاب مقاومت و خازن می باشد که باید درست انتخاب شود مثلا انتخاب مقاومت و خازن هر جوری که دلمان بخواهد نیست. یا مقاومت ها خارج از اندازه چارت هستند یا خازن ها.این مطالب در یک مجله قدیمی که کلا اندازه مجله الکترونیک های قدیم است بطور کامل تشریح شده است.
      درود بر شما
      یعنی امکان ایجاد چنین تاخیری نیست؟
      N

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Dr_Mohammad_P نمایش پست ها
        درود بر شما
        یعنی امکان ایجاد چنین تاخیری نیست؟
        N
        با سلام:
        خیر بدرستی پاسخ نمی دهد.
        علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
        نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X