اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت درایور H-Bridge جریان بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت درایور H-Bridge جریان بالا

باسلام
    من یه ماشین کنترلی دارم که گیرندش متاسفانه سوخته و میخام یه فرستنده گیرنده بسازم تو قسمت درایور موتورش موندم .
    منبع تغذیه باتری 2-3سل لیپو هست
    موتور از نوع براش هستش و جریان بالایی میکشه واس همین نمیشه از L298 استفاده کرد برای همین به فکر H-Bridge افتادم ولی مشکل اینه که وقتی از ماسفت استفاده میکنم اولا افت ولتاژ زیادی در حد 2 ولت دارم که این باعث میشه دور موتور بشدت بیاد پایین و دوم جریان بسیار کمی عبور میده و بازم دور موتور پایینه و ماسفت داغ میکنه . ماسفت هایی که استفاده کردم :
    IRFZ44 - IRFZ46 - IRFZ48 هستن که شماره های 46 و 48 نسبتا بهتر بودن ولی بازم افت ولتاژ دارم . ممنون میشم کمک کنید ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

در ضمن وقتی موتور مستقیم به باتری وصل میکنم دور موتور پایین تر از وقتی هستش که موتور به رسیور وصل بود !! ینی وقتی به رسیور وصل بود دورش ب مراتب بالاتر بود دلیل این چیه ؟؟؟ مگر ن اینکه بخاطر افت ولتاژ در ماسفت دور موتور باید پایین باشد ؟؟؟؟

(( در ضمن بنده خیلی سالهاست الکترونیک کار میکنم و مشکلی در بستن مدار ندارم و مطمئنم درست میبندم ))

پاسخ : ساخت درایور H-Bridge جریان بالا

موتور 100% براشلس نیست. چون براشلس ها بدون درایور اصلا نمیچرخن ، عکسی ازش دارین بزارین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
      موتور 100% براشلس نیست. چون براشلس ها بدون درایور اصلا نمیچرخن ، عکسی ازش دارین بزارین؟
      خب برادر منم نوشتم دگ براش هستش براشلس نیست . درواقع میخام درایور براش بسازم و هدفم ساخت درایور از نوع پل H هست و ... باقی در مطلب

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behzad0007 نمایش پست ها
        خب برادر منم نوشتم دگ براش هستش براشلس نیست . درواقع میخام درایور براش بسازم و هدفم ساخت درایور از نوع پل H هست و ... باقی در مطلب
        سوتی دادم تند تند خوندم فکر کردم گفتی براشلس
        L298 تا 2 آمپر و تا پیک 4 آمپر جواب میده دیتاشیتشو بخون.

درایوری که باهاش موسفت ها رو راه میندازی چیه؟ نقشه مدار ؟ و البته ولتاژ مدارت رو هم بگو

دیدگاه

احتمالا ماسفت های های ساید رو خوب درایو نمیکنی یا ولتاژ گیتت پایینه

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سوتی دادم تند تند خوندم فکر کردم گفتی براشلس
            L298 تا 2 آمپر و تا پیک 4 آمپر جواب میده دیتاشیتشو بخون.

درایوری که باهاش موسفت ها رو راه میندازی چیه؟ نقشه مدار ؟ و البته ولتاژ مدارت رو هم بگو
            فداسرت داداش
            اره میدونم ولی من جریان موتورم وقتی تو حالت استال یا بار زیاد هست تا 15 آمپر میکشه !! واس همین اصلا نمیتونم از L298 استفاده کنم و از ی طرفم این ماژول واس ماشینم یکم بزرگه البته سایز ماشینم 1:18 هست و اندازه یه سینی هستش ولی بازم بزرگه براش واس همین مجبورم خودم طراحی کنم ، مشکلم تلفات هستش ماسفت با اهم بسیار پایین مثلا 18 میلی اهم هم گذاشتم ولی باز تلفات 2 ولتی داشت ک اصلا خوب نیست !

خود رسیور فابریک ماشین از ماسفت های CEP83A3 استفاده کرده ک بسیار کمیاب هستش .

= در مورد سوالاتت هم درایورم پل اچ هست و مدارشم ک تو اینترنت هستش و ولتاژ مدار هم چون ماشین کنترلی مدل هستش یه باتری دو یا سه سل استفاده میکنم .

*** در مورد مدار و سیم بندی اینا هم بنده از بچگی با برق اینا بزرگ شدم و مشکلی تو این چیزا ندارم ! پس جای نگرانی نیس و مطمئنم ک مداربندی و اصول عملی حله ***

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
            احتمالا ماسفت های های ساید رو خوب درایو نمیکنی یا ولتاژ گیتت پایینه
            ولتاژ گیت ماسفتم همون ولتاژ ورودی به درینشون هست ینی همون 8.4 ولت دوسل یا 11.1 ولت سه سل .

یه سوال : ولتاژ گیت رو میتونم بیشتر از ولتاژ درین کنم ؟؟؟؟ مثلا ورودی گیت رو ببرم 12 ولت ولی ورودی ماسفت 8.4 ولت باشه . اینطوری کار میکنه ؟؟ نمیسوزه ماسفت ؟؟
            چون توی برد رسیور ماشین نگاه کردم یه آیسی سوئیچینگ mc34063 استفاده کرده ک نفهمیدم واسه چیه !! و نمیدونم ولتاژ رو باهاش افزایش داده یا کاهش .
            جدیدترین ویرایش توسط behzad0007; ۲۱:۴۱ ۱۳۹۷/۱۱/۰۲.

دیدگاه

ولتاژ دو سل کمی پایینه(مقاومت درین سورس میره بالا تلفاتت زیاد میشه!) من منظورم ولتاژ گیت ماسفته های سایده!!!! همه ی ماسفتا داغ میکنن یا فقط ماسفت های ساید؟ شما از بوت استرپ استفاده کردی برای ماسفت های ساید؟ در مورد ولتاژ گیت! معمولا ماسفت ها مکس ولتاژ گیتشون 20 هست نسبت به سورس. حالا اینکه این اختلاف با درین چقد میتونه باشه باید دیتاشیت رو دید ولی اختلافی که شما فرمودین مشکل ساز نیست

امیرحسین ضیا

دیدگاه

ولتاژ دو سل کمی پایینه(مقاومت درین سورس میره بالا تلفاتت زیاد میشه!) من منظورم ولتاژ گیت ماسفته های سایده!!!! همه ی ماسفتا داغ میکنن یا فقط ماسفت های ساید؟ شما از بوت استرپ استفاده کردی برای ماسفت های ساید؟ در مورد ولتاژ گیت! معمولا ماسفت ها مکس ولتاژ گیتشون 20 هست نسبت به سورس. حالا اینکه این اختلاف با درین چقد میتونه باشه باید دیتاشیت رو دید ولی اختلافی که شما فرمودین مشکل ساز نیست
                خب پس چیکار کنم ؟ کلا مدل های RC با 1-2-3 سل اکثرا کار میکنند . مخصوصا ماشین ها ک اکثرشون 2 سل هست .همه ماسفت ها داغ میکنند هر 4تا ، دیود هرزگرد UF هم گذاشتم . الللبته الان مدار رو باز کردم ولی دو سه بار بستم دقیقا همین بوده جواب :/ فعلا دنبال ی ماسفت کم مقاومت تر از 18mOhm میگردم ک البته سفارش دادم .بوت استریپ نه استفاده نکردم ، خروجی 5 ولت PWM میکرو رو با مقاومت 220 اهم به گیت میدادم . ی بارم بجای میکرو و این حرفا از یک پتانسیومتر استفاده کردم ک پایه وایپر پتانسیومتر رو به گیت ماسفت میدادم ، سرعت موتور رو میتونستم دستی کنترل کنم ولی تلفات و داغی ماسفت شدید اذیت میکرد . (من این سیستم رو روی فن کامپیوتر خیلی ساله استفاده میکنم و دستی دور فن رو کموزیاد میکنم)

اگه با دادن ولتاژ زیاد به گیت (نسبت ب درین) میشه تلفات رو جبران نمود ، مشکلی نیست این مورد رو فردا تست میکنم حتما و نتیجه رو اطلاع میدم .
                **** اون مدار بوت استرایپ خیلی مهمه ؟؟ ینی تو تلفات و داغی تاثیر داره ؟؟؟؟ یا یه چیزی شبیه نویزگیر هست ؟؟ ****

دیدگاه

مشکل از ولتاژیه که باهاش داری ماسفت ها رو درایو میکنی ، نظریه خودت هم خوبه ولتاژ بیشتر بدی به گیت مشکلی نباید باشه.
                  ببین اون مدار 34063 داره چکار میکنه

دیدگاه

ببین داداشه من شما حتما باید ماسفت های ساید رو با ولتاژی بیشتر از ولتاژ گیت ماسفت پایینی روشن کنی! حالا چقدر بالاتر؟ دقیقا ولتاژ درین ماسفت بالایی و سورس ماسفت پایینی رو بگیر! همینقد بالاتر! چون شما ولتاژ سورس ماسفت بالاییتون شناوره! و برای روشن کردنش باید ۱۵ ولت بالاتر از این سورس شناور ه گیت بدین. واس همین از بوت استرپ استفاده میکنن شما میتونی دو تا بوست کانورتر بخری و با مدار توتم پل ماسفتارو راه بندازی azjaguar2016@gmail.com میل بده راهنماییت کنم

این رو هم به دوستان بگم ماسفت بر خلاف ترانزیستور bjtکه با جریان روشن میشه ؛ با ولتاژ روشن میشه. در دیتاشیت مطالعه بفرمایین به این صورت که اگه هر چه خازن بین گیت و سورس ولتاژ بیشتری داشته باشه مقاومت بین سورس و درین کمتر میشه! شما فن رو با پتانسیومتر کنترل میکردی در واقع داشتی از ویژگی رسانایی خطی ماسفت استفاده میکردی و چون فن در حد چند میلی امپ مصرف میکنه ماسفتت داغ نمیکرد! در واقع داشتی مقاومت بین سورس و درین رو کم و زیاد میکردی. ولی pwm داستانش جداست ماسفت رو کاملا خاموش و کاملا روشن میکنه! و توان رو کنترل میکنه در واقع با توجه به نسبت روشن بودن به خاموش بودن! قسمت بعد اینکه شما اگه ماسفت رو با مقاومت ۲۲۰ کیلو خاموش روشن کنین باز هم تلفات میره بالا! چرا؟ اگه به اسیلوسکوپ وصل کنین و ببینین مشاهده میکنین که پالسی که به ماسفت میرسه ماسفت رو چندین لحظه در حالت خطی قرار میده(یعنی نرم روشن میشه!) واس همین یکی از دلایل داغ کردن در فرکانس بالا و جریان بالا اینه! یک مقاومت ۱۰ تا ۲۰ اهم هم باعث میشه ماسفت اونقدری سریع روشن نشه که مولفه ی dt بهم بخوره و ماسفت بسوزه(تو دیتا شیت نسبت زمانی روشن شدن رو نوشته)و اونقدری آروم روشن نشه که توان هدر بره پس مقاومت گیت باید بسته به فرکانس و جریان و دیتاشیت انتخاب بشه و ۲۰ کافیه به نظرم
                    .اون افت ولتاژی که ذکر کردین هم به علت درست روشن نشدن ماسفت های سایده
                    .
                    جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۲:۰۴ ۱۳۹۷/۱۱/۰۳.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

https://eshop.eca.ir/%D8%AF%D8%B1%D8...-vnh2sp30.html این تا 14 امپ ساپورت میکنه ولی دیتاشیتو بخون

امیرحسین ضیا

دیدگاه

مشکل از ولتاژیه که باهاش داری ماسفت ها رو درایو میکنی ، نظریه خودت هم خوبه ولتاژ بیشتر بدی به گیت مشکلی نباید باشه.
                        ببین اون مدار 34063 داره چکار میکنه
                        این ماشین من با فرکانس 2.4GHz کار میکنه البته توش ماژول بلوتوث یا وایفای یا NRF ندیدم ولی یه ماژول RF 2.4 دیدم که طراحی LG بود !!!!! ، این قطعه ی 34063 هم نزدیکی این ماژول قرار داشت واس همین احتمال میدم باهاش ولتاژ 3.3 رو ایجاد کرده و ب ماژول داده چون ب جز این ، هیییچ رگولاتوری روی برد ندیدم من .

ببین داداشه من شما حتما باید ماسفت های ساید رو با ولتاژی بیشتر از ولتاژ گیت ماسفت پایینی روشن کنی! حالا چقدر بالاتر؟ دقیقا ولتاژ درین ماسفت بالایی و سورس ماسفت پایینی رو بگیر! همینقد بالاتر! چون شما ولتاژ سورس ماسفت بالاییتون شناوره! و برای روشن کردنش باید ۱۵ ولت بالاتر از این سورس شناور ه گیت بدین. واس همین از بوت استرپ استفاده میکنن شما میتونی دو تا بوست کانورتر بخری و با مدار توتم پل ماسفتارو راه بندازی azjaguar2016@gmail.com میل بده راهنماییت کنم

این رو هم به دوستان بگم ماسفت بر خلاف ترانزیستور bjtکه با جریان روشن میشه ؛ با ولتاژ روشن میشه. در دیتاشیت مطالعه بفرمایین به این صورت که اگه هر چه خازن بین گیت و سورس ولتاژ بیشتری داشته باشه مقاومت بین سورس و درین کمتر میشه! شما فن رو با پتانسیومتر کنترل میکردی در واقع داشتی از ویژگی رسانایی خطی ماسفت استفاده میکردی و چون فن در حد چند میلی امپ مصرف میکنه ماسفتت داغ نمیکرد! در واقع داشتی مقاومت بین سورس و درین رو کم و زیاد میکردی. ولی pwm داستانش جداست ماسفت رو کاملا خاموش و کاملا روشن میکنه! و توان رو کنترل میکنه در واقع با توجه به نسبت روشن بودن به خاموش بودن! قسمت بعد اینکه شما اگه ماسفت رو با مقاومت ۲۲۰ کیلو خاموش روشن کنین باز هم تلفات میره بالا! چرا؟ اگه به اسیلوسکوپ وصل کنین و ببینین مشاهده میکنین که پالسی که به ماسفت میرسه ماسفت رو چندین لحظه در حالت خطی قرار میده(یعنی نرم روشن میشه!) واس همین یکی از دلایل داغ کردن در فرکانس بالا و جریان بالا اینه! یک مقاومت ۱۰ تا ۲۰ اهم هم باعث میشه ماسفت اونقدری سریع روشن نشه که مولفه ی dt بهم بخوره و ماسفت بسوزه(تو دیتا شیت نسبت زمانی روشن شدن رو نوشته)و اونقدری آروم روشن نشه که توان هدر بره پس مقاومت گیت باید بسته به فرکانس و جریان و دیتاشیت انتخاب بشه و ۲۰ کافیه به نظرم
                        .اون افت ولتاژی که ذکر کردین هم به علت درست روشن نشدن ماسفت های سایده
                        .
                        ایول پس دلیل بوت استراپ همینه ، ایندفه این کار رو هم تست میکنم و شده ولتاژم بالاتر میبرم و همه جورشو تست میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم .

مرسی داداش بابت اطلاعات مفیدت . اطلاعاتم زیاد شد اوکی پس مقاومت رو 20 اهم میذارم و ولتاژ قسمت های ساید رو هم میبرم بالا . البته اینم بگم ماسفت هام همشون نوع N هستن این مشکلی ک بوجود نمیاره ؟ چون تو نت دیدم بعضی پل ایج هارو با ترکیبی از P و N ساخته بودن متاسفانه ماسفت P با مقاومت پایین و توان بالا بزور پیدا میشه .

https://eshop.eca.ir/%D8%AF%D8%B1%D8...-vnh2sp30.html این تا 14 امپ ساپورت میکنه ولی دیتاشیتو بخون
                        یکم قیمتش بالاس واقعیت میخام با حداقل قیمت و بیشترین کارایی و الللللبته کاملا دست ساز ساخته بشه . حتی رادیوکنترل رو هم دارم دست ساز میسازم ! برای پروژه دوتا قبلیم که هواپیمای رادیوکنترل بود و البته موتورش براشلس ، رادیو کنترل8 کاناله ساخته بودم !

واسه همین از ماسفت TSM80N08CZ استفاده میکنم که تو فروشگاهم هست . اینفو دیتاشیتشم مناسب هستش
                        جدیدترین ویرایش توسط behzad0007; ۱۶:۵۴ ۱۳۹۷/۱۱/۰۳.

دیدگاه

مجددا سلام! اولین کاری که میکنی اینه که ببینی گیرندت چه پالسی میده! معمولا تو درون ها pwm هست با فرکانس 50 تا 100 هرتز که میده به فلایت کنترلر و فلایت کنترلر هم دقیقا همین نوع سیگنال رو میده به esc! اگه ماسفتت p بود که دیگه مشکلات بوت استرپ رو نداشتی! چون ماسفت p چنل مقاومت درین سورسش بالاس نمیان توی مدار قدرت استفاده کنن مگه اینکه مجبور باشن/ چون اینجا از ماسفت ان چنل استفاده میکنیم و در قسمت بالای هف بریج ها سورس به بار وصله ما ولتاژ رو نداریم پس باید نسبت به ولتاژ اونجا به گیت ولتاژ بدیم!(من نمیگم ولتاژ گیت های ساید رو ببر بالا! میگم نسبت به سورس ماسفتت ولتاژ بده! ) (اگه زیاد توضیح دادم واس بقیه دوستانه) اگه میشه در مورد رادیو کنترلرت هم توضیح بده با چه ماژول هایی ساختی

امیرحسین ضیا

دیدگاه

مجددا سلام! اولین کاری که میکنی اینه که ببینی گیرندت چه پالسی میده! معمولا تو درون ها pwm هست با فرکانس 50 تا 100 هرتز که میده به فلایت کنترلر و فلایت کنترلر هم دقیقا همین نوع سیگنال رو میده به esc! اگه ماسفتت p بود که دیگه مشکلات بوت استرپ رو نداشتی! چون ماسفت p چنل مقاومت درین سورسش بالاس نمیان توی مدار قدرت استفاده کنن مگه اینکه مجبور باشن/ چون اینجا از ماسفت ان چنل استفاده میکنیم و در قسمت بالای هف بریج ها سورس به بار وصله ما ولتاژ رو نداریم پس باید نسبت به ولتاژ اونجا به گیت ولتاژ بدیم!(من نمیگم ولتاژ گیت های ساید رو ببر بالا! میگم نسبت به سورس ماسفتت ولتاژ بده! ) (اگه زیاد توضیح دادم واس بقیه دوستانه) اگه میشه در مورد رادیو کنترلرت هم توضیح بده با چه ماژول هایی ساختی
                            بسیار خب حله مدار رو باز کرده بودم دوباره دارم میبندم . درمورد فرکانس هم همون فرکانس کنترل سروو موتور هستش و میتونم محدودشو تغییر بدم از 50-100 یا در حد کیلوهرتز ببرم بالا .

از میکرو 8 و 328 برای بخش کنترل و برای فرستنده و گیرنده هم از ماژول NRF+ مدل آنتن دار استفاده کردم . در مورد برنامشم از IDE آردوینو نوشتم که واسم ساده تر و البته حرفه ای تر شده و میتونم تا 23 کانال هم بسازم . تو بازار فک نکنم رادیوکنترل 23 کانال باشه ! باشه هم قطعا بالای 3-4 میلیون تومنه !
                            در مورد برد هم تو فضای بسته تا 40-50 متر و در فضای باز تا 200 متر اوکی بود بیشتر ازین نمیشد هواپیما رو دید وگرنه شاید تا 300 متر هم میشد کنترلش کرد .

دیدگاه

دمت گرم. این فرکانس سروو موتور رو با اتمگا تبدیل میکنی به چار تا پالس برای فول بریج ماسفتات دیگه؟

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X