اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

LM741 -LM358-LM393 کدام بهتر است؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

LM741 -LM358-LM393 کدام بهتر است؟

سلام دوستان واساتید گرامی
    سوالی داشتم:
    برای ساخت یک مانع یاب IR و اتصال آن به میکرو کنترلر
    به یک آی سی آپ امپ نیاز دارم.....
    سه آی سی LM741 -LM358-LM393 موجود میباشد....
    کدام را برای اتصال به میکرو پیشنهاد میکنید که دیگر نیاز به ADC نبوده و مدار مقایسه گر
    در خروجی 0 یا یک شده و به پایه میکرو به صورت ورودی متصل شود...
    کدام یک به نظر دوستان برای این کار دقیقتر میباشد....

به صورت کلی.... کدام یک از این 3 آی سی LM741 -LM358-LM393
    یا هر آی سی آپ امپ و یا مقایسه گر ولتاژی برای ساخت این مدار دقیقتر است؟؟؟
    در نمونه های آماده از 393 استفاده شده است....
    چه فرقی بین 393 با مثلا 741 است که سازنده ها آن را در طراحی مدارشان
    به کار گرفته اند...
    جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۲۱:۰۶ ۱۳۹۷/۱۱/۰۱.
    آموزش ساخت دستگاه برف ساز خانگی : https://www.eca.ir/forums/thread55009.html
    مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
    _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

پاسخ : LM741 -LM358-LM393 کدام بهتر است؟

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
    سلام دوستان واساتید گرامی
    سوالی داشتم:
    برای ساخت یک مانع یاب IR و اتصال آن به میکرو کنترلر
    به یک آی سی آپ امپ نیاز دارم.....
    سه آی سی LM741 -LM358-LM393 موجود میباشد....
    کدام را برای اتصال به میکرو پیشنهاد میکنید که دیگر نیاز به ADC نبوده و مدار مقایسه گر
    در خروجی 0 یا یک شده و به پایه میکرو به صورت ورودی متصل شود...
    کدام یک به نظر دوستان برای این کار دقیقتر میباشد....

به صورت کلی.... کدام یک از این 3 آی سی LM741 -LM358-LM393 برای
    ساخت این مدار دقیقتر است؟؟؟
    در نمونه های آماده از 393 استفاده شده است....
    چه فرقی بین 393 با مثلا 741 است که سازنده ها آن را در طراحی مدارشان
    به کار گرفته اند...
    فرقشون از زمین تا آسمون هست. آیسی 358 و741 تقویت کننده هستند ولی 393 یک مقایسه کننده هست.
    ساختار داخلی و گین و سرعت 393 با 358 و 741 خیلی تفاوت داره. اگر یه یک نگاهی ساده به دیتاشیت بکنید تفاوتشون رو متوجه میشد

برای کار شما lm393 بهترین گزینه هست ولی با lm358 هم میشه کار رو انجام دادولی نتجیه با 393 خیلی بهتر هست

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      بله 393 یک مقایسه گر هست .... ولی در عمل هر سه تقریبا در مدار بالا یک کار را انجام میدهند...
      اما خوب کدام دقیقتر هستند که البته کاملا نظر شما درست است و یک مقایسه گر مثل 393 در اینجا
      بهتر میباشد...
      غیر از این سه آی سی .... شما چه شماره آی سی را برای این کار پیشنهاد میدهید که از 393 بهتر باشد......؟؟؟
      مقاله آموزشی 11 پروژه با AVR و بسکام: https://www.eca.ir/forums/thread31760.html
      _*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡__*̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ *̡͌l̡*̡̡_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Always Lie نمایش پست ها
        فرقشون از زمین تا آسمون هست. آیسی 358 و741 تقویت کننده هستند ولی 393 یک مقایسه کننده هست.
        ساختار داخلی و گین و سرعت 393 با 358 و 741 خیلی تفاوت داره. اگر یه یک نگاهی ساده به دیتاشیت بکنید تفاوتشون رو متوجه میشد

برای کار شما lm393 بهترین گزینه هست ولی با lm358 هم میشه کار رو انجام دادولی نتجیه با 393 خیلی بهتر هست
        سلام اپ امپ 741رو فرمودید تقویت کننده یعنی نمیشه از اون به
        عنوان مقایسه کننده استفاده کرد همچنین lm358رو ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط sina1359 نمایش پست ها
        سلام دوست عزیز
        بله 393 یک مقایسه گر هست .... ولی در عمل هر سه تقریبا در مدار بالا یک کار را انجام میدهند...
        اما خوب کدام دقیقتر هستند که البته کاملا نظر شما درست است و یک مقایسه گر مثل 393 در اینجا
        بهتر میباشد...
        غیر از این سه آی سی .... شما چه شماره آی سی را برای این کار پیشنهاد میدهید که از 393 بهتر باشد......؟؟؟
        سلام به شما استاد سینا من تا اون جایی که میتونم و کار کردم 741
        رو با منبع دوبل راه اندازی کردم و سیگنال باهاش تقویت کردم در
        بعضی آی سی ها دورنش دو اپ امپ مثل 358 وجود داره و بعضی
        مثل lm324, چهاراپ امپ وجود داره و تغذیه هم صفر و vcc هست
        بعضی هم با ولتاژهای بالا راه اندازی میشه lm358 من برای مقایسه
        استفاده میکنم
        قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
          سلام اپ امپ 741رو فرمودید تقویت کننده یعنی نمیشه از اون به
          عنوان مقایسه کننده استفاده کرد همچنین lm358رو ؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

سلام به شما استاد سینا من تا اون جایی که میتونم و کار کردم 741
          رو با منبع دوبل راه اندازی کردم و سیگنال باهاش تقویت کردم در
          بعضی آی سی ها دورنش دو اپ امپ مثل 358 وجود داره و بعضی
          مثل lm324, چهاراپ امپ وجود داره و تغذیه هم صفر و vcc هست
          بعضی هم با ولتاژهای بالا راه اندازی میشه lm358 من برای مقایسه
          استفاده میکنم

سلام دوست عزیز.... با زحمتای ما برادر چه میکنید؟؟؟....

پ.ن:در بعضی از مقالات دقیقا حرف دوست عزیزمان را میزنند و
          مثلا مثال زده اند که در یک آی سی همانند 358 که دو آپ امپ
          دارد و مثلا یکی درگیر است .... از دیگری برای مقایسه گری استفاده میکنند...
          که این کار اشتباه است و باید یک آی سی مقایسه گر جدا به کار گرفته شود...
          من خودم دقیقا این اشتباه را متوجه نشدم...
          جدیدترین ویرایش توسط sina1359; ۱۹:۰۳ ۱۳۹۷/۱۱/۰۲.

دیدگاه

سلام خدمت جناب آقا سینا بزرگوار
            تفاوت مقایسه کننده و آپ امپ در طبقه خروجی این دو عنصر هست
            به این صورت که در طبقه خروجی OP AMP یک طبقه پوش پول( مناسب برای تولید شکل موج) و در طبقه خروجی مقایسه کننده یک ترانزیستور سوئچینگ اوپن درین مناسب برای (0-1 دیچتال ) شدن است.
            ببنید آپ امپ و مقایسه کننده هر دو قطعه آنالوگ هستند و از المان های مهم در قطعات آنالوگ بحث سرعت-مصرف- خطی بودن SLAW و... هست
            آپ امپ ها زمانی که خروجی آنالوگ و شکل موج درست میکنند، توان زیادی مصرف نمیکنند و SLAW RATE اونها دقیقا مطابق چیزی هست که تو دیتا شیت اومده اما اگر در کاربرد مقایسه کننده قرار باشه مورد استفاده قرار بگیره ترانزیستورهای پوش پول (PNP و NPN) مدام باید به حالت اشباع برن ، خوب همانطور که احتمالا اطلاع دارید سرعت خارج شدن ترانزیستور از ناحیه اشباع کاملا با سرعت کار در منطقه خطی فرق میکنه و همینطور مصرف در ناحیه اشباع یک آپ امپ کاملا متفاوت هست، این در حالی هست که در خروجی یک مقایسه کننده یک ترانزیستور OPEN DRAIN میذارن که بصورت صفر و یک منطقی البته ( HIZ و صفر) میره و در ناحیه اشباع به مشکلی بر نمیخوره.
            این فقط یکی از تفاوت هاش هست، از طرفی من تا حالا حتی در دیتاشیت های آنالوگ دیواس و تگزاس اینستورمنت و حتی سیمی کانداکتور ندیدم که هیچ کدام از این شرکت ها آپ امپ های خودشون رو بصورت FORWARD و بدون فیدبک گارانتی کنند و مدار پیشنهاد دهند( ارجاع به اپلیکشن نوت های این شرکت ها)

البته به این معنی نیست که آپ امپ در مد مقایسه کننده نمیتونه مورد استفاده قرار بگیره بلکه به این معنی هست که زیاد قطعه اوپتیمایزی برای استفاده در حالت مقایسه کننده نیست و بهتر هست برای کارایی بهتر مدار از مقایسه کننده استفاده بشه
            رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil نمایش پست ها
              سلام خدمت جناب آقا سینا بزرگوار
              تفاوت مقایسه کننده و آپ امپ در طبقه خروجی این دو عنصر هست
              به این صورت که در طبقه خروجی OP AMP یک طبقه پوش پول( مناسب برای تولید شکل موج) و در طبقه خروجی مقایسه کننده یک ترانزیستور سوئچینگ اوپن درین مناسب برای (0-1 دیچتال ) شدن است.
              ببنید آپ امپ و مقایسه کننده هر دو قطعه آنالوگ هستند و از المان های مهم در قطعات آنالوگ بحث سرعت-مصرف- خطی بودن SLAW و... هست
              آپ امپ ها زمانی که خروجی آنالوگ و شکل موج درست میکنند، توان زیادی مصرف نمیکنند و SLAW RATE اونها دقیقا مطابق چیزی هست که تو دیتا شیت اومده اما اگر در کاربرد مقایسه کننده قرار باشه مورد استفاده قرار بگیره ترانزیستورهای پوش پول (PNP و NPN) مدام باید به حالت اشباع برن ، خوب همانطور که احتمالا اطلاع دارید سرعت خارج شدن ترانزیستور از ناحیه اشباع کاملا با سرعت کار در منطقه خطی فرق میکنه و همینطور مصرف در ناحیه اشباع یک آپ امپ کاملا متفاوت هست، این در حالی هست که در خروجی یک مقایسه کننده یک ترانزیستور OPEN DRAIN میذارن که بصورت صفر و یک منطقی البته ( HIZ و صفر) میره و در ناحیه اشباع به مشکلی بر نمیخوره.
              این فقط یکی از تفاوت هاش هست، از طرفی من تا حالا حتی در دیتاشیت های آنالوگ دیواس و تگزاس اینستورمنت و حتی سیمی کانداکتور ندیدم که هیچ کدام از این شرکت ها آپ امپ های خودشون رو بصورت FORWARD و بدون فیدبک گارانتی کنند و مدار پیشنهاد دهند( ارجاع به اپلیکشن نوت های این شرکت ها)

البته به این معنی نیست که آپ امپ در مد مقایسه کننده نمیتونه مورد استفاده قرار بگیره بلکه به این معنی هست که زیاد قطعه اوپتیمایزی برای استفاده در حالت مقایسه کننده نیست و بهتر هست برای کارایی بهتر مدار از مقایسه کننده استفاده بشه
              سلام دوست عزیز .... بینهایت ممنون.....
              از اطلاعات خوبی که به من و دوستان دادید کمال تشکر را دارم...
              من که خیلی بهره بردم....
              از فرمایشات شما به این نتیجه رسیدم که 393 در چنین مداری بهترین جواب را
              خواهد داد....
              دیشب در بین قطعاتم هر چه قدر که گشتم نتوانستم 393 پیدا کنم... فکر میکردم که
              دارم ولی نبود 741 به کار گرفتم برای تست.... جواب داد ولی دقیقا همان مشکلی که فرمودید
              در زمان نزدیک شدن به مانع بین قطع و وصل شدن LED شروع به چشمک زدن میکرد که میتواند در کار خلل
              وارد کند... اگر از 393 استفاده کنم فکر کنم این ریپل کاهش یابد....

دیدگاه

بزرگوارید، به امید استفاده از حضور شما بزرگوار
                رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X