اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط سریال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط سریال

خسته نباشید دوستان
    میخواستم بدونم ارتباط سریال چه جوریه، تصوری که من تو ذهنم دارم اینه:
    ولتاژ تو بازه های زمانی مشخصی قطع و وصل میشه و از این طریق صفر و یک و کد های باینری ایجاد میشه و اطلاعات از این طریق فرستاده میشه.
    آیا این تعریف درسته؟ اگه درسته این بازه زمانی مشخص چقدره؟

پاسخ : ارتباط سریال

نوشته اصلی توسط alone123 نمایش پست ها
    خسته نباشید دوستان
    میخواستم بدونم ارتباط سریال چه جوریه، تصوری که من تو ذهنم دارم اینه:
    ولتاژ تو بازه های زمانی مشخصی قطع و وصل میشه و از این طریق صفر و یک و کد های باینری ایجاد میشه و اطلاعات از این طریق فرستاده میشه.
    آیا این تعریف درسته؟ اگه درسته این بازه زمانی مشخص چقدره؟
    بله درسته
    اون بازه زمانی هم قابل تنظیم
    مثلا
    9600 بیت بر ثانیه یا 115000 بیت بر ثانیه
    دوطرف ارتباط باید بایک سرعت ، تبادل داده کنند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط x935418 نمایش پست ها
      بله درسته
      اون بازه زمانی هم قابل تنظیم
      مثلا
      9600 بیت بر ثانیه یا 115000 بیت بر ثانیه
      دوطرف ارتباط باید بایک سرعت ، تبادل داده کنند
      1. یعنی اگه بخوام با سرعت یک مگابایت بر ثانیه اطلاعات رو انتقال بدم باید 8 میلیون بیت بر ثانیه ارسال کنم؟
      یه سوال دیگه:
      2. چه محدودیتی برای بالا بردن سرعت وجود داره؟

دیدگاه

ببینید شما باید با توجه به فاصله دیوایس هاتون ،بین سریال و موازی یه کدومو انتخاب کنید.اگه ملاک سرعته که موازی در فواصل پایین بهترین گزینه است چون شما در سریال یه راه دارید که میتونه چند بیت رو انتقال بده ولی تو موازی 8 تا راه دارید که هرکدوم یک بیت رو انتقال میدن(مثل یک مسیر سریال در مدت 1 ثانیه میتونه تعداد یکسانی بیت در 1 ثانیه منتقل بشه).حالا شما اگه پرسشتون بنیادی هست که هیچ ولی اگه سوال کاربردیه (که بهتره بیشتر راهنمایی بکنید)و دنبال سرعت هستید موازی بهترینه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alone123 نمایش پست ها
          1. یعنی اگه بخوام با سرعت یک مگابایت بر ثانیه اطلاعات رو انتقال بدم باید 8 میلیون بیت بر ثانیه ارسال کنم؟
          یه سوال دیگه:
          2. چه محدودیتی برای بالا بردن سرعت وجود داره؟
          1- بله ، همینطوره .
          درواقع شما حتی در این مورد باید 9 میلیون بیت در ثانیه منتقل کنید ، چون برای هر بایت ، یک بیت شروع (که جزو خود بایت نیست) هم باید ارسال شود

2- آخرین سرعت ارتباط رو هم با نوع فرستنده و گیرنده ، و همچنین فاصله بین ایندو معلوم میشه
          مثلا ارتباط سرعت یو اس بی خیلی بیشتر از سرعت rs232 قدیمی هستش که به تفاوت نوع مدارات اونها برمیگرده
          ضمنا هرچی فاصله بیشتر بشه ، معمولا نویز بیشتری وارد سیمها میشه و باید سرعت رو آورد پایین

دیدگاه

درواقع شما حتی در این مورد باید 9 میلیون بیت در ثانیه منتقل کنید ، چون برای هر بایت ، یک بیت شروع (که جزو خود بایت نیست) هم باید ارسال شود
            شما بیت پایان رو در نظر نگرفتید - فلذا اون 9 میلیون میشه 10 میلیون.

فرمت دیتای uart به صورت زیر هستش : 1 بیت شروع - 8 تا دیتا - پاریتی معمولا استفاده نمیشه - 1 بیت پایان - در مجموع هر بسته 10 بیت - فلذا baudRate = 9600bps یعنی 9600 بیت در هر ثانیه - یعنی 960 تا بسته در هر ثانیه - یعنی 960 بایت دیتا در هر ثانیه ( ولی خب اگه بخوایم از بیت parity استفاده کنیم و از 2 بیت stop استفاده کنیم و دیتامون هم همون 8 بیت باشه، هر بسته میشه 12 بیت - فلذا در سرعت 9600bps - در واقع 800 بایت در هر ثانیه دیتا ارسال میشه )

البته تا جایی که یادمه هر نرخ انتقال داده در هر کلاکی یه خطای ارسالی هم داشت - که اینو هم در نظر داشته باشید.
            جدیدترین ویرایش توسط md3848; ۱۷:۱۳ ۱۳۹۷/۱۱/۰۸.
            اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
            1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
            2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X