اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دیود هرزگرد

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دیود هرزگرد

سلام دوستان معمولا برای حفاظت از سیستم کنترل کننده رله باید از یک دیود هرزگرد استفاده کرد حالا فرض کنید دیود هرزگرد به هر دلیل آسیب ببیند و قطع شود در نتیجه اکنون سیستم کنترل که گران قیمت است آسیب ببیند در اینطور موارد که نیاز به حفاظت بیشتر هست دوستان راه حلی بهتر از دیود هرزگرد سراغ دارند

امام علی (ع)
    بزرگترین گناه «ترس» است
    بزرگترین تفریح «کار» است
    بزرگترین بلا «نومیدی» است
    بزرگترین شجاعت «صبر» است
    بزرگترین استاد «تجربه» است
    بزرگترین اسرار «مرگ» است
    بزرگترین افتخار «ایمان» است
    بزرگترین سود «فرزند نیک» است
    بزرگترین هدیه «گذشت» است
    بزرگترین سرمایه «اعتماد به نفس» است

پاسخ : دیود هرزگرد

نوشته اصلی توسط qwwe نمایش پست ها
    سلام دوستان معمولا برای حفاظت از سیستم کنترل کننده رله باید از یک دیود هرزگرد استفاده کرد حالا فرض کنید دیود هرزگرد به هر دلیل آسیب ببیند و قطع شود در نتیجه اکنون سیستم کنترل که گران قیمت است آسیب ببیند در اینطور موارد که نیاز به حفاظت بیشتر هست دوستان راه حلی بهتر از دیود هرزگرد سراغ دارند
    سلام فرض کنید به بوبین رله یک دیود هرز گرد وصل کرده آید
    در زمان وصل ولتاژ دیود هرزگرد اصولاً قطع می باشد و بعد از قطع
    ولتاژ به مدت خیلی کوتاهی وصل می گردد در کل کم خراب میشود
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

اما به هر حال احتمالش هست و باید راهی واسش پیدا کرد

امام علی (ع)
      بزرگترین گناه «ترس» است
      بزرگترین تفریح «کار» است
      بزرگترین شجاعت «صبر» است
      بزرگترین اسرار «مرگ» است
      بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

سلام،
        اون به قول شما "سیستم کنترل" رو که مستقیم به رله وصل نمیکنند!!!
        یه دونه ترانزیستوری 200 تومنی یا خیلی بهتر یه دونه اوپتوکوپلر 500 تومنی بینشون قرار میدن!!
        هم داستان ایزوله رعایت میشه و هم اگه خواست آسیب ببینه، اون ترانزیستور یا اوپتو آسیب میبینه!!
        ◙◙◙◙◙ میخوام به دوستان یه کتاب معرفی کنم! وقت کردید، بخونید - اسمش هست قرآن، سال نشر 10، نویسنده: خدا . ◙◙◙◙◙

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ubub نمایش پست ها
          سلام،
          اون به قول شما "سیستم کنترل" رو که مستقیم به رله وصل نمیکنند!!!
          یه دونه ترانزیستوری 200 تومنی یا خیلی بهتر یه دونه اوپتوکوپلر 500 تومنی بینشون قرار میدن!!
          هم داستان ایزوله رعایت میشه و هم اگه خواست آسیب ببینه، اون ترانزیستور یا اوپتو آسیب میبینه!!
          درسته هم احتمال خرابیش کم هست هم اگه خراب بشه خسارتش
          در حدی نیست که بخواهیم مدارات حفاظتی خاصی براش در نظر گرفت
          جدیدترین ویرایش توسط خلبان; ۲۲:۰۲ ۱۳۹۷/۱۱/۰۸.

دیدگاه

استفاده از اپتوکوپلر یا ترانزیستور به فکر خودم هم رسید اما یک مشکل دیگه واسه مدارم پیش میاد حالا اگر این ترانزیستوربر اثر سوختن اتصال کوتاه شود موتوری که رله آن را کنترل می کند دائما وصل می شود وموتور دائم روشن می شود و فشار به قسمت مکانیکی که موتور کنترل می کند می آید در این حالت یا موتور آسیب می بیند یا قسمت مکانیکی . من خودم گفتم فیوز برای رفع این مشکل بگذارم اما شاید جریانی که موتور می کشد به جریان مورد نیاز فیوز نرسد در ضمن می دانم وقتی موتوربخاطر قسمت مکانیکی گیر می کند جریان بیشتری می کشد اما حداکثر مقدار این جریان چقدر است؟

امام علی (ع)
            بزرگترین گناه «ترس» است
            بزرگترین تفریح «کار» است
            بزرگترین شجاعت «صبر» است
            بزرگترین اسرار «مرگ» است
            بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

استفاده از اپتوکوپلر یا ترانزیستور به فکر خودم هم رسید اما یک مشکل دیگه واسه مدارم پیش میاد حالا اگر این ترانزیستوربر اثر سوختن اتصال کوتاه شود موتوری که رله آن را کنترل می کند دائما وصل می شود وموتور دائم روشن می شود و فشار به قسمت مکانیکی که موتور کنترل می کند می آید در این حالت یا موتور آسیب می بیند یا قسمت مکانیکی . من خودم گفتم فیوز برای رفع این مشکل بگذارم اما شاید جریانی که موتور می کشد به جریان مورد نیاز فیوز نرسد در ضمن می دانم وقتی موتوربخاطر قسمت مکانیکی گیر می کند جریان بیشتری می کشد اما حداکثر مقدار این جریان چقدر است؟
              سلام بهترین کار برای شما استفاده از اپتوکوپلر هست که کلا ایزوله
              هست در موتورهای سه فاز قطعه ای هست به نام بی متال که اگر
              جریان عبوری از آن از مقدار تنظیم شده بیشتر بشه و مقداری طول
              بکشه وارد عمل میشه و مدار فرمان رو قطع می*کنه و باعث قطع
              موتور میشه که از جمله این موارد گیر کردن موتور هست

دیدگاه

دوست عزیز مدار من dc هست شما راه حلی برای چسبیدن کنتاکت رله ها سراغ دارید تا اگر رله ها چسبید مشکلی پیش نیاید

امام علی (ع)
                بزرگترین گناه «ترس» است
                بزرگترین تفریح «کار» است
                بزرگترین شجاعت «صبر» است
                بزرگترین اسرار «مرگ» است
                بزرگترین هدیه «گذشت» است

دیدگاه

دوست عزیز مدار من dc هست شما راه حلی برای چسبیدن کنتاکت رله ها سراغ دارید تا اگر رله ها چسبید مشکلی پیش نیاید
                  دوست عزیز رله وقطعات الکترونیکی یک عمر مفیدی دارند و در ساخت
                  اون قطعات از اونها تست گرفته میشه به طور مثال رله ای رو تحت آزمایش
                  قرار می دهند در حالت عبور جریان مناسب مثلاً ده هزار بار توان قطع و
                  وصل را دارد و قبل از آن خراب نمی شن تعمیر کار زمان تعمیر نگهداری
                  برای دستگاه در نظر می گیره و مثلاً شش ماه و بعد از اون برای اینکه به
                  درد سر نیفته رله رو عوض می*کنه حالا فرض کن شما یک المنت به رله
                  وصل کردی و رله به قول شما چسبید حالا رله در دمای مناسب قطع نمی شن
                  در این حالت دما بالا می ره پس شما باید آلارم در نظر بگیری که به شما اطلاع
                  رسانی کنه تا به داد دستگاه برسی برای طراحی پروژه های عادی شرکتهای
                  بزرگ اینقدر که شما سخت میگیری سخت نمی گیرن ولی برای پروژه*های
                  خیلی خیلی بزرگ که خرابی باعث خسارت میلیاردی میشه پول زیادی خرج
                  می کنند و سیستم های هوشمند طراحی می کنند که جلوی خسارت گرفته
                  بشه

دیدگاه

با سلام
                    شما میتونید با یه مدار، فرمان ورودی ترانزیستور و ولتاژ خروجی رله رو مقایسه کنید و از اینجا مشکل رو پیدا کنید و مثلا یه آلارم به صدا در بیاد.
                    اما مسئله اینجاست که عموما هر چه سخت افزار در سیستم بیشتر بشه احتمال خرابی میره بالا و قابلیت اطمینان سیستم میاد پائین.
                    بنا بر این بهتره یه نقطه ی اپتیمم برای طرحتون در نظر بگیرین. یعنی دوباره برای نظارت بر عملکرد اون مدار مقایسه نیاین یه مدار دیگه بذارین و ....
                    معمولا اگه مسئله ی کیفیت و حاشیه ی جریانی و ولتاژی و توانی و دمایی مناسب در انتخاب قطعات رعایت بشه مشکلی پیش نمیاد و دستگاهتون حد اقل عمر چند ساله خواهد داشت.
                    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X