اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رسم هارمونیکهای یک تابع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رسم هارمونیکهای یک تابع

سلام

لطفا طریقه رسم هارمونیکهای یک تابع را بوسیله نرم افزار مطلب

توضیح دهید

من تا به حال با مطلب کار نکرده ام لطفا رسم هارمونیک های تابع پله را بطور کامل

برایم شرح دهید
    asoudnia63

مطلب 2

سلام
    ببین من تو مطلب ندیدم سری فوریه رو بشه حساب کرد.اونجوری می شد هارموونیک ها رو راحت پیدا کرد.کاری که میشه کرد اینه که اول رو کاغذ فرمول سری فوریه رو بنویسی و ضرایب سری فوریه (an,bn)رو به صورت پارامتری بنویسی و بری سراغ مطلب.
    با دستورات انتگرال گیری می تونی ضرایب رو به صورت پارامتری بدست بیاری.اگه نتونستی بگو تا بیشتر توضیح بدم.بعد با استفاده از یک حلقه for می تونی هر چند تا هارمونیک ها رو که خواستی تو یک آرایه داشته باشی و بعدش یا تک تک هارمونیک ها رو بکشی یا با دستور sum همه رو با هم جمع کنی و با دستور plot رسمش کنی.
    کلا دستوراتی که باید استفاده کنی اینا هستند : sum,plot,inline,syms,int که می تونی از روی HELP نرم افزار کاملا متوجه بشی که چی کار باید بکنی.بازم اگه نفهمیدی بگو تا بیشتر توضیح بدم.
    اگر انسان از همه خطر ها پرهيز کند ، هرگز راه به جائي نخواهد برد...

دیدگاه

پاسخ : مطلب 2

با سلام.مگه نمیشه تبدیل فوریه را با دستور fft بدست اورد؟
      oheila

دیدگاه

بله درسته تو help دستور fft رو نگاه کنید تمام کاربرد هاش رو نوشته ولی یکم برای منظوری که شما می خواین سخت هست....برای این منظور برنامه Maple رو توصیه می کنم.
        موفق باشین.

دیدگاه

سلام . خوبی دوست عزیز؟
          خیلی هم کار مشکلی نیست من برنامه رو براتون نوشتم .
          قسمت اولش فقط موج مربعی رو تولید میکنه قسمت بعدش هم سری فوریه میگره بعد هم اندازه سری فوریه بعد هم رسمش میکنه :

کد:
          close all;
          clear all;
          tmp=5;
          for i=1:1000
            if (mod(i,100)==0)
              tmp=-tmp;
            end
            x(i)=tmp;
          end
          subplot(2,1,1);
          plot(x)
          y=abs(fft(x));
          subplot(2,1,2);
          plot(y)

موفق باشید.
          شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
          هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
          چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام آقا محمد، دست درد نکنه
            یه سوال دارم با اجازت حالا که بحثش شد همین جا میپرسم
            به نظر من این طیف فرکانسی که مطلب میده یه جورایی با طیفی که باید بده (به صورت سینک) نمیخونه
            مشکل دیگم هم سر فرکانس فرکانس هارمونیکها و دامنه هارمونیک اصلیه
            اگه میشه شما راهنمایی بفرمایید که بنده اشتباه میکنم یا من ؟ (صدالبته جفتش :biggrin
            {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

سلام . خوبی دوست عزیز؟
              مطلبی که شما میگد درست هست ولی مسئله اینجاست اگه دقت کرده باشید من سری فوریه یه تک پالس رو رسم نکردم یه پالس مربعی رو رسم کردم ولی توی این برنامه جدید مطلبی که شما می گید کاملا مشهود هست. یعنی من الان یه تک پالس رو رسم کردم و با در نظر گرفتن این نکته که من اندازه اش رو رسم کردم بنابراین تمام شکل موج اومده بالا

کد:
              close all;
              clear all;
              tmp=5;
              x(1:100)=0;
              x(101:900)=5;
              x(901:1000)=0;
              subplot(2,1,1);
              plot(x,'r.')
              y=abs(fft(x));
              subplot(2,1,2);
              plot(y,'r')

موفق باشید.

دیدگاه

محمد جان خیلی ممنون از راهنماییت
                ولی مطمئنی طیف سیگنال مربعی هم فرم سینک نداره؟
                من دقت فوریه رو که بالا میبرم، یه سری سینک میبینم
                البته من خیلی وقته که از درس و کتاب دورم و همه چی رو فراموش کردم :cry:، ولی تا اونجا که یادمه طیف یه سیکنال مربعی باید یه سینک نمونه برداری شده باشه
                مشکل اساسی من سر طیف یه سیگنال سینویسیه که باید فقط یه ضربه تو فرکانس سیگنال داشته باشه باشه، ولی هرکار میکنم جور در نمیاد
                میشه بیزحمت طیف یه نمونه سیگنال سینوسی با فرکانس مثلا 1kHz رو هم اینجا بزاری؟
                ممنون میشم
                {خلاف قوانین - امضا ویرایش شد}

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nanoware
                  ولی مطمئنی طیف سیگنال مربعی هم فرم سینک نداره؟
                  من دقت فوریه رو که بالا میبرم، یه سری سینک میبینم
                  تا جایی که من می دونم سیگنال مربعی تبدیل فوریش به صورت تابع سینک هست....
                  Magnetitude spectrum رو بکشید به صورت تابعی از سینک میشه و argumentesh به شکل یک تابع فرد که خوب معلومه چه شکلی...

دیدگاه

سلام . خوب هستید دوستان؟
                    شما گفتید اینطوری هست من شک کردم یه نگاهی انداختم جایی ندیدم که سری فرویه یه پالس مربعی رو داده باشه ولی خوب این به ذهنم رسید . شاید این اختلافی که میگید ناشی از این باشه که من سری فوریه یه سیگنال گسسته رو دارم رسم میکنم. اینکه این پاسخ صحیح هست شک ندارم چون من این تصویر رو با اسپکتروم آنالایز هم دیدم . یعنی طیف فرکانسی یه پالس مربعی از یه فرکانسی پایه شروع میشه بعد با فرکانس های مرتبط دامنه ها کاهش پیدا میکنه . اطلاعات بیشتر ندارم . یه نکته ای هم که هست اینه که من سیگنال پاس نکردم ( یعنی اصلا برامون ارائه نشده که بخوام پاس بکنم یا نکنم) شاید هم حرف شما صحیح باشه .
                    موفق باشید.

دیدگاه

سلام
                      یه سوال پایه ای چرا از تابع fftشما abs گرفتین تا شکل درست رو بده؟
                      چرا خود fft شکل درست سینک رو نمیده؟
                      ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rreyhanehh
                        سلام
                        یه سوال پایه ای چرا از تابع fftشما abs گرفتین تا شکل درست رو بده؟
                        چرا خود fft شکل درست سینک رو نمیده؟
                        ممنون
                        ممکنه تبدیل فوریه یک سیگنال حقیقی، مختلط بشه به همین خاطر یا باید abs یا real اون رو رسم کرد. ضمن این که حتی اگه تبدیل فوریه یک تابع از نظر ریاضی، حقیقی بشه به خاطر خطای تقریب در نرم افزار، مقدار موهومی هم به وجود میاد.
                        لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                        لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                        با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                        اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                        يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

یعنی همیشه برای تبدیل فوریه از abs(fft2) استفاده میکنیم؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rreyhanehh
                            یعنی همیشه برای تبدیل فوریه از abs(fft2) استفاده میکنیم؟
                            برای رسم fft، بله ولی برای محاسبات نیازی نیست.
                            لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                            لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                            با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                            اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                            يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

پاسخ : رسم هارمونیکهای یک تابع

سلام دوستان. من یک سری داده ولتاژ در زمان های مختلف دارم. حالا میخوام به کمک تبدیل فوریه گسسته در یک سیکل از این ولتاژهای اندازه گیری شده، به کمک متلب هارمونیک های ولتاژ را بدست بیاریم. میشه راهنماییم کنین که چطوری باید اینکار بکنم؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X