اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال میکرو کنترلر به نرم افزارهایی از قبیل متلب و لب ویو؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال میکرو کنترلر به نرم افزارهایی از قبیل متلب و لب ویو؟؟؟

سلام
    می خواستم ببینم چه طور می تونیم میکرو رو به نرم افزاهایی از قبیل متلب یا لب ویو متصل کرد
    آیا تنها روشن استفاده از یه مبدل سریال به کام هست یا مثلا
    usb خود میکروهایی مثل stm32
    خب این ها معمولا یه کام به ما میدن که می تونیم در نرم افزار مربوطه استفاده کنیم
    یعنی درایوری وجود نداره
    آیا با امکانات ما میشه درایور نوشت که میکرو به صورت دستگاهی توسط کامپیوتر شناخته بشه ؟؟
    خب با فرض این که نمی تونمی درایوری بنویسیم بهترین روش ارتباط با این جور نرم افزار ها چیه
    نا گفته نماند که قبلا با c شارپ برنامه ساده ای نوشتم و اطلاعات رو بین کامپیوتر و میکرو ردو بدل کردم
    یکی از مسائلی که در حالت کام پیش میاد سرعت پایینش هست
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : اتصال میکرو کنترلر به نرم افزارهایی از قبیل متلب و لب ویو؟؟؟

سلام

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
    سلام
    می خواستم ببینم چه طور می تونیم میکرو رو به نرم افزاهایی از قبیل متلب یا لب ویو متصل کرد
    خیر به روش های متفاوتی میشه، بستگی به وقت و توانایی شما داره.

خب این ها معمولا یه کام به ما میدن که می تونیم در نرم افزار مربوطه استفاده کنیم
    میکروکنترل یه درگاه USB در اختیار شما قرار میده، اینکه شما به چه روشی به کامپیوتر وصل میشید به برنامه ای که روشون مینویسید بستگی داره.

آیا با امکانات ما میشه درایور نوشت که میکرو به صورت دستگاهی توسط کامپیوتر شناخته بشه ؟؟
    بله

منظورتون از سرعت پایین چی هست؟ چه سرعتی مورد نیازتون هست؟

دیدگاه

سلام
      سلام - بله سرعت UART کم هستش - شما میتونید از USB استفاده کنید
      برا UART فک کنم حداکثر 1Mbps باشه ( فک کنم - مطمئن نیستم ) و برا usb - چندین مد سرعت مختلف وجود داره -
      سرعت high speed به بالا رو بعید میدونم بشه با این آرم ( هایی که استفاده میکنیم/میکنید ) راه انداخت و این که خود آرم هم بعید میدونم پشتیبانی کنه ازش
      شما از full speed هم استفاده کنید بازم 10 برابر uart هستش.

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وآلِ مُحَمَّدٍ وعَجِّلْ فَرَجَهُمْ

اگه دوس دارید سریع به جواب برسید :
      1) قبل از پرسیدن سوال، بسرچید.
      2) سوالاتون رو با جزئیات کامل مطرح کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط md3848 نمایش پست ها
        برا UART فک کنم حداکثر 1Mbps باشه ( فک کنم - مطمئن نیستم ) و برا usb - چندین مد سرعت مختلف وجود داره -
        سرعت high speed به بالا رو بعید میدونم بشه با این آرم ( هایی که استفاده میکنیم/میکنید ) راه انداخت و این که خود آرم هم بعید میدونم پشتیبانی کنه ازش
        سلام، بحث UART نیست،بحث ایجاد یک پورت مجازی سریال توسط USB هست. که سرعتش ارتباطی به UART نداره.
        میکروکنترلرهای سری STM32F7 یو اسی بی High Speed رو با یک PHY خارجی توسط ارتباط ULPI ساپورت میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط gordany نمایش پست ها
          سلام

خیر به روش های متفاوتی میشه، بستگی به وقت و توانایی شما داره.

میکروکنترل یه درگاه USB در اختیار شما قرار میده، اینکه شما به چه روشی به کامپیوتر وصل میشید به برنامه ای که روشون مینویسید بستگی داره.

بله

منظورتون از سرعت پایین چی هست؟ چه سرعتی مورد نیازتون هست؟
          سلام
          میشه بقیه روش ها رو توضیح بدید من الان می دونم که میکرو کنترلر فرضا stm32 از طریق usb متصل میشه و خودم هم کار کردم در حد موس و کی بورد و همین طور کام البته با stm cube
          خب ولی اگر اشتباه نکنم در روش های دیگه ای که میکرو ساپورت میکنه به عنوان یه دستگاه شناخته میشه ولیکن با نام شرکت stm نمیشه کاری کرد که قانونی باشه و اینکه نامی که می خواهیم رونمایش بده
          حالا در حالت بدتر اینه که به اسم خود شرکت stm باشه ولیکن چه طور میشه به نرم افزارهای مربوطه در این حالت شناسوند
          منظورم اینه که وقتی یه com تعریف میشه شما می تونی شماره com رو به نرم افزار بدی و باهاش کار کنی
          ولی در حالتی که یه دستگاه شده چه طور میشه
          به طور مثال الان شما یه پروگرم jlink رو به کامپیوتر متصل می کنید حالا کامپایلرهای مختلف چه طور با این دستگاه ارتباط برقرار می کنند مثل iar و keil

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

بحث من بیش تر چگونگی ارتباط میکرو به لحاظ نرم افزاری است پست قبلی رو بخونید ؟؟
          شما فرض کن یه پروگرمرساختی یا یه دستگاه اصلا می خواهی این رو وارد بازار کنی با نرم افزار
          بعد می خواهی بگی که قابلیت سیستم شما اینه که می تونه با نرم افزار x هم کار کنه

فرض کنید یه هم چین چیزی می خواهیم ایجاد کنیم که اولا اسم دلخواه باشه در ضمن بتونیم یه برنامه واسط یا درایوری براش بنویسیم که مثلا به متلب یا لب ویو متصل بشه
          در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

سلام
            میشه بقیه روش ها رو توضیح بدید من الان می دونم که میکرو کنترلر فرضا stm32 از طریق usb متصل میشه و خودم هم کار کردم در حد موس و کی بورد و همین طور کام البته با stm cube
            خب ولی اگر اشتباه نکنم در روش های دیگه ای که میکرو ساپورت میکنه به عنوان یه دستگاه شناخته میشه ولیکن با نام شرکت stm نمیشه کاری کرد که قانونی باشه و اینکه نامی که می خواهیم رونمایش بده
            حالا در حالت بدتر اینه که به اسم خود شرکت stm باشه ولیکن چه طور میشه به نرم افزارهای مربوطه در این حالت شناسوند
            منظورم اینه که وقتی یه com تعریف میشه شما می تونی شماره com رو به نرم افزار بدی و باهاش کار کنی
            ولی در حالتی که یه دستگاه شده چه طور میشه
            به طور مثال الان شما یه پروگرم jlink رو به کامپیوتر متصل می کنید حالا کامپایلرهای مختلف چه طور با این دستگاه ارتباط برقرار می کنند مثل iar و keil

شما فرض کن یه پروگرمرساختی یا یه دستگاه اصلا می خواهی این رو وارد بازار کنی با نرم افزار
            بعد می خواهی بگی که قابلیت سیستم شما اینه که می تونه با نرم افزار x هم کار کنه

فرض کنید یه هم چین چیزی می خواهیم ایجاد کنیم که اولا اسم دلخواه باشه در ضمن بتونیم یه برنامه واسط یا درایوری براش بنویسیم که مثلا به متلب یا لب ویو متصل بشه
            سلام کلاس های متفاوتی هست بستگی به روش کار مد نظر شما داره مثلا کلاس Mass Storage که کامپیوتر دستگاه شما رو به عنوان یه حافظه میشناسه، اطلاعات بیشتر

میتوند کلاس اختصاصی برای خودتون بنویسید و روی کامپیوتر هم درایور مربوطه رو بنویسید که کار زمان بر و سختی هست. یا از ارتباطات معمول استفاده کنید.

دیدگاه

بحث UART نیست

خو منم کاری به uart ندارم
              - پروتکول usb رو گفتم من؛ این که این کلاس CDC ( همون VIRTUAL UART که فرمودید ) محدودیت سرعت uart رو داره یا نه - اطلاعی ندارم؛ ولی خب USB تعداد زیادی کلاس داره - بر فرض این که cdc محدودیت سرعت داشته باشه، میشه از کلاس های دیگه استفاده کرد.

در مورد سرعت high speed و
              ULPI اطلاعات خاصی ندارم ( 1-2 ماه دیگه تقریبا میرم دربارش مطالعه میکنم
              )
              Difference between USB and ULPI

ولی خب اگه دوستمون از میکرویی استفاده کنه که واحد جانبی usb device controller رو داشته باشه و این واحد از سرعت full speed پشتیبانی کنه - به راحتی میتونه با سرعتی که پیشتر ذکر شد با pc ارتباط داشته باشه - الزامی هم نی که از کلاس cdc استفاده کنه حتما ( البته تا جایی که میدونم - فعلا من تا حدودی با کلاس Cdc کار کردم - الان هم دارم با کلاس hid کار میکنم - اطلاعاتم ناقص و محدود هستش - اینو در نظر بگیرید )

دیدگاه

سلام کلاس های متفاوتی هست بستگی به روش کار مد نظر شما داره مثلا کلاس Mass Storage که کامپیوتر دستگاه شما رو به عنوان یه حافظه میشناسه، اطلاعات بیشتر

میتوند کلاس اختصاصی برای خودتون بنویسید و روی کامپیوتر هم درایور مربوطه رو بنویسید که کار زمان بر و سختی هست. یا از ارتباطات معمول استفاده کنید.
                بله این موردی که شما گفتید رو میدونم حتی اگر اشتباه نکنم به این روش میشه با یک بوت لودر فایل فلش میکرو یعنی برنامه میکرو رو عوض کرد
                ولی همین الان شما بخواهید بر فرض مثال یه پروگرمر بسازید که تو کل دنیا بشه ازش استفاده کرد چه می کنید ؟؟؟
                تا جایی که من می دونم برای یک ارتباط کاملا خصوصی usb که نام و مشخصات مارو بیاره باید سالانه هزینه ای پرداخت بشه آیا این حرف درسته مثل اینکه یه انجمنی یا هم چین چیزی وجود داره

دیدگاه

پست اول شما :
                  ....
                  منم پروتکول usb رو معرفی کردم که به جای uart استفاده کنید.

موفق باشبد!

دیدگاه

سلام من تازه واردم و اشنایی ندارم فقط ی درخاس مهم و حیاتی دارم ک ی مدار مخام ک میلی ولت رو ب 2 یا 4 ولت ب بالا برسونه خیلی ضروریه...ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاه

بله این موردی که شما گفتید رو میدونم حتی اگر اشتباه نکنم به این روش میشه با یک بوت لودر فایل فلش میکرو یعنی برنامه میکرو رو عوض کرد
                      ولی همین الان شما بخواهید بر فرض مثال یه پروگرمر بسازید که تو کل دنیا بشه ازش استفاده کرد چه می کنید ؟؟؟
                      تا جایی که من می دونم برای یک ارتباط کاملا خصوصی usb که نام و مشخصات مارو بیاره باید سالانه هزینه ای پرداخت بشه آیا این حرف درسته مثل اینکه یه انجمنی یا هم چین چیزی وجود داره
                      شما حتی میتونید همین فایلهای تولیدی STMCube رو هم دستکاری کنید که اطلاعات خودتون رو به جای STM زمان متصل شدن به کامپیوتر نشون بده اما اینکار از لحاظ کپی رایت ایراد داره و در سطح دنیا نمیشه ازش استفاده کرد طبیعتا ولی ایران متاسفانه یا خوشبختانه مشمول کپی رایت نیست.

خو منم کاری به uart ندارم
                      - پروتکول usb رو گفتم من؛ این که این کلاس CDC ( همون VIRTUAL UART که فرمودید ) محدودیت سرعت uart رو داره یا نه - اطلاعی ندارم؛ ولی خب USB تعداد زیادی کلاس داره - بر فرض این که cdc محدودیت سرعت داشته باشه، میشه از کلاس های دیگه استفاده کرد.

در مورد سرعت high speed و
                      ULPI اطلاعات خاصی ندارم ( 1-2 ماه دیگه تقریبا میرم دربارش مطالعه میکنم
                      )
                      Difference between USB and ULPI

ولی خب اگه دوستمون از میکرویی استفاده کنه که واحد جانبی usb device controller رو داشته باشه و این واحد از سرعت full speed پشتیبانی کنه - به راحتی میتونه با سرعتی که پیشتر ذکر شد با pc ارتباط داشته باشه - الزامی هم نی که از کلاس cdc استفاده کنه حتما ( البته تا جایی که میدونم - فعلا من تا حدودی با کلاس Cdc کار کردم - الان هم دارم با کلاس hid کار میکنم - اطلاعاتم ناقص و محدود هستش - اینو در نظر بگیرید )
                      منم نگفتم الزامی هست که از کلاس CDC استفاده کنند. و سرعت CDC ربطی به UART نداره.
                      جدیدترین ویرایش توسط gordany; ۱۶:۱۱ ۱۳۹۷/۱۱/۱۰.

دیدگاه

شما حتی میتونید همین فایلهای تولیدی STMCube رو هم دستکاری کنید که اطلاعات خودتون رو به جای STM زمان متصل شدن به کامپیوتر نشون بده اما اینکار از لحاظ کپی رایت ایراد داره و در سطح دنیا نمیشه ازش استفاده کرد طبیعتا ولی ایران متاسفانه یا خوشبختانه شامل کپی رایت نیست.
                        خب حالا فرض کنیم که مجبوریم به همین روشی که وجود داره استفاده کنیم و مشخصات خود شرکت سازنده میکرو رو نشون بده
                        اگر اشتباه نکنم دو دوتا از کلاس ها نیاز به درایور هست که کامپیوتر دستگاه رو بشناسه آیا این ها هم باید برای خود شرکت باشند یعنی این بخش نمی تونه شخصی ساز باشه
                        فرض کنید دو تا دستگاه مختلف که از یه نوع میکرو استفاده کرده اند قراره به کامپیوتر متصل بشه خب در این شرایط چه اتفاقی میفته ؟؟

دیدگاه

خب حالا فرض کنیم که مجبوریم به همین روشی که وجود داره استفاده کنیم و مشخصات خود شرکت سازنده میکرو رو نشون بده
                          اگر اشتباه نکنم دو دوتا از کلاس ها نیاز به درایور هست که کامپیوتر دستگاه رو بشناسه آیا این ها هم باید برای خود شرکت باشند یعنی این بخش نمی تونه شخصی ساز باشه
                          فرض کنید دو تا دستگاه مختلف که از یه نوع میکرو استفاده کرده اند قراره به کامپیوتر متصل بشه خب در این شرایط چه اتفاقی میفته ؟؟
                          در مورد فرضی که گفتید اطلاعی ندارم که آیا حتما باید اسم شرکت سازنده نمایش داده بشه یا نه.
                          سوالتون رو هم دقیق متوجه نشدم میشه واضح تر بپرسید؟
                          اگر درست متوجه شده باشم
                          اگر دو دستگاه با کلاس یکسان به کامپیوتر وصل بشن این وظیفه کامپیوتر هست که اونا رو متفاوت ببینه، مثلا شما ده تا فلش مموری تولید یک شرکت هم به کامپیوتر وصل کنید مشکلی نیست.
                          جدیدترین ویرایش توسط gordany; ۱۶:۲۱ ۱۳۹۷/۱۱/۱۰.

دیدگاه

در مورد فرضی که گفتید اطلاعی ندارم که آیا حتما باید اسم شرکت سازنده نمایش داده بشه یا نه.
                            سوالتون رو هم دقیق متوجه نشدم میشه واضح تر بپرسید؟
                            اگر درست متوجه شده باشم
                            اگر دو دستگاه با کلاس یکسان به کامپیوتر وصل بشن این وظیفه کامپیوتر هست که اونا رو متفاوت ببینه، مثلا شما ده تا فلش مموری تولید یک شرکت هم به کامپیوتر وصل کنید مشکلی نیست.
                            خب فرض کنید یه وسیله ساختیم با میکرو x که داره به کلاس y متصل میشه به کامپیوتر
                            دستگاه دومی داریم که با همان میکرو x و با همان کلاس y طراحی کردیم
                            حالا نیاز است که هر دو دستگاه به کامپیوتر متصل بشن این که ویندوز خودش بین این دو تشخیص میده یه بحثه حالا این که نرم افزار وسیله اول اشتباها دستگاه دوم رو مورد استفاده قرار نده یه بحث دیگه است
                            این حالت ممکنه اتفاق بیفته ؟؟؟
                            فرض کنید دستگاه اول مثلا adc رو میده به کامپیوتر و در نرم افزاری داره نمایش داده میشه
                            و دستگاه دوم اطلاعات دیگه ای می فرسته

یه چیز دیگه یادم افتاد اگر اشتباه نکنم در سی شارپ فقط برای com میشه برنامه نوشت درسته ؟؟
                            برای کلاس های دیگه چه طوری میشه برنامه کامپیوتری نوشت

دیدگاه

خب فرض کنید یه وسیله ساختیم با میکرو x که داره به کلاس y متصل میشه به کامپیوتر
                              دستگاه دومی داریم که با همان میکرو x و با همان کلاس y طراحی کردیم
                              حالا نیاز است که هر دو دستگاه به کامپیوتر متصل بشن این که ویندوز خودش بین این دو تشخیص میده یه بحثه حالا این که نرم افزار وسیله اول اشتباها دستگاه دوم رو مورد استفاده قرار نده یه بحث دیگه است
                              این حالت ممکنه اتفاق بیفته ؟؟؟
                              فرض کنید دستگاه اول مثلا adc رو میده به کامپیوتر و در نرم افزاری داره نمایش داده میشه
                              و دستگاه دوم اطلاعات دیگه ای می فرسته

یه چیز دیگه یادم افتاد اگر اشتباه نکنم در سی شارپ فقط برای com میشه برنامه نوشت درسته ؟؟
                              برای کلاس های دیگه چه طوری میشه برنامه کامپیوتری نوشت
                              ببینید دستگاه X و Y هر دو به کامپیوتر وصل هستند و اصطلاحا USB Device هستند. از هر کلاسی استفاده کنید امکان هیچ گونه تداخلی ندارند. فرضا در کلاس CDC به هر کدوم یک پورت مجازی اختصاص داده میشه مثلا COM 8 به یکی و COM9 به دیگری... امکان تداخلی وجود ندارد.

در مورد سوال دوم ... ببینید هر سخت افزاری که به کامپیوتر وصل میشه از طریق یک درایور توسط سیستم عامل شناخته میشه. بعضی از درایورها مثل CDC و Mass Storage و HID و ... به طور معمول روی سیستم عامل هستند. اگر شما از ارتباطی استفاده میکنید که خاص هست باید درایور مد نظر رو خودتون بنویسید. سی شارپ یک زبان برنامه نویسی هست و شما میتونید هر درایور دلخواهی بنویسید و محدودیتی نداره. اینکه شما به راحتی میتونید پورت سریال مجازی بنویسید این هست که کتابخانه مناسب این کار به سادگی در دسترس هست.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X