اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای انتخاب ماسفت معادل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای انتخاب ماسفت معادل

با درود
    از استادان گرامی پرسشی دارم در مورد جایگزینی این ماسفت که در مدار رگولاتور ولتاژ مادربرد بوده و الان سوخته: P0603BDL.
    عرض به حضورتون که من از سایت Alltransistors ماسفت های معادلش رو مشاهده کردم اما یه جا بیشتر نداره و هزینه پست و کارکرده بودن قطعه ای که بخوان برام بفرستند باعث میشه منصرف بشم. الان خودم از روی یه مادربرد قدیمی دو سه تا ماسفت از این نوع دارم: PHB108NQ03LT
    الان سوالم اینه که اگه مشکل ناسازگار بودن پکیج یا بعبارتی ابعاد این دو رو ندید بگیریم و فرض کنیم یه جوری روی برد لحیمش کنیم، مشکل دیگه ای واسه جایگزینی ماسفت اولی نداره؟ ظاهرا تنها مورد ناسازگاری بیشتر بودن پارامتر Rise Time (tr) در این ماسفت جایگزین هستش. یعنی 102 نانوسکند در برابر 24 نانوسکند ماسفت اصلی. الان اگر لطف بفرمایید راهنمایی کنید که آیا این جایگزینی به صلاح هست یا نه و احیانا به بورد و قطعات آسیب نمیزنه و اصلا کار خواهد کرد یا نه، سپاسگزار میشم. پیشاپیش از کمک شما ممنونم.

پاسخ : راهنمایی برای انتخاب ماسفت معادل

خیلی ممنون که اینهمه "اساتید" اومدن پاسخم رو دادند!! توی فروم های خارجی به زبان انگلیسی پست کرده بودم تا الان بیست تا جواب گرفته بودم.
    بیخود نیست عقب مونده و جهان سومی هستیم دیگه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hotaru نمایش پست ها
      خیلی ممنون که اینهمه "اساتید" اومدن پاسخم رو دادند!! توی فروم های خارجی به زبان انگلیسی پست کرده بودم تا الان بیست تا جواب گرفته بودم.
      بیخود نیست عقب مونده و جهان سومی هستیم دیگه.
      شما می تونید برید در فروم های خارجی بپرسید
      ممنون
      اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
      پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
      در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hotaru نمایش پست ها
        با درود
        از استادان گرامی پرسشی دارم در مورد جایگزینی این ماسفت که در مدار رگولاتور ولتاژ مادربرد بوده و الان سوخته: P0603BDL.
        عرض به حضورتون که من از سایت Alltransistors ماسفت های معادلش رو مشاهده کردم اما یه جا بیشتر نداره و هزینه پست و کارکرده بودن قطعه ای که بخوان برام بفرستند باعث میشه منصرف بشم. الان خودم از روی یه مادربرد قدیمی دو سه تا ماسفت از این نوع دارم: PHB108NQ03LT
        الان سوالم اینه که اگه مشکل ناسازگار بودن پکیج یا بعبارتی ابعاد این دو رو ندید بگیریم و فرض کنیم یه جوری روی برد لحیمش کنیم، مشکل دیگه ای واسه جایگزینی ماسفت اولی نداره؟ ظاهرا تنها مورد ناسازگاری بیشتر بودن پارامتر Rise Time (tr) در این ماسفت جایگزین هستش. یعنی 102 نانوسکند در برابر 24 نانوسکند ماسفت اصلی. الان اگر لطف بفرمایید راهنمایی کنید که آیا این جایگزینی به صلاح هست یا نه و احیانا به بورد و قطعات آسیب نمیزنه و اصلا کار خواهد کرد یا نه، سپاسگزار میشم. پیشاپیش از کمک شما ممنونم.
        با سلام
        غیر از زمان رایزتایم، بقیه مشخصات قطعه ی انتخابی شما بهتر از نمونه ی اصلی هست و نباید در مورد اونها مشکلی باشه.
        اما در مورد رایز تایم همینطوری قابل نظر دادن نیست. اولا که به فرکانس کار مدار بستگی داره و دیوتی سایکلش. چون طبیعتا کنترولر مجبوره برای تثبیت ولتاژ خروجی مقدار دیوتی سایکل رو افزایش بده.
        چون در مادر برد بار دائم وجود داره میشه پیش بینی کرد که مبدل وارد حالت DCM نمیشه و دیوتی های خیلی پائین هم براش پیش نمیاد. اما طبعا مقداری از دیوتی از دست میره و کنترولر باید جبرانش کنه.
        به هرحال چون معمولا فرکانس این نوع مدارات معمولا فراتر از چند صد کیلوهرتز نیست فرکانس نباید مشکلی ایجاد کنه! بحث دیوتی سایکل هم به بار ماکزیمم بر میگرده که نمیدونیم چقدر هست و قاعدتا اگه مدار درست طراحی شده باشه و نقطه ی کار رو در حدود 50 درصد فرض کنیم تو بحث دیوتی هم نباید مشکل حادی ایجاد بشه.
        اما نکته ای که وجود داره اینه که رایز تایم 4 برابر با فرض خطی بودن در بدترین شرایط میتونه تلفات سوئیچینگ رو هم چهار برابر کنه و قطعه داغ کنه که البته این مورد هم به بار ماکزیمم و دمای محیط و شرایط دیگه وابسته ست.
        به هر حال پیشنهاد میکنم قطعه جدید رو نصب کنین و برای مدت محدودی دما و فرکانس و دیوتی سایکلش رو کنترل کنین و اگه بحرانی شد قطعش کنین. چون این مبدلها بصورت باک هستن و اگه سوئیچ شورت بشه ورودی مستقیما به خروجی انتقال پیدا میکنه و قطعات مین برد رو میسوزونه. بنا براین باید بسیار احتیاط کنین.
        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

ممنون از لطف شما که وقت گذاشتید زحمت کشیدید پاسخ دادید. حتما فرمایش شما رو لحاظ خواهم کرد.

دیدگاه

سلام در مورد جایگزینی ماسفت ها تصور من اینه که اگر ماسفت
            معادل فرکانس کاری، ولتاژ درین سورس، جریان درین سورس، ولتاژ
            استانه و حدکثر گیت سورس. بیشتر یا مساوی ماسفت اصلی باشه
            کفایت می کنه البته نوع پکیج رو میشه یه کاریش کرد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X