اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی ماسفت در حالت High Side بدون ای سی درایو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی ماسفت در حالت High Side بدون ای سی درایو

دوستان و اساتید محترم سلام.
    من میخوام دوتا لامپ 5 آمپر 12 ولت رو با دوتا ماسفت به صورت مستقل تو حالت High Side درایو کنم .
    آیا راهی هست که بشه بودن استفاده از ای سی درایور (مثل ir2113 و...) بشه ماسفت رو در حالت High Side درایو کرد(مثلا با تولید موج مربعی توسط NE555) ؟

پاسخ : راه اندازی ماسفت در حالت High Side بدون ای سی درایو

نوشته اصلی توسط behzadsen نمایش پست ها
    دوستان و اساتید محترم سلام.
    من میخوام دوتا لامپ 5 آمپر 12 ولت رو با دوتا ماسفت به صورت مستقل تو حالت High Side درایو کنم .
    آیا راهی هست که بشه بودن استفاده از ای سی درایور (مثل ir2113 و...) بشه ماسفت رو در حالت High Side درایو کرد(مثلا با تولید موج مربعی توسط NE555) ؟
    اگ از ماسفت های نرمال مثل IRFZ ها در هایساید استفاده کنید باااید گیت ماسفت با ولتاژ بالاتر درایو بشه در غیر اینصورت بخاطر مقاومت D-S افت ولتاژ بوجود میاد و ماسفت داغ میکنه . یا اینکه ماسفت رو در قسمت لوساید استفاده کنید .

راه دیگه ای هم که دنبالش هستید اینه از "لاجیک ماسفت" استفاده کنید . سری IRFL فکنم سری لاجیک باشه

دیدگاه

ممنون دوست من .
      نوع کاربرد مدارم طوری که باید ماسفت حتما تو حالت High Side درایو بشه.
      شما با توجه به ولتاژ ، جریان و توان مصرف کننده م (12 ولت 5 آمپر 55 وات) چه ماسفت لاجیک ی رو پیشنهاد میدید؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behzadsen نمایش پست ها
        ممنون دوست من .
        نوع کاربرد مدارم طوری که باید ماسفت حتما تو حالت High Side درایو بشه.
        شما با توجه به ولتاژ ، جریان و توان مصرف کننده م (12 ولت 5 آمپر 55 وات) چه ماسفت لاجیک ی رو پیشنهاد میدید؟
        شما از هر لاجیک ماسفتی با حداقل این توان میتونید استفاده کنید برای نمونه PHD55N03LTA میتونید استفاده کنید .

دیدگاه

ممنون.
          تست کردم ، اما به نتیجه دلخواه نرسیدم.
          ولتاژ لامپ (سورس ماسفت) حدود 3 ولت کمتر از ولتاژ درین هستش.
          آیا راه دیگه ای وجود ندار ؟ آیا نمیشه با NE555 عملکرد ای سی های درایو رو شبیه سازی کرد؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

مثلا اینجا رو ببینید ، منتهی باید بجای آردوینو از NE555 استفاده کرد.
          چون قیمت ای سی های درایو High & Low Side ماسفت زیاد میخوام یه روش جایگزین پیدا کنم.

دیدگاه

از توتم پل استفاده کن روشش تو همین سایت هست/ برای منبع توتم پل ماسفت های ساید از یک منبع ایزوله استفاده کن منفی منبع ایزوله رو به درین ماسفت های ساید وصل کن و مثبت منبع ایزوله رو به توتم پل ماسفت های ساید(منبع 12 ولت کافیه)

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
              از توتم پل استفاده کن روشش تو همین سایت هست/ برای منبع توتم پل ماسفت های ساید از یک منبع ایزوله استفاده کن منفی منبع ایزوله رو به درین ماسفت های ساید وصل کن و مثبت منبع ایزوله رو به توتم پل ماسفت های ساید(منبع 12 ولت کافیه)
              ممنون دوست من، توتم پل فقط تو حالت Low Side جواب میده ، البته روشی که شما میگید رو درک نمیکنم! وقتی درین ماسفت به 12 ولت مثبت وصل چطوری منفی منبع ایزوله رو هم بهش وصل کنم!
              نکته بعدی اینکه منبع ایزوله رو چطوی باید ایجاد کرد وقتی فقط من یه منبع تغذیه دارم؟

دیدگاه

درسته که توتم پل رو دارین توی لو ساید استفاده میکنین! ابتدا باید درک درستی از روشن و خاموش شدن ماسفت و ماهیت خازنی بودن گیت اون داشته باشین. سپس باید بدونین منظور از ولتاژ گیت و کلا ولتاژ چیست! ولتاژ در واقع اختلاف پتانسیل نسبی دو نقطه هست! در واقع ما اگه بگیم ولتاژ فلان چیز 20 ولت هست باید بگیم نسبت به چی بیست ولت هست!
                من روشی که برای ماسفت های های ساید استفاده میکنم به این شکل هست که ماسفت های لو ساید رو با 15 ولت روشن و با 0 ولت خاموش میکنم و ماسفت های های ساید رو با مجموع ولتاژ بین درین(در ماسفت های ساید) و سورس(در ماسفت لو ساید) (که میشه ولتاژ منبعت) + 15 ولت استفاده میکنم یعنی اگه منبعم 20 ولت باشه ماسفت لو ساید رو با ولتاژ 15 ولت نسبت به گراند(سورس ماسفت لو ساید) روشن و با 0 ولت خاموش
                و ماسفت های ساید رو با 35 ولت(نسبت به گراند(به عبارتی 15 ولت نسبت به سورس همان ترانزیستور(ماسفت)!)) روشن و با 0 ولت خاموش میکنم.(توتم پلی که برای ماسفت های ساید استفاده میکنم اختلاف بالا و پایینش 35 ولته(درصورتی که هف بریج بالا پایینش 20 ولت باشه))
                در صورتی که مایلین ولتاژ بین گیت و سورس ماسفت های ساید رو در این وضعیت ببینین چون سورس ماسفت های ساید شناور هست بهتون توصیه میکنم در شبیه سازی مانند proteus این مدار رو ببندین و با اسیلوسکوپ اختلاف ولتاژ بین گیت و سورس ماسفت های ساید رو بررسی کنین(هم میتونین منبع ایزوله داشته باشین که این افزایش 15 ولتی یا 12 ولتی رو براتون انجام بده هم میتونین از بوست کانورتر استفاده کنین که ماسفت های سایدتون رو با ولتاژ بالاتری نسبت به ولتاژ دو سر هف بریج روشن کنه(12-15 ولت بالاتر))
                جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۲۱:۴۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۰.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام
                  پیشنهاد می کنم از ماسفت P استفاده کنی . با یک ترانزیستور ساده مثل 2n2222 می تونی گیتشو به زمین وصل کنی . گیت و سورس ماسفت را هم با یک مقاومت 10 کیلو به هم وصل کن تا در حالت عادی خاموش باشه . ولتاژ ورودی را به سورس بده و خروجی را از درین بگیر .
                  جدیدترین ویرایش توسط logosys; ۲۳:۲۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۲.

دیدگاه

من روشی که برای ماسفت های های ساید استفاده میکنم به این شکل هست که ماسفت های لو ساید رو با 15 ولت روشن و با 0 ولت خاموش میکنم و ماسفت های های ساید رو با مجموع ولتاژ بین درین(در ماسفت های ساید) و سورس(در ماسفت لو ساید) (که میشه ولتاژ منبعت) + 15 ولت استفاده میکنم یعنی اگه منبعم 20 ولت باشه ماسفت لو ساید رو با ولتاژ 15 ولت نسبت به گراند(سورس ماسفت لو ساید) روشن و با 0 ولت خاموش
                    و ماسفت های ساید رو با 35 ولت(نسبت به گراند(به عبارتی 15 ولت نسبت به سورس همان ترانزیستور(ماسفت)!)) روشن و با 0 ولت خاموش میکنم.(توتم پلی که برای ماسفت های ساید استفاده میکنم اختلاف بالا و پایینش 35 ولته(درصورتی که هف بریج بالا پایینش 20 ولت باشه))
                    ممنون از توضیحات تون.
                    لطف میکنید که شماتیک از توضیحاتی که فرمودید برام بزارید که بتونم تویه proteus شبیه سازیش کنم.

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط logosys نمایش پست ها
                    سلام
                    پیشنهاد می کنم از ماسفت P استفاده کنی . با یک ترانزیستور ساده مثل 2n2222 می تونی گیتشو به زمین وصل کنی . گیت و سورس ماسفت را هم با یک مقاومت 10 کیلو به هم وصل کن تا در حالت عادی خاموش باشه . ولتاژ ورودی را به سورس بده و خروجی را از درین بگیر .
                    سلام دوست من.
                    شما چه ماسفت کانل P رو پیشنهاد میدید که هم ارزون باشه و هم مشخصاتی شبیه IRFZ34 داشته باشه؟

دیدگاه

همین شماتیکی که کشیدین. شما منبعتون 14 ولته یا 12 ولت؟ اگه 14 ولته باید به گیت 12+14 ولت بدین اگه 12 ولته باید به گیت 12+12 بدین. خیلی هم راحت! اون وقته که ولتاژ گیت و سورس به 12 میرسه- تست نمایید
                      جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۲:۲۸ ۱۳۹۷/۱۱/۲۴.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

همین شماتیکی که کشیدین. شما منبعتون 14 ولته یا 12 ولت؟ اگه 14 ولته باید به گیت 12+14 ولت بدین اگه 12 ولته باید به گیت 12+12 بدین. خیلی هم راحت! اون وقته که ولتاژ گیت و سورس به 12 میرسه- تست نمایید
                        با سلام
                        اینکار صحیح نیست. گیت سورس اغلب ماسفتها فقط تحمل 20 ولت رو داره، اما با این روش در لحظه ی اول بیش از 20 ولت روش میفته.
                        که اگه در اون لحظه قطعه رو نسوزونه، حتما عمرشو کاهش میده.
                        کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام دوست عزیز. در لحظه ی اول اختلاف ولتاژ بین سورس و گیت به آرامی بالا رفته و به علت اینکه دقیقا موازی با همین زمان مقاومت درین سورس کاهش پیدا میکنه این کاهش مقاومت باعث بالا رفتن ولتاژ سورس شده و ولتاژ بین سورس و گیت در این لحظه با هم بالا میروند و هیچ وقت اختلاف ولتاژ بین گیت و سورس به بالای 20 ولت نخواهد رفت( با اسیلوسکوپ تست کردم و به صورت عملی هم تست کردم شما هم میتونین تست کنین/ مدار بوت استرپ نیز دقیقا هنگامی که ماسفت خاموشه ولتاژ بین سورس و درین رو تو یه خازن به عنوان رفرنس ذخیره میکنه و پس از اون هنگام رسیدن پالس مثبت به همون مقدار ذخیره شده در خازن میده به گیت/این مدار توی هف بریج و فول بریج با رعایت دد تایم و شرط اینکه ماسفت لو ساید هنگام فالینگ تایم ماسفت های ساید رایز بشه به خوبی عمل میکنه(در عکس های فرستاده شده ماسفت لو ساید در حال رایز نیست! و اگر بود ولتاژ گیت و سورس برابر و مساوی 0 ولت میشدند)/ واینکه اگه میشه دلایل واضح تر و با جزییات بیشتری بیان کنین )
                          زرد گیت های ساید - صورتی سورس های ساید- ابی لو ساید(در اینجا آبی ولتاژش 0 ولته)(هر مربع عمودی 5 ولت)/
                          جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۸:۵۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۷.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X