ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11

موضوع: سوختن دیمر

2014/05/21
    95
    33

سوختن دیمر

سلام وقت بخیر... من برای کنترل یه المنت 200 وات یک کیت دیمر 1000 وات دانشجو کیت خریدم...مشکلی ک داشتم این بود که در حالت 100٪ توان ُ المنت زیاد داغ میشد و نیاز داشتم حد اکثر توانش رو محدود کنم حتی موقعی که ولوم دیمر تا اخر باز هست...برای همین یک دیود4007 بین دیاک و ترایاک گذاشتم تا موج رو نصف کنه و توان المنت در بیشترین حالت به 100 وات برسه...که موفقیت امیز بود...توی نقشه میبینید قسمت دیوید قرمز رو که خودم اضافه کردم...اما بعد از چند روز مقاومت های r1 و r2 هر دو سیاه شدن و سوختن ! میخواستم ببینم دلیلش چی میتونه باشه؟ ایا اضافه کردن دیود میتونه دلیلش باشه ؟ ممنون

ویرایش توسط ARLOX : 2019/02/10 در ساعت 15:23
    2014/05/21
    95
    33

پاسخ : سوختن دیمر

یه نکته ای که خودم فکر میکنم اینه که دیود دلیلشه... چون وقتی دیود نیم موج رو به تریاک میفرسته بار مدار از مسیر تریاک و دیاک عبور میکنه اما وقتی نیم موج بعدی رو بلاک میکنه بار مدار از مسیر ولوم و r1 و r2 رد میشه.که در حالت باز بودن ولوم مقاومت کلشون با المنت میشه حدود 12 کیلو اهم که یعنی 19 میلی امپر از این مسیر رد میشه که میشه 4 وات که مقاومت ها سوختن !
    حالا در صورت درست بودن این فرضیه.... اگه دیود رو بعد از خروجی تریاک وصل کنم مشکلی دیگه پیش نمیاد؟
    2017/03/26
    486
    204

نقل قول نوشته اصلی توسط ARLOX

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

یه نکته ای که خودم فکر میکنم اینه که دیود دلیلشه... چون وقتی دیود نیم موج رو به تریاک میفرسته بار مدار از مسیر تریاک و دیاک عبور میکنه اما وقتی نیم موج بعدی رو بلاک میکنه بار مدار از مسیر ولوم و r1 و r2 رد میشه.که در حالت باز بودن ولوم مقاومت کلشون با المنت میشه حدود 12 کیلو اهم که یعنی 19 میلی امپر از این مسیر رد میشه که میشه 4 وات که مقاومت ها سوختن !
    حالا در صورت درست بودن این فرضیه.... اگه دیود رو بعد از خروجی تریاک وصل کنم مشکلی دیگه پیش نمیاد؟
    سلام دوست عزیز توی اون پست با هم گفتگو کردیم من به شما
    پیشنهاد دادم که از تریستور بجای تریاک استفاده کن و به شما
    گفتم این طوری مدار رو نبند
    2014/05/21
    95
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط خلبان

سلام دوست عزیز توی اون پست با هم گفتگو کردیم من به شما
    پیشنهاد دادم که از تریستور بجای تریاک استفاده کن و به شما
    گفتم این طوری مدار رو نبند
    -------------------
    خب ؟
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,336

سلام وقت بخیر... من برای کنترل یه المنت 200 وات یک کیت دیمر 1000 وات دانشجو کیت خریدم...مشکلی ک داشتم این بود که در حالت 100٪ توان ُ المنت زیاد داغ میشد و نیاز داشتم حد اکثر توانش رو محدود کنم حتی موقعی که ولوم دیمر تا اخر باز هست...برای همین یک دیود4007 بین دیاک و ترایاک گذاشتم تا موج رو نصف کنه و توان المنت در بیشترین حالت به 100 وات برسه...که موفقیت امیز بود...توی نقشه میبینید قسمت دیوید قرمز رو که خودم اضافه کردم...اما بعد از چند روز مقاومت های r1 و r2 هر دو سیاه شدن و سوختن ! میخواستم ببینم دلیلش چی میتونه باشه؟ ایا اضافه کردن دیود میتونه دلیلش باشه ؟ ممنون

با سلام:
    دوست عزیز، اگر می خواهید این المنت 200 وات یک بار با توان 100 درصد توان و بار دیگر با توان 50 درصد توان کار کند، فقط کافیست یک دیود 1N4007 را با المنت سری و به برق 220 ولت وصل کنید توان مصرفی می شود حدود 100 وات و المنت کم تر گرم می کند و برای استفاده از توان 100 درصد المنت یک کلید یک پل را با دیود موازی ببندید، و کلید تک پل را در وضعیت روشن یا ON قرار دهید، چون در این حالت کلید اتصال کوتاه شده و تمام به المنت می رسد و گرم تر می شود. بدون نیاز به مدار دیمر، یا ترایاک، دیاک، خازن و پتانسیو متر.!!! آزمایش کنید و سپس گزارش کنید.
    علم را در آزمایشگاه باید یاد گرفت نه در دانشگاه
    نابغه بودن 99 درصد با پشتکار و یک درصد با الهام است. (ادیسون)
    2014/05/21
    95
    33

اقای تحیری شما اشتباه متوجه شدید...من باید از دیمر استفاده کنم چون میخوام حرارت رو از 0 تا 50% به دلخواه تنظیم کنم..دیمر از 0 تا 100% قابل تنظیم هست ...اگه قبل المنت دیود بذارم در واقع میشه همون خروجی ترایاک که سوال من هم همینه
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,336

اگر می خواهید توان را بین صفر تا صد درصد، یا بین صفر الی 50 درصد تغیر دهید از این مدار عملی استفاده و دیود 1N4007را از مدار خارج کنید. و المنت 200 وات را بجای لامپ L1 وصل کنید. بین گیت ترایاک و خازن و مقاومت قطعه ای بنام دیاک قرار می گیرد، که کارش کنترل جریان ترایاک از دو طرف با اختلاف فاز است. و دلیل سوختن دو مقاومت هم مربوطبه همین وصل کردن دیود است.

ویرایش توسط علي تحيری : 2019/02/10 در ساعت 20:18
    2014/05/21
    95
    33

تفاوت این مدار با مداری دیمر که من اول پست گذاشتم چی هست ؟ ( جدا از اضافه کردن دیود خودم )
    این مدار چطوری میتونه توان ماکزیمم رو روی 50% نگه داره و اجازه نده کاربر بیشتر از 50% از توان المنت استفاده نکنه؟
    ویرایش توسط ARLOX : 2019/02/10 در ساعت 21:02
    2014/10/12
    تهران - تهران پارس
    2,740
    2,336

تفاوت این مدار با مداری دیمر که من اول پست گذاشتم چی هست ؟ ( جدا از اضافه کردن دیود خودم )
    این مدار چطوری میتونه توان ماکزیمم رو روی 50% نگه داره و اجازه نده کاربر بیشتر از 50% از توان المنت استفاده نکنه؟
    با سلام:
    این مدار آزمایش عملی شده است. مقاومت متغیر کنترل ولتاژ باید 500 کیلو اهم خطی و دیاگ باید ازنوع ولتاژ کار 33 ولت باشد. برای کنترل و رسیدن به توان مصرفی المنت ، شما باید یک ولت متر، به صورت موازی با المنت وصل کنید. با کم و زیاد کردن ولتاژ به نقطه 110 ولت می رسید، این نقطه را بعنوان 50 درصد علامت گذاری کنید . هرنقطه ازاین پائین تر 40 و پائین تر می رود. ترایاک حتما باید روی هیت سینک مناسب نصب شود.
    2014/05/21
    95
    33

نقل قول نوشته اصلی توسط علي تحيری

با سلام:
    این مدار آزمایش عملی شده است. مقاومت متغیر کنترل ولتاژ باید 500 کیلو اهم خطی و دیاگ باید ازنوع ولتاژ کار 33 ولت باشد. برای کنترل و رسیدن به توان مصرفی المنت ، شما باید یک ولت متر، به صورت موازی با المنت وصل کنید. با کم و زیاد کردن ولتاژ به نقطه 110 ولت می رسید، این نقطه را بعنوان 50 درصد علامت گذاری کنید . هرنقطه ازاین پائین تر 40 و پائین تر می رود. ترایاک حتما باید روی هیت سینک مناسب نصب شود.
    جناب تحیری عزیز من میخوام خروجی روی 50٪ محدود بشه یعنی کاربر نتونه در هیچ صورتی 50٪ بیشتر استفاده کنه ! چون المنت داغ میشه و خطر اتش سوزی وجود داره ! یعنی دیمر رو بتونه از 0 تا 50 تنظیم کنه نه 0 تا 100 ! نمیدونم چند بار باید این موضوع ساده رو توضیح بدم !
    ویرایش توسط ARLOX : 2019/02/11 در ساعت 13:17
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 11