اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد منبع تغذیه DC با قابلیت ایجاد پالس مربعی مثبت و منفی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد منبع تغذیه DC با قابلیت ایجاد پالس مربعی مثبت و منفی

سلام
    من دنبال یه منبع تغذیه ی DC و ترجیجا خطی هستم که بشه باهاش پالس مثبت یا منفی با زمان طولانی ایجاد کرد. برای روشن شدن منظورم، اگر تصویر زیر رو ببینید، بتونیم زمان های t1 تا t4 رو از محدوده ی میلی ثانیه تا ثانیه تغییر داد.

ظاهرا نمونه ی همچین مواردی در صنایع آبکاری الکتروشیمیایی تحت عنوان "رکتیفایرهای پالسی" وجود داره اما قیمت هاشون فوق العاده بالاست.
    حالا سوال من از اساتید اینه که آیا امکان تغییر کاربری یک منبع خطی 0 تا 30 ولت و 3 آمپر برای این منظور وجود داره و اگر میشه این کار رو کرد چکار باید بکنم؟
    خواهشا چون من رشته م الکترونیک و برق نیست پس جواباتون در حد امکان به زبون ساده تر باشه تا منم بفهمم.
    هدف از این کار، استفاده از این منبع در تز شیمی دانشگاهیه تا بشه کاتالیست های کامپوزیتی با درصد بالاتر از ماده ی فرارتر تهیه کرد. ولی با توجه به علاقه ی شخصیم به الکترونیک، دوست دارم یاد بگیرم، پس لطفا کمک کنید. البته خیلی از تاپیکا رو مطالعه کردم ولی به جواب نرسیدم.
    خطی بودن منبع، به این دلیله که ریپل و نویز دستگاه باید تا جایی که امکان داره کم باشه... ولتاژ ماکزیمم 30 یا 40 باشه. و جریان ماکزیمم هم 3 یا 5 آمپر باشه، که البته در اکثر موارد مقدار جریانی که کشیده می شه کم تر از 100 میلی آمپره.
    باز هم ممنونم و اگر نتونستم موضوع رو خوب برسونم به بزرگی خودتون ببخشید.

پاسخ : کمک در مورد منبع تغذیه DC با قابلیت ایجاد پالس مربعی مثبت و منفی

سلام
    شما میخواهید t1تاt4 جداگانه کنترل بشن ؟(زمان شون)
    منظورم سطح ولتاژشون هم هست.

دیدگاه

بله، هم زمان و هم سطح ولتاژشون رو باید بتونیم جدا کنترل کنیم، هرچند که در کاربردهای معمولی، سطح ولتاژ یا مثبت ماکزیمم خواهد بود یا منفی ویا صفر. کم پیش میاد که ولتاژی مثلا غیر از 30+، یا 30- یا 0 استفاده کنیم. منتهی زمان ها حتما باید قابلیت کنترل داشته باشن.
      در ضمن، باید بتونیم یه ترکیب ولتاژ-زمان رو مرتب تکرار کنیم (پروسه ی اصلی ساعت ها طول می کشه).

دیدگاه

شما میتونید t1 تا t4 رو با تایمرمیکرو بسازید که لازمه اش برنامه نویسیه و داشتن lcd وکیبورد که زمانها رو بهش بدید
        مدار شما از دو بخش کنترلر وقدرت تشکیل میشه وکه در بخش قدرت سطوح ولتاژ رو تعیین میکنید
        جدیدترین ویرایش توسط javadebrahimi; ۲۰:۲۵ ۱۳۹۷/۱۱/۲۱.

دیدگاه

باید به دنبال ساخت یک ترانزیستور فول بریج باشین تا بتونین جریان رو معکوس کنین(قسمت منفی نمودار) و به دنبال یادگیری برنامه نویسی ساده برای ایجاد شکل پالس ها

امیرحسین ضیا

دیدگاه

ممنون دوستان. در حد خیلی جزئی با برنامه نویسی و میکرو آشنایی دارم. احتمالا بتونم بخش کنترلر رو راه بندازم. مشکلم در ارتباط بخش کنترلر با قدرت هستش (شاید مشکل ساده و کم اهمیتی به نظر برسه).
            سوال اینه که آیا فرمان هایی که کنترل صادر می کنه، به همون سرعت در بخش قدرت اجرا میشن؟
            ارتباط بخش کنترل و قدرت چطور باید باشه؟ (رله یا چیز دیگری؟؟!!!)
            امکانش هست که مثال از ترانزیستور فول بریج لطف کنید؟ (در مورد تئوری عملکرد فول بریج یه سری چیزا در این سایت و منابع دیگه خوندم، ولی به صورت کاربردی بلد نیستم.)
            راستی، این که به این معنی نیست که منبع تغذیه م متغییر باشه؟! هست؟!

بازم ممنون که وقت گذاشتید و جواب دادید.
            جدیدترین ویرایش توسط arbaba; ۲۱:۱۴ ۱۳۹۷/۱۱/۲۱.

دیدگاه

اگه زمانها میلی ثانیه ای هست که رله نمیشه وباید از ترانزیستور استفاده بشه
              در ضمن یه منبع تغذیه متقارن +30 و-30 میخواید
              اگه جریان زیاد نخواهید آسونه
              فرمانهای کنترلر هم بدون تاخیر اجرا میشن مگه اینکه توی برنامه تاخیر بذارین
              جدیدترین ویرایش توسط javadebrahimi; ۲۱:۴۳ ۱۳۹۷/۱۱/۲۱.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javadebrahimi نمایش پست ها
                اگه زمانها میلی ثانیه ای هست که رله نمیشه وباید از ترانزیستور استفاده بشه
                در ضمن یه منبع تغذیه متقارن +30 و-30 میخواید
                اگه جریان زیاد نخواهید آسونه
                فرمانهای کنترلر هم بدون تاخیر اجرا میشن مگه اینکه توی برنامه تاخیر بذارین
                شرمنده که من دارم گیج بازی در میارم؛ ولی الان که میگید ترانزیستور، من واقعا نمی دونم چه ترانزیستوری باید استفاده کنم و نحوه ی اتصالش چطور باید باشه... میشه مثال بزنید؟

جریان در بالاترین شرایط 3 آمپره... و می خوام که ولتاژ متغییر باشه، یعنی بتونم از 0 تا 30 ولت ولتاژ بدم... منبع متقارنی وجود داره داره که بشه مقدار ولتاژ رو توش تغییر داد؟ (بودجه دانشجوییه)!!

دیدگاه

راحت ترین راه استفاده از دو عدد ماسفت ان چنل و دو عدد ماسفت پی چنل هست! برای منبع هم نیازی نیست منبع دو قطبی استفاده کنین! یک منبع ساده ی دی سی هر ولتاژی که میخواین کفایت میکنه ، کار فول بریج اینه که جریان رو معکوس میکنه! و دیگه نیازی به استفاده از دو قطب ندارین. کافیه مدار فول بریج رو سرچ کنین

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
                    راحت ترین راه استفاده از دو عدد ماسفت ان چنل و دو عدد ماسفت پی چنل هست! برای منبع هم نیازی نیست منبع دو قطبی استفاده کنین! یک منبع ساده ی دی سی هر ولتاژی که میخواین کفایت میکنه ، کار فول بریج اینه که جریان رو معکوس میکنه! و دیگه نیازی به استفاده از دو قطب ندارین. کافیه مدار فول بریج رو سرچ کنین
                    یعنی پل بسازم با ماسفت ها؟ میشه در مورد آرایششون یه خورده توضیح بدید؟

دیدگاه

دو تا p چنل به عنوان ماسفت های ساید و دو تا n چنل برای لو*ساید سرچ بفرمایین شماتیکش براحتی پیدا میشه
                      قبل از هر کاری آشنا بشین با هم و مطالعه کنین تا خرج اضافی نذاره دستتون :دی
                      .

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X