ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 2 از 8 نخست 12345678 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 76
    2017/11/05
    Amol
    965
    490

پاسخ : ساخت درایور موتور براشلس

نقل قول نوشته اصلی توسط alireza61sh2000

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

شماتیک برنامه بالا
    بیشتر مشکل من تو قسمت BEMF هست .اگه ممکنه بیشتر توضیح بدید.
    این BEMF رو تو LTSPICE شبیه سازی کردم الان این درسته؟

توی برنامه نویسیش مشکل دارین یا توی مدارش؟ مدار رو مثل عکسی که دادین ببندین مشکلی وجود نخواهد داشت(اون عکسی که مربوط به شبیه ساز هم میشد به نظر مشکلی نداشت)
    شما اول باید یک گراند مجازی بسازین چون اتصال دلتا هست و گراند نداریم بعد توی برنامه نویسی زمانی که کویل های دیگر انرجایز میشه کویلی که انرجایز نیست رو بررسی کنین و ببینین کی زیرو کراس میشه

معمولا میان از تایمر استفاده میکنن و دلتای زیرو کراس قبلی و فعلی رو میخونن و طبق اون پالس بعدی رو به کویل میدن
    به نظرم این روش مناسب نیست چون طبق دیتای قبلی آینده ی وضعیت روتور رو پیشبینی میکنه و پالس میده
    من از هال سنسور استفاده میکنم ولی اگه میخواین برای درونتون esc بسازین از همین BEMF استفاده کنین.
    آیا PCB طراحی کردین؟

امیرحسین ضیا
    2007/10/30
    9
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط azjaguar

توی برنامه نویسیش مشکل دارین یا توی مدارش؟ مدار رو مثل عکسی که دادین ببندین مشکلی وجود نخواهد داشت(اون عکسی که مربوط به شبیه ساز هم میشد به نظر مشکلی نداشت)
    شما اول باید یک گراند مجازی بسازین چون اتصال دلتا هست و گراند نداریم بعد توی برنامه نویسی زمانی که کویل های دیگر انرجایز میشه کویلی که انرجایز نیست رو بررسی کنین و ببینین کی زیرو کراس میشه

معمولا میان از تایمر استفاده میکنن و دلتای زیرو کراس قبلی و فعلی رو میخونن و طبق اون پالس بعدی رو به کویل میدن
    به نظرم این روش مناسب نیست چون طبق دیتای قبلی آینده ی وضعیت روتور رو پیشبینی میکنه و پالس میده
    من از هال سنسور استفاده میکنم ولی اگه میخواین برای درونتون esc بسازین از همین BEMF استفاده کنین.
    آیا PCB طراحی کردین؟
    البته من با کمی تغییرات مدارو ساختم که اونم عکسش رو میزارم .مشکل من تو قسمت bemfهست که متوجه نمیشم .مقدار مقاومت ها رو چطوری انتخاب کنم.کلا توی قسمت bemfچی میگذره اگه براتون مقدوره با شکل موج راهنمایی کنید که در هر مرحله چه وضعیتی تو قسمت bemfبوجود میاد .خروجی اپ امپ ها به چه صورت باید باشه؟
    2017/11/05
    Amol
    965
    490

البته من با کمی تغییرات مدارو ساختم که اونم عکسش رو میزارم .مشکل من تو قسمت bemfهست که متوجه نمیشم .مقدار مقاومت ها رو چطوری انتخاب کنم.کلا توی قسمت bemfچی میگذره اگه براتون مقدوره با شکل موج راهنمایی کنید که در هر مرحله چه وضعیتی تو قسمت bemfبوجود میاد .خروجی اپ امپ ها به چه صورت باید باشه؟
    ببینین ما حداکثر ولتاژی که توی bemf میگیریم کمی کمتر از ولتاژ اعمالی روی موتور هست زمانی که هیچ گونه بار بر روی موتور قرار نداره! مثلا اگه 20 ولت به موتور بدیم و هیچ گونه بار بر روی موتور نداشته باشیم و موتور آزادانه بچرخه و جریان کمی مصرف کنه BEMF برابر خواهد بود با ولتاژ اعمالی منهای ولتاژی که توسط مقاومت سیم پیچ ها و تلفات مکانیکی افت پیدا میکنه که تقریبا برابر همون 20 ولت خواهد بود چون تلفات نزدیک به 0 هست.
    BEMF چیه؟ BEMF در واقع ولتاژی هست که توسط تغییرات میدان مغناطیسی اطراف یک سیم پیچ رخ میده. زمانی که موتور در حال چرخش هست آهنربا های روتور از کنار سیم پیچ های استاتور عبور میکنن و یک ولتاژی رو در اون کویل القا میکنن(در مورد کویلی داریم حرف میزنیم که انرجایز نشده ) و این ولتاژ زمانی به صفر میرسه و جهتش تغییر میکنه که آهنربا دقیقا مقابل کویل قرار بگیره و اگه تا حالا داشت نزدیک میشد به کویل حالا از کویل دور بشه! یا بالعکس! ما به این میگیم زیرو کراسینگ( یعنی عبور از صفر و تغییر جهت ولتاژ) ما با توجه به زمان دو زیرو کراسینگ باید پالس بعدیمون رو اعمال کنیم.
    تقسیم مقاومتی و آپ امپ باید چجوری باشه؟ با توجه به اینکه شما چه ولتاژی میخواین به موتور اعمال کنین و با توجه به اینکه میکروی استفاده شده در طرح شما قابلیت خواندن آنالوگ تا 5 ولت رو داره باید جوریمقاومت هارو تنظیم کنی که ولتاژ bemf بین 0 تا 5 ولت بشه و اینجاش رو دقیق نمیدونم آیا ولتاژ رو روی 2.5 تنظیم میکنن تا تغییر جهت ولتاژ رو اینطوری متوجه شن یا چی چون تجربه ی برنامه نویسی bemf رو ندارم هنوز. (ولتاژ بین گراند مجازی و سیم آزاد کویلی که یک سرش در اون لحظه آزاد هست) از آپ امپ هم برای تقویت پالس استفاده میشه که بازم با توجه به میکرویی که دارین استفاده میکنین نیازی به تقویت نیس به نظرم/ خروجی آپ امپ هم معمولا مربعی میشه(بر خلاف خروجی bemf که ذوزنقه ای هست) چون شما فقط میخوای ببینی که چه زمانی به صفر رسیده ولتاژ bemf
    ویرایش توسط Amir Zia : 2019/04/20 در ساعت 12:38

امیرحسین ضیا
    2007/10/30
    9
    1

روی برنامه و قسمت emf کار کنم باز هم مزاحمتون میشم.
    انشاالله تو کنکور هم موفق بشید.بعد کنکور حتما استارت ساخت درایور رو هم بزنید .
    فقط اگه ممکنه از دو ماسفت هم nو هم pاستفاده کنید.
    2017/11/05
    Amol
    965
    490

روی برنامه و قسمت emf کار کنم باز هم مزاحمتون میشم.
    انشاالله تو کنکور هم موفق بشید.بعد کنکور حتما استارت ساخت درایور رو هم بزنید .
    فقط اگه ممکنه از دو ماسفت هم nو هم pاستفاده کنید.
    سلامت باشی ریفیق/ من از ماسفت p برای بخش قدرت استفاده نمیکنم یه درایور خفن صنعتی و روتین دارم طراحی میکنم که توی های ساید هم بتونم از ان چنل استفاده کنم تموم ک شد میذارم تو همین تاپیک

امیرحسین ضیا
    2007/10/30
    9
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط azjaguar

سلامت باشی ریفیق/ من از ماسفت p برای بخش قدرت استفاده نمیکنم یه درایور خفن صنعتی و روتین دارم طراحی میکنم که توی های ساید هم بتونم از ان چنل استفاده کنم تموم ک شد میذارم تو همین تاپیک
    موفق باشی دوست عزیز منتظر خبرهای خوب هستیم.
    ویرایش توسط alireza61sh2000 : 2019/04/21 در ساعت 11:45
    2010/10/06
    9
    1

;کلا این مدل موتورها جدا از نوع پالس
    BLDC و PMSM
    دو نوع کلی فیدبک دارن یک مدل سنسور لیشن ( با سنسور اثرهال)است ومدل دیگر بدون سنسور foc که مدل بدون سنسورش پیچیده تر می باشد مدل سنسور دار که توی فن های تجاری و موتور های تجاری استفاده میشه به خاطر ازانتر بودن وساده تر بودن بیشتر در موتور های که بصورت پک می باشند استفاده می شود این مدل از طریق سنسور اثرهال موقعیت روتور موتور و مقدار لغزش روتور محاسبه می شود و با توجه به ان سیگنال با ولتاژ مناسب به موتور تزریق می شود ولی در مدل بدون سنسور کار سخت تر می شود معمولا از طریق سه سنسور آمپر سنج آمپر هرفاز اسکن شده و با توجه به ولتاژ اعمالی و با محاسبه پارک موقعیت روتو محاسبه و مشخص میشه وطبق آن هر پالس برای هر فاز محاسبه و ارسال میشود در این نوع با توجه به محاسبات زیاد و سرعت بالای محاسبات باید میکرو سرعت بالای داشته باشه و همینطور سه عدد آمپر سنج سرعت بالا که موجب میشود مدار پیچده تر و گرانتر شود
    معمولا برای این مدل سنسورهای آمپر سنج را درون خوش تعبیه میکنن که که تشکیل میشود از مقاومت شنت و آپ امپ که توی مدارات قبلی دیده میشود
    این بحث درایور موتور های براشلس یک بحث به روز و رقابتی است چون باعث مصرف کمتر انرژی و بازده بهتر میشود اکثر شرکتهای به نام برای این مورد میکرو های خواص معرفی کردن و حتی نمونه برنامه و بردهای آموزشی مختلفی ارائه دادن.
    شرکت STM تا اونجایی که یادمه چندین برد آموشی با نقشه pdf مدار و فایل pcb به همراه نرم افزار های کمکی و نمونه برنامه برای سری های 407 و 205 و 103 ارائه کرده و همچنین توضیح کامل مداری، البته شرکتهای دیگه هم دیدم که چنین چیزهای دارن و لی شرکت stm و, nxp خیلی کامل تر بود مخصوصا stm
    برای دانلود میتونید توی سایت stm عضو بشید و کلمات کلیدی
    BLDC یا PMSM
    سرچ کنید بردهای مختلف آموزشی می بینید و میتونید با نرم افزارهای مخصوصش برنامه مد نظر تون را تولید کنید و همچنین pdf های مدارات را دانلود کنید
    امید وارم براتون مفید باشه
    2017/11/05
    Amol
    965
    490

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi8888

;کلا این مدل موتورها جدا از نوع پالس
    BLDC و PMSM
    دو نوع کلی فیدبک دارن یک مدل سنسور لیشن ( با سنسور اثرهال)است ومدل دیگر بدون سنسور foc که مدل بدون سنسورش پیچیده تر می باشد مدل سنسور دار که توی فن های تجاری و موتور های تجاری استفاده میشه به خاطر ازانتر بودن وساده تر بودن بیشتر در موتور های که بصورت پک می باشند استفاده می شود این مدل از طریق سنسور اثرهال موقعیت روتور موتور و مقدار لغزش روتور محاسبه می شود و با توجه به ان سیگنال با ولتاژ مناسب به موتور تزریق می شود ولی در مدل بدون سنسور کار سخت تر می شود معمولا از طریق سه سنسور آمپر سنج آمپر هرفاز اسکن شده و با توجه به ولتاژ اعمالی و با محاسبه پارک موقعیت روتو محاسبه و مشخص میشه وطبق آن هر پالس برای هر فاز محاسبه و ارسال میشود در این نوع با توجه به محاسبات زیاد و سرعت بالای محاسبات باید میکرو سرعت بالای داشته باشه و همینطور سه عدد آمپر سنج سرعت بالا که موجب میشود مدار پیچده تر و گرانتر شود
    معمولا برای این مدل سنسورهای آمپر سنج را درون خوش تعبیه میکنن که که تشکیل میشود از مقاومت شنت و آپ امپ که توی مدارات قبلی دیده میشود
    این بحث درایور موتور های براشلس یک بحث به روز و رقابتی است چون باعث مصرف کمتر انرژی و بازده بهتر میشود اکثر شرکتهای به نام برای این مورد میکرو های خواص معرفی کردن و حتی نمونه برنامه و بردهای آموزشی مختلفی ارائه دادن.
    شرکت STM تا اونجایی که یادمه چندین برد آموشی با نقشه pdf مدار و فایل pcb به همراه نرم افزار های کمکی و نمونه برنامه برای سری های 407 و 205 و 103 ارائه کرده و همچنین توضیح کامل مداری، البته شرکتهای دیگه هم دیدم که چنین چیزهای دارن و لی شرکت stm و, nxp خیلی کامل تر بود مخصوصا stm
    برای دانلود میتونید توی سایت stm عضو بشید و کلمات کلیدی
    BLDC یا PMSM
    سرچ کنید بردهای مختلف آموزشی می بینید و میتونید با نرم افزارهای مخصوصش برنامه مد نظر تون را تولید کنید و همچنین pdf های مدارات را دانلود کنید
    امید وارم براتون مفید باشه
    مچکرم از راهنماییتون/ آمپر هر فاز اسکن میشه یا ولتاژش؟

امیرحسین ضیا
    2010/10/06
    9
    1

در مدل foc مشخصات کامل موتور را به نرم افزار باید بدیم یا خود نرم افزار آن را محاسبه کنه مشخصات موتور شامل مقاومت روتور یا استاتور ظرفیت سلفی آن و توان و .... با توجه به اینکه مقاومت هر فاز در نرم افزار مشخصه اگر مقدار جریان هر فاز داشته باشیم از رابطه اهم مقدار ولتاژ آن بدست میاد و دیگه لازم نیست اونو اسکن کنیم
    2017/11/05
    Amol
    965
    490

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi8888

در مدل foc مشخصات کامل موتور را به نرم افزار باید بدیم یا خود نرم افزار آن را محاسبه کنه مشخصات موتور شامل مقاومت روتور یا استاتور ظرفیت سلفی آن و توان و .... با توجه به اینکه مقاومت هر فاز در نرم افزار مشخصه اگر مقدار جریان هر فاز داشته باشیم از رابطه اهم مقدار ولتاژ آن بدست میاد و دیگه لازم نیست اونو اسکن کنیم
    شما حتما VESC رو باید دیده باشین و اپی که روی ویندوز نصب میشه که میاد تمامی این مشخصات(اینداکتنس هر فاز - مقاومت هر فاز و ..) رو بررسی میکنه.با توجه به اینکه خاصیت سلفی قطب ها حین تغییر وضعیت روتور به علت تغییر فاصله ی مگنت ها از سلف ها تغییر میکنه و ما با توجه به جریانی که هر قطب میکشه قراره پالس بعدی رو بدیم و جریان هم با توجه به تغییرات اینداکتنس تغییر میکنه(صلوات بفرس آقا) آیا این روش خطا نداره؟ میشه لطفا کمی دقیق تر مکانیسم الکترونیکی این روش رو توضیح بدین؟ در مورد روش Instaspin شنیدین؟
    VESC از stm32f40x استفاده میکنه/ برای نوشتن اپش برای ویندوز کسی بلده کاری کنه و راهنمایی کنه؟ ارتباط stm با ویندوز چجوریه؟ (تازه stm32 سفارش دادم بیاد دستم)
    ویرایش توسط Amir Zia : 2019/04/22 در ساعت 10:53

امیرحسین ضیا
صفحه 2 از 8 نخست 12345678 آخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 76