اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تجهیز ترانسفورماتور جوش

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تجهیز ترانسفورماتور جوش

با سلام خدمت اساتید
    یک ترانسفورماتور جوشکاری دارم که میخوام تجهیزش کنم جوری که با هزینه کم شبیه اینورتریا رکتیفایر بشه.
    input : 220v - 30 a
    output :25v - >=300a

سوال اولم اینه که آیا میتونم با قرار دادن پل دیود روی برق ورودی ، برق خروجی رو از ac به dc تبدیل کنم؟ و اینکه نیاز به خازن هم دارم یا نه؟ اگر جواب مثبت هست و قطعه خاصی مد نظرتونه اعلام بفرمایید.
    سوال دومم. اگر بخوام آمپراژ ورودی رو کم کنم میتونم از تایریستور یا تریاک استفاده کنم؟ (با تحریک ولوم گیت قدرت جوش کم و زیاد بشه)
    با تشکر

پاسخ : تجهیز ترانسفورماتور جوش

دوستان کسی نیست جواب منو بده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smmd64 نمایش پست ها
      با سلام خدمت اساتید
      یک ترانسفورماتور جوشکاری دارم که میخوام تجهیزش کنم جوری که با هزینه کم شبیه اینورتریا رکتیفایر بشه.
      input : 220v - 30 a
      output :25v - >=300a

سوال اولم اینه که آیا میتونم با قرار دادن پل دیود روی برق ورودی ، برق خروجی رو از ac به dc تبدیل کنم؟ و اینکه نیاز به خازن هم دارم یا نه؟ اگر جواب مثبت هست و قطعه خاصی مد نظرتونه اعلام بفرمایید.
      سوال دومم. اگر بخوام آمپراژ ورودی رو کم کنم میتونم از تایریستور یا تریاک استفاده کنم؟ (با تحریک ولوم گیت قدرت جوش کم و زیاد بشه)
      با تشکر

سلام
      کلا اساس کار رکتیفایر ها با ترانس های جوش فرق داره
      یه چیزی شبیه پاور سوییچینگ کامپیوتر و ترانس برق رو در نظر بگیر تقریبا شبیه به اونه
      بنابراین نمی تونی اون رو تبدیل کنی

2- اساس کار ترانس فورماتور ها بر مبنای برق متناوب ساخته شده
      بنابراین نمی تونی پل دیود برای اون بزاری چون داره برق رو دی سی می کنه

با ترایاک و تریستور هم بدلیل اینکه شکل موج داره بهم می خوره و توی جوشکاری حالت قطع و وصل زیاد ایجاد می شه هم نمی تونی استفاده کنی
      مثلا رکتیفایر ها یه جوش نرم و خوب دارن و صداش شبیه به وز وز زنبوره گولی ترانس های برق اگه صداش به گوش ت آشنا باشه دایم در حال قطع و وصله و جوش خوبی نمی تونی ازش بگیری

در یک جمله
      بهتره ترانس جوشکاری ت رو دست نزنی

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون.
        به نکته ی خوبی اشاره کردین. ترانس کامپیوتر هم اول برق از دیود و خازن رد میشه بعد به ترانس و مدار سوییچینگ میرسه.
        یک سوال دیگه:
        اگر بعد از ترانس تغییراتو ایجاد کنم چه اتفاقی می افته؟ یا اینکه میتونیم فرکانس رو انقدر ببریم بالا که این قطع و وصله مداوم حس نشه؟ (در حد کیلو هرتز؟)
        جدیدترین ویرایش توسط smmd64; ۰۲:۱۸ ۱۳۹۷/۱۲/۱۴.

دیدگاه

اگه تونستی اون کار رو بکنی بعدش می تونی یه شرکت تولیدی بزنی و ترانس ها جوش تولید کنی
          به هین راحتی که فکر می کنی نیست و موضوع خیلی پیچیده تر از این حرفهاست

با نهایت ادب و احترام !!
          شما هنوز مفهوم توی مفهوم AC و DC مشکل داری بعیده بتونی اینورتر جوشکاری بسازی
          قبلا براتون آرزوی موفقیت می کنم

موفق باشید

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

با سلام همیشه در طراحی مدارتلفات در نظر داشته باشید . در حال حاضر از سیستم اینورتر برای دستگاهای جوش استفاده میشه و سیستم ترانس به علت تلفات و حجم بالا تقریبا کمتر استفاده میشوند اما در بعضی مواقع کیفیت جوش در دستگاه ترانسی بهتری است .
            برای طراحی دستگاه جوش پیشنهاد میکنم ابتدا تعمیرات دستگاه جوش یاد بگیرد با این روش زودتر به هدف نزدیک میشید و درک بسیار حرفه ای از عملکرد دستگاه پیدا می کنید .
            به امید موفقیت
            جدیدترین ویرایش توسط protelworker; ۰۹:۰۷ ۱۳۹۸/۰۱/۱۰.

دیدگاه

بنظرم مدارت ساده توی اینترنت رو ببین متوجه میشی ، منم یه زمانی روی پیکان میخاستم کولر بزنم که بعد فهمیدم باید ماشینی بخرم که کولر داشته باشه البته با آزمون و خطا که هزینه هم داشت

دیدگاه

سلام. ممنون از دلگرمی هاتون( خدا رو شکر زودتر ندیدم پیاماتونو). با اجازه اساتید با کمک 1 آردوینو ساده چنتا ترایاک و پتانسیومتر و قطعات پیش پا افتاده موفق شدم که راه اندازیش کنم (مفصلش رو با عکس پست میکنم) . فقط یه بدی که داره اینه که 3 تا ولوم رو باید تنظیم کرد تا به حالت دلخواه برسه و اینکه نگرانیم از بابت امواج ترانس هست که ممکنه مدارو خراب کنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط smmd64 نمایش پست ها
                  سلام. ممنون از دلگرمی هاتون( خدا رو شکر زودتر ندیدم پیاماتونو). با اجازه اساتید با کمک 1 آردوینو ساده چنتا ترایاک و پتانسیومتر و قطعات پیش پا افتاده موفق شدم که راه اندازیش کنم (مفصلش رو با عکس پست میکنم) . فقط یه بدی که داره اینه که 3 تا ولوم رو باید تنظیم کرد تا به حالت دلخواه برسه و اینکه نگرانیم از بابت امواج ترانس هست که ممکنه مدارو خراب کنه.
                  شما قطعا با این تجهیزات ترانستون رو به اینورتور جوشکاری تبدیل نکردین، احتمالا یه محدود کننده جریان براش گزاشتین که یه یه همچین چیزی...
                  الان ترانس قبلی رو دقیقا به چی تبدیل کردین و کجای کار گیر هستین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
                    شما قطعا با این تجهیزات ترانستون رو به اینورتور جوشکاری تبدیل نکردین، احتمالا یه محدود کننده جریان براش گزاشتین که یه یه همچین چیزی...
                    الان ترانس قبلی رو دقیقا به چی تبدیل کردین و کجای کار گیر هستین؟
                    احتمالا ایشون تو ورودی ترانس تریاک گذاشته و با کنترل زاویه آتشش جریان خروجی رو محدود میکنه. مثل دستگاههای نقطه جوش.
                    که طبعا با رکتیفایرها خیلی تفاوت داره.
                    کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

سلام و خسته نباشید من یه سوال داشتم میخواستم ببینم برای یه ترانس جوش که از دو عدد ترانس ماکروفر درست شده برای کمتر فشار اومدن به ترانس و تثبیت جریان جوش بهتره از خازن استفاده کنم یا پل دیود اگه لطف کنید نام و شماره قطعه لازم هم بگید ممنون میشم.
                      درضمن اینم بگم من مبتدی هستم و چیز زیادی از الکترونیک بلد نیستم ولی علاقه زیادی دارم برای یادگیری
                      ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X