اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در ثابت زمانی خازن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در ثابت زمانی خازن

سلام به همه دوستان در مورد محاسبه ثابت زمانی خازن مشکل دارم، کلا میخوام بدونم ثابت زمانی چه رابطه ای با ولتاژ تغذیه داره مثلا یه خازن 100 میکرو فاراد 50 ولت دارم ثابت زمانی این خازن بنا بر ظرفیت حداکثرش رو میدونم ولی اگه با ولتاژ دیگه ای شارژ بشه مثلا 10 ولت یا 12 ولت یا 20 ولت ثابت زمانی خازن چقدره سرعت دشارژ شدن خازن رو چجوری باید محاسبه کرد، این ولتاژ منبع تغذیه میشه گفت یه نسبتی از ولتآژ حداکثر کاری خازنه ؟

پاسخ : مشکل در ثابت زمانی خازن

سلام برات با مثال توضیح میدم/ فرض کن یک خازن صد میکرو داری میخوای با یک مقاومت هزار اهم تا ولتاژ ده ولت شارژش کنی و مثلا 0.6 ثانیه طول میکشه که فول شارژ شه/ حالا اگه مقاومت رو بیای نصف کنی 0.3 ثانیه طول میکشه شارژ بشه/ یا اگه ظرفیت رو نصف کنی باز هم مدت زمان نصف میشه/ ولی اگه ولتاژ رو نصف کنی باز هم همون 0.6 ثانیه طول میکشه تا خازن در نهایت تا همون ولتاژ شارژ بشه.حتی اگه ولتاژ رو 10 برابر هم کنی فول شارژ شدنش در زمان 0.6 رخ میده
    https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AE%D8%A7%D8%B2%D9%86 فرمول هارو هم اینجا نوشته
    جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۴:۲۸ ۱۳۹۷/۱۲/۰۹.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

پاسخ : مشکل در ثابت زمانی خازن

منم اینجوریفکرمیکردم ولی یهنکته ای هست که هیچکجایی در موردش توضیح ندادن
      انرژی ذخیره شده توی خازن به ولتاژ دو سر خازن ربط داره ولی ثابت زمانی و ظرفیت خازن ثابته
      پس ثابت زمانی خازن مربوط به حداکثر انرژی ذخیره شده توی خازن هست یعنی اگر مثلا حالا محاسبه نکردم فرض کنیم با ده ولت میشه صد کولن انرژی توی خازن ذخیره کرد پس اگه خازن رو با ولتاژ گمتری شارژ کنیم انرژی ذخیره شده کمتره دلیل این حرفمم اینه چون اگر با پنج ثابت زمانی خازن و مقاومتی که شما گفتین توی 6 دهم ثانیه تخلیه میشه پس بعد از یک دهم ثانیه حدودا سطح ولتاژ نصف میشه و یا بعد از یک ثابت زمانی 63 درصد ولتاژ تخلیه میشه یعنی ولتاژ باقیه مونده 3.7 دهم درصد هستش خب اگه ما همون خازن رو با 3.7 ولت شارژ کنیم سرعت شارژ و دشارژ همون پنج ثابت زمانی نیست یک ثابت زمانی طول میکشه
      خب من فرمول و محاسبه دقیقش رو میخوام نمیشه معادلات دقیق رو از روی نمودار محاسبه کرد :-(

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X