اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد نحوه راه اندازی ساعت با آردوینو با رابط i2c با ماژول DS1307

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد نحوه راه اندازی ساعت با آردوینو با رابط i2c با ماژول DS1307

سلام.

من زیاد جستجو کردم و اینترنت هم پره ماشالا از آموزش های بی سر و ته که خواننده رو ترغیب کنه برای ادامه راهنمایی ها پول بگیره ، البته با این قضیه مشکلی ندارم خب زحمت میکشه و انتظار داره و حلالش باشه ولی دیگه این منصفانه نیس بیان کد های اشتباه بذارن یا آموزش غلط بذارن و بگن اگر میخوای درست کار کنه اون فایل زیر رو خرید بزن اونو آپلود کن !

حالا بگذریم ، چند مقاله ای هم پیدا کردم که خیلی عالی بود ولی اون چیزی که من میخواستم نبود .

خب ، ابزار در دسترس من :
    • ماژول i2c ( رابط LCD1602 با آردوینو )
    • ماژول ساعت DS1307
    • آردوینو uno
    • LCDکاراکتری 16*2
    • و سیم و برد برد و ابزار خرت و پرت مورد نیاز رایج

چی میخوام بسازم :
    خب من با این ابزار میخوام یک ساعتی بسازم که روی خط اول LCD نمایش داده بشه و در ریف دوم هم یه جمله یا کیورد مخصوص خودم رو بنویسم مثلا چشمک بزنه
    ممنون میشم در این مورد راهنمایی بفرمایید.

اینم کدی که از یه سایت استفاده کردم و در serial monitor هم تست کردم درست کار میکنه ولی کم و کسری هایی داره

سوالات حاشیه ای :
    1. آیا با یک سنسور دما میتونم کنار اینها دما رو هم نمایش بدم ؟ چجوری ؟
    2. بخاطر سیم کشی زیاد و کلافگی ، ماژول i2c رو اینجا آوردم ، آیا برای این کار هم میشه فقط با 4 سیم ارتباط بین LCD و ساعت برقرار کرد ؟ یا اون رابط i2c صرفا برای کارهای محدود در نظر گرفته شده و در این پروژه ها نمیشه ازش استفاده کرد ؟
    3. بعد از ثبات کارکرد صحیح این داستان ، قراره اینارو روی PCB اوکی کنم و روی قطعه ای نصب کنم پس ممنون میشم از توصیه هاتون در این زمینه بشنوم ( بعد از تثبیت کارکرد این مورد ، یک ATMEGA8 رو آردوینو میکنم و سوار بردش میکنم این ابزار هارو ) اگر موارد و توصیه ای دارید ممنون میشم بفرمایید.
    4. آیا با گذاشتن کلید های تنظیم ساعت روی برد ، برد خیلی پیچیده تر میشه ؟ یا زیاد به حال برنامه و برد فرقی نمیکنه ؟

ضمنا ، تشکرات ویژه از همه مهندسین گرامی انجمن که همیشه با راهنمایی هاشون بهترین راهکار رو ارائه دادن
    ارائه سرور و هاست رایگان : kandohost.com

پاسخ : سوال در مورد نحوه راه اندازی ساعت با آردوینو با رابط i2c با ماژول DS1307

آیا کسی نبود ؟!

دیدگاه

درود . یک دفعه پیچیده میکنید راهنمایی هم سخت میشه .
      ارتباط i2c بین همه ماژول ها ( که آدرس متفاوت داشته باشند ) فقط با همون دو سیم برقرار میشه *. پس هم ساعت و هم lcd به صورت موازی به پین های مربوطه وصل میشن.
      ابتدا روی lcd متن نشون بدید . بعد ساعت رو روی سریال مانیتور . حالا دستور خروجی سریال رو با دستور lcd تعویض کنید تا ساعت روی lcd بیاد *.
      سنسور دما هم با استفاده از دستورات lcd در خط دوم به همین ترتیب نمایش بدید . در استفاده از دستور delay دقت کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
        درود . یک دفعه پیچیده میکنید راهنمایی هم سخت میشه .
        ارتباط i2c بین همه ماژول ها ( که آدرس متفاوت داشته باشند ) فقط با همون دو سیم برقرار میشه *. پس هم ساعت و هم lcd به صورت موازی به پین های مربوطه وصل میشن.
        ابتدا روی lcd متن نشون بدید . بعد ساعت رو روی سریال مانیتور . حالا دستور خروجی سریال رو با دستور lcd تعویض کنید تا ساعت روی lcd بیاد *.
        سنسور دما هم با استفاده از دستورات lcd در خط دوم به همین ترتیب نمایش بدید . در استفاده از دستور delay دقت کنید
        تشکر ، الان همه چی رو حل کردم و این کاری که خواستم رو اوکی کردم فقط از ساعت راضی نیستم ، من موفق به پیدا کردن کد صحیح و نحوه صحیح سیم کشی ماژول ساعت DS1307 ( این لینک محصول ) نشدم و اینو فعلا گذاشتم کنار و با نمونه کدهایی که از خود آردوینو استفاده میکنن برای نمایش ساعت که البته با قطع منبع ریست میشه و مکافات داره ساختمش .

الان چیزی که نیاز دارم پیدا کردن کد سازگار با ماژول ساعتی که لینکش رو دادم هست و همچنین نحوه سیم کشی به آردوینو ، اصلا نوع استفاده ازین ماژول چجوریه !؟ برای همه ماژول ها همه جا پره از مطالب ولی من برا این ماژول ساعت هیچ رفرنس معتبر و به درد بخوری پیدا نکردم و آموزش های سرچ شده هم همشون با آی سی ساعت راه انداختن و این ماژول رو پیدا نکردم آموزشی یا کدی گذاشته بشه

دیدگاه

درود ، کتابخونه رو نصب کنید . این مثال روی سریال مانیتور خروجی میده ، در مورد i2c یکبار هم گفتم هردو سیم موازی باهم به آردوینو وصل میشه . یعنی دو سیم lcd و دو سیم ساعت رو باهم موازی وصل کنید ، این پروتکل یک آدرس دهی داره که با استفاده از دو سیم و داشتن آدرس ماژول ، اطلاعات رو بدون تداخل ارسال و دریافت می*کنه ،

This is a great battery-backed real time clock (RTC) that allows your microcontroller project to keep track of time even if it is reprogrammed, or if the power is lost. Perfect for datalogging, clock-building, time stamping, timers and alarms, etc. The DS1307 is the most popular RTC, and works best with 5V-based chips such as the Arduino.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Masood Ashoori نمایش پست ها
            درود ، کتابخونه رو نصب کنید . این مثال روی سریال مانیتور خروجی میده ، در مورد i2c یکبار هم گفتم هردو سیم موازی باهم به آردوینو وصل میشه . یعنی دو سیم lcd و دو سیم ساعت رو باهم موازی وصل کنید ، این پروتکل یک آدرس دهی داره که با استفاده از دو سیم و داشتن آدرس ماژول ، اطلاعات رو بدون تداخل ارسال و دریافت می*کنه ،

https://learn.adafruit.com/ds1307-re...nding-the-code
            تشکر . عالی بود

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X