اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اینورتر جوشکاری پرتابل

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اینورتر جوشکاری پرتابل

سلام دوستان
    کسی اینجا در مورد ساخت یک اینورتر جوشکاری به کمک igbt ها اطلاعات داره ؟ من علاقمند به ساخت آن هستم این دستگاه جوش فوق العاده سبکه ..
    متشکرم

پاسخ : اینورتر جوشکاری پرتابل

باسلام.لطفادرمورد نوع دستگاه موردنظر(TIG-CO2-MIG/MAG) وهمچنین حداکثر جریان مورد نیاز در خروجی توضیح دهید.
    موفق باشید.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

باسلام.دوست عزیزاز مشخصات فنی دستگاه اینورتر موردنظر شماخبری نشد؟
      درهرصورت جهت طراحی وساخت اینورتر فرکانسی تا دهها کیلووات آمادگی داریم.
      موفق باشید.
      من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام دوستان عزیز ببخشید که نتونستم زودتر بیام راستش رو بخواهید امیدی به ساخت این دستگاه ندارم چون اطلاعات علمی و عملی کمی در ایران راجع به این است اما مشخصات تقریبی این دستگاه 1.آمپراإ¾إ¾إ¾إ¾إ¾ژ خروجی حدود 200 آمپر که حداکثر بتونه الکترود 4 رو آب کنه 2.حتما باید فرکانس بالا بره تا بتونیم هسته ترانس رو کوچک و از جنس گرافیت کنیم 3.استفاده از آی جی بی تی به نظر اجتناب ناپذیره هر چند که میشه تا یک حدی فرکانس رو بالا برد و فقط خروجی AC آمپر بالا داشت البته به صورت آزمون و خطا ! 4. این دستگاه نمونه خارجی داره و حتی ایرانی و میشه تمام الکترود ها رو جوشکاری کرد و همچنین جوش آرگن از نوع DC رو انجام داد 5. در بازار قیمت این اینورتر از 400 تومان تا چندین ملیون تومنه بسته به آمپراز و ساعت کاریش .

متشکرم از همکاری و مساعدتتون

دیدگاه

باسلام.دوست عزیزجهت اطلاع شماباید بگم که درحال حاضر درداخل کشور اینورتر های مختلف تا توان 400 کیلووات و بیشتراز ان
          وفرکانسهای مختلف تا850KHZ طراحی وساخته میشود. که درحال حاضر در صنایع مختلف درحال کار میباشند.
          درمورد تکنولوژی ساخت اینورتر تازمانی که فرکانس شما تا محدوده 150KHZ نرسیده باشه میتوانید ازIGBT استفاده کنید.
          برای فرکانسهای بالاتربهترین راه استفاده از MOSFET تافرکانس نزدیک به 1MHZ میباشد.بدین ترتیب شما میتوانید باافزایش فرکانس
          حجم هسته فریت وهمچنین تلفات مداروابعاد رو کاهش بدهید.
          درضمن اینورترهای جوشکاری همگی خروجی DC دارند و ولتاژ خروجی انها حداکثر 32 ولته.با جریان کمتر از200 امپر هم براحتی
          باالکترود 4جوشکاری می کنه وبسیار تمیزتر از دستگاههای معمولی.
          و درنهایت باید گفت که طراحی وساخت یک نمونه آزمایشی هزینه ای بیشتر از نمونه صنعتی خواهد داشت.
          موفق باشید.

دیدگاه

سلام دوست عزیز و گاه آقای ابی
            اینورتر پویش که ایرانی هست و به گفته خود سازنده اول جریان ورودی رو دی سی میکنه بعد با سوئیچینگ آی جی بی تی اون رو به فرکانس چهل کیلو هرتز میرسونه و نمیدونم چگونه دوباره دی سی میکننش این جریان رو ؟ یعنی دوباره پل دیود میکنن ؟ و اینکه چون جوشکاری آلومنیوم به صورت تیگ باید جریان acباشه ( البته با فرکانس بالا ) آ یا بدون دی سی شدن این جریان میتونه آلومنیوم رو جوش بده البته به روش تیگ نه الکترود روکش دار ..خواهشا به من قیمت قطعات افزایش فرکانس رو اگر میدونید بگوئید .....متشکرم :smile:

دیدگاه

باسلام.درموردجوشکاری الومینیوم ابتدا خروجی رو بادیودهای Fast یا Ultra Fast وحتی Schottky یکسو میکنند.بعد اون رو بایک مدار L-C فیلتر DC
              نموده وبازهم بایک فول بریج ماسفت با فرکانس بسیار کمتر (مثلا 100 هرتز ) AC می کنند.در روش جدید که به PWM Inverter معروف شده
              دیگر نیازی به مراحل فوق نبوده بلکه درهمان طبقه فرکانس بالا (40KHZ ) موج سینوسی فرکانس پایین (مثلا 100هرتز ) رو بر روی موج مربعی
              40KHZ مدوله میکنند وموج مدوله شده رو به طبقه فول بریج IGBT اعمال می کنند.خروجی فول بریج به ترانس هسته فریت اعمال شده و ثانویه
              ترانس(32 ولتAC ) رو در دوطبقه فیلتر میکنند(هارمونیک اصلی وهارمونیک سوم 40KHZ ). درنتیجه خروجی فیلتر یک موج شبه سینوسی
              فرکانس پایین خواهد بود.دراین روش دیگر نیازی به دیودهای پرسرعت آمپربالا وطبقه ماسفت نمی باشد.درنتیجه هزینه وبازدهی وحجم دستگاه
              کاهش می یابد.جهت بدست آوردن قیمتهای دقیق قطعات پرقدرت الکترونیک کافیست به فروشگاه راد الکتریک (خ فردوسی جنوبی - جنب بانک رفاه)
              ت : 02133910071 مراجعه نمایید.
              موفق باشید.

دیدگاه

سلام آقای ابی از اینکه منو راهنمایی میکنی ممنون و متشکرم و خوشحالم که شما در این مورد گاهی کافی داری

دوست عزیز از اونجایی که من زیاد الکترونیک نمیدونم ( فقط یکبار با خرید یک مدار و دیود و تریستور تونستم جریان خروجی ترانس جوشم رو کنترل کنم ( کم و زیاد کردن ) و حجم ترانس رو با برداشتن کشویی های ترانس کم کنم )اینه که ازت خواهش میکنم اگه مداری داری که نوع دوم (pwm inverter) رومیشه ساخت برام بفرست یا مرجعی عملی معرفی کن .راستی در جوشکاری تیگ اگه دیده باشی روشی وجود داره که با نزدیک کردن تورچ به قطعه بدون تماس قوس شروع میشه ( های فرکانس) این چطوری کار میکنه ؟ و اینکه در تیگ ما احتیاج به یونیزه کردن گاز داریم و این یا باید با برق دی سی انجام بشه یا acفرکانس بالا ( برا آلومنیوم) آیا با دو برابر کردن فرکانس برق شهر که گفتی 100hzامکانپذیزه ؟ لطفا راهنمایی کم دوست عزیز خداحافظ :smile:

دیدگاه

باسلام.دوست عزیز اون قوس الکتریکی که دردستگاه جوش تیگ لحظه شروع جوشکاری بوجود میاد - های ولتاژه - که هم میتونید اون رو بروش های فرکانس درست
                  کنید و هم فرکانس معمولی (50 هرتز).فقط باید اون رو با مسیر خروجی مدوله کنید.دردستگاه جوش تیگ DC خروجی های ولتاژ بر روی سیم پیچ فیلتر L-C مدوله میشود.
                  درجوش الومینیوم (AC) های ولتاژ بر روی سیم پیچ باهسته هوایی جدا از فیلتر مدوله میشود.مدار کامل HV (های ولتاژ) هم در نمایندگیهای ترانس جوش وبازار آزاد موجوده.
                  حتی با یک کوئل ماشین ویک ترانزیستور قدرت (2N3055) می تونید بسازید.در ضمن دو برابر کردن وحتی چند برابر کردن فرکانس خروجی به جهت کاهش حجم دستگاه و
                  افزایش بازدهی Inverter (وشاید جوشکاری بهتر وتمیزتر) انجام میگیرد. یک منبع به زبان اصلی از شرکت www.IRF.com
                  http://rapidshare.com/files/185092448/an-1045b.pdf.html

دیدگاه

سلام دوست عزیز ابی از اینکه اطلاعاتی در اخیار من قرار دادی ممنونم . در مورد خرید یک های فرکانس باید بگم دوست دارم خودم اون رو بسازم نه اینکه بخرمش . من دوست دارم بدونم چگونه میشه فرکانس رو افزایش داد و دنبال یک مدار عملی میگردم .سایت اولی رو که معرفی کردید به نظر فقط قطعه میفروشن نه مدار یک اینورتر جوشکاری درسته ؟ در مورد جوشکاری آلومنیوم هم باید بگم به علت داشتن اکسید سختی که روی آلومنیوم وجود داره و دیر گدازه و نمیذاره آلومنبوم جوشکاری بشه میان با جریان برق هایفرکانس این لایه اکسیدی رو بلندش میکنن یعنی باید دائما جای مثبت و منفی در تورچ و اتصال جا به جا بشه تا این عمل انجام بشه نکته مهم اینه که نباید قوس مابا این جا به جایی قطبها قطع بشه پس به نظر نمیرسه فرکانس جریان خروجی هرتز 100 باشه ( باید بیشتر باشه در حد کیلو و قابل تنظیم )!
                    حالا ابی جان یک مدار تبدیل کننده 50 هرتز به 50000 هرتز با طیف گسترده فرکانس تو این دو تا رنج میخوام که قابل کم و زیاد شدن باشه و بتونه جریان 20 آمپر رو از خودش عبور بده البته منظورم این نیست که این جریان از مدار چاپی رد بشه

دیدگاه

با سلام. دوست عزیز اگر کمی حوصله نموده وفایل pdf رو میخوندید( ص 1و2 ).مطالب بسیاری بدست میآوردید. در صفحه 2 طراح گفته که جهت از
                      بین بردن تشعشعات EMI بر روی دیگر وسایل برقی، مدار HF ( های فرکانس ) را بکار نبرده وخروجی دستگاه در محدوده چند صد هرتز عمل می نماید.
                      لازم به ذکر است که در این مقاله قسمت خروجی تیگ بحث شده ( DC to AC ) و بخش ورودی دستگاه ( AC to DC ) بعهده شماست . عنوان مقاله هم
                      همین است. درضمن نقشه های الکترونیک قدرت بطور کامل وجود ندارند بلکه با توجه به نیاز طراحی وساخته میشوند.

دیدگاه

سلام دوست عزیز ابی
                        راستش من نتونسته بودم فایل پی دی اف رو دانلود کنم اما الان که گفتی دانلود کردم و باید ترجمه اش کنم مرصی از راهنماییت .یادت باشه اوایل گفتی میتونی مداراتی بسازی حالا این رنج رو میتونی آقا ابی ؟ راستی طراحی سیم پیچ های فریت رو چطور ؟ یک سایتی بود که ادعا میکرد طراحی رو یاد میده اما حق عضویت میگرفت ! متشکرم ازت راهنماییت رفیق

دیدگاه

با سلام. جهت طراحی وساخت تا دهها کیلووات آمادگی اش روداریم. ولی سایتی برای آموزش نداریم. محاسبه وساخت سیم پیچ هسته فریت هم جزئی
                          از سوئییچینگ میباشد.
                          موفق باشید.

دیدگاه

سلام

اینم ببینید :biggrin:

با موسفت ساختا موسفت IRFP360

دیدگاه

سلام دوستان عزیز ابی و آروین
                              ابی جان راستش رو بخوای من خیلی دوست دارم از طراحی این دستگاه سر در بیارم خواهشا به ما هم یاد بده دیگه رفیق در عوض منم یه کارگاه کوچیک و وسایلی دارم که شاید به دردت بخوره اون پی دی اف رو هم میخوام وعنی کنم هر چند دست و پا شکسته ! ابی جان در مورد این موسفت irfp360 اطلاعاتی داری ؟ :smile:
                              و اما آقا آورین راستش خیلی هیجان زده شدم وقتی این عکس رو دیدم . میتونی کمی راجع بهش توضیح بدی ؟ خودت ساختیش ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X