اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

زیاد کردن برد مادون قرمز تا 100 متر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

زیاد کردن برد مادون قرمز تا 100 متر

سلام
    من میخواستم ببینم کسی راجع به زیاد کردن نور led چیزی میدونه؟ منظورم اینه که اینطور که من متوجه شدم به روشی مثل لامپهای کم مصرف با ولتاژ زیاد ولی با دیوتی سایکل کم سوییچ میشه و همونطوری که من روی یک نمونه چینی امتحان کردم اگر بجای ledفرستنده مادون قرمز بزاریم تا برد 100 متر هم جواب میده و میشه با یه تیر 2 نشان زد هم مدارات led با نور زیاد داریم و هم اگه بخواهیم میتونیم فرستنده مادون قرمز با برد زیاد داشته باشیم .
    اگه کسی چیزی راجع به این موضوع می دونه ممنون میشم به من ایمیل بزنه.

پاسخ : زیاد کردن برد مادون قرمز تا 100 متر

من چیزی نشنیده بودم . جالبه .
    من فقط می دونم برای بورد زیاد میان از عدسی ها تو گینده و فرستنده استفاده می کنن تا همگرا بشه ...

دیدگاه

من اینکار رو کردم و برد 30 متر گرفتم البته 15 سال پیش. مشکلی نداره که بیشتر هم بشه. البته باید توان تحمل فرستنده بالا باشه و گیرنده هم حساستر.

اما سوالم اینه فرستنده ی مادن قرمز چه ربطی به LEDآ‌داره؟!
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

به نظر شما برد مادون قرمز یا بهتر بگم زیاد کردن توان تابش مادون قرمز ربطی به زیاد کردن نور led نداره؟
        بگذریم طبق تحقیقی که من این چند وقت کردم متوجه شدم عدسی و قاب خیلی تاثیر زیادی رو برد یا نور داره اما اگه ما بتونیم در کنار اینها بصورت لحظهای به اندازه ای که فرستنده یا led تحمل لحظه ای دارند دامنه را افزایش داده و به صورت متناوب در کسری از ثانیه و حد اقل با فرکانس 20 هرتز تکرار کنیم به طوری که انتگرال مقدار نور لحظهای در واحد زمان از میزان دایم بیشتر باشد به مقصود رسیدیم حالا اینجا 2 تا مشکل وجود داره و اینه که اولا led های موجود تو بازار اصلا معلوم نیست از کجا میان چه برسه بهاینکه بخوان دیتاشیت داشته باشن پس ما تمیتونیم بفهمیم جریان لحظهای چقدر و دوم اینکه احتمالا led های مخصوص با جریان لحظه ای زیاد نیاز باشه که به دلیل اینکه تو کشور ما همه ی led ها رو تقریبا به یه چشم نگاه می کنن و به دلیل مشکل اول اگرم یه همچنین مدلی وجود داشته باشه و تو بازار ایرانم موجود باشه ما نمیتونیم اطلاعی ازش بگیریم و مگر خیلی خوش شانس باشیم .حالا خواهش میکنم اگه کسی چیزی می دونه منم بی بهره نزاره
        متشکر

دیدگاه

امین عزیز
          منظورم اینه که به فرستنده ی مادون قرمز LED نمی گیم(معمولا)
          خدمتون عرض کردم من از این روش جواب گرفتم و تجربی فهمیدم تا چه جریانی نمی سوزه.
          در این روش پالسی یه هنر دیگه هم میشه به خرج داد و اون استفاده از فرکانس حامل است.
          اگه با فرستنده های rf آشنا باشی می دونی که اونها تو فرکانس های بالا امواج رو می فرستند و اطلاعات ما روی امواج سواره (مدوله شده است)
          برای مادون قرمز نیز می توان همین روش را به کار برد و از مزایای آن بهره گرفت.
          روش کار بدین صورت است که:
          ما یک پالس با فرکانس ثابت و دقیق(مثلا 100 کیلوهرتز) را با دیوتی سایکل بسیار کم یعنی سوزنی به فرستنده اعمال می کنیم.
          البته برای تحریک فرستنده با این جریان سوزنی زیاد و فرکانس بالا باید از درایور های خاصی که برای درایو ماسفتها بکار میره استفاده کرد.
          مثل ICL7667
          زیرا این فرستنده ها خازن های داخلی بزرگی دارند. حتی نمی توان از ولتاژ مثبت و صفر استفاده کرد. حتما باید از مثبت و منفی استفاده کنیم تا فرستنده قبل از سوختن به جریان صفر برسد. البته من اونوقتها از خازن و مقاومت موازی شده سر راه فرستنده و ICL7667 استفاده کردم و جواب بد نبود. خازن باعث سرعت رایس تایم و فال تایم جریان می شود.

حال که فرکانس 100 کیلو هرتز سوزنی را به فرستنده دادیم می توانیم اطلاعات خود را روی آن سوار کنیم. هر وقت صفر می خواهیم پالس نمی دهیم
          هر وقت یک می خواهیم پالس می دهیم.
          (البته می توانیم از مدولاسیون FSK استفاده کنیم تا اثر پذیری اطلاعات از نویز محیط به حداقل برسد. FSK یعنی برای دیتای 1 فرکانس 120 کیلو بدهیم و برای دیتای صفر فرکانس 880 کیلو.)

در قسمت گیرنده ما یک فیلتر میانگذر 100 کیلوهرتز قرار می دهیم. مزیت این نوع ارسال دریافت این است که ما می توانیم بهره ی گیرنده را بسیار زیاد کنیم چون نویز محیط ما نویز گسترده است و در 100 کیلوهرتز متمرکز نشده. خروجی گیرنده را با یک آشکارساز ساده می توان به همان صفر و یک های خودمان تبدیک کرد.

نتیجه اینکه ما یک فرستنده ی قدرتمند با یک گیرنده ی بسیار حساس ساختیم .

راستی فرستنده های مادون قرمز شماره و دیتا شیت هم دارند! اینجا رو ببین:

http://www.javanelec.com/sensor.htm

مثلا LD271 که در این لیست بود دیتا شیتش اینه:

http://www.prtice.info/pages/doc_tec/LD271.pdf

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X