ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5
    2008/11/02
    3
    0

زیاد کردن برد مادون قرمز تا 100 متر

سلام
    من میخواستم ببینم کسی راجع به زیاد کردن نور led چیزی میدونه؟ منظورم اینه که اینطور که من متوجه شدم به روشی مثل لامپهای کم مصرف با ولتاژ زیاد ولی با دیوتی سایکل کم سوییچ میشه و همونطوری که من روی یک نمونه چینی امتحان کردم اگر بجای ledفرستنده مادون قرمز بزاریم تا برد 100 متر هم جواب میده و میشه با یه تیر 2 نشان زد هم مدارات led با نور زیاد داریم و هم اگه بخواهیم میتونیم فرستنده مادون قرمز با برد زیاد داشته باشیم .
    اگه کسی چیزی راجع به این موضوع می دونه ممنون میشم به من ایمیل بزنه.
    2007/10/05
    1,643
    3

پاسخ : زیاد کردن برد مادون قرمز تا 100 متر

من چيزي نشنيده بودم . جالبه .
    من فقط مي دونم براي بورد زياد ميان از عدسي ها تو گينده و فرستنده استفاده مي كنن تا همگرا بشه ...
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    56

من اينكار رو كردم و برد 30 متر گرفتم البته 15 سال پيش. مشكلي نداره كه بيشتر هم بشه. البته بايد توان تحمل فرستنده بالا باشه و گيرنده هم حساستر.

اما سوالم اينه فرستنده ي مادن قرمز چه ربطي به LEDآ*داره؟!
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.
    2008/11/02
    3
    0

به نظر شما برد مادون قرمز یا بهتر بگم زیاد کردن توان تابش مادون قرمز ربطی به زیاد کردن نور led نداره؟
    بگذریم طبق تحقیقی که من این چند وقت کردم متوجه شدم عدسی و قاب خیلی تاثیر زیادی رو برد یا نور داره اما اگه ما بتونیم در کنار اینها بصورت لحظهای به اندازه ای که فرستنده یا led تحمل لحظه ای دارند دامنه را افزایش داده و به صورت متناوب در کسری از ثانیه و حد اقل با فرکانس 20 هرتز تکرار کنیم به طوری که انتگرال مقدار نور لحظهای در واحد زمان از میزان دایم بیشتر باشد به مقصود رسیدیم حالا اینجا 2 تا مشکل وجود داره و اینه که اولا led های موجود تو بازار اصلا معلوم نیست از کجا میان چه برسه بهاینکه بخوان دیتاشیت داشته باشن پس ما تمیتونیم بفهمیم جریان لحظهای چقدر و دوم اینکه احتمالا led های مخصوص با جریان لحظه ای زیاد نیاز باشه که به دلیل اینکه تو کشور ما همه ی led ها رو تقریبا به یه چشم نگاه می کنن و به دلیل مشکل اول اگرم یه همچنین مدلی وجود داشته باشه و تو بازار ایرانم موجود باشه ما نمیتونیم اطلاعی ازش بگیریم و مگر خیلی خوش شانس باشیم .حالا خواهش میکنم اگه کسی چیزی می دونه منم بی بهره نزاره
    متشکر
    2008/07/08
    بابلسر
    3,746
    56

امين عزيز
    منظورم اينه كه به فرستنده ي مادون قرمز LED نمي گيم(معمولا)
    خدمتون عرض كردم من از اين روش جواب گرفتم و تجربي فهميدم تا چه جرياني نمي سوزه.
    در اين روش پالسي يه هنر ديگه هم ميشه به خرج داد و اون استفاده از فركانس حامل است.
    اگه با فرستنده هاي rf آشنا باشي مي دوني كه اونها تو فركانس هاي بالا امواج رو مي فرستند و اطلاعات ما روي امواج سواره (مدوله شده است)
    براي مادون قرمز نيز مي توان همين روش را به كار برد و از مزاياي آن بهره گرفت.
    روش كار بدين صورت است كه:
    ما يك پالس با فركانس ثابت و دقيق(مثلا 100 كيلوهرتز) را با ديوتي سايكل بسيار كم يعني سوزني به فرستنده اعمال مي كنيم.
    البته براي تحريك فرستنده با اين جريان سوزني زياد و فركانس بالا بايد از درايور هاي خاصي كه براي درايو ماسفتها بكار ميره استفاده كرد.
    مثل ICL7667
    زيرا اين فرستنده ها خازن هاي داخلي بزرگي دارند. حتي نمي توان از ولتاژ مثبت و صفر استفاده كرد. حتما بايد از مثبت و منفي استفاده كنيم تا فرستنده قبل از سوختن به جريان صفر برسد. البته من اونوقتها از خازن و مقاومت موازي شده سر راه فرستنده و ICL7667 استفاده كردم و جواب بد نبود. خازن باعث سرعت رايس تايم و فال تايم جريان مي شود.

حال كه فركانس 100 كيلو هرتز سوزني را به فرستنده داديم مي توانيم اطلاعات خود را روي آن سوار كنيم. هر وقت صفر مي خواهيم پالس نمي دهيم
    هر وقت يك مي خواهيم پالس مي دهيم.
    (البته مي توانيم از مدولاسيون FSK استفاده كنيم تا اثر پذيري اطلاعات از نويز محيط به حداقل برسد. FSK يعني براي ديتاي 1 فركانس 120 كيلو بدهيم و براي ديتاي صفر فركانس 880 كيلو.)

در قسمت گيرنده ما يك فيلتر ميانگذر 100 كيلوهرتز قرار مي دهيم. مزيت اين نوع ارسال دريافت اين است كه ما مي توانيم بهره ي گيرنده را بسيار زياد كنيم چون نويز محيط ما نويز گسترده است و در 100 كيلوهرتز متمركز نشده. خروجي گيرنده را با يك آشكارساز ساده مي توان به همان صفر و يك هاي خودمان تبديك كرد.

نتيجه اينكه ما يك فرستنده ي قدرتمند با يك گيرنده ي بسيار حساس ساختيم .

راستي فرستنده هاي مادون قرمز شماره و ديتا شيت هم دارند! اينجا رو ببين:

http://www.javanelec.com/sensor.htm

مثلا LD271 كه در اين ليست بود ديتا شيتش اينه:

http://www.prtice.info/pages/doc_tec/LD271.pdf

با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.
نمایش نتایج: از 1 به 5 از 5