اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بالا زدگی ولتاژ باتری و ساخت شارژر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بالا زدگی ولتاژ باتری و ساخت شارژر

با سلام خدمت دوستان
    من میخواهم باتری 1.2 ولتی نوع NIMH را شارژ کنم. دقیق نمیدونم باید این باتری را به چه ولتاژی وصل کنم تا شارژ شود. البته شنیدم باید ولتاژی درحدود 1.2 الی 1.4 ولت به دوسر باتری اعمال نمود. من با استفاده از LM317 ولتاژ 1.2 ولتی را ساختم. سپس به دو سر باتری وصل کردم. اما باتری سالم وخالی 1.2 ولتی من فقط 3 میلی آمپر جریان میکشه برای شارژ شدن. این در حالی است که باتری باید با جریان خیلی بیشتر شا رژ شود . روی خود باتری نوشته با جریان 405 میلی آمپر ساعت به مدت 4 ساعت برای شارژ سریع زیر شارژ قرار بگیره. اما هر کاری میکنم آمپر کشی بیشتر نمیشه برای شارژ. اما زمانی که ولتاژ را بالا میبرم مثلا به حدود 5 ولت میرسانم جریان شارژ به حدود 400 میلی آمپر میرسه که عالی میشه اما مشکل اینجاست که ولتاژ شارژر از 1.2 یا 1.4 ولت رد میشه و به 5 ولت رسیده!! آیا این مضر است برای شارژ باتری؟؟؟ از طرفی با همین وضعیت من باتری نو و سالم را شارژ کردم بعد شارژ کامل زمانی که با ولت تر تست میگیر ولتاژ دو سر آن از 1.2 ولت رد شده است و مثلا درحدود 1.3 الی 1.4 ولت است این در حالی است که باتری از نوع 1.2 ولت است .این یعنی چه؟؟ یعنی باتری اسیب دیده؟؟؟
    در اینترنت خیلی جستجو کردم اما نتیجه درستی پیدا نکردم. دوستان اگه ممکنه راهنمایی کنن شدید راهنمایی لازم دارم.

پاسخ : بالا زدگی ولتاژ باتری و ساخت شارژر

نوشته اصلی توسط MEHRANNOHTANIPOOR نمایش پست ها
    با سلام خدمت دوستان
    من میخواهم باتری 1.2 ولتی نوع NIMH را شارژ کنم. دقیق نمیدونم باید این باتری را به چه ولتاژی وصل کنم تا شارژ شود. البته شنیدم باید ولتاژی درحدود 1.2 الی 1.4 ولت به دوسر باتری اعمال نمود. من با استفاده از LM317 ولتاژ 1.2 ولتی را ساختم. سپس به دو سر باتری وصل کردم. اما باتری سالم وخالی 1.2 ولتی من فقط 3 میلی آمپر جریان میکشه برای شارژ شدن. این در حالی است که باتری باید با جریان خیلی بیشتر شا رژ شود . روی خود باتری نوشته با جریان 405 میلی آمپر ساعت به مدت 4 ساعت برای شارژ سریع زیر شارژ قرار بگیره. اما هر کاری میکنم آمپر کشی بیشتر نمیشه برای شارژ. اما زمانی که ولتاژ را بالا میبرم مثلا به حدود 5 ولت میرسانم جریان شارژ به حدود 400 میلی آمپر میرسه که عالی میشه اما مشکل اینجاست که ولتاژ شارژر از 1.2 یا 1.4 ولت رد میشه و به 5 ولت رسیده!! آیا این مضر است برای شارژ باتری؟؟؟ از طرفی با همین وضعیت من باتری نو و سالم را شارژ کردم بعد شارژ کامل زمانی که با ولت تر تست میگیر ولتاژ دو سر آن از 1.2 ولت رد شده است و مثلا درحدود 1.3 الی 1.4 ولت است این در حالی است که باتری از نوع 1.2 ولت است .این یعنی چه؟؟ یعنی باتری اسیب دیده؟؟؟
    در اینترنت خیلی جستجو کردم اما نتیجه درستی پیدا نکردم. دوستان اگه ممکنه راهنمایی کنن شدید راهنمایی لازم دارم.
    یک عدد مولتی متر رو در حالت ولتاژ dc قرار بده وصل کن به دو سر باتری/ یک مولتی متر دیگر رو هم در حالت جریان قرار بده و وصل کن به منبع ولتاژت. ولتاژ منبعت رو جوری تنظیم کن به جریان به 400 میلی آمپر برسه! و بعد ولتاژ اون مولتی مترو نگاه کن ببین چقدر هست. زمانی که ولتاژ اون مولتی متر به 1.45 رسید شارژ رو متوفق کن/ راه دیگه اینه که ولتاژ رو روی 1.45 محدود کنی و جریان رو روی 400 میلی آمپ محدود کنی و شارژ رو انجام بدی(باتری هارو با جریان ثابت تا یک ولتاژ مشخص شده شارژ میکنند/ ولتاژ 1.2 ولتاژ نامی سلول است نه ولتاژ فول شارژ/در کل شارژ باتری های NIMH خیلی دشوار هست چون ولتاژ ثابتی نیاز ندارن و جریان ثابتی نیاز دارن. و وقتی شارژ تکمیل شد ولتاژ بصورت ناگهانی افت میکنه)
    جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۰۹:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۱.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام. ممنون از راهنمایی شما. مدار را طبق گفته شما به منبع جریان ثابت با جریان 400 میلی آمپرمتصل کردم و در حال شارژ شدن است. جریان مدار با گذشت یک ساعت در زیر بار بودن همچنان ثابت است. اما ولتاژ دو سر باتری در حالتی که زیر بار است همچنان در حال افزایش است و افت ولتاژ به 1.45 ولت که شما گفتید نکرده است و بلکه افزایش هم داشته است. آیا بعد تکمیل شدن فرایند شارژ این ولتاژ به ولتاژ 1.45 افت میکند؟؟

دیدگاه

سلام. ممنون از راهنمایی شما. مدار را طبق گفته شما به منبع جریان ثابت با جریان 400 میلی آمپرمتصل کردم و در حال شارژ شدن است. جریان مدار با گذشت یک ساعت در زیر بار بودن همچنان ثابت است. اما ولتاژ دو سر باتری در حالتی که زیر بار است همچنان در حال افزایش است و افت ولتاژ به 1.45 ولت که شما گفتید نکرده است و بلکه افزایش هم داشته است. آیا بعد تکمیل شدن فرایند شارژ این ولتاژ به ولتاژ 1.45 افت میکند؟؟
        منظورتون از زیر بار بودن چیه؟ در واقع یعنی در حال شارژ بودنه؟شما مطمعنین باتریتون NIMH هست؟ باتری قدیمی یا خراب نیست؟ خب وقتی به 1.40 یا 1.45 رسید جریان رو قطع کن تا دیگه ولتاژش افزایش پیدا نکنه! حتی اگه ولتاژ پایین نیومد

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام بله باتری نوع ni,mh است. منظور از زیر بار بودن این است که باتری به شارژر یا منبع متصل است و در حال شارژ است. بله نظورم در حال شارژ بودن است. باتری کاملا نو است و تازه خریداری شده است. البته الان بعد 2 ساعت ولتاژ در حال پایین امدن است. ( در حالی که زیر شارژ است ولتاژ دو سر باتری را چک میکنم) . باتری کاملا نو است و این شارژ اولش است و برای اولین بار است که داره شارژ میشه. الان بعد 2 ساعت شارژ شدن به 2.4 رسیده در حالی که قبلا یعنی 2 ساعت پیش یعنی اولی که باتری را زیر شارژ گذاشتم درحالت 3.3 ولت بود ولتاژ دو سر باتری.
          یک سوال مهم : مبنای شارژ شدن باتری nimh از نوع 1.2 ولتی، رسیدن ولتاژ 2 سر آن به 1.45 ولت در هین شارژ است؟؟ ( با فرض اینکه با یک منبع جریان ثابت در حال شارژ شدن باشد)
          جدیدترین ویرایش توسط MEHRANNOHTANIPOOR; ۱۸:۰۳ ۱۳۹۷/۱۲/۲۱.

دیدگاه

سلام بله باتری نوع ni,mh است. منظور از زیر بار بودن این است که باتری به شارژر یا منبع متصل است و در حال شارژ است. بله نظورم در حال شارژ بودن است. باتری کاملا نو است و تازه خریداری شده است. البته الان بعد 2 ساعت ولتاژ در حال پایین امدن است. ( در حالی که زیر شارژ است ولتاژ دو سر باتری را چک میکنم) . باتری کاملا نو است و این شارژ اولش است و برای اولین بار است که داره شارژ میشه. الان بعد 2 ساعت شارژ شدن به 2.4 رسیده در حالی که قبلا یعنی 2 ساعت پیش یعنی اولی که باتری را زیر شارژ گذاشتم درحالت 3.3 ولت بود ولتاژ دو سر باتری.
            یک سوال مهم : مبنای شارژ شدن باتری nimh از نوع 1.2 ولتی، رسیدن ولتاژ 2 سر آن به 1.45 ولت در هین شارژ است؟؟ ( با فرض اینکه با یک منبع جریان ثابت در حال شارژ شدن باشد)

دیدگاه

Overnight Charging

The cheapest way to charge a nickel metal hydride battery is to charge at C/10 or below (10% of the rated capacity per hour). So a 100 mAH battery would be charged at 10 mA for 15 hours. This method does not require an end-of-charge sensor and ensures a full charge. Modern cells have an oxygen recycling catalyst which prevents damage to the battery on overcharge, but this recycling cannot keep up if the charge rate is over C/10. The minimum voltage you need to get a full charge varies with temperature--at least 1.41 volts per cell at 20 degrees C. Even though continued charging at C/10 does not cause venting, it does warm the battery slightly. To preserve battery life the best practice is to use a timer to prevent overcharging to continue past 13 to 15 hours. Examples of this kind of charger are shown at /Ni-6-200.htm . This charger uses a microprocessor to report the state of charge via an LED as well as performing the timing function.
              Faster Charging

Using a timer it is possible to charge at C/3.33 for 5 hours. This is a little risky, since the battery should be fully discharged before charging. If the battery still has 90% of its capacity when the timer starts you would have a good chance of venting the battery. One way to ensure this doesn't happen is to have the charger automatically discharge the battery to 1 volt per cell, then turn the charger on for 5 hours. The advantage of this method is to eliminate any chance of battery memory. PowerStream does not currently have such a charger, but the microprocessor board used in the C/10 charger /NiMH-NiCad-solar-charge-controller.htm could easily be modified to do the discharge. A power dissipating package would be needed in order to dissipate the energy from a partially charged battery in a reasonable amount of time. More
              examples of 3 hour chargers are here /NiCad-NiMH-Catalog.htm .
              راحت ترین راه شارژ اینه که با یک دهم ریت C شارژ بشه تا زمانی که ظرفیت پر بشه(بر اساس محاسبات و ظرفیت باتری و آمپراژی که دریافت میکنه)
              در مورد مولفه ی C هم تحقیق کنین میاره

امیرحسین ضیا

دیدگاه

ممنون . قبلا به این سایت سر زدم. من کل اینترنت را زیر رو کردم فارسی و انگلیسی اما به هیچ مداری که شارژر اتوماتیک باتری 1.2 ولتی باشه نرسیدم. بیشتر دنبال این هستم که بدانم نحوه تشخیص باتری شارژ شده 1.2 ولتی چطوریه؟ یعنی شارژر های اتوماتیک چه چیزی را اندازه میگیرند و مبنای شارژ شدن قرار میدهند؟؟ این برای من سوال شده / دوستان اگر بتوانند این مساله را کمکم کنن ممنون میشم.

دیدگاه

ممنون . قبلا به این سایت سر زدم. من کل اینترنت را زیر رو کردم فارسی و انگلیسی اما به هیچ مداری که شارژر اتوماتیک باتری 1.2 ولتی باشه نرسیدم. بیشتر دنبال این هستم که بدانم نحوه تشخیص باتری شارژ شده 1.2 ولتی چطوریه؟ یعنی شارژر های اتوماتیک چه چیزی را اندازه میگیرند و مبنای شارژ شدن قرار میدهند؟؟ این برای من سوال شده / دوستان اگر بتوانند این مساله را کمکم کنن ممنون میشم.
                  من که داشتم میگشتم با این مواجه شدم که این نوع باتری ها وقتی کاملا شارژ میشن ولتاژشون افت میکنه (در حد چند صد میلی ولت) و شارژر ها از اینجا میفهمن که باتری شارژ شده

امیرحسین ضیا

دیدگاه

اگه در حد میلی ولت است که تشخیص نسبتا سخت است. حتی با کمک میکرو ها
                    دقیقا در چه حالتی این افت به وجود می آید ؟ یعنی وقتی باتری به شارژر وصل است و زیر شارژ است؟ روی چه ولتاژی؟

دیدگاه

اگه در حد میلی ولت است که تشخیص نسبتا سخت است. حتی با کمک میکرو ها
                      دقیقا در چه حالتی این افت به وجود می آید ؟ یعنی وقتی باتری به شارژر وصل است و زیر شارژ است؟ روی چه ولتاژی؟

باید با جریان ثابت شارژ بشه وقتی ولتاژ افت خواهد کرد که جریان رو ثابت نگه دارین! مثلا با lm317 - و در یک جریانی که در عکس ذکر شده این اتفاق میفته/ عکس گویای همه چیز هست/
                      شما چرا از باتری های لیتیوم یون استفاده نمیکنین؟ هم گسترده تر هست هم شارژش راحت تر

امیرحسین ضیا

دیدگاه

والله لوازم خانه از ریموت کنترلرها و ... همه با باتری nimh 1.2 ولتی کار میکنند. البته یک باتری وقتی شارژ بشه جریان کشی آن کم میشه. شاید شارژ کردن با منبع جریان ثابت کار خوبی نباشه. باز هم نمیدانم گیج شدم

دیدگاه

والله لوازم خانه از ریموت کنترلرها و ... همه با باتری nimh 1.2 ولتی کار میکنند. البته یک باتری وقتی شارژ بشه جریان کشی آن کم میشه. شاید شارژ کردن با منبع جریان ثابت کار خوبی نباشه. باز هم نمیدانم گیج شدم
                          معمولا باتری های لیتیوم یون رو با منبع ولتاژ و جریان ثابت شارژ میکنن و اون موقعه که وقتی ولتاژ باتری به ولتاژ منبع نزدیک میشه جریان کشی کم میشه. چون ولتاژ باتری داره میاد بالا همینجوری / ولی تو باتری nimh هنگام شارژ ولتاژ ثابتی نخواهند داشت و در چندین مقاله ذکر شده این مسعله(و در دیتاشیت باتری چندین شرکت سازنده باتری) برای همین باید از منبع جریان ثابت استفاده کرد برای شارژ این باتری ها(یک شارژر بگیر راحت کن خودتو)

امیرحسین ضیا

دیدگاه

باتری وقتی شارژ میشه مقاوت داخلی اش افزایش پیدا میکنه یا کاهش؟؟

دیدگاه

باتری وقتی شارژ میشه مقاوت داخلی اش افزایش پیدا میکنه یا کاهش؟؟

این یه نمودار کلی هست در کمیستری های مختلف متفاوت میباشد

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X