اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت دو کابل 6 مفتولی و افشان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت دو کابل 6 مفتولی و افشان

سلام
    می خوام بدونم تفاوت کابل 2x6 تک رشته ای مفتولی نقره ای رنگ (نمی دونم دقیقا جنسش چیه. آلومینیومه ؟!!) نسبت به کابل 2x6 افشان مسی (نارنجی رنگ) در میزان ارسال آمپر در فاصله 10 متری چنده ؟ تو این سایت با جدول زیر مواجه شدم که فاصله رو حداکثر برای 50 متر و در دمای 25 درجه محاسبه کرده:

توضیحات این جدول:

گروه ۱ : یعنی سیم های داخل لوله که تعداد آنها در هر لوله یک تا سه سیم در نظر گرفته شده است.
    گروه ۲: یعنی سیم های دولا یا سه لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و معمولا برای مصرف کننده های سیار به کار می رود.
    گروه ۳: یعنی تعدادی سیم یک لا که آزادانه در هوا کشیده می شود و فاصله بین سیم های مجاور حداقل برابر قطر سیم است.

با توضیحات بالا به نظر میاد که بحث نزدیکی سیم ها به همدیگه می تونه یه جورایی چالش برانگیز باشه و هر چقدر سیم ها تک رشته ای و آزاد تر باشن گرمای کمتری تولید میشه و میزان انتقال آمپر هم افزایش پیدا می کنه. پس این یعنی اینکه چون کابل هایی که من قراره ازشون استفاده کنم سطح مقطع شون 6 و داخل غلاف pvc هستند جزء آمپر گروه 1 یعنی 35 آمپر قرار می گیره ؟ اما نگفته برای چه سیم هایی افشان یا مفتولی ؟ آلومینیومی یا مسی ؟

پایین تر اومده میزان انتقال آمپر رو بر حسب مسافت و گروه 3 محاسبه کرده :

بحث مسافت برام اهمیتی نداره اما چیزی که اینجا برام جالبه اینه که سیم مسی نسبت به سیم آلومینیومی ارجح تره. یعنی در واقع سیم 6 مسی با سیم 10 آلومینیومی برابری می کنه. حالا اون کابل 6 مفتولی که نقره ای رنگه یعنی جنسش آلومینیومیه ؟

انتهای یه مقاله دیگه در مورد تفاوت سیم افشان و مفتولی خوندم :
    >>> تفاوت در مقاومت الکتریکی هادی سیم افشان و سیم مفتولی زیاد چشمگیر نیست اما ممکن است در موارد خاص یا متراژهای بالا تاثیر خود را بیشتر نمایان سازد .

این یعنی اینکه سیم های افشان و مفتولی در متراژ های پایین مثلا 10 متر تفاوتی با هم ندارن ؟

یه بحث دیگه هم دمای محیط هستش. طبق جدول زیر اگه دمای محیط به 40 درجه برسه اونوقت نسبت به دمای استاندارد 25 درجه که 1 در نظر گرفته شده مقدار جریان عبوری به 0.75 کاهش پیدا می کنه این یعنی اینکه مقاومت سیم 6 من به 26 آمپر میرسه ؟ :

نتیجه گیری من :
    1. بالاخره مشخص نشد که تو گروه بندی 1 تا 3 ، سیم ها بر اساس چه جنسی میزان آمپر شون در دمای 25 درجه محاسبه شده !! اما شاید طبق جدول مسافت سیم ، اینطور بشه نتیجه گیری کرد که سیم های مسی نسبت به آلومینیومی یک سر و گردن بالاترن. به عبارت دیگه اگه سیم مسی 6 باشه اونوقت میزان آمپرش طبق گروه 1 میشه 35 اما همون سیم 6 آلومینیومیش ، تو رینج سیم 4 یعنی 27 آمپر قرار می گیره. درسته ؟

2. سیم افشان و مفتولی 2x6 تفاوتی در انتقال میزان آمپر و یا مقاومت سیم در متراژ های پایین مثلا 10 مترندارن و هر دوشون در دمای 25 درجه 35 آمپر رو عبور میدن اما سوالم اینه که سیم 2x6 مفتولی نقره ای رنگ جنسش چیه ؟

3. اگه دما به 40 درجه برسه مقدار آمپر عبوری میشه 26 آمپر.

اگه تمام نتیجه گیری های من تو این زمینه درست بوده و اون سیم مفتولی آلومینیومی باشه به این نتیجه میرسم که سیم افشان مسی (نارنجی رنگ) 35 آمپر و سیم مفتولی آلومینیومی 27 آمپر رو انتقال میده. یعنی اون سیم کت و کلفت مفتولی 2x6 میزان آمپر انتقالیش از افشان مسی کمتره (با فرض آلومینیومی بودنش)... مگه میشه ؟!!
    جدیدترین ویرایش توسط PhaNull; ۰۱:۵۹ ۱۳۹۷/۱۲/۲۲.

پاسخ : تفاوت دو کابل 6 مفتولی و افشان

من سعی کردم در مورد تفاوت این دو سیم به صورت علمی تحقیق کنم اما اگه نمی تونید کل مطالب رو مرور کنید به صورت خلاصه می خوام بدونم که :
    1. جنس سیم 2x6 مفتولی نقره ای رنگ چیه ؟
    2. تفاومت مقدار جریان عبوری ش با سیم 2x6 افشان مسی در فاصله 10 سانتیمتر چقدره.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
    X