ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 3 از 3 نخست 123
نمایش نتایج: از 21 به 27 از 27
    2012/10/23
    8
    0

پاسخ : ساخت ترموستات با ds18b20 و سون سگمنت(بسکام)

سلام
    مشکلی در برنامه نویسی با کدویژن برای نمایش دمای سنسور ds18b20 روی 4 عدد سون سگمنت دارم.
    مهمه که دمای نشون داده شده به هیچ وجه نباید چشمک بزنه
    همونطور که می دونید سنسور فوق برای کل مراحل عملکردش در حالت 12 بیتی از خوندن دما تا تبدیل اون و دادن خروجی به ما به 750 میلی ثانیه زمان نیاز دارد.
    من به طور کلی در سه مرحله کار را انجام داده ام
    1- خوندن صفحه کلید که در اینتراپت 0 اونو می خونم که این قسمت مشکلی در کارم نیست
    2 خوندن دما که در حلقه while تابع main اونو می خونم ولی در پروتئوس که اجرا می کنم فقط در لحظه اول روشن کردن پروتئوس می ره تو این حلقه و دما رو می خونه و دیگه بعد از این ظاهرا از تایمر1(که برای نمایش 7segment هااز اون استفاده کردم) نمیاد تو تابع main تا دوباره پروتئوس رو خاموش و روشن کنم
    3- تایمر 1 که در اون دماهای خوانده شده و تفکیک شده ارقام و اعشار برای سون سگمنت را نمایش می دهد.
    الان در این برنامه که با پروتئوس شبیه سازی کردم فقط بار اول میره تو تابع main و دما رو میگیره و میده به زیرروال وقفه تایمر1 برای نمایش و دیگه تو تابع main نمیره تغییر دما رو نشون نمیده.
    اما مشکل بزرگتر من اینه که اونچه که من متوجه میشم برای خوندن و تبدیل دما تا گرفتن خروجی از سنسور ds18b20 نیاز به 750 میلی ثانیه زمان داریم و در این زمان اگر سون سگمنتها رفرش نشوند قطعا چشمک می زنند و این مسئله رو جوری میشه رفع کرد.
    مشکل اینه که این 750 میلی ثانیه cpu میکرو مشغول دریافت دما از سنسور ds18b20 است ونمی تواند کار دیگه ای مثل نمایش دما حتی در زیر روال یک وقفه ای مثل وقفه تایمر انجام دهد.
    زیرا اگر در این زمانی که میکرو در حال دریافت دما از سنسور است وقفه ای فعال شود و بخواهد به زیرروال اون وقفه برای نمایش دماهای دریافتی برود اونوقت دریافت دما را ناقص و معطل نگه داشته به عبارتی دما را نمی تواند دریافت کند
    درضمن از سخت افزار و میکروی واقعی هم نمی تونم برای تست مراحل برنامه نویسی استفاده کنم چون هر بار میکرو روپروگرم میکنم و به سخت افزار می دهم به دلایلی قابلیت پروگرم مجدد خود را از دست می دهد و دیگر دوباره قابل استفاده نیست
    2018/09/21
    40
    13

این 750 میلی ثانیه را من در عمل 2میلی ثانیه کردم و مشکلی پیش نیومد
    بذار2میلی ثانیه مشکلت حل میشه
    2012/10/23
    8
    0

این 750 میلی ثانیه تاخیری نیست که ما در برنامه میگذاریم بلکه زمانیست که خود سنسور نیاز دارد تا برنامه را خوانده و تبدیل کند و تحویل ما بدهد.
    اگر از سون سگمنت برای نمایش دمای خوانده شده استفاده کنید اثر این زمان رو در چشمک زدن می بینید
    2018/09/21
    40
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط احمد5

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

این 750 میلی ثانیه تاخیری نیست که ما در برنامه میگذاریم بلکه زمانیست که خود سنسور نیاز دارد تا برنامه را خوانده و تبدیل کند و تحویل ما بدهد.
    اگر از سون سگمنت برای نمایش دمای خوانده شده استفاده کنید اثر این زمان رو در چشمک زدن می بینید
    گفتم که
    منم از همین سنسور و از سون سگمنت برای نمایش دما استفاده کردم
    مشکلی نبود
    2012/10/23
    8
    0

سلام
    برای رفع مشکل چشمک زدن سون سگمنت در هنگام خواندن دمای ds18b20 در دستورات کدویژن برای خواندن این سنسور تاخیر در کدام قسمت اتفاق می افتد و به چه دستوراتی می توان دستور خواندن دما به سنسور و دریافت دمای آماده شده در سنسور توسط میکرو را تفکیک کرد تا بتوان در زمان تاخیر 750 میلی ثانیه ای ما کار خودمان مثل رفرش سون سگمنت را انجام دهیم.
    همانطور که می دانید در کدویژن دما را با دستورات زیر از سنسور دریافت می کنیم.
    devices=w1_init();
    temp = ds18b20_temperature(DS18B20_Rom_Codes);
    یک موضوعی هم در دیتا شیت دیدم که وقتی پروسه خواندن و تبدیل و آماده ارسال شدن دما توسط سنسور پایان می یابد یک فلگ مثل s برابر یک می شود.آیا حرفه ای تر این نیست که ازاین فلگ برای تحریک یک وقفه استفاده کنیم و دقیقا زمانی که دما آماده شد توسط این زیرروال وقفه دمای آماده را در یک زمان بسیار کوتاه از سنسور ds18b20 دریافت نماییم و به این روش هیچ زمانی بیهوده ای جهت انتظار تکمیل فرایند دریافت و پردازش دما توسط سنسور در cpu میکرو تلف نشود.البته مشکل من این است که دستورات مناسب برای این عملکردها و استفاده از امکانات فوق از سنسور ds18b20 در کدویژن چگونه است. ممنون میشوم در صورت امکان دستورات فوق را در یک برنامه در کدویژن معرفی نمائید.
    2018/07/30
    اهواز
    112
    59

نقل قول نوشته اصلی توسط احمد5

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

سلام
    برای رفع مشکل چشمک زدن سون سگمنت در هنگام خواندن دمای ds18b20 در دستورات کدویژن برای خواندن این سنسور تاخیر در کدام قسمت اتفاق می افتد و به چه دستوراتی می توان دستور خواندن دما به سنسور و دریافت دمای آماده شده در سنسور توسط میکرو را تفکیک کرد تا بتوان در زمان تاخیر 750 میلی ثانیه ای ما کار خودمان مثل رفرش سون سگمنت را انجام دهیم.
    همانطور که می دانید در کدویژن دما را با دستورات زیر از سنسور دریافت می کنیم.
    devices=w1_init();
    temp = ds18b20_temperature(DS18B20_Rom_Codes);
    یک موضوعی هم در دیتا شیت دیدم که وقتی پروسه خواندن و تبدیل و آماده ارسال شدن دما توسط سنسور پایان می یابد یک فلگ مثل s برابر یک می شود.آیا حرفه ای تر این نیست که ازاین فلگ برای تحریک یک وقفه استفاده کنیم و دقیقا زمانی که دما آماده شد توسط این زیرروال وقفه دمای آماده را در یک زمان بسیار کوتاه از سنسور ds18b20 دریافت نماییم و به این روش هیچ زمانی بیهوده ای جهت انتظار تکمیل فرایند دریافت و پردازش دما توسط سنسور در cpu میکرو تلف نشود.البته مشکل من این است که دستورات مناسب برای این عملکردها و استفاده از امکانات فوق از سنسور ds18b20 در کدویژن چگونه است. ممنون میشوم در صورت امکان دستورات فوق را در یک برنامه در کدویژن معرفی نمائید.
    چرا میشه در حلقه برای همین فلگ چک کرد.
    یه راه دیگه استفاده از وقفه ی تایمر برای بروزرسانی سون سگمنته.
    یه راه دیگه استفاده از تایم بیس با کمک یه تایمر، برای همه بخش های سیستمه. در مورد تایم بیس با تایمر، میتونید جستجو کنید.
    2012/10/23
    8
    0

رفرش سون سگمنتها رو با استفاده از وقفه تایمر1 انجام دادم که مشکلات خودشو داشت که به طور خلاصه در بعضی مواقع باعث خطا در دریافت دمای صحیح می شد.
    ولی اگر بتونیم با دستورات خود سنسور فرمان شروع عملیات را به سنسور بدهیم و ما در میکرو به کار خودمان برسیم و بعد از تکمیل عملیات دریافت و تکمیل دما توسط سنسور و با اعلام سنسور مبنی بر آماده بودن دما بریم سراغ سنسور برای دریافت دما یک کار اصولی و بی نقص میشه انجام داد که من این دستورات و نحوه استفاده از اون در برنامه رو می خوام
صفحه 3 از 3 نخست 123
نمایش نتایج: از 21 به 27 از 27