اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ترموستات با ds18b20 و سون سگمنت(بسکام)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت ترموستات با ds18b20 و سون سگمنت(بسکام)

سلام
    یه مدار ترموستات با ds18b20 از نت دانلود کردم و یه تغییراتی میخواستم داخلش بدم که با پوش باتن بشه دمای ماکزیمم و مینیمم اش رو تغییر داد و دمای اندازه گیری شده رو روی سون سگمنت نمایش داد .به دلیل اینکه برنامه نویسی خیلی کم بلدم (در حد لامپ چشمک زن) میخواستم دوستان اگه بشه کمک کنن که این مدار رو کامل کنم .برنامرو تا یه جاهایی به دو شکل متفاوت الان نوشتم که کامل نیست یکیش کلا کار نمیکنه ولی یکیش دمارو اندازه گیری میکنه و به رله دستور میده ولی با کلید قابل کنترل نیست (داخل پروتئوس شبیه سازی کردم)
    هر دو برنامرو از روی برنامه های آماده الگو برداری کردم وگرنه خودم اصلا بلد نیستم
    این برنامه ای که دماش قابل کنترل نیست

اینم برنامه ای هست که کلا کار نمیکنه

اگه هر کوم از اینا درست شد بعدش باید سون سگمنتش رو راه اندازی کنم

پاسخ : ساخت ترموستات با ds18b20 و سون سگمنت(بسکام)

سلام
    مشکل پوش باتن ها تا حدودی حل شده
    الان فقط راه اندازی سون سگمنت مونده

دیدگاه

سلام
      الگوریتم برنامه نویسی باید جوری باشه که شما بتونید اون متغیرای مهم رو چک کنید
      شما از کجا می دونید که دما درست نشون داده میشه
      ابتدا یه ال سی دی وصل کن به پروژت توی پروتیوس بعد دما رو نشون بده
      پروژت که تکمیل شد ال سی دی رو هم حذف می کنی
      می تونی از پورت سریال هم برای نمایش اطلاعات استفاده کنی ، ولی در کل ال سی دی بهتره اگر یکم تازه واردی تو برنامه نویسی
      از فایل obj هم می تونید برای دباگ کردن توی پروتیوس استفاده کنید و بیشترین کمک رو بهتون خواهد کرد....
      برد جوجه کشی:
      مطالعه پست 1 (حتما مطالعه کنید)

مطالعه پست 2 (برای مطلع شدن از تغییرات برنامه مطالعه کنید)

دانلود

توجه:
      این برد نیمه صنعتی و خانگی هست...
      برای صنعتی شدن حتما برد مخصوص خودتون رو بزنید...

آی دی کانال تلگرامی مربوط به برد جوجه کشی : electr0o0nic@

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ry.mohammad نمایش پست ها
        سلام
        الگوریتم برنامه نویسی باید جوری باشه که شما بتونید اون متغیرای مهم رو چک کنید
        شما از کجا می دونید که دما درست نشون داده میشه
        ابتدا یه ال سی دی وصل کن به پروژت توی پروتیوس بعد دما رو نشون بده
        پروژت که تکمیل شد ال سی دی رو هم حذف می کنی
        می تونی از پورت سریال هم برای نمایش اطلاعات استفاده کنی ، ولی در کل ال سی دی بهتره اگر یکم تازه واردی تو برنامه نویسی
        از فایل obj هم می تونید برای دباگ کردن توی پروتیوس استفاده کنید و بیشترین کمک رو بهتون خواهد کرد....
        سلام ممنون از شما با ال سی دی چک کردم دما رو درست نشون میده و دکمه های تغییر دما هم درست کار میکنن . الان مشکلی که دارم دمارو که روی سون سگمنت نمایش میدم عدد نمایش داده شده چشمک میزنه فک میکنم بخاطر تاخیر سنسور باشه ولی نمیتونم درستش کنم و اینکه الان میخوام موقع تنظیم دما دما روی سون سگمنت نمایش داده بشه که اونم نمیدونم باید چیکار کنم

اینم شماتیک پروتئوس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر اقا نمایش پست ها
          سلام ممنون از شما با ال سی دی چک کردم دما رو درست نشون میده و دکمه های تغییر دما هم درست کار میکنن . الان مشکلی که دارم دمارو که روی سون سگمنت نمایش میدم عدد نمایش داده شده چشمک میزنه فک میکنم بخاطر تاخیر سنسور باشه ولی نمیتونم درستش کنم و اینکه الان میخوام موقع تنظیم دما دما روی سون سگمنت نمایش داده بشه که اونم نمیدونم باید چیکار کنم

اینم شماتیک پروتئوس
          http://s9.picofile.com/file/8355413126/temp.DSN.html
          سلام
          یه تابع display تعریف کن و دستورات سون سگمن رو داخل این تابعمنتقل کن
          شما توی برنامه یه وقفه 250 میلی ثانیه دارید
          رفرش کل سون سگمنتها کلا میشه 20 میلی ثانیه
          اون watms 250 رو حذف کن و به جاش پشت سر هم 13 بار تابع display رو صدا بزن تا مشکل پرش نداشته باشی....
          برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

سلام
            یه تابع display تعریف کن و دستورات سون سگمن رو داخل این تابعمنتقل کن
            شما توی برنامه یه وقفه 250 میلی ثانیه دارید
            رفرش کل سون سگمنتها کلا میشه 20 میلی ثانیه
            اون watms 250 رو حذف کن و به جاش پشت سر هم 13 بار تابع display رو صدا بزن تا مشکل پرش نداشته باشی....
            واقعا از شما ممنونم
            همین کارو کردم مشکل حل شد
            یه مشکلی هست که داخل پروتئوس چند بار که داخل منوی تنطیمات میرم کلا برنامه از کار میافته نمیدونم مشکل از برنامه هست یا پروتئوس
            برای سون سگمنت از چه ترانزیستوری استفاده کنم؟ اصلا لازم هست استفاده کنم ؟سون سگمنتش کاتد مشترک هست
            یه مشکل دیگه هم هست که مثلا دمای ماکزیمم رو که روی 37.5 تنظیم میکنم روی این دما خاموش نمیشه بلکه روی 37.6 خاموش میشه .ولی روی دمای 37.4 و 37.6 این مشکل وجود نداره فقط روی بعضی از دما ها اینجوری هست
            فقط برنامه یکم خورده کاری داره که کاملش کردم میزارم اینجا کسی خواست استفاده کنه
            جدیدترین ویرایش توسط امير اقا; ۱۹:۰۷ ۱۳۹۷/۱۲/۲۷.

دیدگاه

واقعا از شما ممنونم
              همین کارو کردم مشکل حل شد
              یه مشکلی هست که داخل پروتئوس چند بار که داخل منوی تنطیمات میرم کلا برنامه از کار میافته نمیدونم مشکل از برنامه هست یا پروتئوس
              برای سون سگمنت از چه ترانزیستوری استفاده کنم؟ اصلا لازم هست استفاده کنم ؟سون سگمنتش کاتد مشترک هست
              یه مشکل دیگه هم هست که مثلا دمای ماکزیمم رو که روی 37.5 تنظیم میکنم روی این دما خاموش نمیشه بلکه روی 37.6 خاموش میشه .ولی روی دمای 37.4 و 37.6 این مشکل وجود نداره فقط روی بعضی از دما ها اینجوری هست
              فقط برنامه یکم خورده کاری داره که کاملش کردم میزارم اینجا کسی خواست استفاده کنه
              متاسفانه کامپایلر بسکام کرک شده هاش همین مشکلو دارند
              حالا من اینجور فهمیدم که مشکل از عدم مدیریت صحیح پشته توسط نرم افزار بسکام هست
              سعی کنید به جز توابع display زیاد از ساب توی برنامه استفاده نکنید
              در غیر این صورت توی گوگل دنبال مدیریت پشته بگردید تا دستی این ادرس ها رو بدین...

اگر temp دمای خوانده شده سنسور باشه به صورت زیر عمل کن

temp=temp+0.05
              if temp>37.5 then ...
              temp=temp-0.05

ما بین دو دستور temp همون شرط رله تون هست
              برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

در غیر این صورت توی گوگل دنبال مدیریت پشته بگردید تا دستی این ادرس ها رو بدین...

temp=temp+0.05
                if temp>37.5 then ...
                temp=temp-0.05

سلام محمد آقا یک سوال من فکر میکنم با سیزده بار صدا زدن دیلی
                در اصل مشکل چشمک حل نمیشه فقط چون سرعت زیاد میشه دیگه
                چشم ما اون چشمک رو تشخیص نمی ده و ثابت دیده میشه گفته من
                درست هست؟؟
                قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط خلبان نمایش پست ها
                  سلام محمد آقا یک سوال من فکر میکنم با سیزده بار صدا زدن دیلی
                  در اصل مشکل چشمک حل نمیشه فقط چون سرعت زیاد میشه دیگه
                  چشم ما اون چشمک رو تشخیص نمی ده و ثابت دیده میشه گفته من
                  درست هست؟؟
                  سلام
                  اینجا یه وقفه 250 میلی ثانیه بود
                  یعنی باید 250 میلی ثانیه می گذشت و میکرو دیتا رو از پایه می خوند
                  خوب اگر همین تاخیر 250 میلی ثانیه رو هم درک کنید می بینید که میکرو کلاکش از کار نمی افته و دائم در یک حلقه گیر می کنه تا اون 250 میلی ثانیه تموم بشه و بره تا پایه رو بخونه
                  عوض اینکه ما تاخیر ایجاد کنیم میاییم و سون سگمنتا رو رفرش می کنیم تا مشکل پرپر زدن سگمنتا هم حل بشه
                  این در حالیه که ما با پایه دیتا کاری نداریم و در این مدت هم نباید توسط برنامه نویس تغییر وضعیت داده شود
                  بعد از گذشت زمان مجددا پایه خونده میشه و مشکلی هم نخواهد داشت...
                  و در نهایت بله اینجا با صدا کردن متوالی تابع رفرش ، سرعت رفرش هم زیاد شده و چشم ما این چشمک زدن رو متوجه نمیشه...
                  جدیدترین ویرایش توسط ry.mohammad; ۰۰:۲۶ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸.
                  برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

temp=temp+0.05
                    if temp>37.5 then ...
                    temp=temp-0.05

سعی کردم چند تا ساب ها رو از برنامه حذف کنم
                    الان یه اتفاقی که افتاده اینه که من رنج افزایش دما رو وقتی روی 0.1 میزارم وقتی کلید رو فشار میدم 0.2 بالا میره .گذاشتمش روی 0.05 تا 0.1 بالا بره نمیدونم مشکل از کجاست
                    و اینکه حس میکنم دما توی بعضی از رنج ها 0.05 کمتر اندازه گیری میشه .موقع نمایش مشکلی نداره ولی موقع عملکرد اشتباه میکنه یعنی وقتی روی 37.5 داخل پروتئوس تنظیم میکنم در اصل 36.45 اندازه گیری میکنه که رله قطع نمیشه . روی همه ی دما ها اینجوری نیست روی بعضی دما ها اینجوری هست . ولی خب چیز مهمی نیست اشکال نداره
                    فقط یه سوالی که ازتون دارم اینه که اگه بخوام حروف L ,H و F رو روی سون سگمنت نشون بدم برای مواقعی که داخل منو میرم از چه روشی باید استفاده کنم؟
                    اینم آخرین ورژن که بیزحمت اگه وقت کردید و حوصله داشتید نگاهی بهش بندازید ممنون میشم

ببخشید که این قدر به زحمت میاندازمتون
                    جدیدترین ویرایش توسط امير اقا; ۰۱:۳۴ ۱۳۹۷/۱۲/۲۸.

دیدگاه

سعی کردم چند تا ساب ها رو از برنامه حذف کنم
                      الان یه اتفاقی که افتاده اینه که من رنج افزایش دما رو وقتی روی 0.1 میزارم وقتی کلید رو فشار میدم 0.2 بالا میره .گذاشتمش روی 0.05 تا 0.1 بالا بره نمیدونم مشکل از کجاست
                      و اینکه حس میکنم دما توی بعضی از رنج ها 0.05 کمتر اندازه گیری میشه .موقع نمایش مشکلی نداره ولی موقع عملکرد اشتباه میکنه یعنی وقتی روی 37.5 داخل پروتئوس تنظیم میکنم در اصل 36.45 اندازه گیری میکنه که رله قطع نمیشه . روی همه ی دما ها اینجوری نیست روی بعضی دما ها اینجوری هست . ولی خب چیز مهمی نیست اشکال نداره
                      فقط یه سوالی که ازتون دارم اینه که اگه بخوام حروف L ,H و F رو روی سون سگمنت نشون بدم برای مواقعی که داخل منو میرم از چه روشی باید استفاده کنم؟
                      اینم آخرین ورژن که بیزحمت اگه وقت کردید و حوصله داشتید نگاهی بهش بندازید ممنون میشم

ببخشید که این قدر به زحمت میاندازمتون
                      خوب برای نمایش حروف دلخواه باید ابتدا دیتاشو در بیارید و روی همون دیتای 7_seg ذخیره کنید
                      توجه داشته باشید که برای نمایش حروف دلخواه نمی تونید از ای سی های bcd استفاده کنید...
                      شما در مورد نحوه ی نمایش دیتا بر روی سون سگمنت یه سرچی در گوگل بکنید...
                      ظاهرا سون سگمنت مورد استفاده شما هم اند مشترک هست پس به این موضوع دقت کنید...

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یادم رف بگم اگر مشکل ساب روتین کامپایلر بسکام رو نتونستی حل کنی
                      به نظرم بری با کدویژن و زبان سی کار کنی بهتر باشه واست...
                      برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

خوب برای نمایش حروف دلخواه باید ابتدا دیتاشو در بیارید و روی همون دیتای 7_seg ذخیره کنید
                        توجه داشته باشید که برای نمایش حروف دلخواه نمی تونید از ای سی های bcd استفاده کنید...
                        شما در مورد نحوه ی نمایش دیتا بر روی سون سگمنت یه سرچی در گوگل بکنید...
                        ظاهرا سون سگمنت مورد استفاده شما هم اند مشترک هست پس به این موضوع دقت کنید...

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

یادم رف بگم اگر مشکل ساب روتین کامپایلر بسکام رو نتونستی حل کنی
                        به نظرم بری با کدویژن و زبان سی کار کنی بهتر باشه واست...
                        من میخوام بهش دستور بدم که حرف L رو نمایش بده نه متغیر L رو اینو چجوری باید بهش بفهمونم؟
                        چندتا از ساب هارو پاک کردم و از دستور پشته استفاده کردم، ولی هنوز تستش نکردم ببینم درست کار میکنه یا نه
                        زبان سی رو هم بنظرم خیلی سخته، کار کردن با بسکام خیلی راحته ولی خب سی خیلی بهتره
                        مرجع یا کتاب مناسبی برای زبان سی سراغ دارید؟
                        سون سگمنت هم کاتد مشترک هست
                        در مورد ترانزیستور هم اگه بفرمایید از چه مدلی استفاده کنم ممنون میشم دیگه مزاحمتون نمیشم
                        جدیدترین ویرایش توسط امير اقا; ۰۲:۳۱ ۱۳۹۷/۱۲/۲۹.

دیدگاه

من میخوام بهش دستور بدم که حرف L رو نمایش بده نه متغیر L رو اینو چجوری باید بهش بفهمونم؟
                          چندتا از ساب هارو پاک کردم و از دستور پشته استفاده کردم، ولی هنوز تستش نکردم ببینم درست کار میکنه یا نه
                          زبان سی رو هم بنظرم خیلی سخته، کار کردن با بسکام خیلی راحته ولی خب سی خیلی بهتره
                          مرجع یا کتاب مناسبی برای زبان سی سراغ دارید؟
                          سون سگمنت هم کاتد مشترک هست
                          در مورد ترانزیستور هم اگه بفرمایید از چه مدلی استفاده کنم ممنون میشم دیگه مزاحمتون نمیشم
                          در مورد سون سگمنت یه اطلاعات کلی باید ازش داشته باشید
                          لینک زیر کمکتون می کنه که چطور دیتا رو میشه برای نمایش ارقام و حروف در آورد

کتاب هم کتاب حمید بادامی نجات خوبه
                          مشاهده کتاب

منظورت از ترانزیستور چیه؟ برای چه قسمتی؟
                          برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

در مورد سون سگمنت یه اطلاعات کلی باید ازش داشته باشید
                            لینک زیر کمکتون می کنه که چطور دیتا رو میشه برای نمایش ارقام و حروف در آورد

کتاب هم کتاب حمید بادامی نجات خوبه
                            مشاهده کتاب

منظورت از ترانزیستور چیه؟ برای چه قسمتی؟
                            ممنون
                            با سون سگمنت که آشنایی دارم و کار کردم تو درس دیجیتال ولی برای برنامه نویسیش مشکل دارم
                            ترانزیستور برای راه اندازی سون سگمنت، آیا لازمه اصلا؟ موقع بستن میشه مستقیم وصلش کرد به میکرو؟
                            جدیدترین ویرایش توسط امير اقا; ۰۲:۱۸ ۱۳۹۸/۰۱/۰۱.

دیدگاه

ممنون
                              با سون سگمنت که آشنایی دارم و کار کردم تو درس دیجیتال ولی برای برنامه نویسیش مشکل دارم
                              ترانزیستور برای راه اندازی سون سگمنت، آیا لازمه اصلا؟ موقع بستن میشه مستقیم وصلش کرد به میکرو؟
                              چون سون سگمنتا به روش مالتی پلکس راه اندازی میشن ممکنه با کمبود نور مواجه بشین لذا حتما از درایور که می تونه بافر یا ترانزیستور باشه استفاده کنید
                              ترانزیستور مثل bc547 یا bc107 یا bd139 و یا ...

شما میخوان یه دیتایی رو روی ال سی دی نمایش بدین اگر ال ای دی های سون سگمنت رو از A تا G نام گذاری کنیم با روشن شدن ال ای دی های D و E و F حرف L بر روی سون سگمنت نمایش داده خواهد شد
                              اگر پایه های A تا G یک سون سگمنت رو به پورت مثلا B0 تا B6 وصل کنیم
                              دیتای شما به صورت باینری به صورت زیر خواهد بود
                              GFEDCBA
                              ال ای دی A به پورت B0 و ال ای دی G به پورت B6 متصل است
                              پس برای نمایش حروف L ال ای دی هایی که گفتیم رو باید روشن کنیم
                              که میشه

PORTB=&b00111000

توی برنامتون هم این اعداد رو در یک دیتا جمع کردید که با هر بار نیاز به این دیتا مراجعه می کنید و ازش کدها رو می خونید همینم به همون دیتا اضاف کنید و در صورت لزوم صدا کنید تا حروف نشون داده بشه...
                              برد جوجه کشی:

دانلود

توجه:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X