اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک برای ساخت اسپیکر 3way

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک برای ساخت اسپیکر 3way

سلام به همه کاربرای انجمن. من احسان هستم و این اولین پست من توی این انجمن هست و از اونجایی که پست های زیادی توش خوندم و از کاربر های فعالش خوشم اومد تصمیم گرفتم سوالاتم رو با شما درمیون بذارم.
    من به سبب علاقه ای که به موسیقی و الکترونیک دارم قصد ساخت یک اسپیکر 3way رو دارم. یه جفت توییتر 200 وات، میدرنج 240 وات و یک ساب 12 اینچ 200 وات (همه ماشینی و وات RMS) هم گرفتم که نسبتا خوش قیمت هستن و کیفیت صدای خیلی خوبی دارن. از ابتدا تصمیم گرفتم تمام اجزا این اسپیکر رو خودم بسازم و دارم همین کار رو هم میکنم و اگه میتونستم اسپیکر های خام رو هم خودم تولید میکردم. اما قسمت هایی که الان مشغول طراحیشون هستم شامل موارد زیر هستن که برای طراحی همینها ازتون تقاضای کمک دارم.

1. جعبه MDF ساب ووفر
    2. مدار های الکترونیکی برای ساخت آمپلی فایر دارای اکوالایزر 5 کاناله (شامل Bass، MidBass، Midrange، MidHigh، High) یا حتی 3 کاناله، کراس اور پسیو و پخش کننده MP3 که مدار های پایه هستن و مدار های میکروفون و آپشن های افکت صداش که مدار های ثانویه هستن و اهمیتشون برای من کمتره.
    3. جزئیات طراحی جعبه اسپیکر ها و ساب که برای اینکار ایده های مختلف قابل استفاده در طراحی ظاهری باید بررسی بشه.
    4. نوع سیم کشی
    5. نحوه تغذیه

دست یافته های خودم :
    من اول دنبال اسپیکر گشتم و خریدم تا بدونم آی سی هایی که باید استفاده کنم چه توانی رو باید خروجی بدن. آی سی که پیدا کردم و خیلی مناسب بود TDA7293 هست که 100 وات تک کاناله هستش و 4 یا 5 عدد ازش نیاز دارم. شاید برای ساب ووفر نیاز باشه آی سی جدیدی که کلاس D هست پیدا کنم. تا امروز من جعبه ی ساب رو طراحی کردم اما مشکلی که دارم اینه که نمیدونم چقدر اصولی هست این طراحی و آیا بازده کاملی داره یا نه؟

و اما خلاصه ی سوال هام :
    1. برای طراحی اصولی جعبه ساب بر اساس پارامتر های صوتی و الکترونیکی با بیشترین بازده از چه اپلیکیشن یا سایتی میتونم استفاده کنم که اندازه ها رو بهم بده؟

2. یک مدار آمپلی فایر میتونه با یک آی سی تغذیه شده ی خالی هم کار کنه. اما برای افزایش کیفیتش و حذف نویز ها چه کار هایی میتونم انجام بدم؟

3. اگه با نحوه طراحی ظاهری جعبه های اسپیکر و ساب آشنا هستید، چه گزینه های ظاهری ای رو بهم پیشنهاد میدید؟ مثلا استوانه های مخصوص خروجی هوای جعبه ی ساب رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ یا چطور خودم بسازم؟ برای پوششی که روی MDF خام جعبه اسپیکر ها میخوام بزنم چه متریالی رو پیشنهاد میکنید؟ چیزی که مد نظر خودم هست استیکر های رولی هستن که به برچسب شیشه هم معروفه.

4. برای سیم کشی بین مدار ها، سیم کشی ساب ووفر و سیم کشی اسپیکر ها چه نوع سیمی رو پیشنهاد میدین؟ (با توجه به اینکه دو باکس R و L که حاوی میدرنج و توییتر هستن رو به صورت مجزا درنظر گرفتم و شاید برای آمپلی فایر هم یک جعبه ی آلومینیمی یا MDF جداگونه در نظر بگیرم.)

5. برای تغذیه این مجموعه از چه روشی استفاده کنم؟ ترانس بزنم؟ پاور کامپیوتر بذارم؟

6. معنی این قابلیت های آی سی TDA7293 چی هستش؟ BOOTSTRAP LOADER و BUFFER DRIVER

7. به نظرتون برای گرفتن توان 100 وات از یک آی سی 100 وات استفاده کنم یا دو تا 50 وات بریچ شده؟ از نظر بازده کیفی صدا و مسئله افزایش دما کدوم گزینه مناسب تره؟

8. برای ساخت کراس اور، قطعات مورد نیازم رو چطور انتخاب کنم؟

9. کراس اور رو قبل از آمپلی فایر بذارم یا بعد از اون؟

10. برای کراس اور یک کیت مجزا طراحی کنم یا به چسبوندن قطعه ها نزدیک به اسپیکر بسنده کنم؟

راستی سال نوتون هم خیلی خیلی مبارک باشه. خیلی خیلی ممنونم که برای مطالعه این پست وقت گذاشتید.

پاسخ : کمک برای ساخت اسپیکر 3way

نوشته اصلی توسط esipooli نمایش پست ها
    سلام به همه کاربرای انجمن. من احسان هستم و این اولین پست من توی این انجمن هست و از اونجایی که پست های زیادی توش خوندم و از کاربر های فعالش خوشم اومد تصمیم گرفتم سوالاتم رو با شما درمیون بذارم.
    من به سبب علاقه ای که به موسیقی و الکترونیک دارم قصد ساخت یک اسپیکر 3way رو دارم. یه جفت توییتر 200 وات، میدرنج 240 وات و یک ساب 12 اینچ 200 وات (همه ماشینی و وات RMS) هم گرفتم که نسبتا خوش قیمت هستن و کیفیت صدای خیلی خوبی دارن. از ابتدا تصمیم گرفتم تمام اجزا این اسپیکر رو خودم بسازم و دارم همین کار رو هم میکنم و اگه میتونستم اسپیکر های خام رو هم خودم تولید میکردم. اما قسمت هایی که الان مشغول طراحیشون هستم شامل موارد زیر هستن که برای طراحی همینها ازتون تقاضای کمک دارم.

1. جعبه MDF ساب ووفر
    2. مدار های الکترونیکی برای ساخت آمپلی فایر دارای اکوالایزر 5 کاناله (شامل Bass، MidBass، Midrange، MidHigh، High) یا حتی 3 کاناله، کراس اور پسیو و پخش کننده MP3 که مدار های پایه هستن و مدار های میکروفون و آپشن های افکت صداش که مدار های ثانویه هستن و اهمیتشون برای من کمتره.
    3. جزئیات طراحی جعبه اسپیکر ها و ساب که برای اینکار ایده های مختلف قابل استفاده در طراحی ظاهری باید بررسی بشه.
    4. نوع سیم کشی
    5. نحوه تغذیه

دست یافته های خودم :
    من اول دنبال اسپیکر گشتم و خریدم تا بدونم آی سی هایی که باید استفاده کنم چه توانی رو باید خروجی بدن. آی سی که پیدا کردم و خیلی مناسب بود TDA7293 هست که 100 وات تک کاناله هستش و 4 یا 5 عدد ازش نیاز دارم. شاید برای ساب ووفر نیاز باشه آی سی جدیدی که کلاس D هست پیدا کنم. تا امروز من جعبه ی ساب رو طراحی کردم اما مشکلی که دارم اینه که نمیدونم چقدر اصولی هست این طراحی و آیا بازده کاملی داره یا نه؟

و اما خلاصه ی سوال هام :
    1. برای طراحی اصولی جعبه ساب بر اساس پارامتر های صوتی و الکترونیکی با بیشترین بازده از چه اپلیکیشن یا سایتی میتونم استفاده کنم که اندازه ها رو بهم بده؟

2. یک مدار آمپلی فایر میتونه با یک آی سی تغذیه شده ی خالی هم کار کنه. اما برای افزایش کیفیتش و حذف نویز ها چه کار هایی میتونم انجام بدم؟

3. اگه با نحوه طراحی ظاهری جعبه های اسپیکر و ساب آشنا هستید، چه گزینه های ظاهری ای رو بهم پیشنهاد میدید؟ مثلا استوانه های مخصوص خروجی هوای جعبه ی ساب رو از کجا میتونم تهیه کنم؟ یا چطور خودم بسازم؟ برای پوششی که روی MDF خام جعبه اسپیکر ها میخوام بزنم چه متریالی رو پیشنهاد میکنید؟ چیزی که مد نظر خودم هست استیکر های رولی هستن که به برچسب شیشه هم معروفه.

4. برای سیم کشی بین مدار ها، سیم کشی ساب ووفر و سیم کشی اسپیکر ها چه نوع سیمی رو پیشنهاد میدین؟ (با توجه به اینکه دو باکس R و L که حاوی میدرنج و توییتر هستن رو به صورت مجزا درنظر گرفتم و شاید برای آمپلی فایر هم یک جعبه ی آلومینیمی یا MDF جداگونه در نظر بگیرم.)

5. برای تغذیه این مجموعه از چه روشی استفاده کنم؟ ترانس بزنم؟ پاور کامپیوتر بذارم؟

6. معنی این قابلیت های آی سی TDA7293 چی هستش؟ BOOTSTRAP LOADER و BUFFER DRIVER

7. به نظرتون برای گرفتن توان 100 وات از یک آی سی 100 وات استفاده کنم یا دو تا 50 وات بریچ شده؟ از نظر بازده کیفی صدا و مسئله افزایش دما کدوم گزینه مناسب تره؟

8. برای ساخت کراس اور، قطعات مورد نیازم رو چطور انتخاب کنم؟

9. کراس اور رو قبل از آمپلی فایر بذارم یا بعد از اون؟

10. برای کراس اور یک کیت مجزا طراحی کنم یا به چسبوندن قطعه ها نزدیک به اسپیکر بسنده کنم؟

راستی سال نوتون هم خیلی خیلی مبارک باشه. خیلی خیلی ممنونم که برای مطالعه این پست وقت گذاشتید.
    سلام ،
    سال نو شما هم مبارک
    1- اصولا از ساب ووفر های مخصوص ماشین نمیشه در خانه استفادده کرد ، اما بهترین باکس ممکن همونی هست که در دیتاشیت ابعادشو داده ، مثلا در ساب های کنوود میتونید به دیتاشیت مراجعه کنید ، اما اگر ساب شما چینی باشه باید بیخیالش بشید ، چون دیتاشیت نداره .
    2- مبحث نویز و.... چیزی نیست که در این مجال بگنجه ، فقط اینو بگم عوامل زیادی داره و اگر همه چیز روی اصول باشه هیچ نویزی بگوش نمیرسه!
    3- همه چی بستگی به سلیقه ی خودتون داره ، اما بنده پورتد با رنگ پیانویی مشکی دوست دارم ، باید بدید به یه نقاش ، توصیه میکنم خودتون هیچوقت انجامش ندید.
    4- برای سیم کشی سیگنال از سیم شیلد مرغوب و برای سیمکشی اسپیکر ها از سیم های مخصوص اسپیکر با مغزی مس استفاده کنید ، سیم های مغزی آلومینیوم و آهن با روکش مس تو بازار فراوانه و کیفیت ندارند
    5- ترانس بهترین گزینس و یا تغذیه سویچینگ مخصوص امپلیفایر که فک نکنم پیدا بشه تو ایران
    6- نمیدونم ، اما توصیه میکنم به خاطر گرمای فراوانی که داره از ab استفاده نکنید ، به جاش از کلاس دی های با کیفیت استفاده کنید که ماژولش هم موجوده تو بازار
    7- بستگی به آیسی داره ، اما روی 7294 و 7293 نمیشه 100 وات دایم کار و بدون دیستور اننتظار داشت! یا ترانزیستوری بسازید با TIP35-36 و یا از کلاس دی هایی مثله TDA7498E و یا TAS5630 استفاده کنید که قدرت زیاد و مصرف کمی دارند ، 7293 نمیتونه ساب رو کامل راه اندازی کنه!
    8- سایت های آنلاین زیادی هستن که کراس اور رو محاسبه میکنن براتون ، اما توصیه میکنم زیاد پیچیدش نکنید ! آمادش هم تو بازار هست ، میتونید تهیه کنید .
    9-اگر اکتیو باشه قبل آمپلی قرار میگیره و به تعداد کانال های کراس اور هم باید آمپلی بزارید (برای یه استریو 3راهه باید 6 تا امپ بزارید!!!) و اگر پسیو باشه بین بلندگو وآمپلی بزارید تو سایت ECA هست اما توانش برای کار شما کمه ، برای ساب هاتون چون توانش زیاده گذاشتن کراس پسیو منطقی نیست!
    10- کیت مجزار تهیه کنید کارتون تمیز میشه ، اما اگر قرار باشه توییتر و میدرنج رو با یه خازن به عنوان کراس اور به آمپلی بزنید میتونید روی بلندگو لحیم کنید.
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام دوست عزیز.والابنده زیادباامپلیفایرماشین کارکردم اما امپلیهای باترانزیستوررونساختم.میخوام بگم بین سیستم باندماشین وباندهای منزل تفاوت داره تاحدی..اگرمثلاشما718 یا6975یا مثلا حتی شاخ باندهافوکال710 روببندیدروی پخش خانگی،تاصداروبلندکنیدباندهاداغ میکنن.سیستم صوتی ماشین 4اهم ومنزل 8اهمه..پس بهتره ازامپلیفایرماشین استفاده کنید.خب؟یک دوکانال بریج براساب.یک چهارکانال براباندها..امممماااااااا اماتغذیه !!!خیلی مهمه...من ماههادرگیرش بودم وچندین مدل ساختم..بایدبگم ترانس امپربالا+خازنهای باکیفیت+باطری(خیلی مهمه خصوصا برامصرف سابووفرهنگام اوج)
      برای اکولایزرها ویامدارات پری ومیکروفن هم بحث زیاده ولی بشخصه ازهزینه برامدارات پری واکوپشیمونم چون عملاکاربردی نداشت برام.امااکولایزربسیارررمهمه..اونم که یااز منبع صوت مانندموبایل یاکامپیوتر تنظیمش میکنی ویا یک طبقه اکولایزربخراز توپخانه..البته چندروزپیش رفتم توپخانه یک طبقه اکولایزر مارانتز داشت میگفت یک میلیون تومن...منم باحسرت وپشیمونی ازاینکه چراامپلیفایرواکولایزرمومفت فروختم رفت وحالامشابهش رونمیشه بخرم...
      جدیدترین ویرایش توسط aghamahdi-s; ۱۳:۰۱ ۱۳۹۸/۰۱/۰۹.

دیدگاه

نمیدونم برای چی کامنتهام ناقص ارسال میشه

دیدگاه

عذر مرا بپذیرید که در این تاپیک هم سوالم را دوباره مطرح می نمایم
          درود بر شما
          دوستان عزیز من 4 عدد میدرنج سونی و 4 عدد ووفر سونی 5 اینچی که برای سیستم صوتی خانگی vx555 سونی هست در اختیار دارم.بر روی باکس بلندگو ها عدد 6 اهم درج شده.بر روی خود ضبط هم 140+140 rms و 3600 p.m.p.o درج شده است.اما نمیدونم این اعداد و ارقام حقیقت دارند یا خیر.بر روی خود مید و ووفر ها هم فقط شماره سریال درج شده و وات و اهمی وجود ندارد.بنده میخوام این 8 عدد بلندگو را در

باکس جدید نصب کنم و اسپیکری مناسب بسازم
          منتهی به دلیل این که از وات و اهم دقیق بلندگو ها اطلاعی ندارم درمانده شده ام.و حتی توان انتخاب امپلی فایر مناسب را هم ندارم.
          به نظر شما چاره کار من چیست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X