اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک درساختن مدار المنت ودیمر

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک درساختن مدار المنت ودیمر

سلام.
    دوستان لطفاکمکم کنید[جای جناب تحیری عزیزخالی..روحش شاد]
    ببینیدمن براساختن هیتربادگرم بصورت دست ساز تاحالاچهارتاالمنت ودسته سوزوندم.چون ولتاژکاری روی دسته ننوشته.خب؟ باازمایشات فهمیدم110ولته.خب؟دیمرالکترونیک پنکه روبکاربردم وبمحض اتصال سوخت.دوتاالمنت سوخت بادیمرپنکه.یعنی 110ولتی که دیمرپنکه داده زیادتراز ولتاژ کارالمنته..اما بادیمرکنترل دور جاروبرقی المنت سریع داغ میشه وطی 5ثانیه به نهایت دما وسوختن المنت میرسه.خب؟ حالا من اومدم ازخروجی دیمر کلیدمعمولی ترانس پنکه سقفی رو سری کردم باالمنت.روی درجه کم میذارم کلیددورپنکه رو,المنت دمای نرمال میده اما بعد3دقیقه بشدت داغ میشه سیم پیچش ودودمیده..خب؟بجای ترانس پنکه اومدم ترانس مهتابی 40وات و20وات روازمایش کردم ولی المنت داغ نمیشه وخیلی کم گرم میشه..اومدم از سیم پیچ مدار افزایش ولتاژ تلوزیونهای قدیمی استفاده کردم.خوبه امااونم سریع داغ میشه..شمابگیدچکارکنم.اینم بگم ساختن مداربرام مهمه.خودم گرداک925دارم اما میخام دستساز بسازم حالاکه اینهمه تلاش وهزینه الکی کردم.ولتاژ المنت روهم بگم110هستش چون باترانس 110ولت تست کردم اما ترانس مال امپلیفایره وخیلی گرونه وکمیابه ونمیخوام احیانابسوزه..حالا من چه کارکنم که بعدازدیمرباالمنت دسته هیترسری کنم تا المنت نسوزه ودیمربتونه کم وزیادکنه المنت رو؟سلفهایی که بکاربردم کارموراه میندازن اما زوددودمیکنن ازشدت گرما.بنابراین چه کارکنم؟

پاسخ : کمک درساختن مدار المنت ودیمر

نوشته اصلی توسط aghamahdi-s نمایش پست ها
    سلام.
    ببینیدمن براساختن هیتربادگرم بصورت دست ساز تاحالاچهارتاالمنت ودسته سوزوندم.چون ولتاژکاری روی دسته ننوشته.خب؟ باازمایشات فهمیدم110ولته.خب؟دیمرالکترونیک پنکه روبکاربردم وبمحض اتصال سوخت.دوتاالمنت سوخت بادیمرپنکه.یعنی 110ولتی که دیمرپنکه داده زیادتراز ولتاژ کارالمنته..اما بادیمرکنترل دور جاروبرقی المنت سریع داغ میشه وطی 5ثانیه به نهایت دما وسوختن المنت میرسه.خب؟ حالا من اومدم ازخروجی دیمر کلیدمعمولی ترانس پنکه سقفی رو سری کردم باالمنت.روی درجه کم میذارم کلیددورپنکه رو,المنت دمای نرمال میده اما بعد3دقیقه بشدت داغ میشه سیم پیچش ودودمیده..خب؟بجای ترانس پنکه اومدم ترانس مهتابی 40وات و20وات روازمایش کردم ولی المنت داغ نمیشه وخیلی کم گرم میشه..اومدم از سیم پیچ مدار افزایش ولتاژ تلوزیونهای قدیمی استفاده کردم.خوبه امااونم سریع داغ میشه..شمابگیدچکارکنم.اینم بگم ساختن مداربرام مهمه.خودم گرداک925دارم اما میخام دستساز بسازم حالاکه اینهمه تلاش وهزینه الکی کردم.ولتاژ المنت روهم بگم110هستش چون باترانس 110ولت تست کردم اما ترانس مال امپلیفایره وخیلی گرونه وکمیابه ونمیخوام احیانابسوزه..حالا من چه کارکنم که بعدازدیمرباالمنت دسته هیترسری کنم تا المنت نسوزه ودیمربتونه کم وزیادکنه المنت رو؟سلفهایی که بکاربردم کارموراه میندازن اما زوددودمیکنن ازشدت گرما.بنابراین چه کارکنم؟
    سلام / یک عدد یکسو کننده ولتاژ بخر(فول بریج رکتیفایر) و با یک خازن موازی کن خروجیش رو/ یک ماسفت irf840 بگیرو یک آردویینو بعد موج pwm تولید کن و با یک پتانسیومتر کنترلش کن (گیت ماسفت وصل بشه به خروجی pwm آردویینو)(برنامش خیلی خیلی خیلی سادست) بعد گراند هارو به هم وصل کن(سورس ماسفت گراند هست به گراند آردویینو و گراند dc ;که 370 ولت هست) و خروجی هات میشن درین و + خروجی 370 ولت.
    حالا با کم و زیاد کردن پتانسیومتر ولتاژ 0 تا 370 ولت خواهید داشت.
    بعد اینکه حتما جریان هوا هم داری دیگه برای دسته؟

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام.بله براهواکه مشکلی ندارم وبرابربا گورداک اصلی تونستم بادروایجادکنم.اما این مداری که فرمودین برامن که مبتدی هستم مشکله.البته اگربااتمگامیشه انجام داد میشه مدارش رو روی کاغذبکشید؟واینکه برنامه اتمگا رو کجامیتونم بگم برام بنویسن و من برنامه رو پروگرم کنم؟البته اگرمدارانالوگ وساده باشه که عالی میشه..

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

البته ایجادتغذیه متغیر 0الی220والی بالاتر خودش یک پروژه جذابیه برام که اگربشه با اتمگا انجام داد محشره..بصورت جداگانه حتما توفکرساختنش هستم البته باراهنماییهای شمابزرگواران وگرنه منکه نهایتا میتونم مونتاژ بکنم.

دیدگاه

سلام.بله براهواکه مشکلی ندارم وبرابربا گورداک اصلی تونستم بادروایجادکنم.اما این مداری که فرمودین برامن که مبتدی هستم مشکله.البته اگربااتمگامیشه انجام داد میشه مدارش رو روی کاغذبکشید؟واینکه برنامه اتمگا رو کجامیتونم بگم برام بنویسن و من برنامه رو پروگرم کنم؟البته اگرمدارانالوگ وساده باشه که عالی میشه..

البته ایجادتغذیه متغیر 0الی220والی بالاتر خودش یک پروژه جذابیه برام که اگربشه با اتمگا انجام داد محشره..بصورت جداگانه حتما توفکرساختنش هستم البته باراهنماییهای شمابزرگواران وگرنه منکه نهایتا میتونم مونتاژ بکنم.
        به این صورت عمل میکنه که برق شهر رو مستقیم میکنه و در یک خازن ذخیره میکنه و به عنوان منبع ازش استفاده میکنه و با PWM ولتاژ کنترل خواهد شد و توسط ماسفت به منبع انتقال خواهد یافت(برای بار های القایی مناسب نیست)

برنامش هم واقعا چیز ساده ای هست(برای آردویینو میخواین یا برای کد ویژن؟)

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام.
          دوست عزیز منم دقیقا یه ماه پیش همین کار رو کردم یه دسته هیتر گرفتم و یه دیمر براش ساختم و کاملا صحیح و بدون نقص کار می کنه. شرح پروژه :
          مدار دیمر همونیه که تو اینترنت هست البته با کمی تغییر ( اگه خواستین بگین مدارشو میزارم)
          ولتاژ المنت رو هم نمیدونستم همین طور که که با دیمر ولتاژ رو زیاد می کنم، هر وقت المنت سرخ شد همون جا ولش می کنم (البته آروم و باید مواظب بود زیاد سرخ نشه)
          تو یه پاور کامپیوتر فن سشوار قرار دادم، بادش زیاد نیست ولی قابل استفاده است
          راستی شما از چه روشی برای تولید باد استفاده کردید؟
          من فعلا رو خوندن دمای دسته کار میکنم که فکر کنم باید از یه مبدل آنالوگ به دیجیتال 16 بیتی استفاده کنم.
          یه چیز دیگه : پاور کامپیوتر یه منبع تغذیه عالی هست با قیمت ارزان! 5 ولت 35 آمپر!!! 12 ولت 25 آمپر!!! خلاصه اینکه اگه پاور کامپیوتر رو به جای آداپتور های گرون قیمت بخرین خیلی سود می کنید من یه دونه شو از دیوار 25 تومن گرفتم
          جدیدترین ویرایش توسط alone123; ۱۰:۵۲ ۱۳۹۸/۰۱/۱۰.

دیدگاه

با سلام
            فکر کنم اگر از میکرو برای تولید پالس استفاده نگنید بهتره:
            1- قیمت تمام شده
            2- اگر میکرو مشکلی براش پیش بیاد و نتونه ماسفت رو کنترل کنه ممکن فاجعه رخ بده
            به نظرم استفاده از مدار زیر که با 555 بسته شده بهتر باشه:

سایت همسایه داره زیر 20 تومن هم هست...
            راستی اگر امکانش هست توضیح بدین چه جوری باد مورد نیاز رو تامین کردین
            جدیدترین ویرایش توسط dostajn; ۱۱:۴۸ ۱۳۹۸/۰۱/۱۰.

دیدگاه

سلام دوستان.ممنونم از جوابهاتون.الان شرح میدم.
              دیشب هیترگورداک روبازکردم ودیدم المنت باولتاژ 110الی160ولت کارمیکنه.البته ظاهراهیترگورداک المنتش باسایرمارکهامتفاوته ازنظرولتاژ.اما مداری که من دارم روش ازمایش میکنم یک دسته هیتر3سیمه معمولی هستش که نام ومارک نداره روش.یک دیمرازالکتریکیهاخریدم که مال لامپ وپنکه بکارمیره اما واقعا کارنمیکنه.چرا؟؟ببنیدولتاژروتا110میاره اما هیتررومیسوزونه.ظاهرا برااینه که جریان یاهمون امپرروکم نمیکنه.امادیمرجاروبرقی روبازکردم وکارمیکنه ولی یک مشکل هست.اینکه کمترین مقداردرجه دیمربرابره با دمای زیادالمنت که ازحدمتوسط بیشتره.یعنی اون مقداردمای المنت رواگربخام باگورداک مقایسه کنم حدود360الی400درجه میشه.من میخام دماروکمترکنم.یعنی ازحد سردبودن تاسرخ شدن المنت.برای همین یک ترانس پنکه سقفی وچندنوع ترانس دیگه یامقاومت اجری5وات رو براازمایش سری کردم باالمنت تا بتونم ازحدسردتاداغ روکنترل کنم.موفق هم شدم ولی مشکلم داغ شدن ودودکردن ترانس وحتی مقاومت اجریه..حالا میخام بگم چه کنم؟توفکرم ترانس110بخرم وبادیمر ورودی ترانس110روکنترل کنم.خروجی110ولت روبدم به المنت.شما کاربردی ترین راه حلتون چیه؟ دوستی که بادیمرتونست بسازه لطفامداردیمرش روبذاره تا ببینم.امابرای باد من فن ساختم.عکسشومیذارم
              جدیدترین ویرایش توسط aghamahdi-s; ۱۵:۴۱ ۱۳۹۸/۰۱/۱۰.

دیدگاه

دیشب هیترگورداک روبازکردم ودیدم المنت باولتاژ 110الی160ولت کارمیکنه.البته ظاهراهیترگورداک المنتش باسایرمارکهامتفاوته ازنظرولتاژ.اما مداری که من دارم روش ازمایش میکنم یک دسته هیتر3سیمه معمولی هستش که نام ومارک نداره روش.یک دیمرازالکتریکیهاخریدم که مال لامپ وپنکه بکارمیره اما واقعا کارنمیکنه.چرا؟؟ببنیدولتاژروتا110میاره اما هیتررومیسوزونه.ظاهرا برااینه که جریان یاهمون امپرروکم نمیکنه.امادیمرجاروبرقی روبازکردم وکارمیکنه ولی یک مشکل هست.اینکه کمترین مقداردرجه دیمربرابره با دمای زیادالمنت که ازحدمتوسط بیشتره.یعنی اون مقداردمای المنت رواگربخام باگورداک مقایسه کنم حدود360الی400درجه میشه.من میخام دماروکمترکنم.یعنی ازحد سردبودن تاسرخ شدن المنت.برای همین یک ترانس پنکه سقفی وچندنوع ترانس دیگه یامقاومت اجری5وات رو براازمایش سری کردم باالمنت تا بتونم ازحدسردتاداغ روکنترل کنم.موفق هم شدم ولی مشکلم داغ شدن ودودکردن ترانس وحتی مقاومت اجریه..حالا میخام بگم چه کنم؟توفکرم ترانس110بخرم وبادیمر ورودی ترانس110روکنترل کنم.خروجی110ولت روبدم به المنت.شما کاربردی ترین راه حلتون چیه؟ دوستی که بادیمرتونست بسازه لطفامداردیمرش روبذاره تا ببینم.امابرای باد من فن ساختم.عکسشومیذارم
                بازه ی خروجی اون دیمر ها متفاوت هست، دیمری که من ساختم از صفر تا 220 ولت هست و باید حواستون باشه که ولتاژ رو بیش از حد زیاد نکنید ( ولی فکر کنم بازه ی خروجی ولتاژ شم بشه محدود کرد) خواستین بگین عکس مدارشو بسازم
                راستی نگفتید از چه روشی برای تولید باد استفاده کردید؟
                جدیدترین ویرایش توسط alone123; ۱۳:۰۵ ۱۳۹۸/۰۱/۱۰.

دیدگاه

دوست عزیز متاسفانه کامنت شماروکامل نشون نمیده.دوباره بذارین.نمیدونم براچی بعضی ازکامنتهای من رونصفه نشون میده وکامل نمایش نمیده
                  جدیدترین ویرایش توسط aghamahdi-s; ۱۵:۴۱ ۱۳۹۸/۰۱/۱۰.

دیدگاه

دیشب هیترگورداک روبازکردم ودیدم المنت باولتاژ 110الی160ولت کارمیکنه.البته ظاهراهیترگورداک المنتش باسایرمارکهامتفاوته ازنظرولتاژ.اما مداری که من دارم روش ازمایش میکنم یک دسته هیتر3سیمه معمولی هستش که نام ومارک نداره روش.یک دیمرازالکتریکیهاخریدم که مال لامپ وپنکه بکارمیره اما واقعا کارنمیکنه.چرا؟؟ببنیدولتاژ روتا110ولت پایین میاره اما المنت هیتررومیسوزونه.ظاهرا برااینه که جریان یاهمون امپرروکم نمیکنه وظاهراامپراژ موجب سوختن المنته.شایدم اشتباه فکرکنم.امادیمرجاروبرقی روبازکردم وکارمیکنه ولی یک مشکل هست.اینکه کمترین مقداردرجه دیمربرابره با دمای زیادالمنت که ازحدمتوسط بیشتره.یعنی اون مقداردمای المنت رواگربخام باگورداک مقایسه کنم حدود360الی400درجه میشه.من میخام دماروکمترکنم.یعنی ازحد سردبودن تاسرخ شدن المنت.برای همین یک ترانس پنکه سقفی وچندنوع ترانس دیگه یامقاومت اجری5وات رو براازمایش سری کردم باالمنت تا بتونم ازحدسردتاداغ روکنترل کنم.موفق هم شدم ولی مشکلم داغ شدن ودودکردن ترانس وحتی مقاومت اجریه..حالا میخام بگم چه کنم؟توفکرم ترانس110بخرم وبادیمر ورودی ترانس110روکنترل کنم.خروجی110ولت روبدم به المنت.شما کاربردی ترین راه حلتون چیه؟ دوستی که بادیمرتونست بسازه لطفامداردیمرش روبذاره تا ببینم.امابرای باد من فن ساختم.عکسشومیذارم
                    جدیدترین ویرایش توسط aghamahdi-s; ۱۵:۴۰ ۱۳۹۸/۰۱/۱۰.

دیدگاه

دوست عزیز میشه نقشه دیمرتون روبگذاریدتاببینم؟ثانیااینکه ازپاورکامپیوتر تونستید بعنوان ورودی برق المنت استفاده کنید؟؟؟متوجه مطلب نشدم

دیدگاه

دوستان کمک کنیدخب

دیدگاه

دوست عزیز میشه نقشه دیمرتون روبگذاریدتاببینم؟ثانیااینکه ازپاورکامپیوتر تونستید بعنوان ورودی برق المنت استفاده کنید؟؟؟متوجه مطلب نشدم
                          این مداری هست که من ازش به عنوان دیمر استفاده می کنم، اول برای این که مطمئن بشید مدار رو درست بستین به جای المنت یه لامپ صد بهش وصل کنین
                          در مورد پاور هم بگم که به عنوان جعبه ی هیتر استفادش کردم که فقط باد ازش به دسته فرستاده میشه علاوه بر این یه منبع تغذیه کامل هست که نیاز شما رو در مورد برق های مختلف کاملا حل می کنه، المنت با دیمر زیر مستقیم به برق وصله

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alone123 نمایش پست ها
                            این مداری هست که من ازش به عنوان دیمر استفاده می کنم، اول برای این که مطمئن بشید مدار رو درست بستین به جای المنت یه لامپ صد بهش وصل کنین
                            در مورد پاور هم بگم که به عنوان جعبه ی هیتر استفادش کردم که فقط باد ازش به دسته فرستاده میشه علاوه بر این یه منبع تغذیه کامل هست که نیاز شما رو در مورد برق های مختلف کاملا حل می کنه، المنت با دیمر زیر مستقیم به برق وصله
                            با سلام ایا راهی هست که خوجی دیمر مثلا بشه 20ولت ایا باید پتانسیومتر قوی تری گزاشت ایا راهی هست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط e12345 نمایش پست ها
                              با سلام ایا راهی هست که خوجی دیمر مثلا بشه 20ولت ایا باید پتانسیومتر قوی تری گزاشت ایا راهی هست
                              20 ولت رو برای چه وسیله ای می خواین؟ چون این دیمر موج سینوسی برق رو برش میده، برای خیلی چیز ها مناسب نیست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X