اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انواع برد های arduino mini pro !!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انواع برد های arduino mini pro !!!

درود به همگی
    دوستان مورد خاصی برای من پیش اومده .خواستم تو انجمن مطرح کنم اگه دوستان در این مورد اطلاعی دارید لطفا بفرمایید:
    من چند عدد برد آردوینو pro mini داشتم.می دونستم که این برد دو نوع 3.3 v و 5.0v داره.که مدل 3.3 ولتی 8Mhz ومدل 5.0,ولتی 16Mhz هست.
    برای مشخص کردن این که از چه مدلیه.چند تا آزمایش انجام دادم.یاد آوری می کنم در کل مدت این آزمایش ولتاژتغذیه من 3.3 v بود.یه برنامه blink با زمان 10 ثانیه دادم بهش وبا انتخاب برد 5.0 ولت 16Mhz روی برد ریختم وبعد همون برنامه رو با انتخاب برد 3.3v و 8Mhz روی برد ریختم.با اندازه گیری زمان چشمک زدن متوجه شدم که در حالت اول(5.0vو16Mhz) زمان 10 ثانیه درست است.پس به این نتیجه رسیدم که کریستال روی برد 16Mhz هست.
    در مرحله دوم با دادن ولتاژ های مختلف به پایه RAW واندازه گیری خروجی رگولاتور روی برددیدم همواره خروجی 3.3v را نشان می دهد.پس برد باید 3.3 v باشد.
    نتیجه گیری کلی : arduino pro mini 3.3v -16Mhz !!!!!!!
    چطور شد؟مگه داریم؟یکی کمک کنه.

پاسخ : انواع برد های arduino mini pro !!!

نوشته اصلی توسط electron329 نمایش پست ها
    درود به همگی
    دوستان مورد خاصی برای من پیش اومده .خواستم تو انجمن مطرح کنم اگه دوستان در این مورد اطلاعی دارید لطفا بفرمایید:
    من چند عدد برد آردوینو pro mini داشتم.می دونستم که این برد دو نوع 3.3 v و 5.0v داره.که مدل 3.3 ولتی 8Mhz ومدل 5.0,ولتی 16Mhz هست.
    برای مشخص کردن این که از چه مدلیه.چند تا آزمایش انجام دادم.یاد آوری می کنم در کل مدت این آزمایش ولتاژتغذیه من 3.3 v بود.یه برنامه blink با زمان 10 ثانیه دادم بهش وبا انتخاب برد 5.0 ولت 16Mhz روی برد ریختم وبعد همون برنامه رو با انتخاب برد 3.3v و 8Mhz روی برد ریختم.با اندازه گیری زمان چشمک زدن متوجه شدم که در حالت اول(5.0vو16Mhz) زمان 10 ثانیه درست است.پس به این نتیجه رسیدم که کریستال روی برد 16Mhz هست.
    در مرحله دوم با دادن ولتاژ های مختلف به پایه RAW واندازه گیری خروجی رگولاتور روی برددیدم همواره خروجی 3.3v را نشان می دهد.پس برد باید 3.3 v باشد.
    نتیجه گیری کلی : arduino pro mini 3.3v -16Mhz !!!!!!!
    چطور شد؟مگه داریم؟یکی کمک کنه.
    سلام. کافیه به برد نگاه کنید و نام کریستال و نام رگولاتور رو نگاه کنین
    ساده ترین راه اینه.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

سلام دوست عزیز
      من که دقیقتر چک کردم.
      من اون توضیحات رو دادم برای اینکه بگم دقیق ولتاژ وفرکانس رو اندازه گرفتم نه اینکه حتی از روی قطعه خونده باشم.
      اما موضوع اینه که اصلا مگه pro mini 3.3v 16Mhz هم مگه داریم؟
      هر چی می گردم دیتا شیت براش پیدا نمی کنم.

دیدگاه

سلام دوست عزیز
        من که دقیقتر چک کردم.
        من اون توضیحات رو دادم برای اینکه بگم دقیق ولتاژ وفرکانس رو اندازه گرفتم نه اینکه حتی از روی قطعه خونده باشم.
        اما موضوع اینه که اصلا مگه pro mini 3.3v 16Mhz هم مگه داریم؟
        هر چی می گردم دیتا شیت براش پیدا نمی کنم.

دنبال دیتاشیت نباش! شرکت های خیلی زیادی هستن که برد آردویینو تولید میکنن (بوت لودری که در برنامه ی IDE وجود داره برای ورژن 3.3 فرکانس رو 8 مگ در نظر گرفته و برای 5 ولت 16 مگ ) شما ولتاژ رو محدود نکن چون ممکنه توی فرکانس کریستال تاثیر بذاره و نتایج اشتباهی بت بده

امیرحسین ضیا

دیدگاه

من چیزی رو محدود نکردم.رگولاتور روی برد 3.3v هست ولی کریستالش 16.ناچارم با IDE تو مد 5.0v و 16Mhz برنامه رو آپلود کنم.والا برنامه ها درست جواب نمیدن.
          سوال من این بود که شما یا دوستان دیگه همچین چیزی برخورد کردید یا نه.
          به واسطه وجود رگولاتور 3.3 روی برد به ناچار موقع ارتباط با برد های جانبی باید اختلاف 5.0 و 3.3 v رو در نظر بگیرم .واین محدودیت رو من ناچارم رعایت کنم.
          مسئله اینه که هیچ سایتی در مورد این مدل pro mini 3.3v 16Mhz چیزی گفته نشده فقط در بعضی از سایتها میگن خودتون میتونید با دستکاری کریستال به جهت over clock این کار رو بکنید که اون هم مطمئنن خیلی safe نیست.این برد رو من دستکاری نکردم و وقتی 6 عدد از این برد خریدم همشون همینطوری بودن.

در ضمن برد من با عکسی که شما گذاشتی کاملا فرق می کنه وقابلیت انتخاب فرکانس نداره.
          جدیدترین ویرایش توسط electron329; ۱۴:۰۶ ۱۳۹۸/۰۱/۲۰.

دیدگاه

درود
            همونطور که دوستمون azjaguar هم اشاره کردند این برد ها بخاطر تولید کننده های مختلف مشخصات ثابتی ندارند.خود وارد کننده هم که اصلا براش مهم نیست چی دست خریدار میدهد.
            بنده هم یک pro mini با مشخصات برد شما دارم.رگولاتور 3.3 و کریستال 16 .
            در مورد تعویض کریستال هم نگران نباشید هیچ مشکلی نداره.ضمن اینکه شما درصورت تعویض کریستال 8mhz نیاز دارید و قصد over clock ندارید.طبق دیتاشیت مگا328 تا 16mhz برای 3.3 ولت اکی هست ( 8mhz که دیگه مشکلی نداره).

دیدگاه

سلام دوست عزیز
              اما طبق نمودار ولتاژعملکرد mega 328 در ولتاژ 3.3 تنها تا فرکانس 13 امنیت عملکرد داره وبرای فرکانس بالاتر باید ولتاژبالاتر باشه.
              جدیدترین ویرایش توسط electron329; ۱۴:۱۴ ۱۳۹۸/۰۱/۲۰.

دیدگاه

من چیزی رو محدود نکردم.رگولاتور روی برد 3.3v هست ولی کریستالش 16.ناچارم با IDE تو مد 5.0v و 16Mhz برنامه رو آپلود کنم.والا برنامه ها درست جواب نمیدن.
                سوال من این بود که شما یا دوستان دیگه همچین چیزی برخورد کردید یا نه.
                به واسطه وجود رگولاتور 3.3 روی برد به ناچار موقع ارتباط با برد های جانبی باید اختلاف 5.0 و 3.3 v رو در نظر بگیرم .واین محدودیت رو من ناچارم رعایت کنم.
                مسئله اینه که هیچ سایتی در مورد این مدل pro mini 3.3v 16Mhz چیزی گفته نشده فقط در بعضی از سایتها میگن خودتون میتونید با دستکاری کریستال به جهت over clock این کار رو بکنید که اون هم مطمئنن خیلی safe نیست.این برد رو من دستکاری نکردم و وقتی 6 عدد از این برد خریدم همشون همینطوری بودن.

در ضمن برد من با عکسی که شما گذاشتی کاملا فرق می کنه وقابلیت انتخاب فرکانس نداره.
                من بهتون پیشنهاد میکنم که رگولاتور رو برداشته و با یک رگولاتور 5 ولت جایگزین کنین و یا اینکه کریستال رو با کریستال 8 جایگزین کنین

امیرحسین ضیا

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X