اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نکات کاهش ریپل در خروجی منبع تغذیه ؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نکات کاهش ریپل در خروجی منبع تغذیه ؟؟؟؟

سلام
    می خواستم ببینم چه طور میشه ریپل در حد 50 میکرو ولت داشت در خروجی
    البته می دانیم که با افزایش خازن در تئوری این اتفاق می افته ولی در عمل نکات خاصی ممکنه وجود داشته باشه
    به لحاظ عملی مورد نظر هست
    فرض مسئله 50 کیلو فرکانس خروجی 12 ولت با جریان 2 آمپر
    ورودی 100ولت
    البته شاید فرض مسئله مهم نباشد
    اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم
    پیامبر اکرم(ص):زکات علم نشر آن است.
    در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

پاسخ : نکات کاهش ریپل در خروجی منبع تغذیه ؟؟؟؟

نوشته اصلی توسط seyed saeed نمایش پست ها
    سلام
    البته می دانیم که با افزایش خازن در تئوری این اتفاق می افته ولی در عمل نکات خاصی ممکنه وجود داشته باشه
    ورودی 100ولت
    سلام ،
    انتخاب ESR مناسب ، موازی کردن خازن 1 میکرو سرامیکی ، کوتاه بودن پایه های خازن خروجی ، گرفتن فیدبک از سر خازن خروجی ، پایداری فیدبک ، قرار دادن فیلتر LC ، روتینگ صحیح پی سی بی از مهمترین موارد در کاهش ریپل هستن ، ESR ٍخیلی مهمه ،
    خازن های الکترولیت در فرکانس های پایین مانند خازن عمل میکنند ، کافیه فرکانس کاریش بره بالاتر(مثلا 1 کیلو هرتز) خازن به شدت از حالت ایده آل خودش فاصله میگیره ، حتی بهترین خازن های الکترولیت هم همینطوری هستند ، کافیه با یه LCR متر پیشرفته تست کنید! بنابراین قرار دادن خازن های 10 ,و 1 میکرو و 100 نانو از جنس سرامیکی یا mkt که در فرکانس های بالا خاصیت خودشون رو حفظ میکنن و همچنین ESR بسیار پایینی در حد چند میلی اهم دارند میتونه راه حل بسیار خوبی باشه ، جنس و مقدار صحیح ترانس و یا سلف هم بسیار تاثیر گذاره ، با اینکه سلف در ریپل ولتاژ بصورت مستقیم تاثیر نداره اما پیک جریان هایی که نتیجه ی کاهش مقدار سلف باشه مستقیما بر Iripple و Vripple تاثیر مخربی داره.
    به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
    الکترونیک قدرت
    الکترونیک آنالوگ
    طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
    ---------------------BMCELEC@-------------------
    ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
    ---------------www.bmc-elec.com--------------
    ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام
      ورودی 100ولت
      این مقدار ریپر توی مداراتی که با باطری هم کار میکنن هست. شما چرا میخاین اینقدر ریپل رو کم کنید؟ حتی اسیلسکپ های متوسط هم زیر 500uv رو درست نشون نمیدن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
        سلام ،
        انتخاب ESR مناسب ، موازی کردن خازن 1 میکرو سرامیکی ، کوتاه بودن پایه های خازن خروجی ، گرفتن فیدبک از سر خازن خروجی ، پایداری فیدبک ، قرار دادن فیلتر LC ، روتینگ صحیح پی سی بی از مهمترین موارد در کاهش ریپل هستن ، ESR ٍخیلی مهمه ،
        خازن های الکترولیت در فرکانس های پایین مانند خازن عمل میکنند ، کافیه فرکانس کاریش بره بالاتر(مثلا 1 کیلو هرتز) خازن به شدت از حالت ایده آل خودش فاصله میگیره ، حتی بهترین خازن های الکترولیت هم همینطوری هستند ، کافیه با یه LCR متر پیشرفته تست کنید! بنابراین قرار دادن خازن های 10 ,و 1 میکرو و 100 نانو از جنس سرامیکی یا mkt که در فرکانس های بالا خاصیت خودشون رو حفظ میکنن و همچنین ESR بسیار پایینی در حد چند میلی اهم دارند میتونه راه حل بسیار خوبی باشه ، جنس و مقدار صحیح ترانس و یا سلف هم بسیار تاثیر گذاره ، با اینکه سلف در ریپل ولتاژ بصورت مستقیم تاثیر نداره اما پیک جریان هایی که نتیجه ی کاهش مقدار سلف باشه مستقیما بر Iripple و Vripple تاثیر مخربی داره.
        سلام ممنون فکر می کنید در عمل به هم چین ریپلی میشه رسید اصلا کاربردی داره؟؟
        چون جایی دیدم که مطرح شده بود به عنوان یه کار سفارشی من هم دیدم از پس این کار برنمیام در عوض گفتم در موردش برای خودم تحقیق کنم
        به قول جناب arvinfx تو مداراتی هم که باطری وجود داره باز هم ریپل قابل مشاهده است اون جا هم اگر بخواهیم ریپل کم تر بشه باید خازن بذاریم
        ولی اصلا هم چین ریپلی در عمل قابل ساخت هست و کاربردش چیه ؟؟؟

دلیل: ادغام دو پست برای جلوگیری از اسپم

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
        این مقدار ریپر توی مداراتی که با باطری هم کار میکنن هست. شما چرا میخاین اینقدر ریپل رو کم کنید؟ حتی اسیلسکپ های متوسط هم زیر 500uv رو درست نشون نمیدن
        بله حق با شماست اسیلوسکوپ هم نمی تونه به خوبی نمایش بده
        و همین طور که گفتید باطری هم در لحظات جریان کشی ریپل داره ولی این مسئله خودم نیست همین طور که در پست قبل گفتم جایی به عنوان سفارش دیدم که می خواستن یه هم چین منبعی رو به کسی سفارش بدن
        من هم که نمی شناختمشون که ببینم از لحاظ علمی در چه سطحی هستند
        به خاطر همین گفتم به عنوان یک مسئله برای خودم دنبالش برم
        واقعا نمی دونم عملی هست یا نه و اصلا به چه درد می خوره
        در کشور هاي غربي انتقال تجربيات و دانش به افراد مبتدي يک پيشرفت محسوب شده و به آن مديريت دانش مي گويند. ولي متاسفانه اين فرهنگ هنوز در کشور ايران رايج نشده است !!!

دیدگاه

خوب کاش میپرسیدین ازشون واقعا چی رو میخان تغذیه کنن با این دقت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
            خوب کاش میپرسیدین ازشون واقعا چی رو میخان تغذیه کنن با این دقت
            بله درست می فرمایید کاش می پرسیدم البته هنوز هم دیر نشده و شاید بتونم
            فقط یه سوال من در مورد فلای بک به لحاظ مفهومی تو فیدبکش یه چیزی رو نمی فهمم
            باید بگم که تجربه ساخت چند هاف بریج رو دارم البته هر کدام اصلاحاتی نیاز دارند ولی فعلا که خوب کار می کنند
            یه مدل 24 ولت هم با uc3845 ساخته بودم
            ولی هیچ وقت سراغ فلای بک نرفتم
            می دانیم که در فلای بک در نیم سیکل اول انرژی در هسته ذخیره میشه و در نیم سیکل دوم به ثانویه منتقل میشه
            خب حالا سوال دقیقا همین جاست وقتی در نیم سیک اول هستیم چه طور بفهمیم که چه میزان لازم است انرژی ذخیره کنیم که در خروجی تغییراتی نداشته باشیم
            به طور مثال الان خروجی به دلیلی افت می کند و ما در سیکل بعدی بایداون رو بالا ببریم ولی از کجا فیدبک متوجه میشه که این مقدار انرژی کافیه یا به عبارتی این مقدار دیوتی کافیست ؟؟

دیدگاه

بله درست می فرمایید کاش می پرسیدم البته هنوز هم دیر نشده و شاید بتونم
              فقط یه سوال من در مورد فلای بک به لحاظ مفهومی تو فیدبکش یه چیزی رو نمی فهمم
              باید بگم که تجربه ساخت چند هاف بریج رو دارم البته هر کدام اصلاحاتی نیاز دارند ولی فعلا که خوب کار می کنند
              یه مدل 24 ولت هم با uc3845 ساخته بودم
              ولی هیچ وقت سراغ فلای بک نرفتم
              می دانیم که در فلای بک در نیم سیکل اول انرژی در هسته ذخیره میشه و در نیم سیکل دوم به ثانویه منتقل میشه
              خب حالا سوال دقیقا همین جاست وقتی در نیم سیک اول هستیم چه طور بفهمیم که چه میزان لازم است انرژی ذخیره کنیم که در خروجی تغییراتی نداشته باشیم
              به طور مثال الان خروجی به دلیلی افت می کند و ما در سیکل بعدی بایداون رو بالا ببریم ولی از کجا فیدبک متوجه میشه که این مقدار انرژی کافیه یا به عبارتی این مقدار دیوتی کافیست ؟؟
              اونقدر دقیق نیست، توی سیکل های بعدی عملا جبران میشه، فلای بک بیشتر یه طرح اقتصادی هست و البته عملکرد خوبی هم داره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X