اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تفاوت خاموش شدن (power down) و reset شدن میکرو avr

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تفاوت خاموش شدن (power down) و reset شدن میکرو avr

با سلام.
    چه طور باید فهمید که یک میکرو avr خاموش شده و یا اینکه reset شده و مثلا منابع reset میتونن تایمر watchdog , فیوزبیت BOD و پایه reset میکرو باشه ؟

در واقع من میخوام بدونم که ایا امکان داره که بتوان قبل از اینکه میکرو بخواهد reset شود تشخیص داد( یا بعد از اینکه reset شد تشخیص داد) و مهم تر اینکه چه طور خاموش شدن رو از reset شدن تفکیک کرد؟

پیشاپیش از پاسختون سپاسس گذارم.

پاسخ : تفاوت خاموش شدن (power down) و reset شدن میکرو avr

*قبل از اینکه میکرو ریست بشه مثلا بخاطر پایین اومدن ولتاژ ورودی بله، باید مدار تشخیص افت ورودی داشته باشید و سریعتر افت ولتاژ رو تشخیص بدین و کارهای ضروری رو تو اون زمان محدود انجام بدین
    * عاملی که باعث ریست شده تو یکی از ثیاتها نوشته میشه ولی در پاور آن همه اونها روی حالت پیش فرض خودشون هستند. متاسفانه سه چارسالی میشه که دیگه با AVR کار نکردم و همینقدر میتونم راهنمایی کنم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan نمایش پست ها
      *قبل از اینکه میکرو ریست بشه مثلا بخاطر پایین اومدن ولتاژ ورودی بله، باید مدار تشخیص افت ورودی داشته باشید و سریعتر افت ولتاژ رو تشخیص بدین و کارهای ضروری رو تو اون زمان محدود انجام بدین
      * عاملی که باعث ریست شده تو یکی از ثیاتها نوشته میشه ولی در پاور آن همه اونها روی حالت پیش فرض خودشون هستند. متاسفانه سه چارسالی میشه که دیگه با AVR کار نکردم و همینقدر میتونم راهنمایی کنم
      ممنون از راهنمایی تون.
      در واقع من میخوام برنامه ای بنویسم که دفعات خاموش شدن و ریست شدن میکرو رو به دست بیارم.
      الان شما میگید که عاملی که باعث ریست شدن میکرو شده در یکی از رجیستر ها ذخیره میشه . ولی مگر وقتی میکرو ریست میشود تمامی رجیستر ها صفر نمیشوند؟؟؟
      یعنی اینکه اون رجیستر مد نظر شما مقدارش پس از ریست شدن تغییر نمیکند؟؟؟
      اگر اسمی از اون رجیستر میدونید راهنمایی کنید.

باز هم سپاس گذارم.

دیدگاه

*انواع ریست داره میکرو
        * همه رجیسترها ، ریست نمیشن و در اکثر ریستها، مقادیر قبلیشون رو حفظ میکنند. در ریست پاور آن هست که معمولا به مقادیر پیش فرض ریست میشن
        * اگر بین ریست و خاموش روشن شدن تفاوتی ندارید، میتونید همون اول کدتون یه متغیر رو اضافه کنید مثلا در ایپرام. اما اگر فرق داره اول باید نوع ریست رو مشخص کنید که ریست اور آن میشه روشن شدن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojalan نمایش پست ها
          *انواع ریست داره میکرو
          * همه رجیسترها ، ریست نمیشن و در اکثر ریستها، مقادیر قبلیشون رو حفظ میکنند. در ریست پاور آن هست که معمولا به مقادیر پیش فرض ریست میشن
          * اگر بین ریست و خاموش روشن شدن تفاوتی ندارید، میتونید همون اول کدتون یه متغیر رو اضافه کنید مثلا در ایپرام. اما اگر فرق داره اول باید نوع ریست رو مشخص کنید که ریست اور آن میشه روشن شدن
          ممنون از راهنماییتون.
          بله درست میفرمایید همه رجیستر ها وقتی که تغذیه میکرو متصل است (power on) ریست نمیشوند.(اشتباه از من بود.)
          اسم اون رجیستری رو که فرمودید پیدا کردم . اسمش هست MCUCSR .
          1- فقط مشکلی که دارم این هست که محتویات این رجیستر اگر که تغذیه میکرو قطع شود تغییر میکند یا نه ؟؟؟(البته فکر کنم از اونجایی که جزو رجیستر ها است و رجیستر ها در حافظه SRAM هستند مقدارشون صفر بشه.)
          2- مشکل در مفهوم power on و power off هست .منظور از این دو اصطلاح وصل و قطع بودن تغذیه میکرو هست یا اینکه میشود با اینکه تغذیه میکرو وصل هست (و پایدار و بدون نوسان) میکرو را power off نمود؟؟؟
          3- مشکل دیگر این که هنگامی که در حال نوشتن دفعات روشن و خاموش شدن بر روی حافظه EEPROM هستیم میکرو reset یا power off شود .اون موقع اطلاعات از دست میره و نتیجه اشتباه میشه.
          میخواستم ببینم راه حلی برای رفع این مشکل هست یا نه؟ البته راه حلی که به ذهنم میرسه اینه که با اضافه نمودن یک سری مدارات سخت افزاری خارجی بتوان قطع شدن تغذیه را تشخیص داد ولی مشکل reset هم چنان پا برجاست ؟

ممنون میشم اگر برای سوالات فوق جوابی به ذهنتان میرسد راهنمایی نمایید.

سپاس گذارم.

دیدگاه

اگه تغدیه میکرو قطع بشه که عملا پاور آن ریست اتفاق افتاده و با ریتسهای دیگه متفاوت هست. در ریستهای دیگه معمولا رجیسترها مقدارشون رو حفظ میکنند

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X