اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در ساخت پک باتری لیتیوم یون

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در ساخت پک باتری لیتیوم یون

با سلام
    من قصد دارم برای ماژول آمپلی فایر زیر یک پک باتری لیتیوم یون درست کنم و چون زیاد با باتری سرو کار نداشتم و اطلاعات زیادی در این زمینه ندارم

لینک امپلی فایر مورد نظر: yon.ir/oX7Xj

لطفا بگوید با چند عدد باتری میتوان ولتاژ و جریان را کامل کرد و حداکثر چند ساعت کار میکند؟؟
    لطفا در خصوص نحوه اتصالات و برد شارژ و برند انتخابی باتری(قیمت مناسب)و فروشگاه (برای خرید وسایل)هم بگوید

ممنونم که وقت گذاشتید
    جدیدترین ویرایش توسط Farbod_Fallah; ۰۰:۱۵ ۱۳۹۸/۰۱/۳۱.

پاسخ : راهنمایی در ساخت پک باتری لیتیوم یون

نوشته اصلی توسط Farbod_Fallah نمایش پست ها
    با سلام
    من قصد دارم برای ماژول آمپلی فایر زیر یک پک باتری لیتیوم یون درست کنم و چون زیاد با باتری سرو کار نداشتم و اطلاعات زیادی در این زمینه ندارم

لطفا بگوید با چند عدد باتری میتوان ولتاژ و جریان را کامل کرد و حداکثر چند ساعت کار میکند؟؟
    لطفا در خصوص نحوه اتصالات و برد شارژ و برند انتخابی باتری(قیمت مناسب)و فروشگاه (برای خرید وسایل)هم بگوید

ممنونم که وقت گذاشتید
    باطری مثل باک بنزین ماشین میمونه، شما چند ساعت میخاین این آمپ 100W رو روشن نگهدارین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Farbod_Fallah نمایش پست ها
      با سلام

ممنونم که وقت گذاشتید
      سلام! خوبی خوشی؟
      ببینین باتری های لیتیوم یونی که در بازار وجود داره(کل موضوع در مورد 18650 هست) رنج مختلفی رو شامل میشه! اول از همه بگم که به هیچ وجه از برند های غیر معروف استفاده نکنین! اگه دیدین برند نداره یک ریال هم خرجش نکنین
      یسری برند های عالی اینا هستن/ پاناسونیک/ال جی/ سامسونگ/سونی/
      اینا هم برند های خوبی هستن / سانی بت / های گریت
      اگه از یک باتری لپ تاپ که واس ده سال پیش هست و برندش سامسونگه استفاده کنین به صرفه تر از استفاده از یک باتری نو که برندش اولترافایر هست میباشد!
      در باتری های فیک ظرفیت نامی چیزی حدود 400 تا 700 میلی آمپره و اگه خوش شانس باشی به 1000 میرسه/ وزن باتری های فیک بین 20 تا 30 گرمه و وزن باتری های اورجینال بین 40 تا 50(معمولا 45-46)
      ولتاژ فول شارژ و ولتاژ فول دشارژ باتری در دیتا شیتش ذکر شده و در این محدوده شما میتونین اون ظرفیت رو بکشین از باتری!(معمولا بین 4.2 ولت تا 2.8 ولت)
      اگه روی باتری ذکر شده باشه 2000 میلی آمپر ساعت یعنی میتونین یک ساعت از این باتری دو آمپر جریان بکشین(ولی ولتاژ تا 2.8 ولت افت خواهد کرد)
      اگه باتری هارو سری کنین به ولتاژ اضافه خواهد شد و به پیک جریان و ظرفیت اضافه نخواهد شد
      پیک جریان در این باتری ها معمولا 10 آمپر هست و جریان لحظه ای حدود 30 آمپر(بستگی به دیتاشیت باتری داره بازم)
      اگه باتری هارو موازی کنین به جریان و ظرفیت اضافه میشه ولی به ولتاژ خیر
      اگه باتری هارو سری میکنین بهتره که بصورت بالانس شارژش کنین و بهتره که ظرفیت تمامی باتری هارو بدست بیارین و روش بنویسین و با باتری های هم ظرفیت پک سری درست کنین
      نحوه شارژ باتری ها هم توی دیتاشیتش اومده معمولا با جریان یک سی شارژ میکنن(معمولا هم ظرفیت باتری ها 2.2 آمپر ساعت هست پس بهتره با جریان 2.2 آمپر شارژ بشه تا 4.2 ولت)
      البته اگه بتونین باتری رو خنک نگه دارین تا 5 سی هم میتونین شارژ کنین و آسیبی که به باتری میرسه زیاد نیست ( اگه عجله دارین)
      بهتره در فراین شارژ باتری رو تا 80 در صد شارژ کنین و در فرایند دشارژ باتری رو تا 15-20 در صد دشارژ کنین تا عمرشون بیشتر بشه
      همچنین اگه میخواین باتری رو برای چند سال نگهداری کنین بهتره ولتاژ اون رو روی 3.8 ولت نگه دارین تا بعد چند سال از ظرفیتش کم نشه
      البته این کم شدن ظرفیت پس از چند سال زیاد نیست(حتی اگه باتری رو بصورت فول شارژ رها کنین چند سال)
      جدیدترین ویرایش توسط Amir Zia; ۱۰:۴۲ ۱۳۹۸/۰۱/۳۱.

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط azjaguar نمایش پست ها
        سلام! خوبی خوشی؟
        ببینین باتری های لیتیوم یونی که در بازار وجود داره(کل موضوع در مورد 18650 هست) رنج مختلفی رو شامل میشه! اول از همه بگم که به هیچ وجه از برند های غیر معروف استفاده نکنین! اگه دیدین برند نداره یک ریال هم خرجش نکنین
        یسری برند های عالی اینا هستن/ پاناسونیک/ال جی/ سامسونگ/سونی/
        اینا هم برند های خوبی هستن / سانی بت / های گریت
        اگه از یک باتری لپ تاپ که واس ده سال پیش هست و برندش سامسونگه استفاده کنین به صرفه تر از استفاده از یک باتری نو که برندش اولترافایر هست میباشد!
        در باتری های فیک ظرفیت نامی چیزی حدود 400 تا 700 میلی آمپره و اگه خوش شانس باشی به 1000 میرسه/ وزن باتری های فیک بین 20 تا 30 گرمه و وزن باتری های اورجینال بین 40 تا 50(معمولا 45-46)
        ولتاژ فول شارژ و ولتاژ فول دشارژ باتری در دیتا شیتش ذکر شده و در این محدوده شما میتونین اون ظرفیت رو بکشین از باتری!(معمولا بین 4.2 ولت تا 2.8 ولت)
        اگه روی باتری ذکر شده باشه 2000 میلی آمپر ساعت یعنی میتونین یک ساعت از این باتری دو آمپر جریان بکشین(ولی ولتاژ تا 2.8 ولت افت خواهد کرد)
        اگه باتری هارو سری کنین به ولتاژ اضافه خواهد شد و به پیک جریان و ظرفیت اضافه نخواهد شد
        پیک جریان در این باتری ها معمولا 10 آمپر هست و جریان لحظه ای حدود 30 آمپر(بستگی به دیتاشیت باتری داره بازم)
        اگه باتری هارو سری کنین به جریان و ظرفیت اضافه میشه ولی به ولتاژ خیر
        اگه باتری هارو سری میکنین بهتره که بصورت بالانس شارژش کنین و بهتره که ظرفیت تمامی باتری هارو بدست بیارین و روش بنویسین و با باتری های هم ظرفیت پک سری درست کنین
        نحوه شارژ باتری ها هم توی دیتاشیتش اومده معمولا با جریان یک سی شارژ میکنن(معمولا هم ظرفیت باتری ها 2.2 آمپر ساعت هست پس بهتره با جریان 2.2 آمپر شارژ بشه تا 4.2 ولت)
        البته اگه بتونین باتری رو خنک نگه دارین تا 5 سی هم میتونین شارژ کنین و آسیبی که به باتری میرسه زیاد نیست ( اگه عجله دارین)
        بهتره در فراین شارژ باتری رو تا 80 در صد شارژ کنین و در فرایند دشارژ باتری رو تا 15-20 در صد دشارژ کنین تا عمرشون بیشتر بشه
        همچنین اگه میخواین باتری رو برای چند سال نگهداری کنین بهتره ولتاژ اون رو روی 3.8 ولت نگه دارین تا بعد چند سال از ظرفیتش کم نشه
        البته این کم شدن ظرفیت پس از چند سال زیاد نیست(حتی اگه باتری رو بصورت فول شارژ رها کنین چند سال)
        باطری های لیتیومی دو مدل دارن
        یه مدل با مقاومت داخلی فوق کم و معمولی
        شما مدل اول رو میتونید تا 30C و یا 35C شارژ و دشارژ کنید. ولی نوع دوم 0.25C یا 0.5C بعضی ها هم 1C بیشتر ممکنه ظرفیت نهایی باطری و عمرش کم بشه.
        یه جا هم نوشتین "اگه باتری هارو سری کنین به جریان و ظرفیت اضافه میشه ولی به ولتاژ خیر" که بنظرم برای موازی کردن باطری ها صادقه نه سری کردن.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
          باطری های لیتیومی دو مدل دارن
          یه مدل با مقاومت داخلی فوق کم و معمولی
          شما مدل اول رو میتونید تا 30C و یا 35C شارژ و دشارژ کنید. ولی نوع دوم 0.25C یا 0.5C بعضی ها هم 1C بیشتر ممکنه ظرفیت نهایی باطری و عمرش کم بشه.
          یه جا هم نوشتین "اگه باتری هارو سری کنین به جریان و ظرفیت اضافه میشه ولی به ولتاژ خیر" که بنظرم برای موازی کردن باطری ها صادقه نه سری کردن.
          مچکرم از دقتتون/ ابتدا اومدم سری رو توضیح بدم بعد موازی بعد ذهنم غمصور شد اشتباه لپی رخ داد. تصحیح شد
          بله صحیح هست باتری های لیتیوم پلیمر ریت جریان دهی به مراتب بالاتر از لیتیوم یون دارن و همچنین ریت شارژ به علت مقاومت داخلی کم
          من اینجا یک سری باتری های لیتیوم یون 18650 معمول رو ذکر کردم

امیرحسین ضیا

دیدگاه

خیلی ممنون از اساتید محترم

من این امپ رو قصد دارم 3تا4 ساعت روشن نگهدارم
            و طبق فرمایشات شما من اگر 3 دسته 5 تای باتری ها را باهم سری کنم و هر دسته را موازی کنم فکر کنم کافی باشد؟؟؟
            و نکته دیگر این است که چطور باید باتری هارا شارژ کنم و باچه بردی و اگر امکان دارد لینک خرید هم بدید
            و ایا باتری های (باتری لیتیوم یون 3.7v سایز 18650 2800mAh مارک Small Sun) برای این کار مناسب است؟ و با توجه به نحوه اتصالات و باتری انتخاب شده ایا 3 تا 4 ساعت کارایی دارد؟؟؟

دیدگاه

این آمپلی فایر کیفیت پایینی داره ولی مصرفش کمه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X