اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بررسی کامل مقاومتها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بررسی کامل مقاومتها

سلام
    ما یه استادی داشتیم میگفت ما فکر میکنیم همه چیز رو در مورد مقومتها وخازن ها و سلف ها میدونیم این به این دلیل هست که هنوز کاملا درگیر نشدیم وقتی درگیر میشیم میفهمیم هیچی از اینا نمیدونیم.من تازه درگیر شدم و احساس میکنم باید عمیقا بررسی کنم هر چی فهمیدم اینجا میزارم.شما هم کمکم کنید

پاسخ : بررسی کامل مقاومتها

ما بی صبرانه منتظریم
    کنکوری 90 ديروز،آ‌دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!

دیدگاه

منتظریم :agree:
      HELLO WORLD

دیدگاه

منتظرم منتظر روی تو تا به مشامم برسد بوی تو ! :eek:
        حالا برای اینکه عریضه خالی نماند ،ما دو تا خالی بندی می کنیم .
        ما دو نوع مقاومت داریم (نوع nو نوعp) .در نوع اوّل الکترون های آزاد زیاد است (حامل های اکثریت) و در نوع دوم حفره های لایه ظرفیت(حامل های اکثریت)
        در نوع اوّل(n) الکترون های آزادی که توسط سیم مسی(سیم دارای الکترون های آزاد زیادی است) به مقاومت وصل شده به مقاومت رسیده اند،باید جایگزین الکترون آزاد در اوّلین ستون اتمی آن مقاومت بشوند ،تا بتوانند به ستون اتمی بعدی مقاومت ما بروند وبعد که وارد ستون دوم شدند باز جایگزین بشوند تا به ستون بعدی بروند (و همینطور تا آخرین ستون آن مقاومت) ؛ امّا همیشه که بخت با الکترون یار نیست و بعضی وقت ها روبروی خود الکترون آزادی نمی یابد ،پس می ماند تا صبح دولتش بدمد .امّا الکترون های آزادی که روبروی خود الکترون آزادی یافته اند به ستون بعدی می روند ،مانند صف نانوایی که تا جلویی نان نگیرد پشت سری او نمی تواند نان بگیرد (البته نه نانوایی محلّه من و شما که خویش بازار است) و الکترون هایی که به آخر مقاومت می رسند وارد سیم می شوند ( خود سیم هم مقاومت است ،البته با اهم خیلی کم (یعنی دارای حامل های زیادی است) .دیدیم که الکترون ها تا الکترون آزادی نبینند نمی توانند پیشروی کنند،پس امکان دارد الکترونی که در یک ستون جایگزین پیدا کرده و به آن ستون نقل مکان کرده در ستون بعدی جایگزین نیابد و نتواند نقل مکان کند . اینگونه است که از سیل عظیمی از الکترون ها که به مقاومت رسیده اند تنها بخشی قادر به عبور اند و هر چه طول مقاومت بیشتر شود امکان عبور الکترون کمتر می شود (مانند مقاومت متغیری که با حرکت دسته اش اهمش را زیاد می کنیم) .پس دو چیز امکان عبور الکترون را کم می کند در مقاومت :1-طول مقاومت 2- تعداد الکترون های آزاد در هر ستون اتمی آن مقاومت .یعنی مقاومت را مانند یک جعبه مستطیلی فرض کن که از لایه های کارتن که پشت سر هم گذاشته اند درست شده .
        امّا مقاومت نوع p بجز نوع حامل اکثریتش که حفره است به جای الکترون آزاد بقیه توضیحش مانند مقاومت نوع n ست که باید الکترون آزاد وارد حفره ای شود تا جابجا شود در ستون های اتمی مقاومت.
        حا لا در مورد مقاومت خازن در جریانات AC می گویم .اساس کار خازن دخیره و تخلیه است .خازن در جریانات DC وقتی پر شد مانند یک کلید خود کار عمل می کند و دیگر جریان را از خود عبور نمی دهد .ولی در جریانات AC چون در هر نیم موج جهت جریان عوض می شود خارن هر بار الکترون ها را از یک صفحه به صفحه دیگر خود منتقل می کند یعنی همان شارژ و دشارژ . امّا به دلیل اینکه خازن تنها تا جایی که ظرفیتش اجازه می دهد می تواند شارژ شود ،نمی تواند اگر یک نیم موج زیاد زمانش طول بکشد تا آخر نیم موج در حالت شارژ شدن بماند و به محض پر شدن بقیه الکترون ها ی آن نیم موج را دیگر در خود ذخیره نمی کند .(یادت نرود که در هر نیم موج جهت جریان تنها در یک جهت است ،مانند جریان dc ؛ولی مانند یک تپّه فراز و فرود دارد در دوطرف خود (از یک طرف کم کم اوج می گیرد و از طرف دیگر کم کم سقوط می کند ) ) هر چه ظرفیت یک خازن کمتر باشد مقدار کمتری از نیم موج را ذخیره می کند ،پس در مقابل بقیه نیم موج مانند یک کلید باز عمل می کند . این خاصیت خازن با کمی مسامحه شبیه مقاومت است ،چرا که مانند مقاومت تنها بخشی از الکترون های در یافتیش را از خود عبور می دهد . ما داریم که هرچه فرکانس بیشتر شود طول نیم موج کمتر میشود و هرچه فرکانس کمتر شود طول نیم موج بزرگتر میشود.پس اگر به یک خازن با ظرفیت ثابت ولتاژی با فرکانس متغیر بدهیم این خازن فرکانس های بالا را برای اینکه طول نیم موج ها یشان کوتاه است با مقاومت کمی در مقابلشان عبور می دهد و فرکانس های پایین را به دلیل بزرگ بودن طول نیم موج با مقاومت زیادی در مقابلشان عبور می دهد .از این خاصیت برای فیلتر فرکانس های مختلف استفاده می کنند .
        شکر که این سرا را دست بشر نداد
        ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
        ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

سلام
          اقا خیلی دیرشد ببخشید دیگه .اینو نوشتم ممکنه غلط تایپی و یا حتی مفهومی داشته باشه لصفا اگه ایرادی داشت اینجا مطرح کنید تا من هم یاد بگیرم ممنونم
          http://persiandrive.net/726896

دیدگاه

ممنون
            منتظر مقالات خازن ها هم هستیم
            موفق باشید.

دیدگاه

با سلام به دوستان . من یه سوالی سوالی در مورد جریان عبوری از مقاومت ها دارم .
              تعاریف :
              مقاومت : قطعه ای است که باعث کم کردن جریان میشه .
              شما مداری را با یم منبه تغذیه و 3 مقاومت فرض کنید . شما میدونید که در المان های سری جریانی که از آن ها میگزرد یکسان است . ولی اگر تعریف بالا دقت کنیم میبینیم که اگر 3 مقاومت سری باشند
              جریانی که از اولی می گزرد کاهش پیدا می کند و وارد دومی میشود همین جوری تا به مقوامت سومی برسد . ولی المان های سری جریانی که از آن ها میگزرد یکسان است . این چه جوریه ؟
              به خاطر داشته باش که هیچ کس چیزی را به تنهایی به دست نمی آورد. قلبی سپاسگزار داشته باش و در قدردانی از کسانی که به تو کمک کرده اند، تعجیل کن.

جکسون براون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behnamelec
                مقاومت : قطعه ای است که باعث کم کردن جریان میشه .
                شما مداری را با یم منبه تغذیه و 3 مقاومت فرض کنید . شما میدونید که در المان های سری جریانی که از آن ها میگزرد یکسان است . ولی اگر تعریف بالا دقت کنیم میبینیم که اگر 3 مقاومت سری باشند
                جریانی که از اولی می گزرد کاهش پیدا می کند و وارد دومی میشود همین جوری تا به مقوامت سومی برسد . ولی المان های سری جریانی که از آن ها میگزرد یکسان است . این چه جوریه ؟
                اشکال کار همینجاست ، نقش مقاومت کم کردن جریان نیست !
                متناسب با جریان عبوری ضربدر مقدار مقاومت ، افت ولتاژ مشخصی در دوسر اون اتفاق میافته.

با توجه به جمع مقدار اون سه تا مقاومت و ولتاژ منبع یه جریان از همه اونها عبور میکنه ولی افت ولتاژ دوسر هرکدوم میتونه باهم متفاوت باشه.
                It's not the Strongest that Survive, Nor the Most Intelligence, But the ones Most Responsive to Change
                گونه هایی که شانس بقا دارند ، نه قویترین هستند و نه باهوشترین بلکه آنهایی هستند که بیشترین آمادگی تغییرات را دارند !
                چارلز داروین - بنیانگذار نظریه تکامل

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X