ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
 1. #1
  2008/01/13
  تهران
  351
  0

  بررسي كامل مقاومتها

  سلام
  ما يه استادي داشتيم ميگفت ما فكر ميكنيم همه چيز رو در مورد مقومتها وخازن ها و سلف ها ميدونيم اين به اين دليل هست كه هنوز كاملا درگير نشديم وقتي درگير ميشيم ميفهميم هيچي از اينا نميدونيم.من تازه درگير شدم و احساس ميكنم بايد عميقا بررسي كنم هر چي فهميدم اينجا ميزارم.شما هم كمكم كنيد
 2. #2
  2007/12/28
  جنوب کشور
  885
  3

  پاسخ : بررسي كامل مقاومتها

  ما بی صبرانه منتظريم
  کنکوری 90 ديروز،آ*دانشجو مهندسي نرم افزار پلي تكنيك امروز!
 3. #3
  2008/12/08
  214
  2

  پاسخ : بررسي كامل مقاومتها

  منتظريم :agree:
  HELLO WORLD
 4. #4
  2008/11/13
  109
  4

  پاسخ : بررسي كامل مقاومتها

  منتظرم منتظر روی تو تا به مشامم برسد بوی تو ! :eek:
  حالا برای اینکه عریضه خالی نماند ،ما دو تا خالی بندی می کنیم .
  ما دو نوع مقاومت داریم (نوع nو نوعp) .در نوع اوّل الکترون های آزاد زیاد است (حامل های اکثریت) و در نوع دوم حفره های لایه ظرفیت(حامل های اکثریت)
  در نوع اوّل(n) الکترون های آزادی که توسط سیم مسی(سیم دارای الکترون های آزاد زیادی است) به مقاومت وصل شده به مقاومت رسیده اند،باید جایگزین الکترون آزاد در اوّلین ستون اتمی آن مقاومت بشوند ،تا بتوانند به ستون اتمی بعدی مقاومت ما بروند وبعد که وارد ستون دوم شدند باز جایگزین بشوند تا به ستون بعدی بروند (و همینطور تا آخرین ستون آن مقاومت) ؛ امّا همیشه که بخت با الکترون یار نیست و بعضی وقت ها روبروی خود الکترون آزادی نمی یابد ،پس می ماند تا صبح دولتش بدمد .امّا الکترون های آزادی که روبروی خود الکترون آزادی یافته اند به ستون بعدی می روند ،مانند صف نانوایی که تا جلویی نان نگیرد پشت سری او نمی تواند نان بگیرد (البته نه نانوایی محلّه من و شما که خویش بازار است) و الکترون هایی که به آخر مقاومت می رسند وارد سیم می شوند ( خود سیم هم مقاومت است ،البته با اهم خیلی کم (یعنی دارای حامل های زیادی است) .دیدیم که الکترون ها تا الکترون آزادی نبینند نمی توانند پیشروی کنند،پس امکان دارد الکترونی که در یک ستون جایگزین پیدا کرده و به آن ستون نقل مکان کرده در ستون بعدی جایگزین نیابد و نتواند نقل مکان کند . اینگونه است که از سیل عظیمی از الکترون ها که به مقاومت رسیده اند تنها بخشی قادر به عبور اند و هر چه طول مقاومت بیشتر شود امکان عبور الکترون کمتر می شود (مانند مقاومت متغیری که با حرکت دسته اش اهمش را زیاد می کنیم) .پس دو چیز امکان عبور الکترون را کم می کند در مقاومت :1-طول مقاومت 2- تعداد الکترون های آزاد در هر ستون اتمی آن مقاومت .یعنی مقاومت را مانند یک جعبه مستطیلی فرض کن که از لایه های کارتن که پشت سر هم گذاشته اند درست شده .
  امّا مقاومت نوع p بجز نوع حامل اکثریتش که حفره است به جای الکترون آزاد بقیه توضیحش مانند مقاومت نوع n ست که باید الکترون آزاد وارد حفره ای شود تا جابجا شود در ستون های اتمی مقاومت.
  حا لا در مورد مقاومت خازن در جریانات AC می گویم .اساس کار خازن دخیره و تخلیه است .خازن در جریانات DC وقتی پر شد مانند یک کلید خود کار عمل می کند و دیگر جریان را از خود عبور نمی دهد .ولی در جریانات AC چون در هر نیم موج جهت جریان عوض می شود خارن هر بار الکترون ها را از یک صفحه به صفحه دیگر خود منتقل می کند یعنی همان شارژ و دشارژ . امّا به دلیل اینکه خازن تنها تا جایی که ظرفیتش اجازه می دهد می تواند شارژ شود ،نمی تواند اگر یک نیم موج زیاد زمانش طول بکشد تا آخر نیم موج در حالت شارژ شدن بماند و به محض پر شدن بقیه الکترون ها ی آن نیم موج را دیگر در خود ذخیره نمی کند .(یادت نرود که در هر نیم موج جهت جریان تنها در یک جهت است ،مانند جریان dc ؛ولی مانند یک تپّه فراز و فرود دارد در دوطرف خود (از یک طرف کم کم اوج می گیرد و از طرف دیگر کم کم سقوط می کند ) ) هر چه ظرفیت یک خازن کمتر باشد مقدار کمتری از نیم موج را ذخیره می کند ،پس در مقابل بقیه نیم موج مانند یک کلید باز عمل می کند . این خاصیت خازن با کمی مسامحه شبیه مقاومت است ،چرا که مانند مقاومت تنها بخشی از الکترون های در یافتیش را از خود عبور می دهد . ما داریم که هرچه فرکانس بیشتر شود طول نیم موج کمتر میشود و هرچه فرکانس کمتر شود طول نیم موج بزرگتر میشود.پس اگر به یک خازن با ظرفیت ثابت ولتاژی با فرکانس متغیر بدهیم این خازن فرکانس های بالا را برای اینکه طول نیم موج ها یشان کوتاه است با مقاومت کمی در مقابلشان عبور می دهد و فرکانس های پایین را به دلیل بزرگ بودن طول نیم موج با مقاومت زیادی در مقابلشان عبور می دهد .از این خاصیت برای فیلتر فرکانس های مختلف استفاده می کنند .
  شکر که این سرا را دست بشر نداد
  ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

  شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
  ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد
 5. #5
  2008/01/13
  تهران
  351
  0

  پاسخ : بررسي كامل مقاومتها

  سلام
  اقا خيلي ديرشد ببخشيد ديگه .اينو نوشتم ممكنه غلط تايپي و يا حتي مفهومي داشته باشه لصفا اگه ايرادي داشت اينجا مطرح كنيد تا من هم ياد بگيرم ممنونم
  http://persiandrive.net/726896
 6. #6
  2009/01/08
  2
  0

  پاسخ : بررسي كامل مقاومتها

  ممنون
  منتظر مقالات خازن ها هم هستیم
  موفق باشید.
 7. #7
  2008/10/22
  تهران
  29
  1

  پاسخ : بررسي كامل مقاومتها

  با سلام به دوستان . من یه سوالی سوالی در مورد جریان عبوری از مقاومت ها دارم .
  تعاریف :
  مقاومت : قطعه ای است که باعث کم کردن جریان میشه .
  شما مداری را با یم منبه تغذیه و 3 مقاومت فرض کنید . شما میدونید که در المان های سری جریانی که از آن ها میگزرد یکسان است . ولی اگر تعریف بالا دقت کنیم میبینیم که اگر 3 مقاومت سری باشند
  جریانی که از اولی می گزرد کاهش پیدا می کند و وارد دومی میشود همین جوری تا به مقوامت سومی برسد . ولی المان های سری جریانی که از آن ها میگزرد یکسان است . این چه جوریه ؟
  به خاطر داشته باش که هیچ کس چیزی را به تنهایی به دست نمی آورد. قلبی سپاسگزار داشته باش و در قدردانی از کسانی که به تو کمک کرده اند، تعجیل کن.

  جکسون براون
 8. #8
  2008/08/24
  تهران
  253
  2

  پاسخ : بررسي كامل مقاومتها

  نقل قول نوشته اصلی توسط behnamelec
  مقاومت : قطعه ای است که باعث کم کردن جریان میشه .
  شما مداری را با یم منبه تغذیه و 3 مقاومت فرض کنید . شما میدونید که در المان های سری جریانی که از آن ها میگزرد یکسان است . ولی اگر تعریف بالا دقت کنیم میبینیم که اگر 3 مقاومت سری باشند
  جریانی که از اولی می گزرد کاهش پیدا می کند و وارد دومی میشود همین جوری تا به مقوامت سومی برسد . ولی المان های سری جریانی که از آن ها میگزرد یکسان است . این چه جوریه ؟
  اشكال كار همينجاست ، نقش مقاومت كم كردن جريان نيست !
  متناسب با جريان عبوري ضربدر مقدار مقاومت ، افت ولتاژ مشخصي در دوسر اون اتفاق ميافته.

  با توجه به جمع مقدار اون سه تا مقاومت و ولتاژ منبع يه جريان از همه اونها عبور ميكنه ولي افت ولتاژ دوسر هركدوم ميتونه باهم متفاوت باشه.
  It's not the Strongest that Survive, Nor the Most Intelligence, But the ones Most Responsive to Change
  گونه هایی که شانس بقا دارند ، نه قویترین هستند و نه باهوشترین بلکه آنهایی هستند که بیشترین آمادگی تغییرات را دارند !
  چارلز داروین - بنیانگذار نظریه تکامل
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8

موضوعات مشابه

 1. بررسي كامل سلفها
  توسط ma_bazrafshan در انجمن مفاهیم پایه برق و الکترونیک
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 2013/12/13, 22:15
 2. بررسي ارتباط سريال بطور كامل
  توسط ma_bazrafshan در انجمن میکروکنترلرهای AVR
  پاسخ: 27
  آخرين نوشته: 2013/11/24, 13:54
 3. رنج مقاومتها
  توسط behroz.r در انجمن مفاهیم پایه برق و الکترونیک
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2011/05/13, 16:24
 4. فرمول مقاومتها
  توسط behroz.r در انجمن مباحث دیگر علم الکترونیک
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2010/02/12, 21:38
 5. بررسي كامل خازن ها
  توسط ma_bazrafshan در انجمن مفاهیم پایه برق و الکترونیک
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2009/01/17, 15:23

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •