اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بررسی کامل خازن ها

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بررسی کامل خازن ها

سلام
    ما یه استادی داشتیم میگفت ما فکر میکنیم همه چیز رو در مورد مقومتها وخازن ها و سلف ها میدونیم این به این دلیل هست که هنوز کاملا درگیر نشدیم وقتی درگیر میشیم میفهمیم هیچی از اینا نمیدونیم.من تازه درگیر شدم و احساس میکنم باید عمیقا بررسی کنم هر چی فهمیدم اینجا میزارم.شما هم کمکم کنید

پاسخ : بررسی کامل خازن ها

سلام
    اقا دیر شده میدونم،اما من به زودی یه چیزایی در این مورد اینجا قرار میدم :redface:شرمنده!

دیدگاه

خازن وسیله ای است برای ذخیره ی انرژی
      خازن در ولتاژac از خود مقاومت نشان می دهد ،اگر فرکانس ثابت باشد هر چه ظرفیت خازن بیشتر شود مقاومت آن کمتر می شود .اگر هم ظرفیت ثابت باشد و فرکانس بیشتر شود همچنین است
      خازن در ولتاژ dc بعد از پر شدن مانند یک کلید عمل می کند (البته نه بطور کامل ،چرا که خازن خود دارای نشتی است و همیشه بعد از پر شدن از یک جریان برای ذخیره انژی به جای انرژِی از دست داده توسط جریان نشتی استفاده می کند،مقدار این جریان بستگی به مقدار نشتی خازن دارد)
      دلیل راکتانس خازن در ولتاژهای ac مقدار ظرفیت خازن است .چرا که هر خازن بسته به ظرفیت صفحات خود قادر به ذخیره انرژی است.در جریان ac هر بار خازن الکترون ها را بر روی یک صفحه خود ذخیره می کند ،چرا که هر بار الکترون ها از یک جهت حرکت می کنند (اگر به فرض شما برق خانه خود را نگاه کنید acاست . یک بار حرکت الکترون ها از نول به فاز است و یک با از فاز به نول است.هرگاه که فاز منفی باشد حرکت الکترون ها از فاز به نول است و برعکس).در هر نیم چرخه (نیم سیکل) جهت جریان تنها در یک جهت است و در نیم سیکل دیگر جهت جریان بر عکس جهت جریان نیم سیکل قبلی است.هر خازن تنها به اندازه ظرفیتش قادر به ذخیره است و همچنین در هنگام پر شدن یک صفحه اش مانند یک مقاومت متغیر عمل می کند که پیوسته مقاومت آن به بالا می رود(این به دلیل این است که هر چه خازن پر تر شود جای کمتر برای ذخیره دارد ) و همچنین هنگامی که یک صفحه اش در حال تخلیه است (این به دلیل این است که هر چه صفحه بیشتر تخلیه شود از تعداد الکترونی که در آن است کمتر می شود ) .این دو دلیل که گفتم با این موضوع که هر چه یک نیم سیکل بیشتر طول بکشد بیشتر الکترون به سوی آن صفحه خازن که جهت منفی جریان به سوی آن است حرکت می کند و خازن که تنها به اندازه ظرفیتش قادر به ذخیره است ،وقتی پر شد دیگر بقیه الکترون ها را که از آن نیم سیکل می آید ذخیره نمی کند.
      این هم چند نکته کوتاه برای اینکه هر که به این جا آمد سر کار نرود ((هر چند سر کاری بهتر از بی کاری است))
      شکر که این سرا را دست بشر نداد
      ورنه بجز خرابی دست بشر ندارد

شکر که دست من را،دست قلم زدن نسیت
      ورنه بجز تباهی دست ترم ندارد

دیدگاه

یه نگاه به اینجا هم بندازین . مطالب جدیدی هم دارین همون جا کامل کنین.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X