ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17
    2010/04/07
    2,156
    351

درخواست راهنمایی برای پیچیدن روش درست ترانس سوئیچینگ

با سلام خدمت دوستان عزیز
    برای اولین بار هست که تصمیم به پیچیدن ترانس سوئیچینگ برای مدار زیر رو دارم.

من مشکلم تو نحوه پیچیدن ترانس این مدار هست.
    دوستانی که تو این زمینه تجربه دارند لطفا منو راهنمایی کنند.
    با تشکر
    ویرایش توسط mohammad1365 : 2019/05/03 در ساعت 20:10
    2018/07/09
    تهران
    171
    90

پاسخ : درخواست راهنمایی برای پیچیدن روش درست ترانس سوئیچینگ

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad1365

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

با سلام خدمت دوستان عزیز
    برای اولین بار هست که تصمیم به پیچیدن ترانس سوئیچینگ برای مدار زیر رو دارم.

من مشکلم تو نحوه پیچیدن ترانس این مدار هست.
    دوستانی که تو این زمینه تجربه دارند لطفا منو راهنمایی کنند.
    با تشکر
    سلام بر شما
    دوست عزیز در شماتیک شما هم اندازه ترانسفورمر هم جهت پیچیدن سم پیچ
    وهم قطر سیم اولیه و ثانویه و تعداد دور سیم ها ذکر شده
    با سپاس
    ویرایش توسط Pooryamm : 2019/05/03 در ساعت 22:34
    زرد است ک لبریز حقایق شده تلخ است که با درد موافق شده
    عاشق نشدی وگرنه می فهمیدی پاییز بهاری است ک عاشق شده
    2011/02/28
    قزوين
    591
    47

سلام. فرکانس شما 50 کیلوهرتز هست. پس حداکثر میتونید از سیم لاکی با قطر 0.6 میلیمتر استفاده کنید. حالا توی نقشه برای اولیه نوشته که 24 دور سیم و البته در ادامه نوشته که 1.34 میلیمتر. اگر این عدد 1.34 برابر با قطر سیم لاکی باشه در نتیجه شما باید 5 عدد سیم 0.6 میلیمتر رو به هم بتابونید و نتیجه این میشه که شما انگار یک عدد سیم با قطر 1.34 میلیمتر دارید. یعنی سطح مقطع یک سیم با قطر 1.34 میلیمتر برابر با مجموع سطح مقطع 5 عدد سیم با قطر 0.6 میلیمتر میشه. این میشه سیم اولیه. برای ثانویه نوشته که دو تا 9 دور باید بپیچید و نوشته که 1.76 میلیمتر. باز هم میگم ، اگر منظورش از 1.76 میلیمتر همون قطر سیم ثانویه باشه در نتیجه شما باید 9 عدد سیم با قطر 0.6 میلیمتر رو به هم بتابونید و به عنوان سیم ثانویه استفاده کنید و با این سیم به اندازه 2 تا 9 دور به عنوان ثانویه روی هسته بپیچید. اسم هسته مورد استفاده هم که ETD59 هست و باید از بازار بخرید.
    2010/04/07
    2,156
    351

نقل قول نوشته اصلی توسط edris.noei

سلام. فرکانس شما 50 کیلوهرتز هست. پس حداکثر میتونید از سیم لاکی با قطر 0.6 میلیمتر استفاده کنید. حالا توی نقشه برای اولیه نوشته که 24 دور سیم و البته در ادامه نوشته که 1.34 میلیمتر. اگر این عدد 1.34 برابر با قطر سیم لاکی باشه در نتیجه شما باید 5 عدد سیم 0.6 میلیمتر رو به هم بتابونید و نتیجه این میشه که شما انگار یک عدد سیم با قطر 1.34 میلیمتر دارید. یعنی سطح مقطع یک سیم با قطر 1.34 میلیمتر برابر با مجموع سطح مقطع 5 عدد سیم با قطر 0.6 میلیمتر میشه. این میشه سیم اولیه. برای ثانویه نوشته که دو تا 9 دور باید بپیچید و نوشته که 1.76 میلیمتر. باز هم میگم ، اگر منظورش از 1.76 میلیمتر همون قطر سیم ثانویه باشه در نتیجه شما باید 9 عدد سیم با قطر 0.6 میلیمتر رو به هم بتابونید و به عنوان سیم ثانویه استفاده کنید و با این سیم به اندازه 2 تا 9 دور به عنوان ثانویه روی هسته بپیچید. اسم هسته مورد استفاده هم که ETD59 هست و باید از بازار بخرید.
    سلام دوست عزیز
    ممنون از اطلاعات مفیدتون
    می تونم بپرسم چطور حساب کردین که 5 تا سیم 0.6 رو باید به هم بتابونم؟؟
    راستش من بیشتر مشکلی که دارم تو نحوه جهت پیچیدن هسته هست.
    من اولیه رو پیچیدم .
    به این صورت که از پایین هسته سمت چپ( از پین های قرمز دوتایی) شروع کرده و به بالا سمت رسیدم و ادامه دادم و 20 دور به صورت ساعتگرد پیچیدم و ادامه سیم رو به پایه سمت راست ( از پین های قرمز سه تایی ) پیچیدم. آیا درست پیچیدم؟

البته برای ثانویه هم روش پیچیدنشو می خوام بدونم.
    ممنون میشم راهنمایی کنید.
    سپاس
    2011/02/28
    قزوين
    591
    47

سلام. خواهش میکنم.
    در مورد اینکه چطوری حساب کردم که باید 5 تا سیم 0.6 رو بتابونید باید بگم که برای اولیه گفته شده بود که سیم با قطر 1.34 میلی متر. اما ما نمیتونیم یک سیم لاکی با این قطر رو در مدارمون به کار ببریم. دلیلش هم اثر پوستی هست که هرچقدر فرکانس بالاتر بره اثر پوستی هم بیشتر میشه و دیگه نمیتونیم از سیم های با قطر بالا استفاده کنیم. فرمول محاسبه حداکثر قطر سیم لاکی هم در پایین گذاشتم:

قطر بر حسب میلی متر هست. فرکانس هم بر حسب هرتز. که اینجا بدست میاد 0.59 میلی متر و من اون رو 0.6 در نظر گرفتم. اگر بخوایم از سیم های با قطر کمتر استفاده کنیم اشکالی نداره ولی دیگه نه خیلی.
    حالا سطح مقطع سیم با قطر 1.34 میلی متررو حساب میکنیم و سطح مقطع سیم با قطر 0.6 رو هم حساب میکنیم. مطمئناً سطح مقطع سیم 0.6 خیلی کمتر از سیم 1.34 هست. پس ما باید تعدادی سیم 0.6 رو با هم موازی کنیم تا سطح مقطعش بشه اندازه سیم 1.34

در مورد نحوه پیچیدن ترانس، من چیزی از فایلتون ندیدم. یعنی اصلاً باز نشد. اما این رو بگم که برای پیچیدن اولیه شما آزاد هستیدو هر طرفی که خواستید بپیچید. مثلاً شما ساعتگرد پیچیدید و به عنوان مثال نقطه شروع رو به عنوان سر نقطه دار اولیه در نظر می گیریم. حالا شما مثلاً شروع میکنید به پیچیدن ثانویه و ساعتگرد می پیچید. نقطه شروع سیم پیچی ثانویه هم میشه سر نقطه دار ثانویه. پس سرهای نقطه دار مشخص شد. بین اولیه و ثانویه هم یه مقدار عایق قرار بدید. مثلاً از چسب های نواری زرد رنگ ترانس بپیچید روی اولیه. اینکه چند دور چسب بزنید به مقدار ولتاژ و ایزولاسیون بستگی داره. ولی وسواسی هم نباشید. در این مورد جستجو کنید. در نهایت بر روی این چسب شروع کنید به پیچیدن ثانویه.
    ویرایش توسط edris.noei : 2019/05/05 در ساعت 11:51
    2010/04/07
    2,156
    351

سلام. خواهش میکنم.
    در مورد اینکه چطوری حساب کردم که باید 5 تا سیم 0.6 رو بتابونید باید بگم که برای اولیه گفته شده بود که سیم با قطر 1.34 میلی متر. اما ما نمیتونیم یک سیم لاکی با این قطر رو در مدارمون به کار ببریم. دلیلش هم اثر پوستی هست که هرچقدر فرکانس بالاتر بره اثر پوستی هم بیشتر میشه و دیگه نمیتونیم از سیم های با قطر بالا استفاده کنیم. فرمول محاسبه حداکثر قطر سیم لاکی هم در پایین گذاشتم:

قطر بر حسب میلی متر هست. فرکانس هم بر حسب هرتز. که اینجا بدست میاد 0.59 میلی متر و من اون رو 0.6 در نظر گرفتم. اگر بخوایم از سیم های با قطر کمتر استفاده کنیم اشکالی نداره ولی دیگه نه خیلی.
    حالا سطح مقطع سیم با قطر 1.34 میلی متررو حساب میکنیم و سطح مقطع سیم با قطر 0.6 رو هم حساب میکنیم. مطمئناً سطح مقطع سیم 0.6 خیلی کمتر از سیم 1.34 هست. پس ما باید تعدادی سیم 0.6 رو با هم موازی کنیم تا سطح مقطعش بشه اندازه سیم 1.34

در مورد نحوه پیچیدن ترانس، من چیزی از فایلتون ندیدم. یعنی اصلاً باز نشد. اما این رو بگم که برای پیچیدن اولیه شما آزاد هستیدو هر طرفی که خواستید بپیچید. مثلاً شما ساعتگرد پیچیدید و به عنوان مثال نقطه شروع رو به عنوان سر نقطه دار اولیه در نظر می گیریم. حالا شما مثلاً شروع میکنید به پیچیدن ثانویه و ساعتگرد می پیچید. نقطه شروع سیم پیچی ثانویه هم میشه سر نقطه دار ثانویه. پس سرهای نقطه دار مشخص شد. بین اولیه و ثانویه هم یه مقدار عایق قرار بدید. مثلاً از چسب های نواری زرد رنگ ترانس بپیچید روی اولیه. اینکه چند دور چسب بزنید به مقدار ولتاژ و ایزولاسیون بستگی داره. ولی وسواسی هم نباشید. در این مورد جستجو کنید. در نهایت بر روی این چسب شروع کنید به پیچیدن ثانویه.
    سلام و عرض ادب
    جناب
    edris.noei
    بسیار ممنونم از توضیحات دقیق و واضحتون.
    حضورتون عرض کنم این مدار رو برای راه اندازی آمپلی فایر می خوام استفاده کنم . البته مدار اشکالاتی داره ولی خب فکر کنم برای تجربه اول بد نباشه امیدوارم که با این وضع قطعات موجود چینی بتونم مدار رو راه اندازی کنم. البته من قطعات رو قبل از گرونیا خریده بودم.
    عکس پیچیدن هسته رو تو فایل ضمیمه براتون پیوست کردم.
    در مورد پروتکشن مدار اگر نظری دارید بفرمایید. بنظرتون چطوره؟
    با توجه به اینکه مورد مصرف مدار آمپلی فایر هست شما هم نظرتون اینه که فیدبک مدار رو قطع کنم؟
    سپاس
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 1.jpg  
    2011/02/28
    قزوين
    591
    47

سلام. خواهش میکنم.
    در مورد ترانس ، فرض بر این است که شما اولیه و ثانویه رو ساعتگرد پیچیدید، پس الآن 4 تا سر سیم دارید. دو تا مربوط به اولیه و دو تا هم ثانویه. وقتی مثلاً گفته میشه که سرهای نقطه دار ترانس اینها هستن یعنی که این دو سیم با هم همفاز هستن. الآن یک سر سیم از اولیه با یک سر سیم از ثانویه با هم همفاز هست. حالا ما 4 تا سر سیم داشتیم و اون دو تا سر سیم دیگه هم با هم همفاز هستن. یعنی ما سر سیمهای همفاز رو به عنوان سر نقطه دار نظر می گیریم. اگر شما هر دو سیم پیچ اولیه و ثانویه رو ساعتگرد بپیچید، سر سیمهای شروع سیم پیچی اولیه و ثانویه با هم همفازن و میشه به عنوان سر نقطه دار در نظر گرفتشون. و البته سر سیمهای انتهایی سیم پیچی ها هم با هم همفازن و در واقع اون دو تا رو هم میشه نقطه دار در نظر گرفتشون. ولی نمیشه سر سیم شروع یک سیم پیچی رو با سر سیم انتهایی سیم پیچ دیگر به صورت نقطه دار در نظر گرفت چون همفاز نیستن و 180 درجه اختلاف فاز دارن. و البته ما هر دو سیم پیچ رو در یک جهت پیچیدیم یعنی ساعتگرد. اگر هر دو رو هم پاد ساعتگرد میپیچیدیم باز هم شرایط به همین صورت بود. ولی اگر یکی رو ساعتگرد بپیچیم و دیگری رو پادساعتگرد، اون وقت شرایط تغییر میکنه و سر سیم ابتدایی یک سیم پیچ با سر سیم انتهایی سیم پیچی دیگه همفاز میشه. پس شما ثانویه رو هم در همون جهت سیم پیچ اولیه بپیچید و نقاط شروع رو نقطه دار بگیرید.
    در مورد بخش پروتکشن و فیدبک اطلاعاتی ندارم که خدمتتون بگم ولی انشالله برای شروع سعی میکنم یه مبدل بوست یا پوش پول افزاینده رو طراحی کنم با محاسبات کامل تو انجمن بزارم که هم اطلاعات خودم بالا بره و هم اگر کسی نیاز داشت استفاده کنه. ولی یه سوال: چرا میگید که فیدبک مدار رو میتونید قطع کنید؟
    ویرایش توسط edris.noei : 2019/05/05 در ساعت 21:18
    2010/04/07
    2,156
    351

سلام. خواهش میکنم.
    در مورد ترانس ، فرض بر این است که شما اولیه و ثانویه رو ساعتگرد پیچیدید، پس الآن 4 تا سر سیم دارید. دو تا مربوط به اولیه و دو تا هم ثانویه. وقتی مثلاً گفته میشه که سرهای نقطه دار ترانس اینها هستن یعنی که این دو سیم با هم همفاز هستن. الآن یک سر سیم از اولیه با یک سر سیم از ثانویه با هم همفاز هست. حالا ما 4 تا سر سیم داشتیم و اون دو تا سر سیم دیگه هم با هم همفاز هستن. یعنی ما سر سیمهای همفاز رو به عنوان سر نقطه دار نظر می گیریم. اگر شما هر دو سیم پیچ اولیه و ثانویه رو ساعتگرد بپیچید، سر سیمهای شروع سیم پیچی اولیه و ثانویه با هم همفازن و میشه به عنوان سر نقطه دار در نظر گرفتشون. و البته سر سیمهای انتهایی سیم پیچی ها هم با هم همفازن و در واقع اون دو تا رو هم میشه نقطه دار در نظر گرفتشون. ولی نمیشه سر سیم شروع یک سیم پیچی رو با سر سیم انتهایی سیم پیچ دیگر به صورت نقطه دار در نظر گرفت چون همفاز نیستن و 180 درجه اختلاف فاز دارن. و البته ما هر دو سیم پیچ رو در یک جهت پیچیدیم یعنی ساعتگرد. اگر هر دو رو هم پاد ساعتگرد میپیچیدیم باز هم شرایط به همین صورت بود. ولی اگر یکی رو ساعتگرد بپیچیم و دیگری رو پادساعتگرد، اون وقت شرایط تغییر میکنه و سر سیم ابتدایی یک سیم پیچ با سر سیم انتهایی سیم پیچی دیگه همفاز میشه. پس شما ثانویه رو هم در همون جهت سیم پیچ اولیه بپیچید و نقاط شروع رو نقطه دار بگیرید.
    در مورد بخش پروتکشن و فیدبک اطلاعاتی ندارم که خدمتتون بگم ولی انشالله برای شروع سعی میکنم یه مبدل بوست یا پوش پول افزاینده رو طراحی کنم با محاسبات کامل تو انجمن بزارم که هم اطلاعات خودم بالا بره و هم اگر کسی نیاز داشت استفاده کنه. ولی یه سوال: چرا میگید که فیدبک مدار رو میتونید قطع کنید؟
    سلام دوست عزیز
    با احتساب سر وسط 5 سر سیم داریم دیگه. درسته؟؟
    تصویر شماتیک ترانس روپیوست کردم.
    در مورد فیدبک دوستانی اظهار کردند که وجود فیدبک باعث میشه که مانع از کار صحیح آمپلی فایر بشه .چون آمپلی فایر یه بار متغییر محسوب میشه. لذا به این دلیل فیدبک رو بر میدارن.
    جناب edris .noeiمن متوجه هم فاز بودن سیم پیچ ها شدما ولی تو پیچیدن سیم پیچ ثانویه مشکل دارم.
    من اومدم با توجه به شماتیک مدار و همچنین فیبر مدار چاپی ، بر روی ترانس پین هایی که قرار است به سیم پیچ اولیه متصل بشوند رو مشخص کردم و اولیه رو پیچیدم.
    برای ثانویه هم پین های ترانس که قرار است سیم پیچ ثانویه و سر وسط بهش متصل بشه رو مشخص کردم.
    تا اینجا درسته؟؟؟
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست sg3525-shutdown-current-sens-circuit-copy.jpg  
    2011/02/28
    قزوين
    591
    47

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammad1365

سلام دوست عزیز
    با احتساب سر وسط 5 سر سیم داریم دیگه. درسته؟؟
    برای ثانویه هم پین های ترانس که قرار است سیم پیچ ثانویه و سر وسط بهش متصل بشه رو مشخص کردم.
    تا اینجا درسته؟؟؟
    سلام. ببخشید من درست متوجه نشده بودم. بله 5 سر سیم داریم. در مورد سوال دوم هم بله. مشکلی نیست.
    2010/04/07
    2,156
    351

سلام. ببخشید من درست متوجه نشده بودم. بله 5 سر سیم داریم. در مورد سوال دوم هم بله. مشکلی نیست.
    با سلام
    جناب edris.noei
    ممنونم از راهنماییتون
    من ترانس رو پیچیدم .
    اولیه : 5 رشته سیم 0.6 به صورت بهم تابیده و با 24 دور.
    ثانویه : 9 رشته سیم 0.6 به صورت به هم تابیده و به صورت دو تا 8 دور.
    مدار رو با سری کردن لامپ 100 وات به برق وصل کردم و خدا رو شکر همه چیز اکی بود.
    در خروجی دوبل 40 ولت دارم.
    منتها مشکلی که وجود داره اینه که تو خروجی وقتی خازن با ظرفیت بالا میزارم (6800 میکرو 100 ولتی) میزارم لامپ سری شده بعد از چند ثانیه روشن میشه و یه صدای جلز ولز از برد بلند میشه ولی وقتی خازن ظرفیت پایین میزارم (820 میکرو 200 ولتی یا 4700 میکرو 50 ولتی ) میزارم این مشکل رو ندارم و در خروجی هم45 ولت دی سی رو دارم
    بنظرتون مشکل از کجا می تونه باشه.
    نکته دیگه اینکه تو محاسباتی که زحمت کشیدین انجام دادید قرار بود ثانویه رو دو تا 9 دور بپیچم که حقیقت سیم کم آوردم و دو تا 8 دور پیچیدم.
    ضمن تشکر از راهنمایی ارزنده شما دوست عزیز ، می خواستم بپرسم برای اینکه ولتاژ رو به دوبل 50 برسونم چه تمهیداتی باید انجام بشه.این هم تصویر مدارم هست که مونتاز کردم.
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 20190509_164442.jpg  
    ویرایش توسط mohammad1365 : 2019/05/09 در ساعت 21:50
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 17