اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خطرات احتمالی توسعه و تست دستگاه مبتنی بر یو اس بی؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خطرات احتمالی توسعه و تست دستگاه مبتنی بر یو اس بی؟

سلام
    چند ماهی هست که کار الکترونیک رو شروع کردم و هنوز تازه کارم.
    قصد دارم که یه دستگاهی درست کنم که با استفاده از یو اس بی اطلاعاتی رو به کامپیوتر ارسال می کنه
    الان در مراحل اولیه طراحی برد اصلی دستگاه هستم و با توجه به اینک دستگاه کارایی عجیب غریبی نداره و خیلی ساده هست ، نباید چالش خیلی بزرگی باشه. طراحی و برنامه نویسی رو تا حدودی انجام دادم.
    با توجه به اینکه به مرحله ای دارم نزدیک میشم که باید دستگاه رو عملی ببندم و تست کنم مشکلم و سوالم این هست که خیلی نگران این هستم که حین تست و دیباگ ، اشتباهی یا از روی بی تجربگی یه اشتباهی انجام بدم که باعث از کار افتادن پورت یو اس بی یا در مرحله وخیم تر ، سوختن کامل مادربورد بشه !
    الان هم در شرایط اقتصادی عجیب غریبی هستیم و با توجه به قیمت دلار ، اصلا نمیخوام ریسک کنم که لپ تاپم رو داغون کنم برای این پروژه.
    نیاز به راهنمایی دوستان دارم که چجوری یک محیط تست ایمن راه اندازی کنم که ریسک این پروژه رو به حداقل برسونم
    یک سری تحقیقات کلی انجام دادم به این نتیجه رسیدم که خطرات احتمالی کار با یو اس بی موارد زیر میتونه باشه:
    1- وارد کردن ولتاژ بیش از حد به پورت / اتصال کوتاه
    2- وارد کردن ولتاژ منفی
    3- کشیدن آمپراژ بیش از 500mA (برای یو اس بی 3 900mA ) (با توجه به ساده بودن پروژه این یکی زیاد مشکلی نیست ولی باز هم میخوام احتیاط کنم)
    اگر موارد دیگری هست که ذکر نکردم یا راه حلی برای این مشکل هست و یا استانداردی وجود داره که این خطرات به حداقل برسند ممنون میشم ذکر کنید
    اصلا لازم هست در مورد این خطرات نگران باشم یا یو اس بی ها اکثرا پروتکل های امنیتی دارند ؟ (خیلی شک دارم که لپ تاپ من همچین سیستمی داشته باشه) چون سرچ که کردم ظاهرا خیلی ها دستگاه های میزبان یو اس بی رو حین تست و دیباگ سوزوندن.
    با تشکر
    جدیدترین ویرایش توسط jessrix; ۱۱:۵۸ ۱۳۹۸/۰۲/۲۳.

پاسخ : خطرات احتمالی توسعه و تست دستگاه مبتنی بر یو اس بی؟

نوشته اصلی توسط jessrix نمایش پست ها
    سلام
    چند ماهی هست که کار الکترونیک رو شروع کردم و هنوز تازه کارم.
    قصد دارم که یه دستگاهی درست کنم که با استفاده از یو اس بی اطلاعاتی رو به کامپیوتر ارسال می کنه
    الان در مراحل اولیه طراحی برد اصلی دستگاه هستم و با توجه به اینک دستگاه کارایی عجیب غریبی نداره و خیلی ساده هست ، نباید چالش خیلی بزرگی باشه. طراحی و برنامه نویسی رو تا حدودی انجام دادم.
    با توجه به اینکه به مرحله ای دارم نزدیک میشم که باید دستگاه رو عملی ببندم و تست کنم مشکلم و سوالم این هست که خیلی نگران این هستم که حین تست و دیباگ ، اشتباهی یا از روی بی تجربگی یه اشتباهی انجام بدم که باعث از کار افتادن پورت یو اس بی یا در مرحله وخیم تر ، سوختن کامل مادربورد بشه !
    الان هم در شرایط اقتصادی عجیب غریبی هستیم و با توجه به قیمت دلار ، اصلا نمیخوام ریسک کنم که لپ تاپم رو داغون کنم برای این پروژه.
    نیاز به راهنمایی دوستان دارم که چجوری یک محیط تست ایمن راه اندازی کنم که ریسک این پروژه رو به حداقل برسونم
    یک سری تحقیقات کلی انجام دادم به این نتیجه رسیدم که خطرات احتمالی کار با یو اس بی موارد زیر میتونه باشه:
    1- وارد کردن ولتاژ بیش از حد به پورت / اتصال کوتاه
    2- وارد کردن ولتاژ منفی
    3- کشیدن آمپراژ بیش از 500mA (برای یو اس بی 3 900mA ) (با توجه به ساده بودن پروژه این یکی زیاد مشکلی نیست ولی باز هم میخوام احتیاط کنم)
    اگر موارد دیگری هست که ذکر نکردم یا راه حلی برای این مشکل هست و یا استانداردی وجود داره که این خطرات از بین بروند ممنون میشم ذکر کنید

با تشکر
    سلام در مورد روش ایزوله کردن مدار با اپتوکوپلر تحقیق کن
    قصه زندگی همیشه با مدادی که ما دوست داریم نوشته نمی شه .....

دیدگاه

با سلام
      البته حتما لازمه که شما در حین کار دقت زیاد داشته باشین و بخصوص برای اتصالات از کانکتورهای مخصوص و ا ستانداردش استفاده کنین.
      اما پورت یو اس بی معمولا محافظ داره و بسادگی نمیسوزه. برای من تقریبا همه جور اتفاقی افتاده. از شورت شدن تغذیه ش تا جابجا خوردن پینهای دیتا.
      ضمن اینکه برای ایزوله کردن این پورت قطعات مخصوصی مثل adum4160 وجود داره و اپتوکوپلر مناسب اینکار نیست. البته اونم ظاهرا فقط تا سرعت 12 مگ کار میکنه.
      کمترین توقع از یک فرد تحصیلکرده، دانستن املای صحیح کلمات است.

دیدگاه

با سلام
        خیلی متشکرم از اساتید .
        یه تحقیقی در مورد نکاتی که اشاره کردید انجام دادم و به این نتایج رسیدم که گفتم شاید بهتر باشه اینجا بنویسم که اگر فرد دیگری چنین سوالی براش پیش اومد اینجا یک راهکار جامع وجود داشته باشه.
        این برد رو پیدا کردم از ایدافروت :
        Have some USB logic analyzer, multimeter or oscilloscope and bumping up against the frustration of a shared earth ground? The Offspring (known for being electrical engineers) wisely sang ...

کارش دقیقا همین هست که اتصالات یو اس بی رو تا سرعت های low speed و full speed میتونه ایزوله کنه.
        نحوه کارکردش هم این هست که خطوط پاور رو با استفاده از Adum5000 که ساز و کار ایزوله کردنش بر مبنای ترانسفورمر هست ، و خطوط دیتا رو با استفاده از Adum4100 که بر مبنای اپتوکوپلر هست ، ایزوله می کنه و بنابراین هیچ گونه ارتباط الکتریکی مستقیمی بین میزبان و دستگاه وجود نداره.
        از ایران نمیتونیم این برد رو خریداری کنیم ، اما مزیتی که داره این هست که اوپن سورس هست و فایل های pcb رو میتونید دانلود کنید و خودتون درست کنید.

با توجه به اینکه پروژه فعلی من پروژه نسبتا سبکی هست ، فعلا به همون محافظ های داخلی سیستم بسنده می کنم ، ولی اگر پروژه هایی در آینده قرار بود درست کنم که کمی پیچیده تر و خطرناک تر بود حتما روی همچین مداری برای محافظت از دستگاه سرمایه گذاری می کنم.
        باز هم خیلی تشکر از اساتید محترم برای راهنماییشون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X