اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری جریان با هسته تورویید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری جریان با هسته تورویید

سلام خدمت عزیزان
    من میخواستم جریان یه تلویزیون رو اندازه بگیرم و اومدم از هسته تورویید فریت استفاده کردم. منتها شکل موج جریان به شدت به هم ریخته هست. قطر بیرونی هسته حدود 2 سانته. قطر داخلی هم 9 میل. 50 دور سیم پیچیدم دور هسته به عنوان ثانویه و دو سرش رو به یه مقاومت 10 اهم وصل کردم. عکس پایین در واقع ولتاژ دو سر مقاومت هست:

بعدش اومدم یه مقاومت 2.7 اهم رو سری کردم با سیم تلویزیون و ولتاژش رو اندازه گرفتم که شکل زیر هست:

خلاصه نتیجه بسیار متفاوت بود. محاسبه کردم دیدم که هسته اشباع نمیشه. رلوکتانس هسته حدود 3500000 هست با 50 دور سیم. سطح مقطع هسته هم حدود 45 میلیمترمربع هست. پیک جریان عبوری هم در همه ی حالات به یک آمپر نمیرسه. به نظرتون مشکل از کجاست؟

پاسخ : اندازه گیری جریان با هسته تورویید

اگر کسی از دوستان اندازه گیری به این روش رو انجام داده، اگر امکانش هست تجربیاتش رو بیان کنه. ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei نمایش پست ها
      اگر کسی از دوستان اندازه گیری به این روش رو انجام داده، اگر امکانش هست تجربیاتش رو بیان کنه. ممنون
      سلام ،
      تغذیه تلویزیون سویچینگ و از نوع فلایبک با پاور فکتور کم و حامل فرکانس و هارمونیک های زیادی هست ، بنابراین باید ولتاژ خروجی CT رو با یه فیلتر RC پایین گذر فیلتر کنید (مقادیر مقاومت 1 کیلو و خازن 1 نانو کافیه)
      علاوه بر اون نویزی که بر روی کابل اسیلوسکوپ هم میافته نوعی خطا محسوب خواهد شد.
      به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
      الکترونیک قدرت
      الکترونیک آنالوگ
      طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
      ---------------------BMCELEC@-------------------
      ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
      ---------------www.bmc-elec.com--------------
      ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hoseyni emeni نمایش پست ها
        سلام ،
        تغذیه تلویزیون سویچینگ و از نوع فلایبک با پاور فکتور کم و حامل فرکانس و هارمونیک های زیادی هست ، بنابراین باید ولتاژ خروجی CT رو با یه فیلتر RC پایین گذر فیلتر کنید (مقادیر مقاومت 1 کیلو و خازن 1 نانو کافیه)
        علاوه بر اون نویزی که بر روی کابل اسیلوسکوپ هم میافته نوعی خطا محسوب خواهد شد.
        سلام. ممنون از پاسختون.
        اما یه سوال. اگر صحبت از نویز باشه پس چرا جریان تلویزیون که با روش مقاومت شنت اندازه گیری کردم نویزی نداره؟ اون شکل موج تقریباً سینوسی رو میگم. فقط وقتی با هسته اندازه گیری میکنم اینطوری خراب میشه. در هر دو مورد هم برای اندازه گیری از یه اسیلوسکوپ استفاده شده.

دیدگاه

سلام. ممنون از پاسختون.
          اما یه سوال. اگر صحبت از نویز باشه پس چرا جریان تلویزیون که با روش مقاومت شنت اندازه گیری کردم نویزی نداره؟ اون شکل موج تقریباً سینوسی رو میگم. فقط وقتی با هسته اندازه گیری میکنم اینطوری خراب میشه. در هر دو مورد هم برای اندازه گیری از یه اسیلوسکوپ استفاده شده.
          خب ، نویز های الکترومغناطیسی به راحتی روی CT القا میشن ، ولی نمیتونن روی مقاومت القا بشن .
          به امید روزی که شما رو بر بالاترین نقطه ی علم الکترونیک ببینم . زنده باد ECA.
          الکترونیک قدرت
          الکترونیک آنالوگ
          طراحی و تولید انواع مدارات الکترونیک در تیراژ انبوه
          ---------------------BMCELEC@-------------------
          ------------www.hoseyniemeni.ir-----------
          ---------------www.bmc-elec.com--------------
          ---------------www.bmc-elec.ir--------------

دیدگاه

سلام. ممنون از پاسختون.
            فاصله ترانس جریان از هسته اصلی سویچینگ تلوزیون چقدره؟

دیدگاه

سلام دوست عزیز
              شما داری ولتاژ خروجی رو اندازه میگیری که هر نویزی که در ورودی بیاد ضرب در نسبت دور سیم ها میشه
              راه حل اینه که شما جریان خروجی رو اندازه بگیری یعنی جریان رو به جریان تبدیل کنی نه جریان رو به ولتاژ
              به جای مقاومت 10 اهم مقاومت 0.1 اهم بزار بعد با opamp با یه ضریب مشخص و فیلتر پایین گذر خروجی رو اندازه بگیر
              محک

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx نمایش پست ها
                فاصله ترانس جریان از هسته اصلی سویچینگ تلوزیون چقدره؟
                ترانس جریان حدود 0.5 تا 1 متر فاصله داره از تلویزیون.
                خب ، نویز های الکترومغناطیسی به راحتی روی CT القا میشن ، ولی نمیتونن روی مقاومت القا بشن .
                میشه بیشتر توضیح بدید؟
                شما داری ولتاژ خروجی رو اندازه میگیری که هر نویزی که در ورودی بیاد ضرب در نسبت دور سیم ها میشه
                راه حل اینه که شما جریان خروجی رو اندازه بگیری یعنی جریان رو به جریان تبدیل کنی نه جریان رو به ولتاژ
                به جای مقاومت 10 اهم مقاومت 0.1 اهم بزار بعد با opamp با یه ضریب مشخص و فیلتر پایین گذر خروجی رو اندازه بگیر
                سلام. اینجوری باز نویزا تقویت نمیشن؟ و اینکه میفرمایید " جریان رو به ولتاژ تبدیل کردم" یعنی چیکار کردم من؟

دیدگاه

اگه دقت کنی تو مشخصات تمام ct ها به عنوان مثال نوشته 40A به 40ma
                  یعنی جریان ورودی رو به جریان خروجی تبدیل میکنه و در خروجی جریان ثانویه اندازه گیری میشه
                  محک

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X